Jump to content

Περίεργες Μετρήσεις Νερού


AgMa

Recommended Posts

Για το απιονισμένο έχω βρει πολλές εκδοχές:

1) Μίξη απιονισμένου με νερό βρύσης και χρήση τύρφης

2) Χρήση μόνο απιονισμένου και τύρφης (όπως λες)

3) Χρήση απιονισμένου απλά για συμπλήρωμα απ' αυτό που χάνουμε από εξάτμιση.

Τώρα για να έχω και δεύτερο δοχείο για το πείραμα λίγο δύσκολο, μιας και πρώτον θα με χωρίσει η γυναίκα γιατί έχω κάνει το σπίτι jurassic park :P και δεύτερον δεν έχω άλλο δοχείο.

Αλλά τι σημασία έχει, αφού δεν πρόκειται ποτέ να το ρίξω στο ενυδρείο και ας έχει χαμηλό Ph;Άσε που σαν κάπου να έχει πάρει το μάτι μου ότι το ph του απιονισμένου δεν είναι μετρήσιμο;Είναι λάθος;Κάτι τέτοιο...

Σωστα τα λες, δεν είναι μετρήσιμο, αν είναι απιονισμένο όμως :) και δεν είναι μούφα απιονισμένο.

Και μη ρίξεις ποτε απιονισμένο νερό στο ενυδρείο, είναι επικύνδυνο γιατι δεν ξέρεις τι τοξικά μπορεί να περιέχει.

Ο λόγος που σου λέω για το πείραμα είναι να δούμε τι θα δείξουν τα τεστ, γιατί αν και με απιονισμένο δεν δείξουν σημαντική μείωση PH GH & KH κάτι άλλο φταίει, ή τα τεστ δείχνουν οτι ναναι ή τύρφη είναι αστα να πάνε (δύσκολο). Αν στο απιονισμένο δεις μειωμένες τιμές, τοτε το νερό της περιοχής σου είναι υπερβολικά σκληρο και αλκαλικό και ίσως να πρέπει να μεγαλώσεις τη ποσότητα της τύρφης.

Το ξαναλέω , ΠΟΤΕ ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλά δοχείο; DIY;

Ναι,μπουκαλι του λιτρου κομενο στη μεση,αλφαδολαστιχο στο πωμα και στον κυκλοφορητη και πανι απο την αλλη πλευρα του μπουκαλιου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι και λίγο χαζούλης, καμιά φωτό εύκαιρη;

Edit: Αν και πάνω κάτω κατάλαβα πως πάει η κατασκευή, πως θα τραβάει νερό αφού μιλάμε για 4 λίτρα;Ζήτημα να φτάσει το νερό έως το μισό μπουκάλι...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Θες να σου πω τι θα εκανα εγω?

Θα επαιρνα ενα πιο μεγαλο φιλτρο με περισσοτερη ροη,θα το γεμιζα τυρφη και θα το εβαζα στον κουβα να προετοιμασω το νερο μου.

Οι ποσοτητες που εχω γραψει στο αρθρο ειναι ενδεικτικες και παιζουν ρολο πολλα για ποτε και ποσο θα πεσει το ph.

Βαλε οσο χωραει το φιλτρο,ασε τα κουταλακια.Δεν καταλαβαινω τι φοβασαι?Μηπως πεσει πολυ το ph? Και αυτο διορθωνεται ριχνοντας λιγο νερο απο τη βρυση και το φερνεις εκει που θες.

Οσον αφορα την αμμωνια,εγω σου ειπα τι εκανα στο δικο μου.Αν εχεις ωριμο φιλτρο θα την φαει πολυ γρηγορα.

Αν πεταξεις το πρωτο νερο,λογικο ειναι να χασει λιγο η τυρφη τη δυναμη της,δεν θα τη χασει ολη αλλα κατι θα χασει.

Παρτο λογικα,την πρωτη φορα που την χρησιμοποιεις,μαλακωνει το νερο πιο γρηγορα,την δευτερη λιγο πιο αργα και την τριτη ακομα πιο αργα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το κάνω έτσι που μου είπατε.Την επόμενη φορά δεν θα πετάξω το πρώτο γύρισμα.

