Jump to content

Προτασεις Για Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Ε μην στελνεις ουτε γραμμα εκει..

Παιδια καμια συμβουλη για το πως θα βγει η παλια αμμος χωρις να γδαρουμε τα τζαμι υπαρχει?

Δυστυχως ειναι το μονο μαγαζι στην περιοχη!! :( Μας γδερνει κανονικα...Οταν ειχε ερθει το ενυδρειο εγω ελειπα διακοπες και η μανα μου ειπε να το γεμισει χρυσοψαρα...Μια ςκαι δεν ηξερε...Πηγε πηρε ενα οραντα 14€ (!!!!!!)

Ναι αλλα που θα το αδειαζω? Σε κουβαδες και μετα? Που το πεταω που θα εχει και νερο μαζι?Ελεγα να αδειασω το νερο με αναροφηση στην υδρορροη και την αμμο να την βγαλω μα φαρασι πλαστικο

Παρε ενα σουρωτηρι με ψιλες τρυπες και περασε την απο εκει ετσι θα φυγει το νερο και θα μεινει η αμμος..
Link to comment
Share on other sites

Stiil in progres,δεν ειναι και τοσο ευκολο

Εχω κανει καλη δουλεια ομως,το καθαρισα τελειως,δεν εμεινε ουτε κοκκος.Κρατησα το νερο (την μεγαλυτερη ποσοτητα) σε κουβαδες και συμπληρωνω και βακτηρια επειδη εμεινε ωρες εκτος λειτουργιας.Μολις ξεθωλωσει λιγο (για να βλεπω) θα φυτεψω παλι και θα ανεβασω φωτογραφια.Η αμμος ειναι ολα τα λεφτα!

Εννοειται πως την τσεκαρα πριν την βαλω και ειναι κομπλε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πεταξα και τα φυτα μεσα,ισα να φωτιζονται και αυριο που θα ειμαι ξεκουραστος και θα εχει ξεθολωσει το νερο θα τα φτιαξω καλυτερα.

Φτανει για σημερα.

post-59611-0-75842700-1416070839_thumb.jpg

post-59611-0-14049200-1416070851_thumb.jpg

post-59611-0-52867700-1416070860_thumb.jpg

post-59611-0-50862700-1416070870_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε καλή συνέχεια, χαρά στο κουράγιο σου :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε να'σαι καλα.

Τωρα εχω βαλει και την τυρφη σε ενα διχτακι (100γρ) και αυριο θα κανω μια μετρηση να δω τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μπηκε και η συμμορια των εννεα!

Αν και λιγες ωρες μεσα στο ενυδρειο μετα απο πολυ καλη προσαρμογη,δειχνουν να το απολαμβανουν ανετα και ξεκοπαδιαζουν πολυ ευκολα.Θα μειωθει και το πχ σταδιακα..

Μερικες φορες ομως βλεπω και κυνηγητα,ειναι φυσιολογικο αυτο?

Παιζουν ή δημιουργουν κατι σαν ιεραρχια?

Ξερει κανενας?

Παντως ειναι πανεμορφα ψαρια και εδωσαν κινηση στο ενυδρειο!

post-59611-0-23206600-1416257056_thumb.jpg

post-59611-0-63015400-1416257069_thumb.jpg

post-59611-0-87704300-1416257085_thumb.jpg

post-59611-0-10697100-1416257102_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς τα δέχτηκες φίλε μου :D

Aν και δεν τα έχω φιλοξενήσει τα συγκεκριμένα ψαράκια τα έχω παρατηρήσει σε ενυδρεία φίλων.

Φημίζονται για το ξεκοπάδιασμα τους . . .

Συμπεριφορές πάντως μην περιμένεις να δεις από την πρώτη ημέρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Έκανες την έκπληξη τελικά! Πολύ καλή επιλογή, τα άτιμα αν και μικρά είναι πολύ όμορφα λόγω χρωμάτων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια!

Οσο καθομαι και τα χαζευω τοσο χαιρομαι για την επιλογη μου και φανταζομαι τι θα γινει τις επομενες ημερες!

Για τα κυνηγια ξερουμε τιποτα?

Παρατηρησα πως στεκονται στην ροη του φιλτρου που παρασυρει διαφορα καλουδια και τσιμπανε.Εκει παιζονται και κατι τσαμπουκαδες και κυριως αγριευει το πιο χοντρο και μεγαλοσωμο.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις για το κυνηγι δεν ειναι τιποτα.. ισως για την ιεραρχια. παντως ειναι πολυ ησυχα μεταξυ τους, αλλα και με αλλα ψαρια.

ειχα παλαιοτερα, αλλα δεν μου εκατσαν καλα.. τα ειχα καθε τρεις και λιγο με ικ.. ωσπου τα εδωσα..

ελπιζω να σου πανε τελεια και να τα χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις στο πρόγραμμα να βάλεις φόντο και φυτά επιφανείας ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εχω ηδη βαλει πιστια αλλα αυτη την εποχη λογο θερμοκρασιας αναπαραγεται πολυ αργα.Φοντο δεν ειχα βαλει μεχρι τωρα γιατι εκανε flare ο μονομαχος.

