Jump to content

Louka's Light Reef


Mr.Puff

Recommended Posts

Με το καλό Λουκά !

Δυνατο ενυδρείο !

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλογέμιστο 

Link to comment
Share on other sites

Λουκα τι βλεπω ?χχαχαχαχαχα μεγειες φιλε ,καλη αρχη αλλα για ενα ειμαι σιγουρος οτι οσο το εχεις εκει τρωγεσε να το γεμισεις απο χτες.Κοιτα οσο ζεστενει ο καιρος η σιλικονη πρεπει να βραχει,για αυτο παμε..................:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Λουκα τι βλεπω ?χχαχαχαχαχα μεγειες φιλε ,καλη αρχη αλλα για ενα ειμαι σιγουρος οτι οσο το εχεις εκει τρωγεσε να το γεμισεις απο χτες.Κοιτα οσο ζεστενει ο καιρος η σιλικονη πρεπει να βραχει,για αυτο παμε..................:thumbsu:

Φίλε ξεκινάω καθάρισμα με χαλαρούς ρυθμούς γιατί είμαι και άρρωστος άνθρωπος και δεν κάνει να ζορίζομαι! :D Ψάχνω να βρώ απεσταγμένο  λευκό ξυδάκι σε μεγάλη συσκευασία γιατί αναγκάζομαι να το πληρώνω στο super market μια περιουσία. Αλλά ναι έχεις δίκιο συνεχώς "τρώγομαι". Αυτά είναι όμως τα ωραία στο χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Δυο τρεις ακόμα φωτό από το ενυδρείο.20170301_130752.jpg20170301_130758.jpg20170301_130824.jpg

Link to comment
Share on other sites

πο πο ... ετσι μενουν τα reef χωρις νερο ε? πακετο. θα φυγει ευκολα με ξυδι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Λούκα. 

Καλό καθάρισμα και περιμένουμε τη συνέχεια. 

Τι διαστάσεις έχει το Ενυδρείο; 

Link to comment
Share on other sites

καλογέμιστο Λουκά! απόλαυσε την όλη διαδικασία φίλε

φυσικά για κουβάλημα- βοήθεια δηλώνω και γω παρόν! :bigemo_harabe_net-53:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε λουκ,μεγεια το ενυδρειο,με το καλο το καθαρισμα και με το ακομα πιο καλο το γεμισμα του φιλε:jig::jig:

Παρε το χρονο σου και μη βιαστεις γιατι αυτη ειναι η πιο απολαυστικη του στιγμη και να το 'χτισεις' οπως ακριβως εσυ θελεις.Τωρα εχεις και την εμπειρια και ξερεις ακριβως πως να κινηθεις!

 

Οσον αφορα στο καθαρισμα θα βοηθησει πολυ το ξυδι που ανεφερε ο φιλος παραπανω.Βρεχε τα σημεια που εχει τα αλατα:usd: και τις κοραλινες,για να φυγουν πιο ευκολα μετα απο λιγες ωρες.

 

Κ παλι καλη αρχη:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το καθάρισμα έχει αποδειχθεί πολύ πιο επίπονο από ότι περίμενα. Προσπαθώ να μαλακώσω τα ξεραμένα άλατα και κοραλίνες με λευκό απεσταγμένο ξύδι και ζεστό νερό αλλά κάποια από αυτά είναι τόσο επίπονα που δεν φεύγουν ούτε με μεταλλική σπάτουλα. Φοβάμαι κιόλας μη κάνω και γρατζουνιές. Ένας φίλος μου είπε μαζί με το ξύδι να ανακατέψω και μαγειρική σόδα και να το μουλιάσω με αυτό, αλλά φοβάμαι για τις σιλικόνες. Εσείς τι γνώμη έχετε; Οποιαδήποτε άλλη ιδέα εννοείται είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Ξυδακι Λουκα μόνο αλλα αρκετή ποσότητα για να γινει δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Ξυδι να ποτισει και ξυστρα Λουκα

Αποτέλεσμα εικόνας για ξυστρα για τζαμια

+1000 να μουλιασει και δωστου.

Link to comment
Share on other sites

Λουκα ξυδακι και προσεκτικα με την ξυστρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω αυτό το υπόστρωμα (δεν ξέρω καν αν λέγεται αραγωνίτης ή κάτι άλλο) από το προηγούμενο ενυδρείο. Θα το χρησιμοποιούσατε ξανά σε καινούριο και αν ναι τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω. Θα το πέταγα αλλά κλαίω ακόμα τα χρήματα που είχα δώσει τότε. :cigar:Και είναι καμιά 40 κιλά.20170317_164206.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου μοιαζει για αραγωνιτης Λουκα, ψιλο χαλικι για γλυκο μου φαινεται

 

Αν χρησιμοποιθει παντως ξεπλυμα πολλα χερια σε κουβα και μετα στον ηλιο

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Έχω αυτό το υπόστρωμα (δεν ξέρω καν αν λέγεται αραγωνίτης ή κάτι άλλο) από το προηγούμενο ενυδρείο. Θα το χρησιμοποιούσατε ξανά σε καινούριο και αν ναι τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω. Θα το πέταγα αλλά κλαίω ακόμα τα χρήματα που είχα δώσει τότε. :cigar:Και είναι καμιά 40 κιλά.20170317_164206.jpg

Λουκά για φυσικό χαλίκι μου μοιάζει. Αυτό ήταν στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Και όμως παιδιά αυτό είχα στο ενυδρείο πριν το κάνω barebottom. Είδατε τι κάνει η ασχετοσύνη; Σου πιάνουν τον κ..λο!:bigemo_harabe_net-86:

Και το είχα πληρώσει ένα κάρο λεφτά. Οπότε πέταμα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Και όμως παιδιά αυτό είχα στο ενυδρείο πριν το κάνω barebottom. Είδατε τι κάνει η ασχετοσύνη; Σου πιάνουν τον κ..λο!:bigemo_harabe_net-86:

Και το είχα πληρώσει ένα κάρο λεφτά. Οπότε πέταμα έτσι;

Λουκά περίμενε να το δουν μερικά παιδιά ακόμα να πουν γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Παντως οπτικά μοιάζει για απλό χαλίκι !!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ποιας εταιρίας ειναι ;

Διονύση είναι "moupiasantonkoloasxima" :cigar:

Χύμα τον είχα πάρει τότε από τον ίδιο απατεώνα :clown2: που μου φόρτωσε και εγώ δεν θυμάμαι πόσα κιλά βράχο. Αληθινό νταμάρι είχα φτιάξει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Διονύση είναι "moupiasantonkoloasxima" :cigar:

Χύμα τον είχα πάρει τότε από τον ίδιο απατεώνα :clown2: που μου φόρτωσε και εγώ δεν θυμάμαι πόσα κιλά βράχο. Αληθινό νταμάρι είχα φτιάξει.

Λουκα  η μάρκα είναι κορυφαία για .....................μπετά κράτα το που ξέρεις μπορεί να ρίξεις κάνα όροφο ακόμα στο ενυδρείο, πάντως ρε φίλε κρίμα που πλήρωσες αυτό το πράγμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...