Σχετικά με το φίλτρο έχω κολλήσει γιατί είναι λίγα τα λίτρα αλλαγής και δεν ξέρω αν θα πετύχει αυτό που είπε ο Μιχάλης, με κυκλοφορητή δηλαδή γιατί η στάθμη στο 10λιτρο δοχείο προετοιμασίας που έχω είναι περίπου στο 1/3 για 4 λίτρα που χρειάζομαι.

Μήπως να πάρω κανένα πιο δυνατό εσωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα μεγαλητερο εσωτερικο και γεμισε το με οσο τυρφη χωραει,μη το φοβασαι!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν τα τεστ Gh-Kh της Api.Τώρα εξηγούνται τα παλαβά νούμερα... Βάζω τα αποτελέσματα από Api και Aquili, τα συμπεράσματα δικά σας:

Gh -> Api: 9

Aquili: 5

Kh -> Api: 6

Aquili: 3

Edit: Οι μετρήσεις αυτές είναι του νερού στο δοχείο προετοιμασίας με τύρφη.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε μήπως βγει καμιά άκρη, γιατι ήταν λίγο παλαβά όλα αυτά.

Τελικά αρχίζω να πιστεύω πως τα Aquili δεν είναι και τόσο αξιόπιστα, έχω ακούσει και από άλλους προβληματάκια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν τα τεστ Gh-Kh της Api.Τώρα εξηγούνται τα παλαβά νούμερα... Βάζω τα αποτελέσματα από Api και Aquili, τα συμπεράσματα δικά σας:

Gh -> Api: 9

Aquili: 5

Kh -> Api: 6

Aquili: 3

Edit: Οι μετρήσεις αυτές είναι του νερού στο δοχείο προετοιμασίας με τύρφη.

Απο την αρχη του θεματος σου στο ειχα πει... :)

Οτι πληρωνεις παιρνεις...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ημερ/νία στα aquili μήπως έχουν λήξει, αλλά δεν βρίσκω κάτι.Δεν εξηγείται αλλιώς τόση απόκλιση...

Link to comment
Share on other sites

Είπα να προσθέσω άλλα 10 ml στο ένα τούλι που είχε 15ml μόνο αλλά δυστυχώς δεν χωρούσε.Για να κλείσει ο κάδος έπρεπε να πιέσω την τύρφη με αποτέλεσμα να μειωθεί αρκετά η ροή του φίλτρου και να θρουλίσει η τύρφη γεμίζοντας το νερό μικρά κομματάκια που πέρασαν το πολύ πυκνό τούλι, σκεφτείτε πως έγινε.

Από μεγαλύτερο εσωτερικό φίλτρο που έψαξα, το μόνο που βρήκα να παλεύεται, ήταν ένα 450L/h με κάδο σχεδόν σαν τον δικό μου στα 22 ευρώ!Μια τρύπα στο νερό δηλαδή.

Και προχώρησα σε ένα DIY δοχείο στο ήδη υπάρχον φίλτρο μου:

DSC00981.jpg

DSC00982.jpg

DSC00983.jpg

Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι στριμωγμένη η τύρφη και υπάρχει πάλι αρκετή ροή. Θα δείξουν τα αποτελέσματα αν κάνει δουλειά.

Η τύρφη χρωμάτισε το νερό τελικά :bigemo_harabe_net-193:.Μάλλον δεν είχα βάλει αρκετή ποσότητα, γι' αυτό δεν το χρωμάτιζε πριν.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αλλα με αυτο τον τροπο παλι θα σου περνανε κομματια στο νερο απο την φτερωτη του φιλτρου.Βαλε αμεσως κατω απο το φιλτρο ενα πανι,μετα τυρφη και μετα ασε το βαμβακι που εχεις ωστε να ρουφαει νερο.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα μειωθεί η ροή με το πανί;Και βαμβάκι δεν το στούμπωσα για να περνάει με ροή το νερό απ' την τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

