Jump to content

Συγκατοικηση Δισκων Με...


ina

Recommended Posts

Που ειδες οτι τους εχει σε 300 λιτρα?

Φιλε μου μην το συνεχιζεις, δεν διαβασες παραπανω

Επι του θεματος αν εχεις κατι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Jimi κανε τον κοπο και δες στο #37 .. Αναφερει πως εχει 10 δισκους 16-18 εκατοστων σε 400 λιτρα..Τουτεστιν 40 λιτρα για καθε δισκο!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μην το συνεχιζεις, δεν διαβασες παραπανω

Επι του θεματος αν εχεις κατι....

Η ερωτηση φιλε μου εχει ενυδρειακο χαρακτηρα και ειναι εντος θεματος.

Απο το αποτελεσμα μπορω να ξεχωρισω ως αναγνωστης την αξιοπιστια των ενυδρειακων δεδομενων του καθενος στο θεμα, αρα και των γραπτων του επι του θεματος.

Οπως φαινεται ομως .... τα 300 λιτρα ενυδρειο εγιναν 400 και ισως γινουν 500+ (αν μιλαμε για καθαρα 400 νερο).

Οι διαστασεις του ενυδρειου (μηκος κυριως) επισης, παιζουν μεγαλο ρολο στους ενηλικους δισκους.

Τα "λιτρα ανα δισκο" εχουν να κανουν περισσοτερο με τις ρουτινες αλλαγων που ειναι διατεθιμενος ο καθενας να κανει και την ηλικια των δισκων.

Ακομα και 5 λιτρα ανα δισκο μπορω να εχω, αν "ξερω να το κανω" και "ετσι πρεπει" σε καποιες περιπτωσεις.

Σε αλλες περιπτωσεις δεν φτανουν ουτε 100 λιτρα ανα δισκο.

Ας γινει και λιγο ενημερωτικο το θεμα (για τους υπολοιπους, οσους θελουν να μαθουν κατι)

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση φιλε μου εχει ενυδρειακο χαρακτηρα και ειναι εντος θεματος.

Απο το αποτελεσμα μπορω να ξεχωρισω ως αναγνωστης την αξιοπιστια των ενυδρειακων δεδομενων του καθενος στο θεμα, αρα και των γραπτων του επι του θεματος.

Οπως φαινεται ομως .... τα 300 λιτρα ενυδρειο εγιναν 400 και ισως γινουν 500+ (αν μιλαμε για καθαρα 400 νερο).

Οι διαστασεις του ενυδρειου (μηκος κυριως) επισης, παιζουν μεγαλο ρολο στους ενηλικους δισκους.

Τα "λιτρα ανα δισκο" εχουν να κανουν περισσοτερο με τις ρουτινες αλλαγων που ειναι διατεθιμενος ο καθενας να κανει και την ηλικια των δισκων.

Ακομα και 5 λιτρα ανα δισκο μπορω να εχω, αν "ξερω να το κανω" και "ετσι πρεπει" σε καποιες περιπτωσεις.

Σε αλλες περιπτωσεις δεν φτανουν ουτε 100 λιτρα ανα δισκο.

Ας γινει και λιγο ενημερωτικο το θεμα (για τους υπολοιπους, οσους θελουν να μαθουν κατι)

Μια ερωτηση πανω σε αυτο .

Υπαρχει δηλ.η πιθανοτητα να εχουμε 3 η 3.5 μετρα ενυδρειο ( μηκος ) με 30 εκατοστα ( υψος )?

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφοντας λοιπόν στο αρχικό ερώτημα... οι συγκάτοικοι (όχι μόνο σε δίσκους αλλά για οποιοδήποτε είδος ψαριών) εξαρτώνται από... τις συνθήκες νερού και θερμοκρασίας που επικρατούν στο ενυδρείο... τις απαιτήσεις του είδους (ΡΗ, σκληρότητες, θερμοκρασία) που θέλουμε να φιλοξενήσουμε... και την δυνατότητα συμβίωσης.-

ΥΓ. Φυσικά παίζει κάποιο ρόλο και... το μέγεθος του ενυδρείου.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση φιλε μου εχει ενυδρειακο χαρακτηρα και ειναι εντος θεματος.

Απο το αποτελεσμα μπορω να ξεχωρισω ως αναγνωστης την αξιοπιστια των ενυδρειακων δεδομενων του καθενος στο θεμα, αρα και των γραπτων του επι του θεματος.