Για το ικ το διαβασα και εγω οτι ειναι ευαισθητα.Θελουν λεει προσοχη στις συνθηκες νερου επειδη σχεδον ολα ειναι αγρια πιασμενα.Θα προσεχω αρκετα και ελπιζω να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα παρατηρω το εξης,απο το πρωι το ενα το πιο χοντρο ειναι μονιμως λιγο απομακρισμενο απο τα αλλα και βρισκεται κυριως κοντα και πανω απο την μος.Οταν παει να το πλησιασει καποιο το διωχνει και απο το μεσημερι εχουν ξεκινησει εναν περιεργο χορο τα υπολοιπα.Πανε κοντα και κολυμπουν λιγο πιο καθετα απ'οτι συνηθως.Δεν ειναι θεμα ασθενειας ή προβλημματος γιατι το κανουν οταν ειναι ησυχα και μονα τους αν κουνηθω κοπαδιαζουν και μετα απο ωρα μολις χαλαρωσουν το κανουν παλι.Ετοιμαζω ενα βιντεο αλλα θα παρει λιγη ωρα να ανεβει,μολις ειναι ετοιμο θα βαλω τον συνδεσμο για να δειτε τι εννοω.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Καρδιναλιοι δεν ειναι; Μια χαρα φαινονται. Εχω 3 χρονια και ετσι κανουν , αυτη ειναι η κινηση τους. Ξεκοπαδιαζουν ευκολα, αν μπει κανενα χερι μεσα η τρομαξουν δενουν παλι....

Βεβαια δεν ξερω τι θα βλεπαμε σε ενα κοπαδι 100ατομων πχ.

Link to comment
Share on other sites

Καρδιναλιοι ειναι ναι.

Γιατι νομιζω οτι το χοντρο εχει αυγα και θελει να τα βγαλει στην μος ενω τα αλλα το ζαχαρωνουν?

Προστατευει ολη μερα το σημειο και αυτο ειναι που μου κανει εντυπωση,ενω δεν φαινεται να εχει καποιο προβλημμα.

Και να τα βγαλει βεβαια τα αυγα θα φαγωθουν αλλα ετσι νομιζω.Θα δειξει μολις κλεισουν τα φωτα.Και αν δεν δω κατι θα φανει αν αυριο ειναι ακομα ετσι η κοιλια του.

Μπορει και να μην ειναι βεβαια και να ειναι ετσι η συμπεριφωρα τους,δεν τα γνωριζω τα ψαρακια.Πρωτη φορα τα παρατηρω και η αληθεια ειναι οτι τα απολαμβανω,ειναι υπεροχα!

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν χαλαω το ποστ γτ στο γυριζω λιγο πισω ,απλα να αναφερω οτι ειχες δικιο για την χωματεχνικη ...εκανα μετρησεις ευτυχως για μενα το ενυδρειο ειναι στο στρωσιμο...δεν θα μεινει ετσι αυριο θα παρω τηλ.

10347161_10201928851182065_7821122945982

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγόρι μην τρελλαίνεσαι :)

κ γω την έχω πατήσει και έχω αγοράσει από γνωστό pet χαλίκι για χαλαζιακό αλλά δεν ήταν.

Δεν χάλασε ο κόσμος!!Απλά έχασαν έναν πελάτη και φυσικά δεν το προτείνω σε κάποιον το συγκεκριμένο κατάστημα. . .

Κατά τα άλλα έφτιαξα ένα ωραίο τσιμεντάκι με το χαλίκι και το ευχαριστήθηκα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αγόρι μην τρελλαίνεσαι :)

κ γω την έχω πατήσει και έχω αγοράσει από γνωστό pet χαλίκι για χαλαζιακό αλλά δεν ήταν.

Δεν χάλασε ο κόσμος!!Απλά έχασαν έναν πελάτη και φυσικά δεν το προτείνω σε κάποιον το συγκεκριμένο κατάστημα. . .

Κατά τα άλλα έφτιαξα ένα ωραίο τσιμεντάκι με το χαλίκι και το ευχαριστήθηκα. :)

Ο κοσμος σιγουρα δεν χαλασε αλλα χαλασε η διαθεση μου/χανω το χρονο μου/χαθηκε ενα ψαρι κτλ!

Μια απαντηση εστω και τηλεφωνικη νομιζω οτι την αξιζουμε ολοι!

Link to comment
Share on other sites

Ο κοσμος σιγουρα δεν χαλασε αλλα χαλασε η διαθεση μου/χανω το χρονο μου/χαθηκε ενα ψαρι κτλ!

Μια απαντηση εστω και τηλεφωνικη νομιζω οτι την αξιζουμε ολοι!

Μέχρι εκεί και πάλι πολύ είναι . . .

Link to comment
Share on other sites

Απο εδω μεσα (φορουμ) εμαθα για τον εν λογω μαγαζι και θα την πατησουν και αλλοι , αφου πουλαει ασβεστολιθικη για μη ασβεστολιθικη καλο θα ειναι να ενημερωθουν ολα τα μελη (αφου πρωτα μου δωσει αυριο μια εξηγηση λογικη/παραλογη!

Link to comment
Share on other sites

Οχι τπτ αλλο αλλα πηρα και αλλον ανθρωπο στο λαιμο μου και τωρα τρεχω να διορθωσω την κατασταση!

Link to comment
Share on other sites

σωστα, καλα εκανες και το ειπες...κι εγω την εχω προτηνει αρκετες φορες, καθως βλεπω πως πολλοι την εχουν χωρις να αναφερθει προβλημα,οπως αλλωστε αναφερουν και οι ιδιοι..

το μπινελικι τους το θελουν παντως..

ζητω συγγνωμη εαν καποιος ετυχε και πηρε απο δικο μου ποστ..

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη τουλάχιστον το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο, άξιζε ο κόπος σου.

Με αφορμή το ποστ του Μιχάλη, έβαλα νερό χαμηλού ΡΗ σε ποτήρι με το χαλίκι και σε 3-4 μέρες ανέβηκε στο 8 ΡΗ..

Μήπως να γίνει ένα άλλο θέμα για αυτό το ζήτημα αντί να χαλάμε το παρόν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...