Jump to content

Συγκατοικηση Δισκων Με...


ina

Recommended Posts

Αγαπητε Discus fan,μπορει να ανηκω οπως λες στην ομαδα συντονισμου αλλα προσωπικα δεν ασχολουμε καν με δισκους.Μπηκα και εκανα μια παρακληση να σταματησουν οι ειρωνιες και οι προσβολες στα μελη που συμμετεχουν στο θεμα και αυτο ειναι ολο.Οταν θα μπουν οι συντονιστες της κατηγοριας που ασχολουνται με τα συγκεκριμενα ψαρια,θα σχολιασουν αν γραφονται ανακριβειες η οχι!

Πμ δεν προκειτε να στειλω σε κανεναν,ολοι εχουμε καταλαβει για ποιο πραγμα μιλαω και γιατι σχολιασα.

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ευθυνεσαι εσυ antonium98

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω μεριδιο ευθυνης

Link to comment
Share on other sites

Γιατι απλα δε παμε παρακατω... Γιατι σκεφτεσαι να βαλεις κατι ακομα μεσα? Δεν σου αρεσει ετσι οπως ειναι τωρα? Ας το δουμε απο την αρχη λοιπον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει MFjones αλλα θα ηθελα και κατι παρα πανω.Και ετσι να μεινει δεν εχω θεμα εξαλλου γι αυτο εκανα το ποστ για να ρωτησω αν γινεται να μπει και κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις.. το αν γινεται ειναι σχετικο. Γινεται απλα το σωστο ειναι, καλυτερα οχι. Για μενα μπορεις να χαρεις τους δισκους σου και ας πουμε να συγκεντρωθεις να τους κανεις γεννες π.χ. Επισης μπορεις να αλλαξεις το aquascape και να το πας πιο βιοτοπικα. Να ριξεις δηλαδη το ενδιαφερον σου σε αλλα θεματα του ενυδρειου, πιστευω οτι θα σε ''γεμισουν'' εξισου και αυτα!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεννες δεν θελω δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου.Θελω ενα ενυδρειο με κινηση.Οχι την τρελη κινηση του θαλασσινου ή των αλλων κιχλιδων αλλα μια αργη και ηρεμη κινηση οπως αυτη των δισκων

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εδω παμε αλλου. Δεν θες λοιπον τετρα η κοπαδοψαρα μεσα! Σιγουρα!! Τσαμπα τρωγονται τοση ωρα! χαχαχαχα.. Ραμιρεζους εχω δει αρκετες φορες με δισκους αλλα πρεπει να ετοιμαστεις και για δυσκολες καταστασεις.. Να εχεις στο νου σου οτι ολα αυτα ειναι τραβηγμενα απο τα μαλλια οποτε θα πρεπει να εχεις πολυ ορεξη.. Αλλο ψαρι με την ακινησια και την ηρεμια του δισκου πολυ δυσκολα. Οποτε καταληγουμε σε αυτο που λεω σε ολους. Ξεστησε και στησε ενα ρεεφακι!! Χοχοχοχο!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα..Σε θαλασσινο θα παω αργοτερα..Δεν θελω μικροπραγματα εκει :bow:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ψαξεις στον φιλο μας τον αμερικανο τον γουγλη για συμβατοτητες και να δεις αν σου αρεσει κατι. Εγω προσωπικα δεν θα εβαζα κατι αλλο στα 250 λιτρα με δισκους. Ωστοσο εχω αμετρητα παραδειγματα πετυχημενων συμβιωσεων. Ψαξε, διαβασε και εν τελει πειραματισου. Αν και επιμενω! Ασχολησου με το aquascape σου..... Γρασιδακια φυτακια μοσσακια ριζουλες... θα ''κολλησεις''!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεννες δεν θελω δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου.Θελω ενα ενυδρειο με κινηση.Οχι την τρελη κινηση του θαλασσινου ή των αλλων κιχλιδων αλλα μια αργη και ηρεμη κινηση οπως αυτη των δισκων

Αυτο δεν ξερεις αν θα το πετυχεις ποτε! Εχει αμεση σχεση με τον αριθμο του κοπαδιου και το μηκος του ενυδρειου!

