Jump to content

Αρχάριος Με... Νέο Ενυδρείο !?


Recommended Posts

Κατω παρε ψιλοκοκο χαλικι εγω πρωτιμω τα σκουρα χρωματα βεβαια γουστα ειναι αυτα, μην βαλεις χρωματιστα γιατι αντανακλα το φως και στρεσαροντε τα ζωντανα. Και αν τελικα επιλεξεις μονομαχο βαλε καμια ριζα και δεσε πανω της καμια ανουμπια νανα.

Βάλε καμιά ρίζα και δέσε πάνω της... έτσι με συμβούλεψε ο φίλος.

Επίσης σχετικά με τα τεστ της Aquili, το μόνο αρνητικό που βρήκα από κάποιους είναι στο ph, πέφτει λίγο έξω απ' ότι λένε.Κατά τ' άλλα οκ!

@kalliroi μήπως μπορείς να μου πεις που μπορώ να βρω έτοιμο δεμένο;Να πάρω μια εικόνα πως είναι ( και ίσως το τσιμπήσω κιόλας :P )

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα στα καταστήματα, στο φόρουμ έχει τμήμα για αυτά.

Εγώ τη δική μου την είχα πάρει από το aquario.gr ενώ moss δεμένη είχα πάρει από τα Pet City.

Δεν είναι κάτι δύσκολο, νομίζω εύκολα θα βρεις, τσέκαρέ τα όλα και ρώτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δυσκολο να το δεσεις.

Εδω θα βρεις διαφορα βιντεακια με προετοιμασιες φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, πάει το φυτό.Για αρχή λοιπόν μια ανούμπια νανα δεμένη.

Στον πάτο χαλαζιακό χαλίκι ή άμμο, σωστά;Και τι ποσότητα χρειάζομαι;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μέτρησα το ph στο νερό της βρύσης μου με ηλεκτρονικό όργανο.

Επειδή έχει ακρίβεια κατά 0.10, έπαιζε από 7.7-7.8

Θα χρειαστεί να το ρίξω ε;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, πάει το φυτό.Για αρχή λοιπόν μια ανούμπια νανα δεμένη.

Στον πάτο χαλαζιακό χαλίκι ή άμμο, σωστά;Και τι ποσότητα χρειάζομαι;

2 κιλά θα είναι αρκετά. Υπολόγισε 5cm βυθό.

Μόλις μέτρησα το ph στο νερό της βρύσης μου με ηλεκτρονικό όργανο.

Επειδή έχει ακρίβεια κατά 0.10, έπαιζε από 7.7-7.8

Θα χρειαστεί να το ρίξω ε;

Για τον μονομάχο καλό θα ήταν ναι.

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν σας έχω ζαλίσει ρε παιδιά, αλλά υπάρχουν τόσα πολλά εκεί έξω που δεν ξέρω ποιό είναι καλό και τι να προσέξω.

Τι κοκομετρία πρέπει να έχει το χαλίκι;Υπάρχει κίνδυνος (όπως τα χρυσόψαρα πχ.) να το φάει αν είναι πολύ μικρό;

Επίσης από μάρκες να προσέξω κάτι συγκεκριμένο ή ό,τι να 'ναι;

Το ph θα το διασταυρώσω από 'βδομάδα που θα μου έρθουν τα υγρά τεστ, όπως και τις σκληρότητες.

Τι να πάρω να το ρίξω;

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν σας έχω ζαλίσει ρε παιδιά, αλλά υπάρχουν τόσα πολλά εκεί έξω που δεν ξέρω ποιό είναι καλό και τι να προσέξω.

Τι κοκομετρία πρέπει να έχει το χαλίκι;Υπάρχει κίνδυνος (όπως τα χρυσόψαρα πχ.) να το φάει αν είναι πολύ μικρό;

Επίσης από μάρκες να προσέξω κάτι συγκεκριμένο ή ό,τι να 'ναι;

Το ph θα το διασταυρώσω από 'βδομάδα που θα μου έρθουν τα υγρά τεστ, όπως και τις σκληρότητες.

Τι να πάρω να το ρίξω;

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!

Το χαλικι να εχει κοκκομετρια 1-2mm για να μπορεις να φυτεψεις κιολας.

Να προσεξεις να μην ειναι ασβεστολυθικο.

Για να μαλακωσεις το νερο,παρε τυρφη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα το θέμα σου σχετικά με την τύρφη.

Δεν μου αρέσει η ιδέα να μην γνωρίζω που θα σταματήσει το ph, αλλά πες οκ το ρυθμίζω με την ποσότητα αυτό, αλλά ούτε και το blackwater με ενθουσιάζει.

Με απιονισμένο νερό (τουλάχιστον οι αλλαγές) θα καταφέρει να πέσει;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα το θέμα σου σχετικά με την τύρφη.