Οπως φαινεται ομως .... τα 300 λιτρα ενυδρειο εγιναν 400 και ισως γινουν 500+ (αν μιλαμε για καθαρα 400 νερο).

Οι διαστασεις του ενυδρειου (μηκος κυριως) επισης, παιζουν μεγαλο ρολο στους ενηλικους δισκους.

Τα "λιτρα ανα δισκο" εχουν να κανουν περισσοτερο με τις ρουτινες αλλαγων που ειναι διατεθιμενος ο καθενας να κανει και την ηλικια των δισκων.

Ακομα και 5 λιτρα ανα δισκο μπορω να εχω, αν "ξερω να το κανω" και "ετσι πρεπει" σε καποιες περιπτωσεις.

Σε αλλες περιπτωσεις δεν φτανουν ουτε 100 λιτρα ανα δισκο.

Ας γινει και λιγο ενημερωτικο το θεμα (για τους υπολοιπους, οσους θελουν να μαθουν κατι)

Εχω την αισθηση οτι το θεμα δεν θα προχωρηση προς αυτην την κατευθυνση…………. Ευχομαι να διαψευστω.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση πανω σε αυτο .

Υπαρχει δηλ.η πιθανοτητα να εχουμε 3 η 3.5 μετρα ενυδρειο ( μηκος ) με 30 εκατοστα ( υψος )?

Δεν νομιζω οτι καποιος νοήμων ανθρωπος, θα κατσει να φτιαξει ενυδρειο για δισκους 3.5 μετρα και θα του δωσει μονο 30 εκ υψος.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφοντας λοιπόν στο αρχικό ερώτημα... οι συγκάτοικοι (όχι μόνο σε δίσκους αλλά για οποιοδήποτε είδος ψαριών) εξαρτώνται από... τις συνθήκες νερού και θερμοκρασίας που επικρατούν στο ενυδρείο... τις απαιτήσεις του είδους (ΡΗ, σκληρότητες, θερμοκρασία) που θέλουμε να φιλοξενήσουμε... και την δυνατότητα συμβίωσης.-

ΥΓ. Φυσικά παίζει κάποιο ρόλο και... το μέγεθος του ενυδρείου.-

Και οχι μονο.

Ακομα και οι απαιτησεις σε φωτισμο, διατροφης, ροης νερου, διακοσμησης κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι καποιος νοήμων ανθρωπος, θα κατσει να φτιαξει ενυδρειο για δισκους 3.5 μετρα και θα του δωσει μονο 30 εκ υψος.

Αυτο θελω να πω κι εγω, οτι δεν ειναι μονο το μηκος.

Link to comment
Share on other sites

Jimi... θα συμφωνήσω μαζί σου.. η "αλυσίδα" είναι μεγάλη... έγραψα τα πολύ βασικά.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Ανεφερα το μηκος ως κυριο στις διαστασεις. γιατι στους δισκους ειναι το πιο σημαντικο για "φυγαδευση κατα μηκος".

Ποσο υψος και πλατος μπορουμε να δωσουμε παραπανω απο το νορμαλ? και παλι δεν θα εχουμε το ιδιο αποτελεσμα.

Απλα, λιτρα νερο κερδιζουμε με το υψος και το πλατος. Λιτρα για την καθαριοτητα του νερου.

Σε μικροτερο απο εναμιση μετρο μηκος, δεν νομιζω να υπαρχουν πολλες πιθανοτητες επιτυχιας.

Και παλι η τυχη χρειαζεται.

Αν δε, ειναι wild τα ψαρια, δεν υπαρχει στανταρ μινιμουμ "ασφαλείας"

Και σε δυο τονους σκοτωνονται αν παρουν αναποδες.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι... θα συμφωνήσω μαζί σου.

Εν προκειμένω βέβαια μιλάμε για δίκους εκτροφής... αλλά κι από αυτούς ορισμένοι συμπεριφέρονται απίστευτα βίαια... σε "ειδικές" περιπτώσεις.

Το συγκεκριμένο ενυδρείο έχει μόνο 2 δισκάκια και σε μικρό μέγεθος... ακόμα ΔΕΝ έχουν να δείξουν "ταπεραμέντο"... κάτι που ούτως ή άλλως ΔΕΝ θα το κάνουν... λόγο του αριθμού τους.-

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μεινω μονο με 2 δισκους στο RIO 300!!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι... θα συμφωνήσω μαζί σου.

