Jump to content

Louka's Light Reef


Mr.Puff

Recommended Posts

Μια χαρα τα βλεπω εκτος απο κανα δυο με σκουροτερα χρωματα,δως τους χρονο και κανα σημπληρωμα.Ειναι θεμα χρονου να γυρισουν και αυτες.Μεγειες το ψυκτικο Λουκα,ΑΥΤΟ ειναι ψυκτικο

Link to comment
Share on other sites

Λουκα καλοριζικο το εργαλειο :thumbsu:

 

Το ενυδρειο σου πολυ ωραιο, να το χαιρεσαι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια. Νιτρικά τελευταία έχει τσιμπήσει λίγο και είναι στο 2,5. Φωσφορικά δεν μετράω αφού δεν έχω hanna και μάλλον δεν υπάρχει νόημα να πάρω υγρό τεστ. Θα κοιτάξω την όσμοσή μου μια και δεν βλέπω κάποιον άλλο λόγο για την άνοδο των νιτρικών.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια. Νιτρικά τελευταία έχει τσιμπήσει λίγο και είναι στο 2,5. Φωσφορικά δεν μετράω αφού δεν έχω hanna και μάλλον δεν υπάρχει νόημα να πάρω υγρό τεστ. Θα κοιτάξω την όσμοσή μου μια και δεν βλέπω κάποιον άλλο λόγο για την άνοδο των νιτρικών.

tds δεν εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν έχω tds αλλά σε μια συνάντηση που είχαμε φέρει διάφορα όργανα να μετρήσουμε, δεν θυμάμε με ποιου παιδιού το tds, το είχαμε βρει από τότε λίγο τσιμπημένο.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ηταν το οτι ανεβηκαν λιγο τα νιτρικα λουκα.Δεν ειναι καλο το απολυτο μηδεν. :thumbsu:

Εκτος εαν μπορουμε να πεταμε μεσα στο ενυδρειο την πολυ τροφη που χρειαζονται τα κοραλια και την ιδια στιγμη οτι περισσευει να το εξαγουμε.

Επειδη αυτο ειναι πολυ δυσκολο ομως, καλο ειναι να ειμαστε σε μια τιμη ασφαλειας οπως αυτη που εχεις εσυ η' ακομα και 5.

Να σου πω την αληθεια κιολας σε ρωτησα γιατι καποια κοραλια στις φωτο φαινονται σχετικα χλωμα εκτος αν δεινουν τετοια εικονα/εντυπωση οι φωτο.

 

Παντως μη σε τρελλανει αυτη τη τιμη στα νιτρικα,δεν ειναι ανησυχητικη!

Link to comment
Share on other sites

Λουκα το chiler τι μαρκα ειναι; ειναι καινουριο ή μεταχειρησμενο; κριτικες;

ειναι κινεζικο;

καλοδουλευτο φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ηταν το οτι ανεβηκαν λιγο τα νιτρικα λουκα.Δεν ειναι καλο το απολυτο μηδεν. :thumbsu:

Εκτος εαν μπορουμε να πεταμε μεσα στο ενυδρειο την πολυ τροφη που χρειαζονται τα κοραλια και την ιδια στιγμη οτι περισσευει να το εξαγουμε.

Επειδη αυτο ειναι πολυ δυσκολο ομως, καλο ειναι να ειμαστε σε μια τιμη ασφαλειας οπως αυτη που εχεις εσυ η' ακομα και 5.

Να σου πω την αληθεια κιολας σε ρωτησα γιατι καποια κοραλια στις φωτο φαινονται σχετικα χλωμα εκτος αν δεινουν τετοια εικονα/εντυπωση οι φωτο.

 

Παντως μη σε τρελλανει αυτη τη τιμη στα νιτρικα,δεν ειναι ανησυχητικη

Ναι όντος Μιχάλη μου η τιμή στα νιτρικά δεν είναι κάτι ανησυχητικό φτάνει βέβαια να παραμείνει εκεί. Πάντος για καλό και για κακό λέω να αλλάξω προφίλτρα και μεβράνη στην όσμοση μια και κοντεύει τα 2 χρόνια. Επίσης να σου πω ότι δεν ρίχνω απολύτος κανένα πρόσθετο για τα κοράλια. Ίσως για αυτό να είναι λίγο χλωμά. Εντάξει και οι φωτό είναι απλά τραγικές.

