Jump to content

Συγκατοικηση Δισκων Με...


ina

Recommended Posts

Θεωρητικά όσα ζουν στον ίδιο βιότοπο με τους δίσκους μπορούν να μπουν , αν θες μπορείς να δεις κάποια underwater video από Αμαζόνιο στο YouTube που εύκολα διακρίνεις rummy nose tetras και κάποια γκουραμι .το βραδυ που θα χω και το PC θα σου ανεβάσω και μια φωτο απο το amazon tank του ενυδρειο της βαρκελωνης να δεις τι είχαν εκείνοι μεσα και να πάρεις και κάποιες ιδέες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρητικά όσα ζουν στον ίδιο βιότοπο με τους δίσκους μπορούν να μπουν , αν θες μπορείς να δεις κάποια underwater video από Αμαζόνιο στο YouTube που εύκολα διακρίνεις rummy nose tetras και κάποια γκουραμι .το βραδυ που θα χω και το PC θα σου ανεβάσω και μια φωτο απο το amazon tank του ενυδρειο της βαρκελωνης να δεις τι είχαν εκείνοι μεσα και να πάρεις και κάποιες ιδέες

Γκουραμι...αποκλειεται να δεις στον Αμαζονιο..γιατι ειναι απο Ασια..εκτος αν τα μπερδευεις με τα mesonauta που μοιαζουν με γκουραμι αλλα δεν εχουν καμια σχεση μ αυτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχναμε ομως οτι στη φυση οι δισκοι δεν ζουν στις θερμοκρασιες που οι συνθηκες "επιβαλουν" να ζουν στα ενυδρεια.

Ιδιως οι δισκοι εκτροφης.

Ουτε στον ιδιο διαθεσιμο χωρο.

Εκ του αποτελεσματος, ελαχιστοι ειναι εκεινοι που καταφεραν να διατηρησουν (μακροχρονα) δισκους σε καλη κατασταση σε ενα μικρο κοινωνικο φυτεμενο ενυδρειο.

Το να βαλω δισκους σε ενα τετοιο ενυδρειο και να τραβηξω μερικες φωτο, δεν με φερνει στη θεση να δινω συμβουλες για τη διατηρηση τους.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχναμε ομως οτι στη φυση οι δισκοι δεν ζουν στις θερμοκρασιες που οι συνθηκες "επιβαλουν" να ζουν στα ενυδρεια.

Ιδιως οι δισκοι εκτροφης.

Ουτε στον ιδιο διαθεσιμο χωρο.

Σωστος! Απλα ομως επειδη πολλοι το κανουν, καλο ειναι να το λαμβανουμε υποψην!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι δεν κολυμπουσαν οι καρδιναλιοι.Τεσπα!
Stelios_μoraitis περιμενω με ανυπομονεσια :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αναφέρεστε όλοι στους άγριους δίσκους και όχι στους εκτροφείς?

Φυσικά κάποιος θα πει και ποια είναι η διαφορά? Για μένα η διαφορά είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Μποστα στο να βλεπεις ενα ειδος να ευδοκιμει στο ενυδρειο σου δεν νομιζω πως χρειαζεται να το θυσιασουμε για λιγη περισσοτερη κινηση ... δισκοι μονο ειναι η καλλυτερη επιλογη γιατι ακομη και να μπουν επιπλεον ψαρια η κινηση και η ζωη που δινουν ειναι σχετικα .... και σχετικα συντομα θα νιωθεις οτι δεν σ αρκουν ουτε αυτα . :thumbsu: .Απο προσωπικη εμπειρια και λαθη σε τετοια θεματα σου το λεω !

Link to comment
Share on other sites

Έστω και με καθυστερηση μιας μέρας αυτές ειναι οι φωτογραφίες απο το Barcelona aquarium, βέβαια τωρα που ρο ξαναβλέπω δε μου γεμίζει και πολυ το μάτι (μονο οι καρχαρίες άξιζαν )

https://www.dropbox.com/s/hcxjnaouqp0ihbw/2014-06-23%2018.16.56.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/gpdfiswm5r7t8tf/2014-06-23%2018.17.00.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/v7s1w9zg0xhrqe5/2014-06-23%2018.17.29.jpg?dl=0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ Stelios_moraitis.
Απ οτι ειδα στο ενυδρειο εχουν και καρδιναλιους :bigemo_harabe_net-192:

Link to comment
Share on other sites

Έστω και με καθυστερηση μιας μέρας αυτές ειναι οι φωτογραφίες απο το Barcelona aquarium, βέβαια τωρα που ρο ξαναβλέπω δε μου γεμίζει και πολυ το μάτι (μονο οι καρχαρίες άξιζαν )

https://www.dropbox.com/s/hcxjnaouqp0ihbw/2014-06-23%2018.16.56.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/gpdfiswm5r7t8tf/2014-06-23%2018.17.00.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/v7s1w9zg0xhrqe5/2014-06-23%2018.17.29.jpg?dl=0