Εν προκειμένω βέβαια μιλάμε για δίκους εκτροφής... αλλά κι από αυτούς ορισμένοι συμπεριφέρονται απίστευτα βίαια... σε "ειδικές" περιπτώσεις.

Το συγκεκριμένο ενυδρείο έχει μόνο 2 δισκάκια και σε μικρό μέγεθος... ακόμα ΔΕΝ έχουν να δείξουν "ταπεραμέντο"... κάτι που ούτως ή άλλως ΔΕΝ θα το κάνουν... λόγο του αριθμού τους.-

Νικο μην ξεχναμε ολοι μας τις οικονομικες συγκιριες, αν μπορει ο καθ ενας απο εμας να αυξησει τον αριθμο του

συγκεκριμενου ψαριου αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μεινω μονο με 2 δισκους στο RIO 300!!

Τι διαστασεις εχει;

Νικο μην ξεχναμε ολοι μας τις οικονομικες συγκιριες, αν μπορει ο καθ ενας απο εμας να αυξησει τον αριθμο του

συγκεκριμενου ψαριου αμεσα.

Δεν συμφωνω με αυτη τη λογικη! Αν δεν εχεις γιατι το ξεκινας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα χρηματων αλλα ειναι καινουριο το ενυδρειο..θελω να στρωσει χωρις να το επιβαρυνω.. οι διαστασεις ειναι 121χ51χ62

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα χρηματων αλλα ειναι καινουριο το ενυδρειο..θελω να στρωσει χωρις να το επιβαρυνω.. οι διαστασεις ειναι 121χ51χ62

Αλλους 4 και εισαι φουλ! Εγω στο 1,5χ 50πλατος και 65,5 καθαρο υψος ειχα 8!

Link to comment
Share on other sites

Νικο μην ξεχναμε ολοι μας τις οικονομικες συγκιριες, αν μπορει ο καθ ενας απο εμας να αυξησει τον αριθμο του

συγκεκριμενου ψαριου αμεσα.

Δημήτρη... ΔΕΝ έκανα "έλεγχο" σε κανενός το πορτοφόλι... όταν όμως έχεις στο μυαλό σου κάτι... κάνεις κι ένα προσχέδιο.-

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη... ΔΕΝ έκανα "έλεγχο" σε κανενός το πορτοφόλι... όταν όμως έχεις στο μυαλό σου κάτι... κάνεις κι ένα προσχέδιο.-

Δεν λεω αυτο Νικο,το εκλαβες λαθος.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα χρηματων αλλα ειναι καινουριο το ενυδρειο..θελω να στρωσει χωρις να το επιβαρυνω.. οι διαστασεις ειναι 121χ51χ62

Πόσο καινούργιο;

Μα εσύ για συγκατοίκους ρώτησες όμως... όχι για δίσκους (αν και στο άλλο σου θέμα σου... το κουβεντιάσαμε και αυτό).

Σε αυτό... όσο είναι μικρά τα ψάρια 15 των 5-7 εκ. αλλά με πρόθεση αλλαγής ενυδρείου με μεγαλύτερο ή απομάκρυνσης στο μέλλον κάποιων δίσκων. Αυτό όμως ισχύει... για κάποιο σχετικό διάστημα.

Φαντάζομαι ότι... μπορεί να είναι δύσκολο για σένα.-

Link to comment
Share on other sites

Αλλους 4 και εισαι φουλ! Εγω στο 1,5χ 50πλατος και 65,5 καθαρο υψος ειχα 8!

Να υποθέσω ότι... μιλάς για μεγάλους δίσκους;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μου ειναι δυσκολο ; πασχω απο κατι ; ή θεωρεις πως μονο εσυ τα κανεις ολα σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι... μιλάς για μεγάλους δίσκους;

Οχι τελικο μεγεθος αλλα μεγαλουτσικους! Και 8 ατομα ηταν φουλ! Δεν νομιζω πως με επαιρνε για αλλους!

Link to comment
Share on other sites

Έγραψες καινούργιο ενυδρείο... ΙΣΩΣ να ΜΗΝ μπορείς να το αλλάξεις με μεγαλύτερο μέσα σε 7-8 μήνες.

Είδες κάπου να γράψω... ότι πάσχεις;

Link to comment
Share on other sites

Οχι τελικο μεγεθος αλλα μεγαλουτσικους! Και 8 ατομα ηταν φουλ! Δεν νομιζω πως με επαιρνε για αλλους!

Εμ βεβαια με τα σκαλαρια που ειχες μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...