Θα ελεγα οτι λιγα ψαρια θα ανεχονταν τις υψηλες θερμοκρασιες των δισκων, αλλα θα ελεγα επισης οτι δεν ειναι αναγκη να εχεις τους δισκους στους 28, 29, 30! Απλα το καλοκαιρι που οι δισκοι θα ειναι αραχτοι, τα αλλα ψαρακια θα την ακουσουν!

Αποψη μου, μην βαλεις τιποτα αλλο μεσα! Ασε τα ψαρια μονα τους!

Link to comment
Share on other sites

DiskusFan θα σε παρακαλεσω σε δικο μου ποστ να μην σχολιαζεις και αν αυτο θεωρηθει φασιστικο δεν με απασχολει ΚΑΘΟΛΟΥ.

Εγω παρακαλω να σχολιαζει γιατι δεν μπορω να ξερω ποιος γραφει και τι εμπειρια εχει, αλλα μου δινει ενα εναυσμα να διασταυρωσω τις πληροφοριες και να δω οτι εχει δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε δικο μου ποστ ειπα να μην σχολιαζει οχι γενικα.Επισης δεν κανω ποστ καθε μερα για να εχεις να διασταυρωσεις πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται και εμένα καλύτερη ιδέα να ασχοληθείς με το aquascape και να αφήσεις τους δίσκους μόνους τους.

Link to comment
Share on other sites

Σε δικο μου ποστ ειπα να μην σχολιαζει οχι γενικα.Επισης δεν κανω ποστ καθε μερα για να εχεις να διασταυρωσεις πληροφοριες

Το θεμα δεν ειναι ιδιωτικο.

Ειναι δημοσιο.

Και προσωπικα θελω να διαβαζω ολες τις αποψεις (παραβλεπωντας τα χρωματα και την περιεργη γραφη) και να αποφασιζω μονος μου.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρηση κανεις το βιντεο ποιο καλα θα διαπιστωσει οτι τα ραμιρεζ προσπαθουν να προστατεψουν

τα μικρα τους.

Αυτο κανουν και οι δισκοι σε δισκους οταν εχουν μικρα.

Ινα αυτα τα ψαρια που αναφερεις στο αρχικο σου ποστ κι εγω δεν θα τα εβαζα, λογο μεγαλης επιθετικοτητας

που θα εχουν οταν εχουν γεννα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεννες δεν θελω δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου.Θελω ενα ενυδρειο με κινηση.Οχι την τρελη κινηση του θαλασσινου ή των αλλων κιχλιδων αλλα μια αργη και ηρεμη κινηση οπως αυτη των δισκων

θα σου πρωτεινω κατι διαφορετικο!!!! μιας και θελεις μια ηρεμη κινηση μπορεις ευκολα να βαλεις 1 σαλαχι...

με μια επιφυλαξη γιατι δεν ξερω πως ειναι το ενυδρειο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ina, αν δεν σκοπεύεις να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο, καλό θα ήταν να έχεις μόνο Δίσκους και να αυξήσεις τον άριθμό τους στο μέγιστο δυνατόν και στο βυθό ένα κοπάδι cory. Οι δίσκοι αρέσκονται να είναι σε κοπάδια...

Είχα παλαιότερα καρδινάλιους με δίσκους σε 29.3 C μόνιμα, έφτασαν 5+ ετών με μέγεθος σχεδόν 2 in !! Αλλά αποδεκατίζονταν από τους δίσκους επειδή τους έτρωγαν τα αυγά, μιας και οι καρδινάλιοι είναι δεινοί κυνηγοί αυγών...

Οι δίσκοι στην φύση δεν ζούν σε βιότοπους ΜΟΝΟΙ τους... Λόγω συνθηκών... υπάρχουν και άλλα είδη που συνυπάρχουν!

(Έχεις σκεφτεί μια ριζική αλλαγή? Να βάλεις για παράδειγμα ένα κοπάδι μελανοταινίες Μποεσμάνια και να έχει χρώμα και κίνηση!!)

