Jump to content

Louka's Light Reef


Mr.Puff

Recommended Posts

Διονύση προφανός εννοείς 32-35 θερμοκρασίες του περιβάλοντα χώρου έτσι δεν είναι? Πάντος και εγώ σκέφτομαι το ίδιο πράγμα. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα το δει τώρα ψυκτικός ή στο τέλος της σεζόν που θα κλείσει το chiller. Πάντος τις 2 τελευταίες μέρες που είναι πιο δροσερός ο καιρός η κατάσταση έχει βελτιωθεί λίγο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω οτι ειναι θεμα φρεον

Link to comment
Share on other sites

μηπως τα φιλτρα θελουν καθαρισμα?

δες αν βγαζει ζεστο από πισω

γενικα δες αν αεριζεται σωστα.

εγω φετος το εβγαλα στο μπαλκονι και ειδα μεγαλη

διαφορα .

δε νομιζω να θελει φρεον.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας αναφερεις το μοντελο του ψυκτικου;

Link to comment
Share on other sites

μηπως τα φιλτρα θελουν καθαρισμα?

δες αν βγαζει ζεστο από πισω

γενικα δες αν αεριζεται σωστα.

εγω φετος το εβγαλα στο μπαλκονι και ειδα μεγαλη

διαφορα .

δε νομιζω να θελει φρεον.

+1000 Δες τα φιλτρα και βαλε 800 αντλια εγω ετσι του δουλευω χωρις θεμα κανενα

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

H μάρκα του chiller είναι αυτή. http://www.jbjlighting.com/prod-arctica-aquarium.html Το δικό μου είναι είναι το DBA-075 Η εταιρία το δίνει για μέχρι 130 γαλόνια. Το μηχάνημα τραβάει αέρα από μπροστά και το βγάζει ζεστό από την πίσω μεριά. Γι' αυτό πρέπει να έχει χώρο από πίσω, όπως και έχω κάνει. Γενικά το έχω σε ανοικτό χώρο οπότε τέτοιο πρόβλημα δεν υπάρχει. Φίλτρο δεν έχει. Απλά βγάζεις την μπροστινή σχάρα και καθαρίζεις το condeser με ηλεκτρική σκούπα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκανα τρύπα στον τοίχο και έβαλα ανεμιστήρα να φεύγει όλη η ζέστη εκτός δωματίου !

Αν δεν αερίζεται σωστά και υπολητουργει και τρως όλη τη ζέστη πίσω !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λουκά καλορίζικο φιλε! Ειναι καλη επένδυση :)

Βέβαια καλο θα ταν να το δει και ενας ψυκτικός ..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή επένδυση Λουκά...ειδικά για πολλά λίτρα είναι ότι πρέπει ένα τέτοιο μηχάνημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! Πάντως απο οτι βλέπω είναι στο 1/10 του ίππου, ειναι κατι ανάμεσα σε teco tr5 και teco tr10. Να ξέρεις τα λίτρα που δίνει ο κατασκευαστης ειναι λίγο υποκειμενικά, το τι θα αποδώσει ένα Τσίλερ εξαρτατε απο πολλους παράγοντες, καποιοι απο αυτους ειναι και τα λιτρα, αλλα παιζει πολυ μεγαλο ρολο και η θερμοκρασια περιβάλλοντος, γι αυτο και η teco (λεω γι αυτην γιατι εγω τετοιο τσιλερ εχω) αναφερει οτι μπορει να ριξει "τοσους" βαθμους διαφορα απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος σε "τοσα" λιτρα νερου. Εγω βρισκω λιγο αδυναμο το ψυκτικο για τα λιτρα ( εχω 1/8 του ιππου σε ενυδρειο 180 λιτρα μεικτα) , και πιστευω πως θελει και την βοηθεια ανεμηστηρα ή ακομα καλυτερα κλιματιστικου στον χωρο τουλαχιστον τις μεσημεριανες ωρες. Χωρις αυτο ομως να σημαίνει πως το ψυκτικο δεν ειναι καλο, γιατι στο εξωτερικο ειναι παρα πολλοι που τα δουλευουν τα συγκεκριμενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! Πάντως απο οτι βλέπω είναι στο 1/10 του ίππου, ειναι κατι ανάμεσα σε teco tr5 και teco tr10. Να ξέρεις τα λίτρα που δίνει ο κατασκευαστης ειναι λίγο υποκειμενικά, το τι θα αποδώσει ένα Τσίλερ εξαρτατε απο πολλους παράγοντες, καποιοι απο αυτους ειναι και τα λιτρα, αλλα παιζει πολυ μεγαλο ρολο και η θερμοκρασια περιβάλλοντος, γι αυτο και η teco (λεω γι αυτην γιατι εγω τετοιο τσιλερ εχω) αναφερει οτι μπορει να ριξει "τοσους" βαθμους διαφορα απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος σε "τοσα" λιτρα νερου. Εγω βρισκω λιγο αδυναμο το ψυκτικο για τα λιτρα ( εχω 1/8 του ιππου σε ενυδρειο 180 λιτρα μεικτα) , και πιστευω πως θελει και την βοηθεια ανεμηστηρα ή ακομα καλυτερα κλιματιστικου στον χωρο τουλαχιστον τις μεσημεριανες ωρες. Χωρις αυτο ομως να σημαίνει πως το ψυκτικο δεν ειναι καλο, γιατι στο εξωτερικο ειναι παρα πολλοι που τα δουλευουν τα συγκεκριμενα

Σε αυτό το συμπέρασμα τείνω να καταλήξω και εγώ. Και αυτό γιατί βλέπω ότι το μηχάνημα ζορίζεται από τη ώρα που θα ανοίξουν τα φώτα και το ζόρι μεγαλώνει τις μεσημεριανές ώρες που η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι στο μέγιστο. Από το απόγευμα και μετά δουλεύει καλύτερα. Βέβαια κάποια στιγμή θα το δεί ψυκτικός έτσι για να είμαι σίγουρος. Αυτό που πρέπει να κάνω αλλά ακόμα δεν ξέρω πως, είναι με κάποια πατέντα να διώχνω μακριά τη θερμότητα από το φωτιστικό.