Link to comment
Share on other sites

Για το ποσο απαραιτητη ειναι οι αλλαγη των φιλτρων και της μεμβρανης θα ειχες απολυτη εικονα με μια μετρηση απο ενα tds λουκα μου αλλα και χωρις αυτη,θεωρω πως μετα απο δυο χρονια σιγουρα θελουν αλλαγη ολα φιλε!

Εδω τα προφιλτρα θεωρητικα πρεπει να τα λλαζουμε καθε 4 μηνες.Το προβλημα με το να τα αφηνουμε ειναι οτι μετα επιβαρυνεται η μεμβρανη,μειωνοντας ετσι και το δικο της χρονο ζωης/αποδοσης.

 

χαχαχα για τις φωτο τι να πουμε βρε,μια χαρα ειναι..."καποιοι βγαζω" πολυ πολυ χειροτερες :usd:  :usd:

Ασε που ειναι μια χαρα!

Το σημαντικο ειναι οτι μπηκες στο κοπο να τις μοιραστεις :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Λουκα το chiler τι μαρκα ειναι; ειναι καινουριο ή μεταχειρησμενο; κριτικες;

ειναι κινεζικο;

καλοδουλευτο φιλε.

Το chiller είναι jbj arctica. Αμερικάνικο είναι. Το πήρα μεταχειρισμένο. Θεωρητικά είναι πολύ καλό αλλά μέχρι στιγμής δεν είμαι ενθουσιασμένος. Παρόλο που σήμερα του έβαλα μεγαλύτερη αντλία (1300λ/ω) δεν μπορεί να κατεβάσει θερμοκρασία χαμηλότερα από 27,5 ενώ το μεσημέρι με το ζόρι το κρατάει 28 βαθμούς. Και βέβαια δουλεύει συνέχεια. Δεν ξέρω αν μπορεί να το δει ψυκτικός.

Link to comment
Share on other sites

Για το ποσο απαραιτητη ειναι οι αλλαγη των φιλτρων και της μεμβρανης θα ειχες απολυτη εικονα με μια μετρηση απο ενα tds λουκα μου αλλα και χωρις αυτη,θεωρω πως μετα απο δυο χρονια σιγουρα θελουν αλλαγη ολα φιλε!

Εδω τα προφιλτρα θεωρητικα πρεπει να τα λλαζουμε καθε 4 μηνες.Το προβλημα με το να τα αφηνουμε ειναι οτι μετα επιβαρυνεται η μεμβρανη,μειωνοντας ετσι και το δικο της χρονο ζωης/αποδοσης.

 

χαχαχα για τις φωτο τι να πουμε βρε,μια χαρα ειναι..."καποιοι βγαζω" πολυ πολυ χειροτερες :usd:  :usd:

Ασε που ειναι μια χαρα!

Το σημαντικο ειναι οτι μπηκες στο κοπο να τις μοιραστεις :thumbsu:

Εντάξει εγώ δεν τα είπα καλά τα πράγματα. Προφίλτρα αλλάζω σχεδόν κανονικά. Τη μεμβράνη δεν έχω αλλάξει ακόμα. Το σεπτέμβρη κλείνει 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εγώ δεν τα είπα καλά τα πράγματα. Προφίλτρα αλλάζω σχεδόν κανονικά. Τη μεμβράνη δεν έχω αλλάξει ακόμα. Το σεπτέμβρη κλείνει 2 χρόνια.

Προσθεσε ρυτινη εαν δεν εχεις βαλει,η μεμβρανη μπορει να μην την αλλαξεις εχει δειαρκεια μεγαλη και βεβαι παιζει ρολο ποσα λιτρα βγαζεις και καθε ποτε.Ενα tds παρε ,φτηνο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

DIY plexi βάση για την αντλία του chiller φτιαγμένη από φίλο και συνάδελφο. Ελπίζω να τον βάλω  για τα καλά στο μαγικό κόσμο του αγαπημένου μας χόμπι. Τον ευχαριστώ πολύ.

post-59162-0-42933300-1467148622_thumb.jpg

post-59162-0-97287000-1467148644_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραιος...

