Jump to content

Προτασεις Για Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Σε λιγο καιρο ο μονομαχος που εχω θα μεταφερθει σε αλλο ενυδρειο οποτε θα μεινει αδειο αυτο που τον εχω τωρα και θα ηθελα μερικες προτασεις.Το ενυδρειο ειναι 98 λιτρα με διαστασεις 70*35*40.Βυθος μαυρη χοντροκοκκη χαλαζιακη αμμος,διακοσμηση μια ριζα και απο φυτα τα εξης:ceratopteris thalictroides,rotala rotundifolia,hygrophila lacustris,sagittaria subulata,cryptocorine parva,marsilea,java moss,anubia nana,pistia stratioites,valsineria και μπορει να μου ξεφευγει και κανενα ακομα.Φιλτρο εξωτερικο astro 2208.To ενυδρειο ειναι ανοιχτο χωρις καπακι και φωτισμος diy led 8watt 4000kelvin, καποια στιγμη θα αλλαχτει με t8 αλλα δεν ειναι της παρουσης.

Τι ψαρακια θα μπορουσαν να μεινουν εδω σε νερο ομως βρυσης (ph7,5)?

Δεν με νοιαζει αν θα ειναι ενα,ζευγαρι,κοπαδι η σμηνος.Με νοιαζει να ειναι ανθεκτικα με ομορφη συμπεριφορα και αν ειχαμε και καμια γεννα καλο θα ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρο ο μονομαχος που εχω θα μεταφερθει σε αλλο ενυδρειο οποτε θα μεινει αδειο αυτο που τον εχω τωρα και θα ηθελα μερικες προτασεις.Το ενυδρειο ειναι 98 λιτρα με διαστασεις 70*35*40.Βυθος μαυρη χοντροκοκκη χαλαζιακη αμμος,διακοσμηση μια ριζα και απο φυτα τα εξης:ceratopteris thalictroides,rotala rotundifolia,hygrophila lacustris,sagittaria subulata,cryptocorine parva,marsilea,java moss,anubia nana,pistia stratioites,valsineria και μπορει να μου ξεφευγει και κανενα ακομα.Φιλτρο εξωτερικο astro 2208.To ενυδρειο ειναι ανοιχτο χωρις καπακι και φωτισμος diy led 8watt 4000kelvin, καποια στιγμη θα αλλαχτει με t8 αλλα δεν ειναι της παρουσης.

Τι ψαρακια θα μπορουσαν να μεινουν εδω σε νερο ομως βρυσης (ph7,5)?

Δεν με νοιαζει αν θα ειναι ενα,ζευγαρι,κοπαδι η σμηνος.Με νοιαζει να ειναι ανθεκτικα με ομορφη συμπεριφορα και αν ειχαμε και καμια γεννα καλο θα ηταν.

Α! Ε δεν ζητας και πολλα! :P

Πας για βιοτοπικο κατι, κοινωνικο, πως το χεις σκεφτει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω οτι ζηταω πολλα ^_^

Δεν εχω σκεφτει κατι απλα δεν θελω να το ξεστησω τρεχει 3 μηνες περιπου,οποτε θελω να αφησω τον βυθο και τα φυτα ως εχει.

Κατα τα αλλα δεν εχω σκεφτει κατι,ιδεες θελω

Link to comment
Share on other sites

Η γενικα ζωοτοκα! Ενταξει μην φανταστεις οτι θα τρελαθεις και απο συμπεριφορες!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν δεν θελω να επεξεργαζομαι το νερο η επιλογη ειναι ζωοτοκα και μονο?

Ρωταω για να ξερω και να ψαχνω προφιλ ψαριων.

Και αν πουμε οτι επεξεργαζομαι το νερο με τυρφη οι επιλογες ειναι περισσοτερες? Σε αυτα τα λιτρα παντα και με τα φυτα και διακοσμο που εχει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που ζητάς, μπορείς να κάνεις ένα ωραιότατο species από τη λίμνη Tanganyika, με 1 είδος ψάριου (πετρόψαρα ή κοχυλόψαρα). Το μόνο θεματάκι είναι πως θα πρέπει να αλλάξεις τον βυθό και να βγάλεις τα φυτά!

:)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που ζητάς, μπορείς να κάνεις ένα ωραιότατο species από τη λίμνη Tanganyika, με 1 είδος ψάριου (πετρόψαρα ή κοχυλόψαρα). Το μόνο θεματάκι είναι πως θα πρέπει να αλλάξεις τον βυθό και να βγάλεις τα φυτά!