Link to comment
Share on other sites

ανεμιστηρακι καθετα στις λαμπες μπορεις να βαλεις να τις κρυωνει καπως η να αλλαξεις φωτοπεριοδο, δηλαδη να αλλαξεις το κυκλο απο πρωι σε βραδυ-απογευμα, σταδιακα παντα!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που είπε ο Γιώργος ( μαρου) αλλα το μεγάλο πρόβλημα όπως είπα παραπάνω είναι η θερμότητα που εκλύεται από το ίδιο το ψυκτικό !

Για τον παράγοντα θερμοκρασίας του δωματίου δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα εκτός από το αιρ-κοντίσιον !

Άρα βρείτε τροπο είτε το ψυκτικό εκτός δωματίου η ακόμα καλύτερα μπαλκόνι προστατευόμενο είτε με κάποιο σωλήνα με ανεμιστήρα τύπου εξαερισμού εκτός δωματίου !

Link to comment
Share on other sites

ανεμιστηρακι καθετα στις λαμπες μπορεις να βαλεις να τις κρυωνει καπως η να αλλαξεις φωτοπεριοδο, δηλαδη να αλλαξεις το κυκλο απο πρωι σε βραδυ-απογευμα, σταδιακα παντα!!

+1000

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια εγω για την θερμοτητα της ψυκτρας που βαραει πολυ,εχω βαλει εναν ανεμιστηρα να την βγαζει εξω ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ποια η γνώμη σας για το Diodon holocanthus, το κλασικό puffer, σε reef ενυδρείο 300 λίτρα σαν το δικό μου? Εκτός από σαλιγκάρια και καβούρια τι άλλο θα εξολοθρεύσει? Κινδυνεύουν και τα κοράλια? Η διατροφή του? Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω όταν με το καλό το ενυδρείο ισιώσει από το θέμα που έχω με τα κοράλια.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας για το Diodon holocanthus, το κλασικό puffer, σε reef ενυδρείο 300 λίτρα σαν το δικό μου? Εκτός από σαλιγκάρια και καβούρια τι άλλο θα εξολοθρεύσει? Κινδυνεύουν και τα κοράλια? Η διατροφή του? Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω όταν με το καλό το ενυδρείο ισιώσει από το θέμα που έχω με τα κοράλια.

Με το καλο μονο γαριδες εαν πειραξει

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ρεεφ safe ;;;;

Πάντως μεγαλώνει πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites

έχω μπει και εγώ στη μπριζα για αυτό Λούκα!!
εάν το τιμήσεις θέλω ενημέρωση!!

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

έχω μπει και εγώ στη μπριζα για αυτό Λούκα!!

εάν το τιμήσεις θέλω ενημέρωση!!

Όσο και αν το θέλω Πέτρο τελικά δεν θα το πάρω. Είναι πολύ λίγα τα λίτρα μου, και κάποια στιγμή θα πρέπει να το αποχωριστώ. Και αυτό θα είναι πολύ δύσκολο. Και ακόμα δυσκολότερο για τη Φαιδρούλα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν το θέλω Πέτρο τελικά δεν θα το πάρω. Είναι πολύ λίγα τα λίτρα μου, και κάποια στιγμή θα πρέπει να το αποχωριστώ. Και αυτό θα είναι πολύ δύσκολο. Και ακόμα δυσκολότερο για τη Φαιδρούλα.

Αχ βρε παιδιά με βάλατε στην πρίζα και μένα χαχαχα!!!! πήγα να δω αμμα υπάρχει αλλα τίποτα αν και το εβλεπα συχνά έτυχε αυτήν την φορά να μην το έχουν ,δεν πειράζει ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Αυτά τα κοράλια έχουν ελπίδα να τη βγάλουν καθαρή ή να τα στείλω να κάνω και χώρο? Κάποια άλλα τα βρήκα από την αρχή νεκρά και τα έβγαλα. Με αυτά έχω μπερδευτεί. Είναι η πιο δύσκολη κατάσταση που έχω βρεθεί και δεν ξέρω τι να κάνω.post-59162-0-08993000-1471258893_thumb.jpgpost-59162-0-64482200-1471258902_thumb.jpgpost-59162-0-87035000-1471258910_thumb.jpgpost-59162-0-23383800-1471258923_thumb.jpg

Από τιμές είμαι καλά εκτός απο φωσφορικά που δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω τεστ.

NO3 0,2

Ca 420

Mg 1320

Kh 8

 

Link to comment
Share on other sites

Λουκα ρίξε το kh 7.8 με 7.5 χαλαρά

Ταισε λίγο με κάνα REEF booster prodibio (αυτό επεξα και εγώ και μαρεσει)

Να ανέβουν και τα νιτρικά σου 3 περίπου!

Ταιζεις με κλειστό σκιμμερ για κάνα 5ωρο

Άρχισε να κοβεις το νοποξ πολύ απαλά!!!

Καιδες το βράδυ στης κομμένες άκρες βγαίνουν πολυποδες;

;εανα ναι λογικά τη γλυτώσει

το νοποξ είναι για εμένα επειδή παίζεις πάρα πολύ καιρό..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...