Θα παρακαλέσω ο καθένας να λέει ΜΟΝΟ την άποψή του και να μην μπαίνει στο τρυπάκι των αντιπαραθέσεων και χαλάνε τα θέματα!

Στο εξής θα διαγράφεται κάθε τι άσχετο με το θέμα.

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!Μόνα τους ζουν αυτά τα ψάρια στη φύση;Με τις θερμοκρασιακές μεταβολές στην περιοδο των βροχών ή στην περίοδο ξηρασίας τι γίνεται;Δεν μεταβάλλονται κατ'αναλογία οι σκληρότητες όταν η σταθμή του ποταμού αυξομειώνεται κατα πχ 15 μέτρα;

Καρδινάλιους δεν θα έβαζα γιατι κυριως,όπως είπε ο Χρήστος,κλέβουν τα αυγά των δίσκων με μοιραίες συνέπειες για εκείνα...Φανταστείτε ενα δισκο πχ 17 πόντων να επιτίθεται σε καρδινάλιο για να φυλάξει τα αυγά του...Είχα κάποτε κ το είδα live...

Είχα κ απίστο.Δεν είχα θεμα,τουλάχιστον σοβαρό.Τα απιστο κινούνται στον βυθό κ είναι πολύ καλοί γονεις,άρα προστατεύουν τα μωρά τους.

Αμεσες συγκρούσεις με τους δίσκους δρν είδα,αν και μπορούν να επιτεθούν.

Σε μικρά ενυδρεία δεν θα τα έβαζα,απλά θα μεγάλωνα το δισκοκοπάδι.

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξανα λεω πως γεννες δεν θελω ουτε θα επιδιωξω..στο ενυδρειο θελω χρωμα για αυτο ρωτησα για τα απιστο

Link to comment
Share on other sites

Ξανα λεω πως γεννες δεν θελω ουτε θα επιδιωξω..στο ενυδρειο θελω χρωμα για αυτο ρωτησα για τα απιστο

Δεν ειναι θεμα αν το επιδιωξεις ή οχι! Αν ειναι τα ψαρια να γεννησουν δεν θα σε ρωτησουν! Το προβλημα δεν εντοπιζεται αν θα τις κρατησεις ή οχι, το προβλημα εντοπιζεται, οταν θα γεννησουν, με τι αγριοτητα και επιθετικοτητα προς τα αλλα ψαρια θα υπερασπιστουν τα αυγα τους!

Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου γνωμη ειναι μονο δισκους, υπαρχουν πολλα ειδη αν θες χρωμα

Aν βαλεις κατι αλλο με δισκους θα το μετανιωσεις και μετα θα ειναι δυσκολο να τα βγαλεις

Με το κυνηγι της αποχης στρεσαρεις τους δισκους

Απο προσωπικη εμπειρια......

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθον μου ειχε τυχει γεννα με ζευγαρι που προεκυψε.ειχα μεσα γατοψαρα και καρδιναλιους...οι καρδιναλιοι δεν πλησιαζαν..ηταν απ την αριστερη πλευρα του ενυδρειου κ το ζευγαρι απ τη δεξια...Το ξερω πως απλα μπορει να ετυχε αλλα το θεωρω απιθανο να ξανα εχω ζευγαρι απο τυχη και μονο.Αν υπαρχει καποιος που ξερει να μου πει τι αλλο ψαρι θα μπορουσα να βαλω με τους δισκους ας μου πει!!

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις 5-6 δεν ειναι τυχη! Ειναι καθαρα στατιστικη! Ενας αρσενικος θα υπαρχει, το ιδιο και μια θηλυκια!

Το οτι οι καρδιναλιοι ηταν μαζεμενοι σε μια γωνια δεν ειναι και πολυ καλο! Σημαινει οτι ηταν στρεσαρισμενα!

Απο ψαρια μπορεις να βαλεις μπολικα ηδη. Το θεμα ειναι ποια ηδη θα αντεξουν στις θερμοκρασιες, ποια χωρανε στα λιτρα σου κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...