Jump to content

Περίεργες Μετρήσεις Νερού


AgMa

Recommended Posts

Μια χαρα ειναι το χρωμα!

... τα φυτά δεν βλέπω καλά, άντε ντε πες το :P

Link to comment
Share on other sites

Καλα,τα φυτα ειναι αλλο θεμα.Προωπικα θα το εστηνα τελειως διαφορετικα το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Τις πετρες θα τις εβγαζα απο εκει.

Θα εβαζα στην μια πλευρα του ενυδρειο ενα ξυλο red moor μικρο και θα εδενα πανω λιγο μοςς,μια anubia nana και ενα microsorum mini.

Περιμετρικα της ριζας,θα εσπαγα και θα εβαζα μικρα κομματια απο πετρα λαβας.

Θα εβαζα 1-2 κρυπτοκορινες σε καποια σημεια και στην απεναντι γωνια απο την ριζα θα εβαζα μια vallisneria nana.

Για φυτο επιφανειας θα εβαζα φακη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προχθές στην προγραμματισμένη αλλαγή νερού, μέτρησα το ph στο δοχείο προετοιμασίας που είχα με τύρφη.

Μέτρησα Ph 5 !!!

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό με νερό βρύσης και τύρφη, αλλά πραγματικά αυτή η αλλαγή με ταλαιπώρησε αρκετά.

Η αμμωνία δεν έλεγε να μηδενίσει, ακόμα και όταν έβαλα παραπάνω ποσότητα ζεόλιθου.

Η τύρφη ήταν φρέσκια και στα 2 τούλια, αλλά αυτό δικαιολογεί όλο αυτό το χάος των μετρήσεων;Συμπλήρωνα με νερό βρύσης για να ανέβει λίγο το ph.

Link to comment
Share on other sites

Πως τα καταφερες και το κατεβασες στο 5? Εγω παντως αυτο δε νομιζω να το καταφερω ποτε με την τυρφη....(ουτε οταν ειναι φρεσκια).

Εχεις δοκιμασει να ριξεις λιγο μεγαλυτερη δοση prime?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως έγινε αυτό.Το μόνο διαφορετικό που έκανα είναι ότι άλλαξα όλη την τύρφη με φρέσκια, όχι μισή-μισή όπως έκανα γιατί την ξέχασα και πάλιωσαν και τα 2 τούλια.

Το ph το ξανα ανέβασα με νερό βρύσης, δεν δοκίμασα με αντιχλώριο.Api stress coat έχω.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εκεί που νόμιζα ότι δεν έχω τίποτα ασβεστολιθικό στο ενυδρείο, το ph του ενυδρείου αρνείται να πέσει κάτω από 7.5.Όσες αλλαγές και να κάνω, με νερό αλλαγής 7Ph ή και 6.5

Το χαλίκι το έχω ελέγξει με ακουαφόρτε και δεν αφρίζει.Το μόνο που έχω επιπλέον και δεν το έχω ελέγξει είναι μια πέτρα λάβας.Γίνεται η πέτρα λάβας να ανεβάζει το ph; :growl:

Link to comment
Share on other sites

Ε μήπως τότε δεν είναι λάβες;Είναι σκούρο καφέ το χρώμα τους με πολλές τρύπες σαν το σφουγγάρι του μπάνιου.

Και από εκεί που την πήρα (1 μεγάλη ήταν και την έσπασα) για λάβας την είχαν.

Link to comment
Share on other sites

Περιεργη λαβα μου φαινεται αυτη...δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι..Γκουγκλαρε πετρα λαβας,να δεις πως ειναι κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να ειναι λαβα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άν βγάλω τη μια απ' τις 2 πέτρες να ρίξω ακουαφόρτε, μετά θα είναι για πέταμα. Θα μπορέσω να την ξαναβάλω με καλό ξέπλυμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ειναι για πεταμα.

Σε ενα μερος θα ριξεις μονο, το οποιο θα το εχεις "χτυπησει" λιγο να ειναι "γυμνο" το πετρωμα και μετα ξεπλυμα καλο.

Α και να το στεγνωσεις πρωτα.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα μπορώ να την ξαναβάλω μέσα την πέτρα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα δες αν ειναι γιατι νομιζω οτι δεν θα θες να την ξαναβαλεις μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν άφρισε τελικά.Το χαλίκι το είχα τσεκάρει με ακουαφόρτε όταν ήρθε και δεν άφρισε.Γιατί δεν πέφτει τότε;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκιμασε,ειμαι σιγουρος οτι δεν το κανεις σωστα.Μην ριξεις σταγονα,βουτα ενα κομματι μεσα στο ακουαφορτε και δες αν ανεβαινουν μπουρμπουλιθρες μικρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...