:)

Μου αρεσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ η λιμνη και εχω δει φοβερα ψαρακια.Δυστυχως ομως οπως λες θα πρεπει να αποχωριστω τα φυτα και δεν το θελω αυτο σε καμια περιπτωση.

Καταλαβανεις οτι μεσα μου υπαρχει ενας πολεμος!

Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Με την προϋπόθεση να βάλεις άμμο και να ρίξεις το PH (με Α/ο καλύτερα) μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι από το είδος Apistogramma τα οποία έχουν όμορφες συμεριφορές και θα δεις γέννα, και να πας σε βιοτοπικό Αμαζονίου!

:)

Link to comment
Share on other sites

Βιοτοπικό Αμαζονίου..καλο ακουγεται..

Οταν λες να βαλω αμμο; Αμμο εχω,μαυρη χαλαζιακη.

Για τα ψαρακια εχουμε προφιλ;

Link to comment
Share on other sites

http://www.seriouslyfish.com/species/search/apistogramma

Νόμιζα είχες χαλίκι, λάθος :D

Μια χαρά κάνει η άμμος!

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί άμμο, ψιλή, όχι χαλίκι, γιατί το βάζουν στο στόμα τους.

Κιχλίδες αμερικάνες είναι, πολύ όμορφα ψαράκια, όπως το Agassizii http://www.aquariumdomain.com/viewSpeciesNWCichlid.php?id=161

Αλλά, θέλεις χαμηλότερο pH από της βρύσης. Επίσης, μπορείς να δεις και άλλες κιχλίδες, όπως τα Ramirezi

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση ομως που ριξω το πχ με α/ο δεν θα πρεπει να ριχνω παραπανω λιπασματα;

Και περα απο αυτο θα με κουρασει η διαδικασια το ξερω..και αυτος ειναι ο λογος που θελω να εχω νερο βρυσης.

Δυο κριτιρια θελω να κρατησουμε,νερο βρυσης και φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε πας σε ζωοτόκο, ή κάποιο κοπαδόψαρο σαν Cherry Barbs που είναι πιο ανθεκτικά!!

:)

Link to comment
Share on other sites

η σε ενα κοπαδι pseudomugil furcatus με 1 ζευγαρι Tateurndina ocellicauda κι εστησες ενα υπεροχο βιοτοπικο Αυστραλίας - Νέα Γουινέα

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Μολις ξαναμετρησα το νερο της βρυσης μου με τεστ της απι και βαραει κοκκινα,ειναι πανω απο 7,6

Ερωτηση,αν παρω τυρφη μπορω να την βαλω κατευθειαν μεσα στο φιλτρο μου χωρις να παιζω με το νερο της προετοιμασιας;

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα αυτο διαβαζα..

:thumbsu:

Λοιπον ας πουμε οτι βαζω τυρφη στο φιλτρο μου,ακουω προτασεις.

Link to comment
Share on other sites

Για βιοτοπικο Αμαζονιου, θα πρεπει να αποχωριστεις σχεδον ολα τα φυτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Για βιοτοπικο Αμαζονιου, θα πρεπει να αποχωριστεις σχεδον ολα τα φυτα σου!

Από άποψη design ή για κάποιο άλλο λόγο;

Link to comment
Share on other sites

μην περιμενεις φουλ φυτεμενο με τυρφη..

χωρια που δεν ταιριαζει black water με πολλα φυτα, θα μειωθει και ο φωτισμος, λογο χρωματος του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν ειναι μονο το προβλημμα του ph αλλα και των φυτων.

Οποτε αναγκαστηκα παμε σε ζωοτοκα,αλλιως σε βιοτοπικο αλλα αποχωριζομαι τα περισσοτερα φυτα..

:wacko:

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μόνο αρσενικά :P

Αν είναι να αποχωρηστείς τα φυτά, βάλε και την Αφρική στην εξίσωση ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα δεν τα αποχωριζομαι που να χτυπιεστε!

Τοσο κοπο εκανα και ο rastafari με εχει φορτωσει με μια μικρη ζουγκλα!

Μου φαινεται θα βαλω τυρφη και 4 θυληκες και θα το κανω χαρεμι μονομαχων..

Link to comment
Share on other sites

ωραια ιδεα..

αλλα θελεις πιο πυκνη βλαστηση..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...