Jump to content

Περίεργες Μετρήσεις Νερού


AgMa

Recommended Posts

Μα για το βαρέλι προετοιμασίας μιλάω ότι μετράω αμμωνία.Εξάλλου αν την είχα μόνιμα μέσα στο φίλτρο, νομίζω θα έπρεπε να εξαφανιστεί και να μετράω νιτρικά.Για τον ζεόλιθο δεν έχω ακούσει τίποτα...

Μην την ξεπλενεις την τύρφη,πετάς όλο το οφελιμο ζουμί.Την αμμωνία θα την αποροφησει το φίλτρο σου.

Δηλαδή να μην την ξεπλένω καθόλου;Είναι ψηλές οι τιμές ρε παιδιά για να το ρίξω όπως είναι στο ενυδρείο.Χθες μέτρησα 2ppm.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο να μετρας αμμωνια στο βαρελι,το εχω γραψει και στο αρθρο που εχω φτιαξει για την τυρφη.

Αν εχεις καλο φιλτρο,ωριμο ενυδρειο και καλη βιολογια δεν εχεις να φοβηθεις κατι απο την αμμωνια.

Προσωπικα,σε 110 λιτρα ενυδρειο,εκανα 30 λιτρα αλλαγη νερου με τυρφη,μετρηση αμμωνιας στο βαρελι 2,μετρηση την επομενη μερα της αλλαγης στο νερο του ενυδρειου 0,5,μετρηση μετα απο 2 μερες 0.

Link to comment
Share on other sites

Και μέχρι να μηδενίσει, δεν κάνει κακό στην υγεία των ψαριών;

Link to comment
Share on other sites

Μα για το βαρέλι προετοιμασίας μιλάω ότι μετράω αμμωνία.Εξάλλου αν την είχα μόνιμα μέσα στο φίλτρο, νομίζω θα έπρεπε να εξαφανιστεί και να μετράω νιτρικά.Για τον ζεόλιθο δεν έχω ακούσει τίποτα...

Δηλαδή να μην την ξεπλένω καθόλου;Είναι ψηλές οι τιμές ρε παιδιά για να το ρίξω όπως είναι στο ενυδρείο.Χθες μέτρησα 2ppm.

Βάλε και ζεόλιθο μαζί στο βαρέλι, και ξεχνα την αμμωνία, και βοηθαει στο να μαλακώσει και άλλο λίγο το νερό, εγω αυτό κανω

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καλο φιλτρο με πολυ βιολογια μεσα,η αμμωνια καταναλωνεται πολυ γρηγορα.

Αν εχεις μια μερα αμμωνια δεν νομιζω να προλαβαινει να κανει κακο στα ψαρια.Εξαλλου δεν εχεις ολη μερα αμμωνια 2,σκεψου οτι σου λεω,πρωτη μερα αμμωνια 2,δευτερη μερα αμμωνια 0,5.

Τωρα αν νομιζεις οτι φοβασαι να το κανεις,γεμιζεις το βαρελι με νερο,αφηνεις την τρυφη να το γυρισει 1 μερα,με το πετας και μετα το ξαναγεμιζεις.Ομως ετσι να ξερεις οτι χανει δυναμη η τυρφη.

Για τον ζεολιθο που ειπωθικε πιο πανω δεν ξερω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα χαμηλό pH? Γιατί κατεβαίνει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα χαμηλό pH? Γιατί κατεβαίνει καθόλου?

Γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις τυρφη σε απιονισμενο νερό για να δεις τι θα σου δειξουν οι μετρήσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Χαχαα ποιότητα έγραψα, τα Τ9 μου μέσα :P. Μάλλον αυτό θα κάνω αν συνεχίσει έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν καταλαβα τι ηθελες να γραψεις πιο πανω.

Ο Μιχαλης πιο πανω σου ειπε οτι η αμμωνια οταν εχεις μαλακο νερο δεν ειναι τοσο τοξικη οσο οταν εχεις σκληρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό μαλακό νερό ήθελα να γράψω, πριν με προλάβει το πανέξυπνο Τ9.Το είπα επειδή δεν έχω χαμηλό pH.

Link to comment
Share on other sites

Μα η ποσοτητα που αμμωνιας που μετρας θα αραιωθει με το νερο του ενυδρειου σου που δεν εχει αμμωνια.Και οταν πεσει το ph ακομα και αν μετρας αμμωνια δεν θα ειναι τοσο επικινδυνη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου λέτε να κρατάω το νερό που πετάω την πρώτη φορά όταν ξεπλένω την τύρφη;Δεν μου αρέσει η ιδέα.Όταν και αν πέσει ποτέ το ph και μιλήσουμε για αμμώνιο, τότε ίσως το κάνω.Προς το παρόν, καλύτερα να πετάω το πρώτο νερό παρά να τρώει μια φορά/βδομάδα έστω και 1ppm-0.50ppm αμμωνία το ψάρι.

