Jump to content

Περίεργες Μετρήσεις Νερού


AgMa

Recommended Posts

Ναι, είναι πλυμένο με σκέτο ζεστό νερό.

Η ποσότητα όπως είπα και πριν, δεν ξέρω αν είναι αρκετή (15ml σε 4 λίτρα αλλαγής) μιας και είμαι στο ψάξιμο για το πόσο θα χρειαστεί, αλλά σίγουρα δεν είναι στουμπωμένη.Η γενική σκληρότητα 3 δεν μου κάθεται καλά, θα παραγγείλω τα gh-kh test της api.

Link to comment
Share on other sites

15 μλ ρε αγορι ειναι μια κουταλια του γλυκου,βαλε κι αλλο

Εγω εβαζα 100 γραμμαρια σε 5 λιτρα και μου το εριχνε απο 8 σε 6,2 μεσα σε μιση ωρα με ενα κυκλοφοριτακι της πλακας.

Βαλε κι'αλλη ποσοτητα ετσι κι αλλιως δεν την πετας μετα θα ξαναχρησημοποιηθει στις επομενες αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

15 μλ ρε αγορι ειναι μια κουταλια του γλυκου,βαλε κι αλλο

Εγω εβαζα 100 γραμμαρια σε 5 λιτρα και μου το εριχνε απο 8 σε 6,2 μεσα σε μιση ωρα με ενα κυκλοφοριτακι της πλακας.

Βαλε κι'αλλη ποσοτητα ετσι κι αλλιως δεν την πετας μετα θα ξαναχρησημοποιηθει στις επομενες αλλαγες.

Δεν νομίζω.Από το θέμα του rastafarian για την τύρφη:

Κάποιες ισοδυναμίες είναι:

1 κουταλάκι του γλυκού τύρφη σε κόκκους = 5ml = 2gr

1 κουταλιά της σούπας κοφτή τύρφη σε κόκκους = 15ml = 6gr

1 μικρό φλιτζανάκι του καφέ τύρφη σε κόκκους = 90ml = 36gr

1 λίτρο τύρφη σε κοκκους = 1000ml = 400gr

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το γνώριζα ότι η ποσότητα πιθανόν να ήταν λίγη, γι' αυτό και το ανέφερα στα ποστ #24 και #26.Έκανα αυτό που λες στις οδηγίες:

Ενδεικτικά, μπορούμε να ξεκινήσουμε με 20-25ml τύρφης ανά 10 λίτρα νερού και σιγά-σιγά με τις μετρήσεις μας θα μπορέσουμε να καταλάβουμε ποια είναι η ποσότητα που χρειαζόμαστε

Να βάλω άλλα 10ml;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, ρωτάω... Πόση λες να βάλω;

Πάντως ισχύει η εμφάνιση αμμωνίας, μέτρησα 0.25-0.50.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα άλλα 15ml, σύνολο 30 είναι τώρα.Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα 2 ppm αμμωνία χθες βράδυ στο δοχείο που συμπλήρωσα τύρφη :blink:.Είπαμε να εμφανιστεί αμμωνία, αλλά και 2 ppm;Να είχα χαμηλό ph να πω οκ, αμμώνιο είναι.

Αλλά αυτό δεν έχει πέσει ακόμη.Ίσως είναι δύσκολο επειδή έχω ψηλά Gh και Kh, στα οποία βλέπω ήδη διαφορά:

23/ 1/15:
Ph:8
Gh: 17
Kh: 6
25/1/15:
PH: 8
Gh: 13
Kh: 4
Link to comment
Share on other sites

Πόσο πρέπει να πέσουν για να αρχίσουν να παρασύρουν και το Ph;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι η μέρα της αλλαγής νερού, επειδή όμως με την εμφάνιση αμμωνίας χθες άλλαξα νερό στο δοχείο προετοιμασίας, λογικά δεν θα δω ακόμη αποτελέσματα (ίσως και οι σκληρότητες να πήγαν όπως ήταν) αλλά δεν γινόταν χωρίς αλλαγή.Άρα περιμένουμε την άλλη εβδομάδα για εξελίξεις...

