Jump to content

Louka's Light Reef


Mr.Puff

Recommended Posts

Οι τιμές καλές φαινονται. Εγω θα τα πέταγα Λουκα. 

 

Απο θερμοκρασία είσαι σταθερά μια τιμή ή πάει πανω κάτω?

Ευγένιε η θερμοκρασία παίζει πάνω κάτω μισό βαθμό 27,5 με 28

 

Λουκα ρίξε το kh 7.8 με 7.5 χαλαρά

Ταισε λίγο με κάνα REEF booster prodibio (αυτό επεξα και εγώ και μαρεσει)

Να ανέβουν και τα νιτρικά σου 3 περίπου!

Ταιζεις με κλειστό σκιμμερ για κάνα 5ωρο

Άρχισε να κοβεις το νοποξ πολύ απαλά!!!

Καιδες το βράδυ στης κομμένες άκρες βγαίνουν πολυποδες;

;εανα ναι λογικά τη γλυτώσει

το νοποξ είναι για εμένα επειδή παίζεις πάρα πολύ καιρό..

Πέτρο άστα να πάνε. Ούτε με κλειστά φώτα το βράδυ δεν βλέπω ίχνος πολύποδα. Οπότε... Με βλέπω στο τέλος να μένω μόνο με ποσυλοπόρες και μόντι! :P NoPox μεγάλωσα για λίγο καιρό τη δόση μέχρι να ισιώσουν πάλι λίγο οι τιμές. Εμφανισιακά πάντος το νερό βελτιώθηκε πάρα πολύ. (Πολύ λιγότερη άλγη στα τζάμια και στον εξοπλισμό και καλύτερη διάυγια). Το NoPox θα μειωθεί πάλι σταδιακά.

Πάω να πετάξω πάλι κοράλια... :waaa:

Link to comment
Share on other sites

Λογικο να έβλεπες λιγότερες αλγες αφού ανεβασες δόσεις σου έριξε τα νιτρικά; μώρες λες να το στεγνώσε κιολας;

Κόψε της νεκρες άκρες και ελάττωση έως που να κόψεις τέλειος το νοποξ

Μην ξεχνάς η μεγαλύτερες επιτυχίες κρασαρισματος έχουν γίνει από votca!

όπως και σε εμας τους ανθρώπους τα καλυτερα overdose είναι από votca xaxaxaxaaxaxxax

Ταισες αρκετά ενώ επεζες έτσι λουκα;

Link to comment
Share on other sites

Λογικο να έβλεπες λιγότερες αλγες αφού ανεβασες δόσεις σου έριξε τα νιτρικά; μώρες λες να το στεγνώσε κιολας;

Κόψε της νεκρες άκρες και ελάττωση έως που να κόψεις τέλειος το νοποξ

Μην ξεχνάς η μεγαλύτερες επιτυχίες κρασαρισματος έχουν γίνει από votca!

όπως και σε εμας τους ανθρώπους τα καλυτερα overdose είναι από votca xaxaxaxaaxaxxax

Ταισες αρκετά ενώ επεζες έτσι λουκα;

Πέτρο δεν έβρισκα άλλο τρόπο. Το ενυδρείο το βρήκα σε τραγική κατάσταση. Και τα νιτρκά μπορεί να μην ήταν πολλά (5 - 10 έφτασε) τα φωσφορικά όμως πρέπει να χτύπησαν ταβάνι. Τόσο πολύ άλγη δεν είχα ξαναδεί. Καθάριζα το τζάμι και σε 12 ώρες ήταν πάλι το ίδιο. Έκανα δύο κοντινές αλλαγές νερού, επιθετικό wet skimming (έβγαζε 1 κύπελο την ημέρα μπίχλα!!) και αύξηση του NoPox. Πιστεύω όμως ότι η ζημιά στα κοράλια είδη δυστηχός είχε γίνει. Το nopox βεβαίος θα αρχίσει να μειώνεται, και ίσως φτάσει να κοπεί κιόλας κάποια στιγμή. Σιγά σιγά όμως.