SPAM ON

Πλήρωσες για να μπεις εκεί... και να δεις αυτό το θέαμα; :o:blink::AAGGGHHH::waaa:

:veryangry:

SPAM OFF

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

που θες να καταληξεις με αυτα τα ποστ ; Οτι δεν μπορω να βαλω καρδιναλιους ;

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το άσχετο... @ discus fan ...ναι η αλήθεια ειναι οτι ήταν κάπως απογοητευτικό, μονο η τεράστια δεξαμενή με τους καρχαρίες και το τούνελ άξιζε το 20ρικο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

που θες να καταληξεις με αυτα τα ποστ ; Οτι δεν μπορω να βαλω καρδιναλιους ;

Φυσικα και μπορεις,

Λεφτα χρειαζονται μονο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα...εγω θα προσθετα μονο στερμπαι και 2-3 ειδη που ειναι πιο ανεχτικα με τις δισκοκαταστασεις.....προσωπικη μου γνωμη.καλη συνεχεια και περιμενουμε τα update σου

Link to comment
Share on other sites

ina μην βάλεις καρδινάλιους... Το έχω κάνει και εγώ και έχει αποτύχει το σχέδιο. Είχα βάλει και leucomelas όμως και αυτά δεν τα κατάφεραν. Οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές και για τους καρδινάλιους και για τα κορυ... Αλλά δεν είναι μόνο η θερμοκρασία... 7 καρδινάλιοι είναι πολύ μικρό κοπάδι! Θες τουλάχιστον 20 άτομα κατά τη γνώμη μου...

Ομως, έχω δει ο ίδιος, δίσκους να κυνηγάνε καρδινάλιους (δεν τους σκότωναν αλλά τους καταδίωκαν ανελέητα) και επειδή το κοπάδι ήταν μικρό (10 άτομα) έβλεπες 5 καρδινάλιους στη μια γωνία, 2 σε μια άλλη γωνία και 3 σε μια άλλη.. Αυτό ήταν μαρτύριο για τα ψαράκια.

Αντιθέτως με τα κόρυ, έχω δει δίσκους να επιτίθενται και να χτυπάνε το μικρότερο κόρυ της ομάδας το οποίο στο τέλος δεν έτρωγε και τελικά πέθανε.. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνεις αυτό στα ψαράκια και εσύ να μπαίνεις σε μπελάδες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης απο μαγαζί ( ενυδρειακο όχι αλυσίδα ) μου είχαν πει οτι οι δισκοι μπαίνουν παντα τελευταίοι στο ενυδρειο, αφού εχουμε τελειώσει με την οποια υπόλοιπη ψαροσυνθεση, απλά το αναφέρω !!

Link to comment
Share on other sites

Να τα δεχτω οσα λες...εχω παει ομως σε αρκετα σπιτια που διατηρουν δισκους με καρδιναλιους..σε φωτο με αφισες επισης υπαρχει αυτος ο συνδιασμος.πολλοι τον προτεινουν αυτον τον συνδιασμο ψαριων..δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται εδω μεσα :P

Link to comment
Share on other sites

Να τα δεχτω οσα λες...εχω παει ομως σε αρκετα σπιτια που διατηρουν δισκους με καρδιναλιους..σε φωτο με αφισες επισης υπαρχει αυτος ο συνδιασμος.πολλοι τον προτεινουν αυτον τον συνδιασμο ψαριων..δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται εδω μεσα :P

Κοίτα. Οι περισσότεροι έχουν δίκιο για τους καρδινάλιους αλλά έχει να κάνει και με την ιδιοσυγκρασία και τον χαρακτήρα των δίσκων σου.

Αν δεις στα δικά μου video οι δίσκοι μου είναι με καρδινάλιους και sterbai. Ακόμα και με γαρίδες red cherry !!!!!!!!!

Ποτέ δεν είδα επιθετικότητα από τους δίσκους μου σε κανένα από αυτά τα είδη. Το αντίθετο θα έλεγα που όταν γεννούσαν οι δίσκοι οι καρδινάλιοι κάνανε τσιμπούσε και καλούσαν και τους φίλους τους :)

Από την άλλη για να είμαι απόλυτα ειλικρινής οι καρδινάλιοι μου φοβόντουσαν να κυκλοφορήσουν σε ολόκληρο το ενυδρείο.

Έχει να κάνει πιστεύω με τι χαρακτήρα θα βγάλουν οι δίσκοι ειδικά όταν γεννήσουν γιατί αυτό δεν θα το αποφύγεις όσο και να μην το επιδιώξεις.

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποτε παρακαλουθω τη συπεριφορα των δισκων και πραττω αναλογως

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...