Με βλέπω ή να ψάχνω για ζεόλιθο όπως είπε ο Τάκης, ή να συνεχίσω όπως τώρα και ας χάνω το "καλό" ζουμί (αν και αμφιβάλλω και για αυτό, η τύρφη απ' όσο γνωρίζω δεν μπορεί να χάσει τόσο γρήγορα τις ιδιότητές της απ' την πρώτη μέρα που θα πετάξω το νερό στην δεύτερη που τελικά θα κρατηθεί και θα είναι χωρίς αμμωνία).

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Βρε αγορινα μου,αφου στο λεμε τοσα ατομα,μην φοβασαι.

Αν το φιλτρο σου ειναι στρωμενο δεν εχεις κανενα προβλημμα,η αμμωνια θα διαλυθει στο νερο σε ακομα μικροτερη ποσοτητα και μεσα σε λιγη ωρα ακομα και αυτη θα την αποροφησει το φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου πάει ρε 'συ Αργύρη, εεε Μιχάλη :P να πιάσω να ρίξω μέσα νερό με αμμωνία, πως να το κάνουμε;Καταλαβαίνω ότι είναι μικρή ποσότητα και θεωρητικά είναι ακίνδυνη, αλλά στο μέλλον ό,τι προβλήματα αντιμετωπίσω θα ρίχνω εκεί το φταίξιμο!

Πάρ' το αλλιώς, αν σε 1 μήνα ανοίξω θέμα στις ασθένειες και γράψω αυτό το πράγμα με την τύρφη και την αμμωνία ότι ρίχνω μέσα το νερό χωρίς να την ξεπλένω, λες να μην το βρει κάποιος υπαίτιο ή τουλάχιστον λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σχεση καταρχην η αμμωνια που μετρας με την ελευθερη αμμωνια.Επισης την τυρφη την βαζεις για να παρεις χουμικα τα οποια εχουν αμμωνια γιατι ειναι υλικα σε αποσυνθεση (σαπισμα).Αρα πετωντας τα χουμικα πετας και την αμμωνια.Οταν ενας οργανισμος θελει οξινο νερο σημαινει οτι στον βιοτοπο του γινεται της ..... απο σαπιζματα κτλ,οποτε ζει σε αυτο.Η ελευθερη αμμωνια με αστρωτο φιλτρο ειναι αλλη υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου πάει ρε 'συ Αργύρη, εεε Μιχάλη :P να πιάσω να ρίξω μέσα νερό με αμμωνία, πως να το κάνουμε;Καταλαβαίνω ότι είναι μικρή ποσότητα και θεωρητικά είναι ακίνδυνη, αλλά στο μέλλον ό,τι προβλήματα αντιμετωπίσω θα ρίχνω εκεί το φταίξιμο!

Πάρ' το αλλιώς, αν σε 1 μήνα ανοίξω θέμα στις ασθένειες και γράψω αυτό το πράγμα με την τύρφη και την αμμωνία ότι ρίχνω μέσα το νερό χωρίς να την ξεπλένω, λες να μην το βρει κάποιος υπαίτιο ή τουλάχιστον λάθος;

Μη το παίρνεις έτσι, όντως δεν είναι υπερβολική η αμμωνία , και αυτό συμβαίνει σε όλους όσους βάζουν τύρφη, δεν είναι τόσο τρομακτικό και ούτε έχουν αναφερθεί προβλήματα, το μόνο προβλημα , και αυτό μικρό, μπορεί να υπάρξει αν κάνεις ολική αλλαγή του νερού με νερό απο προετοιμασία με τύρφη. Πετάξου σε κάποιο φυτώριο και πάρε μια σακούλα ζεόλιθο και βάλε να σου φύγει η εννοια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σχεση καταρχην η αμμωνια που μετρας με την ελευθερη αμμωνια.Επισης την τυρφη την βαζεις για να παρεις χουμικα τα οποια εχουν αμμωνια γιατι ειναι υλικα σε αποσυνθεση (σαπισμα).Αρα πετωντας τα χουμικα πετας και την αμμωνια.Οταν ενας οργανισμος θελει οξινο νερο σημαινει οτι στον βιοτοπο του γινεται της ..... απο σαπιζματα κτλ,οποτε ζει σε αυτο.Η ελευθερη αμμωνια με αστρωτο φιλτρο ειναι αλλη υποθεση.