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο αργά μπορείς το νοποξ παίξε κσι με βακτήρια κ με αλλαγές

Ίσως βιαστηκες α αυξήσεις λουκα μου

Εάν το αφήνει όπως επεζες και περίμενες να έπεφταν

Ίσωςτο ανεβασμα του νοποξ το πεθανε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από σήμερα NoPox τέλος. Πρεμιέρα στο ενυδρείο έκανε η prodibio με digest και optim. Διάβασα ότι θέλει κάνα δίμηνο για να φανούν αποτελέσματα οπότε υπομονή. Θα συνεχίσω με τις βιταμίνες της εταιρίας και αργότερα ίσως το booster.post-59162-0-81177000-1474727666_thumb.jpg Τέλος να πω ότι έχω κλείσει το skimmer για κανα τετράωρο από τη στιγμή που έριξα τις αμπούλες. Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την prodibio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη Λουκα και περιμενω την ρουτινα που θα ακολουθησεις και βεβαια διαφορες και αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Λουκα το booster αστο για λιγο ανεβαζει νιτρικα μια ψηλη το λαθος που κανουμε ολοι ειναι που ξεπλενουμε τη φιαλη μεσα στο νερο...λαθος!! Μονο στο booster απλα το αφηνουμε να τρεξει μεσα οχι ξεπλυμα γιατι εοτι μενει κολημενο στη φυαλλη δεν το θελουμε!

Το optim δεν χρειαστικε ποτε να το δουλεψω... ισως επειδη εκμεταλευομε το bio actiff αλλατι μου..

Οστοσο θελω να ακουσω την εμπειρια σου!! Στη prodibio!!

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλως και εκανες καλα και εκλεισες το σκιμμερ ....

Εγω θα πρωτεινα πχ παρασκευη βακτηρια σαββατο optim :) πιστευω καλυτερα αποτελεσμα ετσι! Διοτι θα εχουν πιασει τα βακτήρια στο συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβάζω αργεί λίγο να φανούν τα αποτελέσματα αλλά μόνο θετικά σχόλεια βλέπω μετά. Στα συν, ότι είναι αρκετά οικονομική και δεν χρειάζεται να είσαι κάθε μέρα πάνω από το ενυδρείο και να ρίχνεις σταγόνες. Πολύ θετικό ότι το προϊόν είναι σε γυάλινες αμπούλες και χρησιμοποιείται ολόκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι λουκα το (απο πανω) ΠΕΘΑΝΕ ειπαμε!!

Οσο πιο απλο τοσο το καλυτερο!! Περιμενω νεα σου !πιστευω θα παει σωστα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παύλο μου μία από τα ίδια. Μετά τον χαμό του καλοκαιριού (έχασα σχεδόν όλες τις άκρο), το ενυδρείο ακόμα προσπαθεί να συνέλθει. Δεν υπάρχουν καινούργιες προσθήκες και έχω αποφασίσει να του δώσω χρόνο με τη μέθοδο της prodibio. Διαβάζω πολύ καλά αποτελέσματα αλλά θέλει χρόνο και υπομονή. Φυσικά σταμάτησα τελείως το NoPox. Λίγο κυανό εμφανίστηκε σε κανά δυο σημεία, διαβάζω όμως ότι είναι φυσιολογικό αποτέλεσμα από τη διακοπή του NoPox και τη χρήση των βακτηρίων της Prodibio. No3 έχουν φτάσει 25! Είχαν ανέβει και πιο πολύ (ανάμεσα στο 25 και στο 50). Περιμένω αργά αλλά σταθερά να πέσουν. Φωσφορικά δεν έχει νόημα να μετράω χωρίς hanna. Και το κερασάκι στην τούρτα, με τόσα νιτρικά έχασα δυο τρεις peppermint που είχα και τώρα οι απταίζιες έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν. Ίσως να βάλω ένα filefish, δεν ξέρω ακόμα. Αυτά και από μένα. Υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