με τις θερμοκρασιες πως τα παει το εργαλειο;

Link to comment
Share on other sites

ωραιος...

με τις θερμοκρασιες πως τα παει το εργαλειο;

28 βαθμούς τις ώρες της ημέρας με πολύ ζέστη. Το βράδυ κατεβάζει στους 27,5. Σε γενικές γραμμές ζορίζεται αρκετά. Δεν ξέρω αν γίνεται να ελεγχθεί από ψηκτικό μήπως του λείπει φρέον.

Link to comment
Share on other sites

28 βαθμούς τις ώρες της ημέρας με πολύ ζέστη. Το βράδυ κατεβάζει στους 27,5. Σε γενικές γραμμές ζορίζεται αρκετά. Δεν ξέρω αν γίνεται να ελεγχθεί από ψηκτικό μήπως του λείπει φρέον.

Που το εχεις βαλει να αναβει?εαν το εχεις στους 27,αναβει 27,5 και σβηνει στους 26,9

Link to comment
Share on other sites

Ποσά χρόνια λειτουργούσε Λουκά ;

Link to comment
Share on other sites

Νίκο στην αρχή το είχα ρυθμήσει στους 27. Πράγματι άναβε στους 27.5 και έκλεινε  στους 26,9. Όταν διαπίστωσα ότι ζοριζότανε πάρα πολύ, τότε το ρύθμησα στους 27,5.

Διονύση μου είπανε περίπου ένα χρονο πριν αλλά να σου πω την αλήθεια μοιάζει παλιότερο. Σίγουρα όμως δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο στην αρχή το είχα ρυθμήσει στους 27. Πράγματι άναβε στους 27.5 και έκλεινε  στους 26,9. Όταν διαπίστωσα ότι ζοριζότανε πάρα πολύ, τότε το ρύθμησα στους 27,5.

Διονύση μου είπανε περίπου ένα χρονο πριν αλλά να σου πω την αλήθεια μοιάζει παλιότερο. Σίγουρα όμως δεν γνωρίζω.

Ωραια αρα αναβει 28 και σβηνει.27,4 δεν εχεις θεμα κανενα.Καθε ποτε αναβει?
Link to comment
Share on other sites

Νίκο ειδικά τις μεσημεριανές ώρες δουλέυει συνέχεια και είναι στους 28 σταθερά. Δεν μπορεί να το ρίξει περισσότερο. Από το απόγευμα και μετά αρχίζει αργά αλλά σταθερά να ρίχνει περισσότερο τη θερμοκρασία και όταν κλείσουν τα φώτα τότε επιτέλους ρίχνει γρήγορα τη θερμοκρασία και σχεδόν όλο το βράδυ δεν παίρνει μπρος. Αυτό μέχρι περίπου τις 10 το πρωϊ που ανάβουν και πάλι τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ειναι μικρο ξαναβαλτο στην αρχικη ρυθμιση που ειχες.Ποσα λιτρα αντλια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πήρα μία sicce idra 1300λ/ω. Στην αρχή το είχα με μια eheim 600λ/ω που μου έδωσε ο άνθρωπος από τον οποίο πήρα το chiller. Το manual όμως έγραφε μίνιμουμ 1000λ/ω οπότε του έβαλα 1300λ/ω. Το manual επίσης λέει ότι είναι για ενυδρείο μέχρι 500λ οπότε πίστεψα ότι θα με καλύψει άνετα. Μάλλον δεν υπολογίζουν παράγοντες όπως ο φωτισμός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περίπτωση Λουκά !

Εγω κρατάω με ακραίες συνθήκες (32-35) 500 λίτρα νερό με ενα πολυ πιο μικρό chiller !

Πρεπει να το δει ψυκτικός !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...