Ε λιγο θα μειωθει αλλα απο το να γεμισεις το νερο με τυρφη..Μια στρωση πανι τεντωμενο λεω,οχι πανω κουβαρι.Απλα για να ειναι πιο λεπτες οι τρυπες απο το τουλι.Εγω την πρωτη φορα δοκιμασα με ψιλο τουλι και εκανα το νερο λασπη..Την δευτερη φορα δοκιμασα πανι και με βολευει καλυτερα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το πανί να μπει στο καπάκι του μπουκαλιού και μετά να το ξανακουμπώσω στο φίλτρο;Αν ναι δεν θα μπει γιατί το καπάκι του μπουκαλιού μπαίνει χωνευτό στο φίλτρο (το φίλτρο έχει ένα κομμάτι πλαστικό περίπου 2cm και μπαίνει μέσα στο καπάκι του μπουκαλιού) σαν να είναι το φίλτρο αρσενικό και το καπάκι του μπουκαλιού θηλυκό για να καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε το ξερω,το εχω και εγω το φιλτρακι λεμε ;)

Απλα στην τυρφη εχω τον κυκλοφορητη με την εντιθετη φορα απο εσενα,δηλαδη ο κυκλοφορητης σπρωχνει το νερο στο μπουκαλι με την τυρφη και στον πατο του μπουκαλιου εχω πιασει ενα πανι τεντωμενο.

Τωρα αφου σε εσενα δεν μπορει να μπει πανι μεταξι φιλτρου και μπουκαλιου καλο θα ηταν να σκεφτεις κατι ωστε να το προσαρμωσεις γιατι ειλικρινα το νερο θα γινει λασπη,ολα τα μικρα κομματια της τυρφης θα σου βγουνε στο νερο ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Με σίτα δεν θα κάνω δουλειά ε;

Αν βάλω τούλι και εκεί;Ή αλλιώς λίγο βαμβάκι;Να έχει δηλαδή και πριν και μετά την τύρφη.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Βάλε τη τυρφη σε καλτσον

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο πυκνό απ' το τούλι;Τα ίδια μου φαίνονται εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο πυκνό απ' το τούλι;Τα ίδια μου φαίνονται εμένα...

Πολύ πιο πυκνό

Αφού τραβάς από το μπουκάλι, βάλε κοντά στο λαιμό ένα κομματάκι χοντρό σφουγγάρι,

δίπλωσε με τούλι ένα κομμάτι ενυδρειακό βαμβάκι και βάλτο μετά

και στο τέλος τη τύρφη μέσα σε καλτσόν

Το σφουγγάρι δεν θα αφήσει το βαμβάκι να μπει στο λαιμό και να κλείσει τη τρύπα

το τούλι που θα είναι το βαμβάκι δεν θα αφήσει το βαμβάκι να διαλύεται και να φεύγουν ίνες

το βαμβάκι θα κρατάει τα ψιλά που θα φεύγουν από τη τύρφη

το καλτσόν θα κρατάει τα χοντρά

Link to comment
Share on other sites

Και πριν το καλτσόν με την τύρφη;Τίποτα;

Τι να βάλεις εκει ;

Αφου η ροή του νερού θα περνάει από τη τυρφη , στο βαμβάκι , στο σφουγγάρι , και στην αντλία

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν είναι όρθιο, γιατί είναι λίγα τα λίτρα αλλαγής και δεν φτάνει να μπει στο δοχείο το νερό.Είναι στο πλάι και το βαμβάκι κρατάει την τύρφη να μη βγει εκτός δοχείου.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν είναι όρθιο, γιατί είναι λίγα τα λίτρα αλλαγής και δεν φτάνει να μπει στο δοχείο το νερό.Είναι στο πλάι και το βαμβάκι κρατάει την τύρφη να μη βγει εκτός δοχείου.

Βάλε ένα σφουγγάρι εκει τότε ή βαλε ένα τουλι με λαστιχακι να πιάνει στο μπουκάλι ή άνοιξε 2 τρύπες στο μπουκάλι και πέρασε ένα tire-up να κρατάει το κατσον με τη τυρφη να μη πέφτει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...