Λουκά συμβαίνουν αυτά οταν αλλάζουμε μέθοδο που τρεχει η βιολογία στο ενυδρείο μας.. υπομονή θέλει φίλε και με prodibio θα δείς αποτελέσματα. ήδη είναι καλό σημάδι που έχει αρχίσει η πτώση στα νιτρικά. από κοράλλια τι έχεις τώρα μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Πάνο τώρα έχω αρκετά "εύκολα" sps (μόντι, ποσιλοπόρα, σεριατοπόρα) κάνα δυο άκρο που γλύτωσαν αλλά έχασαν τα ωραία τους χρώματα, μια πράσινη φορμόζα που αναπτύσεται καλά, ένα δύο lps τα οποία μια χαρά είναι, ζωανθάκια και ρίκο τα οποία και αυτά αναπτύσονται κανονικότατα. Επίσεις παίζουν και δύο clam που είναι και αυτά υγιέστατα. Και τι να πω για τα star polyps που έχουν καλύψει σχεδόν τον μισό πάτο του ενυδρείου. Τις αγαπημένες μου άκρο όμως δυστηχός τις έχασα.post-59162-0-29650200-1477407355_thumb.jpgpost-59162-0-67334700-1477407373_thumb.jpgpost-59162-0-79529700-1477407386_thumb.jpgpost-59162-0-07449900-1477407404_thumb.jpgpost-59162-0-24364700-1477407424_thumb.jpgpost-59162-0-06418200-1477407441_thumb.jpgpost-59162-0-48948000-1477407460_thumb.jpgpost-59162-0-80644800-1477407476_thumb.jpgpost-59162-0-98350700-1477407499_thumb.jpgpost-59162-0-69059500-1477407517_thumb.jpgpost-59162-0-93113700-1477407537_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λουκά πολύ μου αρέσει οπως εχει ντυθεί ο βυθός με star polyps και ζωανθάκια! μια χαρα καβάντζα έχει βρει ο κλουνάκος :P Οσο περνάει ο καιρός θα βελτιώνονται, μακρια βέβαια απο αλλες κακοτυχίες! Ηδη φαντάζομαι θα βλέπεις σημάδια ανάκαμψης. H suharsonoi απλα τα σπάει, θηρίο! υπομονή θέλει και όλα θα έρθουν .. με τις απτέζιες (που δεν φαινονται στις φώτο) αν έχεις θέμα, γνώμη μου, πρέπει να κινηθείς πριν πνίξουν το ενυδρείο


δουλεύεις αντιφώσφορο?


για τις απώλειες σε καταλαβαίνω φίλε.. ειμαι παθών.. αυτό το καλοκαιρι τι να πω.. να πάει και να μην ξανάρθει

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο Λουκα.Τωρα που αλλαξες μεθοδο ειναι.λογικο να αλλαξει ολη η συμπεριφορα υου συστηματος.Το κυανο δειχνει την αλλαγη.Ευτυχως ειναι λιγο.Εαν εχεις ηδη δει πτωση στα νιτρικα δειχνει οτι αντεδρασε γρηγορα επειδη ειναι ωριμο.Υπομονη.Ναι τα κοραλια δειχνουν ακουσμενα αρκετα.Αντιφωσφωρο εχεις?Αμινοξεα χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για τις απταζιες χωρις χρονοκαθηστερηση ξαναβαλε pepermint τωρα που ειναι νωρις,και το λεω αυτο γιατι μπορεις και ειδες και αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βρίσκω ρε Λουκάκο !

Το ενυδρείο όντως δείχνει την ωριμότητα του !

Link to comment
Share on other sites

Λουκα το ενυδρειο δείχνει να ανακάμπτει δυναμικά μετά την ζημιά που είχε πάθει.

