Jump to content

Συγκατοικηση Δισκων Με...


ina

Recommended Posts

Οχι τελικο μεγεθος αλλα μεγαλουτσικους! Και 8 ατομα ηταν φουλ! Δεν νομιζω πως με επαιρνε για αλλους!

Ας ΜΗΝ το συνεχίσουμε... εδώ.- ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οταν λεω καινουριο ενυδρειο εννοω στο στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ας ΜΗΝ το συνεχίσουμε... εδώ.- ;)

Κατσε γιατι μπερδευτηκα. Εννοεις με ρωτας αν εννοω 6 μεγαλους για το rio300;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι προκειται για το ενειδρειο 250 λιτρων η αρχικη ερωτηση ερωτηση, γιατι δεν εγραφες λιτρα γι αυτο ρωταω ? Εκει θα μπουν οι συγκατοικοι των δισκων ?

Link to comment
Share on other sites

ναι παντα γ αυτο το ενυδρειο μιλαω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα κανω μια προταση απο προσωπικη μου εμπειρια και χωρις να θελω να παρεξηγηθει και η κοπελα π εχει κανει την ερωτηση .

Πιστευω οτι σε αυτα τα λιτρα δεν μπορει να μπουν δισκοι καθως ειναι λιγα και τα ψαρακια οσο μικρο να ειναι το κοπαδακι θα μεγαλωσουν και το ενυδρειο θα ειναι πολυ μικρο γι αυτα με επιπτωσεις στην υγεια τους ειτε τωρα ειτε οσο περνα ο καιρος ...Βεβαια αυτο δεν συμαινει οτι δεν υπαρχει και πιθανοτητα να επιβιωσουν, απλα ποτε δεν θα εχουν φυσιολογικη συμπεριφορα δισκων

Η προταση μου ειναι να φυγουν οι δισκοι και στο ενυδρειο να μπει ενα κοπαδακι απο νανοκιχλιδες (το προτεινω μιας και τους εχω αδυναμια και εχουν αρκετο ταπεραμεντο) Ας πουμε βαζοντας ενα κοπαδακι με 8-10 νανοκιχλιδες ,αυτες θα κανουν ζευγαρακια κιολας, θα ειναι και παιχνιδιαρικα μεταξυ τους (θα πεφτει και ξυλο)

Και παραλληλα βαζεις και καμια 20 αρα καρδιναλ και εισαι οκ...

Ελπιζω να μετεφερα τον τροπο σκεψης μου ... Πιστευω δινοντας ιδανικες συνθηκες στα ψαρια μας στο τελος μας ανταμοιβουν ..(οχι οτι κανεις κατι τοοοοσο λαθος φυσικα ετσι)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα κανω μια προταση απο προσωπικη μου εμπειρια και χωρις να θελω να παρεξηγηθει και η κοπελα π εχει κανει την ερωτηση .

Πιστευω οτι σε αυτα τα λιτρα δεν μπορει να μπουν δισκοι καθως ειναι λιγα και τα ψαρακια οσο μικρο να ειναι το κοπαδακι θα μεγαλωσουν και το ενυδρειο θα ειναι πολυ μικρο γι αυτα με επιπτωσεις στην υγεια τους ειτε τωρα ειτε οσο περνα ο καιρος ...Βεβαια αυτο δεν συμαινει οτι δεν υπαρχει και πιθανοτητα να επιβιωσουν, απλα ποτε δεν θα εχουν φυσιολογικη συμπεριφορα δισκων

Η προταση μου ειναι να φυγουν οι δισκοι και στο ενυδρειο να μπει ενα κοπαδακι απο νανοκιχλιδες (το προτεινω μιας και τους εχω αδυναμια και εχουν αρκετο ταπεραμεντο) Ας πουμε βαζοντας ενα κοπαδακι με 8-10 νανοκιχλιδες ,αυτες θα κανουν ζευγαρακια κιολας, θα ειναι και παιχνιδιαρικα μεταξυ τους (θα πεφτει και ξυλο)

Και παραλληλα βαζεις και καμια 20 αρα καρδιναλ και εισαι οκ...

Ελπιζω να μετεφερα τον τροπο σκεψης μου ... Πιστευω δινοντας ιδανικες συνθηκες στα ψαρια μας στο τελος μας ανταμοιβουν ..(οχι οτι κανεις κατι τοοοοσο λαθος φυσικα ετσι)

Νομιζω λες πολλες!

Κατα τα αλλα συμφωνω!

Link to comment
Share on other sites

λεω για να υπαρχει μια κινηση που θελει ... κατα τα αλλα ειναι μπολικες ναι

Link to comment
Share on other sites

Ειχα βαλει κιχλιδες..δεν μου αρεσαν καιι ξανα γυρισα στους δισκους...δεν νομιζω το ριο 300 να ειναι απαγορευτικο για δισκους με σωστη φιλτρανση και ρουτινες

Έγινε επεξεργασία - ina
Link to comment
Share on other sites

δεκτο, αν και πανω κατω καποια πραγματα ειναι στανταρ....δες και αποφασιζεις κιολας αναλογα με την πορεια :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Ειχα βαλει κιχλιδες..δεν μου αρεσαν καιι ξανα γυρισα στους δισκους...δεν νομιζω το ριο 300 να ειναι απαγορευτικο για δισκους με σωστη φιλτρανση και ρουτινες

Εβγαλες κιχλιδες, κι εβαλες κιχλιδες.

Ουτε τι ειδος ψαριων δεν ξερεις τι ειναι ακομα και δεν ακους καμια αποψη που δεν σου αρεσει.

Οχι δεν ειναι απαγορευτικο ενυδρειο.

Αλλα δεν φτανει ΚΑΙ για συγκατοικους.

Ισα ισα για λιγους ενηλικους δισκους και με πολυ φροντιδα και τυχη.

Κατσε και διαβασε για το ψαρι και μην αναλωνεσαι σε αντιπαραθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αρκετά τράβηξε το θέμα. Έλεος πλέον.

Οι απόψεις ακούστηκαν και το μέλος (και οποιοδήποτε μέλος) θα κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο και σε όποιον αρέσει. Πλέον το μόνο που μπορεί κάποιος να κάνει είναι να περιμένει να κάνει κάποιο λάθος για να βγει και να πει ''στα λέγαμε''. Συχνό φαινόμενο.

Κανείς δεν ξεκίνησε με επίκτητες γνώσεις. Ο καθένας λέει την άποψη του σύμφωνα με τις δικές του εμπειρίες. Αυτό δεν τον κάνει ''δισκά'' ή ειδικό σε καμία περίπτωση.

Κανένα ενυδρείο δεν είναι ίδιο με το άλλο ακόμα και αν το αντιγράψει κάποιος 100% στο σύνολό του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι το θέμα δεν έχει να δώσει τίποτα παραπάνω παρά μόνο αντιπαραθέσεις...

Ολες οι απόψεις ακούστηκαν.

θα παρακαλέσω να μην πιάνεστε από τις λέξεις (που εύκολα παρεξηγούνται ) για να δημιουργούμε αντιπαραθέσεις.

ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΕΛΑ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...