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω για όσους ενδιαφέρονται, ότι έχω τύρφη της fluval η οποία ΔΕΝ χρωματίζει το νερό.Στην αρχή αυτό ήθελα, αλλά μόλις τελειώσει θα πάρω άλλη που να χρωματίζει, άλλαξα μυαλά και θέλω πιο βιοτοπική προσέγγιση :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δοκιμασει και πολλες αλλα νομιζω η sera ειναι καλυτερη και ποιο οικονομικη-αποδοτικη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει καλά λόγια και για την fluval και για την sera.Όταν παράγγειλα την fluval, μου πέρασε απ' το μυαλό της sera αλλά πλέον ήταν αργά.

Όταν λες οικονομική τι εννοείς;5 ευρώ πήρα την fluval 400gr.

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικη απο την αποψη οτι κραταει περισσοτερο απο θεμα αποδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στάνταρ η διάρκεια σε όλες; ~15 μέρες χωρίς να πέσει η απόδοσή τους.

Link to comment
Share on other sites

Στανταρ δεν ειναι οχι,μετρας στο βαρελι σου καθε φορα και οταν δεις οτι δεν ριχνει το ph εκει που θες την αλλαζεις.

Το στανταρ,αν αυτο σου ειπαν και τα μπερδεψες,ειναι οτι αν την εχεις μονιμα μεσα στο κυριως φιλτρο σου την αλλαζεις στον μηνα γιατι υπαρχει περιπτωση να σκουληκιασει.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, ήξερα ότι η ωφέλιμη διάρκεια ζωής της που θα μπορεί ακόμη να έχει αποτελέσματα, είναι 15 μέρες.

Anyway βλέπω διαφορά στη μείωση γενικής και ανθρακικής σκληρότητας, αλλά το ph δεν λέει να πέσει.Αυτή τη στιγμή έχω 40ml (8 κουταλάκια του γλυκού) για 4 λίτρα νερό που πιστεύω είναι καλή ποσότητα, το νερό μυρίζει τύρφη αλλά τίποτα.

Αν συνεχίσω να ανεβάζω ποσότητα, θα αρχίσει να στριμώχνεται και ίσως δω χειρότερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν την μπουκωσεις ναι,πρεπει να βαλεις περισσοτερο και να κανεις λιγο υπομονη ακομα.Αν δεν χωραει αλλο στο φιλτρο αυτο ειναι προλβημμα και δεν φταιει η μαρκα αλλα το φιλτρο.Το οτι μυριζει δεν εχει καμια σχεση με το ph.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, το ξέρω ότι η μυρωδιά δεν έχει σχέση, το ανέφερα σαν μέτρο για να καταλάβεις ότι η τύρφη περνάει στο νερό και δεν είναι στουμπωμένη.Σήμερα περιμένω να μου έρθουν και τα τεστ της Api για Kh και Gh γιατί χθες βράδυ, πριν ξεπλύνω την τύρφη απ' την αμμωνία που έβγαλε, μέτρησα Gh 3.Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό το νούμερο και δεν έχω εμπιστοσύνη πλέον στα aquili.

Link to comment
Share on other sites

Μην την ξεπλενεις την τύρφη,πετάς όλο το οφελιμο ζουμί.Την αμμωνία θα την αποροφησει το φίλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν ξεπλύνω την τύρφη απ' την αμμωνία που έβγαλε,

Τσάμπα τη ξεπλένεις, της μειώνεις τη διάρκεια ζωής και χωρίς να αφαιρείς την αμμωνία.

Η τύρφη δεν έχει αμμωνία, παράγει αμμωνία, επειδή είναι φυτικό προϊόν (δεν παράγεται, συλλέγεται) , όταν μπει στο νερό αρχίζουν ζυμώσεις, σαπίζει δηλαδή, και τότε παράγεται αμμωνία, και η αμμωνία δεν παράγεται στα πρώτα 5 λεπτά, αλλά μετά από ώρες.

Αν θες να αποφύγεις τη δημιουργία αμμωνίας, τότε δεν την βάζεις μόνιμα στο φίλτρο, αλλά μόνο στο βαρέλι προετοιμασίας , και ταυτόχρονα βάζεις και ζεόλιθο, ο ζεόλιθος θα τραβήξει όλη την αμμωνία . Μη βάλεις τον ζεόλιθο στο φίλτρο, γιατί θα τραβήξει και την αμμωνία που βγάζουν τα ψάρια με αποτέλεσμα αν αποδυναμωθεί η βιολογία του φίλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...