Μην το βάζεις κάτω θα γίνει καλύτερο απο πριν..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Αντιφώσφορο χρησιμοποιώ. Βάζω όσο χωράει το mediabox του σκίμμερ και να μην είναι πολύ "σφικτό" για να υπάρχει ροή. (περίπου 300 - 350γρ.). Για αμινοξέα έβαζα μέχρι τώρα τα prodibio coralvits αλλα λέω να σταματίσω τώρα που παλεύω να πέσουν τα νιτρικά. Για peppermint δεν ξέρω τι να κάνω. Είχα τρεις αλλά δυστηχός ψωφίσανε μάλλον με την άνοδο των νιτρικών. Έτσι για την ώρα φοβάμε να ξαναβάλω. Θα έβαζα rostratus. Σίγουρη επιτυχία αλλά θα την καθαρίσει το yellow με συνοπτικές διαδικασίες. Έτσι η μόνη λύση για την ώρα φαίνεται να είναι το filefish. Το σκέφτομαι σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λουκά, γνώμη μου όσο έχει νιτρικά μη προσθέτεις τιποτ αλλο εκτός απο βακτήρια. Για την Πεταλούδα έχεις δίκιο .. και γω μολις την έβαλα μετα απο 3-4 ώρες την σκότωσε το yellow με τέτοια μανία που δεν εχω ξαναδεί

και στη χρήση αντιφοσφώρου δεν είμαι πολύ θετικός.. βέβαια σε αυτό οι γνώμες είναι πολλες και κάποια στιγμή θα ανοίξει ένα σχετικό θέμα

Link to comment
Share on other sites

Λουκά, γνώμη μου όσο έχει νιτρικά μη προσθέτεις τιποτ αλλο εκτός απο βακτήρια. Για την Πεταλούδα έχεις δίκιο .. και γω μολις την έβαλα μετα απο 3-4 ώρες την σκότωσε το yellow με τέτοια μανία που δεν εχω ξαναδεί

και στη χρήση αντιφοσφώρου δεν είμαι πολύ θετικός.. βέβαια σε αυτό οι γνώμες είναι πολλες και κάποια στιγμή θα ανοίξει ένα σχετικό θέμα

Πάνο διαβάζοντας για τη μέθοδο της Prodibio, με απλά λόγια, αυτό που λένε είναι ότι τα βακτήρια ¨δουλεύουν¨ στον βράχο με αργό αλλά σταθερό ρυθμό από την επιφάνεια στην αρχή και σταδιακά προχωρώντας στο εσωτερικό του βράχου. Γιαυτό και υπάρχει και μια πρόσκαιρη άνοδος νιτρικών και εμφάνισης κυανού. Με τον καιρό και όσο προχωράει η διαδικασία, τα βακτήρια επικοίζουν όλο το βράχο μέχρι μέσα, και τότε ξεκινάει πραγματικά να γίνεται δουλειά και να πέφτουν τα νιτρικά. Εύχομαι όλα αυτά να είναι αλήθεια. Πάντος έχω αποφασίσει να δώσω στη μέθοδο χρόνο.

Όσο για τo yellow τι να πω. Απλά σέβομαι την ηλικία του και δεν το έχω "τιμωρήσει" ακόμα. :devil: Είναι 8+ χρονών και βέβαια είναι υπέροχο ψάρι.

Αντιφώσφορο χρησιμοποιώ πάντα για καλό και για κακό μια και δεν έχω δυνατότητα αξιόπιστης μέτρησης. Θα ήθελα πολύ να μου πεις τη γνώμη σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα δεν μου εβγαλε κυανο...

Παρατηρω ομως πως μεδαυτα κοντρολαρο τα νιτρικα μου...

Τωρα ξεκινησα coral vits βλεπω τα κοραλλια τραβανε οταν βαζω...

Link to comment
Share on other sites

Πάνο διαβάζοντας για τη μέθοδο της Prodibio, με απλά λόγια, αυτό που λένε είναι ότι τα βακτήρια ¨δουλεύουν¨ στον βράχο με αργό αλλά σταθερό ρυθμό από την επιφάνεια στην αρχή και σταδιακά προχωρώντας στο εσωτερικό του βράχου. Γιαυτό και υπάρχει και μια πρόσκαιρη άνοδος νιτρικών και εμφάνισης κυανού. Με τον καιρό και όσο προχωράει η διαδικασία, τα βακτήρια επικοίζουν όλο το βράχο μέχρι μέσα, και τότε ξεκινάει πραγματικά να γίνεται δουλειά και να πέφτουν τα νιτρικά. Εύχομαι όλα αυτά να είναι αλήθεια. Πάντος έχω αποφασίσει να δώσω στη μέθοδο χρόνο.