Δεν μου αρέσει η ιδέα να μην γνωρίζω που θα σταματήσει το ph, αλλά πες οκ το ρυθμίζω με την ποσότητα αυτό, αλλά ούτε και το blackwater με ενθουσιάζει.

Με απιονισμένο νερό (τουλάχιστον οι αλλαγές) θα καταφέρει να πέσει;

Το που σταματαει το ph το ρυθμιζεις,αναλογα ποσες μερες αφηνεις την τυρφη να δουλεψει,παντα μιλαμε για επεξεργασια σε βαρελι και οχι στο φιλτρο του ενυδρειου,αλλα αφου δεν σου αρεσει το κιτρινο νερο,τοτε δεν χρειαζεται να το αναλυσουμε αλλο.

Απιονισμενο νερο,δεν προτεινεται γιατι ειναι αμφιβολου προελευσεως νερο και δεν ξερεις τι εχει περασει μεχρι να ερθει στα χερια σου..

Link to comment
Share on other sites

Για βαρέλι το αποκλείω, κυρίως λόγο χώρου.Άλλη λύση να ρίξω το ph δεν υπάρχει;

Αν είναι μόνο η τύρφη, εντάξει δεν θα κολλήσω και εκεί.Αλλά κυρίως για χρήση της στο εσωτερικό φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Για χρηση της μεσα στο φιλτρο δεν θα καταφερεις ποτε να εχεις σταθερες τιμες..θα χεις συνεχεια σταμπανευασματα που δεν ειναι καθολου καλο για τα ψαρια.

Αλλη λυση ειναι η αντιστροφη οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Για βαρέλι το αποκλείω, κυρίως λόγο χώρου.Άλλη λύση να ρίξω το ph δεν υπάρχει;

Αν είναι μόνο η τύρφη, εντάξει δεν θα κολλήσω και εκεί.Αλλά κυρίως για χρήση της στο εσωτερικό φίλτρο.

Όταν λέει βαρέλι εννοεί το δοχείο που προετοιμάζεις ούτως ή άλλως το νερό για τις αλλαγές σου. Ό,τι νερό και αν βάζεις κάπου το προετοιμάζεις!

Με 15 λίτρα,φαντάζομαι ότι ένας κουβάς είναι υπέρ αρκετός. Απλά έχει μείνει λίγο σαν έκφραση το "βαρέλι" γιατί οι περισσότεροι έχουν ενυδρείο που χρειάζονται πράγματι βαρέλι :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - DEX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ή ένα πλαστικό δοχείο τύπου Jumbo, IKEA, Praktiker, εγώ τέτοια χρησιμοποιώ για αλλαγές, προετοιμασία, καραντίνα, κλπ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλα ναι,δεν ειπα να παρει 100 λιτρα βαρελι και ενας κουβας φτανει γι αυτη τη περιπτωση! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, έτσι κάτι γίνεται.

Άλλη λύση για μείωση του ph;Να δω αν μπορώ να γλιτώσω το blackwater δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Pff, αυτό είναι χειρότερος μπελάς:

Το νερό που προκύπτει είναι τόσο καθαρό που δεν μπορεί να ζήσει ζωντανός οργανισμός μέσα του.

Άντε μετά να ανεβάσεις ph/gh.Νομίζω αρχίζει να μου αρέσει το blackwater :bigemo_harabe_net-163:

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Παρε την τυρφη της fluval. Δεν χρωματιζει το νερο και ετσι γλιτωνεις το blackwater...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάπου το είχε πάρει το μάτι μου (ίσως και από εσένα πάλι) και ήθελα να το διασταυρώσω.Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάπου το είχε πάρει το μάτι μου (ίσως και από εσένα πάλι) και ήθελα να το διασταυρώσω.Σε ευχαριστώ!

Παρακαλώ....

Ανέβασε καμιά φωτογραφία από το ενυδρειάκι σου όταν είσαι έτοιμος.

Μπορείς αν θες να βάλεις φωτογραφίες από το στήσιμο για να σου πούμε γνώμες και ιδέες....

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται αυτό!Από ξύλο για δέσιμο της ανούμπιας, μ'αρέσει το savanawood.Μπορώ να το βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται αυτό!Από ξύλο για δέσιμο της ανούμπιας, μ'αρέσει το savanawood.Μπορώ να το βάλω;

Να το βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθαν τα υγρά τεστ της Aquili:

Ph=7.8

Kh=8

Gh=4

Στο προφίλ του μονομάχου, διάβασα για Gh ιδανικά 5-8.Θα χρειαστεί να το ανεβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το gh. Δοκίμασε όμως την τύρφη για να κατεβάσεις λίγο το ph...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...