Έχει παρατηρηθεί, ότι σε μετρήσεις στο νερού του βαρελιού μερικές φορές ανιχνεύεται ποσότητα αμμωνίας η οποία βγαίνει από την τύρφη, όταν αυτή είναι φρέσκια. Επειδή όμως το νερό είναι επεξεργασμένο και έχει χαμηλό ph είναι ακίνδυνο για τα ψάρια μας στο ενυδρείο. Όταν θα γίνει η αλλαγή, το επεξεργασμένο νερό θα διαλυθεί στο νερό του ενυδρείου μας οπότε η ποσότητα αμμωνίας θα είναι πολύ μικρή και θα καταναλωθεί πολύ γρήγορα από τα βακτήρια του φίλτρου χωρίς να προλάβει να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στα ψάρια μας. Αν θέλουμε να είμαστε ακόμα πιο σίγουροι, μπορούμε να αφήσουμε την τύρφη στο βαρέλι με λίγο νερό για μία μέρα, μετά να πετάξουμε το νερό αυτό και να βάλουμε νέο για να το επεξεργαστούμε κανονικά. Έτσι, η τύρφη θα ξεπλυθεί και δεν θα βγάλει αμμωνία στο νερό. Κάτι τέτοιο δεν αναμένεται να μειώσει τις ιδιότητές της.

Πως τώρα εσείς μου λέτε ότι άδικα πετάω το πρώτο νερό γιατί χάνω πολλές χρήσιμες ουσίες;

Ή θα πρέπει να διορθωθεί-συμπληρωθεί το θέμα του rasta, ή κάτι μου λέτε λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τότε μάλλον θα χρειαστεί διόρθωση το θέμα.

Για αυτή την αλλαγή, έχω ήδη πετάξει το πρώτο γύρισμα, μιας και γυρίζει απ' την Τρίτη.Στην επόμενη δεν θα το πετάξω.

Μήπως για αυτό δεν βλέπω να πέφτει το ph;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Και απο αυτο...

Πες μας παλι ποσοτητα τυρφης,λιτρα προετοιμασιας και λιτρα ανα ωρα κυκλοφοριας.

Link to comment
Share on other sites

Ποσότητα τύρφης: 40ml (8 κουταλάκια του γλυκού)

Λίτρα προετοιμασίας: 4

Λίτρα/ώρα: το φίλτρο είναι το εσωτερικό που μου έμεινε απ' το ενυδρείου του jumbo.Γράφει 200l/h ονομαστική ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε AgMa, κάνε το πέιραμα που είπα πριν, ίδια ποσότητα τυρφής , ίδια ποσότητα νερού και ίδιος χρόνος παραμονης της τυρφης, αλλά το ένα δοχείο θα έχει νερό απο τη βρύση και το άλλο απιονισμένο απο το super-market. Και να κάνεις μετρήσεις πριν και μετα για να δούμε τις διαφορές ακόμα καλύτερα.

Εννοείται πως απιονισμένο δεν θα βάλεις ποτε σε ενυδρείο, απλά για να δούμε τι θα σου δείξουν οι μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Για το απιονισμένο έχω βρει πολλές εκδοχές:

1) Μίξη απιονισμένου με νερό βρύσης και χρήση τύρφης

2) Χρήση μόνο απιονισμένου και τύρφης (όπως λες)

3) Χρήση απιονισμένου απλά για συμπλήρωμα απ' αυτό που χάνουμε από εξάτμιση.

Τώρα για να έχω και δεύτερο δοχείο για το πείραμα λίγο δύσκολο, μιας και πρώτον θα με χωρίσει η γυναίκα γιατί έχω κάνει το σπίτι jurassic park :P και δεύτερον δεν έχω άλλο δοχείο.

Αλλά τι σημασία έχει, αφού δεν πρόκειται ποτέ να το ρίξω στο ενυδρείο και ας έχει χαμηλό Ph;Άσε που σαν κάπου να έχει πάρει το μάτι μου ότι το ph του απιονισμένου δεν είναι μετρήσιμο;Είναι λάθος;Κάτι τέτοιο...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Βασικα το προβλημμα ειναι το φιλτρακι του jumbo.

Καλυτερα παρε αυτο τον κυκλοφορητη http://www.petsupermarket.gr/8197/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sun-sun-submersible-pump-600-lh.html παρα το ρευμα και η υπομονη που χρειαζεται το φιλτρο του jumbo.

Επειδη το εχω και εγω γι'αυτο στο λεω.Δεν κανει για τυρφη,με το ζορι κανει για ενα μονομαχο σε λιγα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...