Όσο για τo yellow τι να πω. Απλά σέβομαι την ηλικία του και δεν το έχω "τιμωρήσει" ακόμα. :devil: Είναι 8+ χρονών και βέβαια είναι υπέροχο ψάρι.

Αντιφώσφορο χρησιμοποιώ πάντα για καλό και για κακό μια και δεν έχω δυνατότητα αξιόπιστης μέτρησης. Θα ήθελα πολύ να μου πεις τη γνώμη σου.

 

 

Λουκά, τον αντιφώσφορο δεν τον έχω και για τόσο αθώο υλικό γενικά. Φυσικά και δεσμεύει τα φωσφορικά αλλα πρώτον αυτό γίνεται επιθετικά με αποτέλεσμα το στρασάρισμα των ζωντανών και δεύτερον μαζί με τα φωσφορικά δεσμεύει και μια σειρά από ιχνοστοιχεία και μέταλλα.

Επίσης έχει κατηγορηθεί ότι προκαλεί καθίζηση του ανθρακικού ασβεστίου δημιουργώντας ιζήματα μέσα στο σύστημα (πετρωμένος αραγωνίτης..) επηρεάζοντας τόσο το kh όσο και το PH.

To υδροξείδιο του σιδήρου δεν είναι από την άλλη τελείως αδιάλυτο στο νερό και ανάλογα με την ποιότητα του υλικού που αγοράζουμε, αυτό επιστρέφει στη στήλη νερού μέταλλα και πέραν του σιδήρου και αυτό έχει να κάνει με την καθίζηση που ανέφερα πριν.  

 

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι από την στιγμή που αποφασίζεις να τρέξεις την βιολογία σου με έστω και κάποια ήπια προβιοτική μέθοδο όπως ξεκίνησες τωρα, είναι καλύτερα να αφήνεις την απομάκρυνση και την ισορροπία στα βακτήρια που εισάγεις και ταίζεις ..

Link to comment
Share on other sites

Λουκά, τον αντιφώσφορο δεν τον έχω και για τόσο αθώο υλικό γενικά. Φυσικά και δεσμεύει τα φωσφορικά αλλα πρώτον αυτό γίνεται επιθετικά με αποτέλεσμα το στρασάρισμα των ζωντανών και δεύτερον μαζί με τα φωσφορικά δεσμεύει και μια σειρά από ιχνοστοιχεία και μέταλλα.

Επίσης έχει κατηγορηθεί ότι προκαλεί καθίζηση του ανθρακικού ασβεστίου δημιουργώντας ιζήματα μέσα στο σύστημα (πετρωμένος αραγωνίτης..) επηρεάζοντας τόσο το kh όσο και το PH.

To υδροξείδιο του σιδήρου δεν είναι από την άλλη τελείως αδιάλυτο στο νερό και ανάλογα με την ποιότητα του υλικού που αγοράζουμε, αυτό επιστρέφει στη στήλη νερού μέταλλα και πέραν του σιδήρου και αυτό έχει να κάνει με την καθίζηση που ανέφερα πριν.  

 

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι από την στιγμή που αποφασίζεις να τρέξεις την βιολογία σου με έστω και κάποια ήπια προβιοτική μέθοδο όπως ξεκίνησες τωρα, είναι καλύτερα να αφήνεις την απομάκρυνση και την ισορροπία στα βακτήρια που εισάγεις και ταίζεις ..

Και πάντα απορούσα που βρίσκεται τόσο ίζημα που σιφωνάρω κάθε εβδομάδα με την αλλαγή του νερού. Πίστευα ότι τρώγεται ο βράχος σιγά σιγά. Δεν μπορούσα να το εξηγήσω αλλιώς. Αν σταματήσω τον αντιφώσφορο λογικά θα υπάρξει και άνοδος στο Κh οπότε θα πρέπει να μετράω πολύ τακτικά τον πρώτο καιρό. Θεωρείς ότι η αφαίρεση του αντιφώσφορου μπορεί να γίνει με τη μία ή σταδιακά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...