Jump to content

Περίεργες Μετρήσεις Νερού


AgMa

Recommended Posts

Θα αρχίσω να φτιάχνω τέτοια να πουλάω μου φαίνεται :)

19062014080_zps07fda623.jpg

19062014081_zps7dcead11.jpg

19062014077_zps6f751645.jpg

19062014078_zpsc76e8eb4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αρκετή βιολογία με αυτό; :P

Εγώ θέλω να μου φτιάξεις μια βάση για τα τεστ :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αρκετή βιολογία με αυτό; :P

Εγώ θέλω να μου φτιάξεις μια βάση για τα τεστ :bigemo_harabe_net-82:

Τα συγκεκριμένα δεν τα έχω για φίλτρα, έχω τύρφη ζεόλιθο και άνθρακα γαι το βαρέλι προετοιμασίας, αλλά αν χρειαστεί γίνονται και φίλτρα, και ειδικά το μικρό με τον άνθρακα, αν χρειαστεί (αχρείαστο να είναι) το βάζω έτσι όπως είναι στο ενυδρείο και δεν χρειάζεται να βάλω εξτρα άνθρακα στο φίλτρο.

Εχω φτιάξει και άλλο με μαυρο πλεξι που το έχω για φίλτρο, Υπολόγισε πως στο μικρό μπορεί να χωρέσει 1 λίτρο ελαφροπετρα που όπως καταλαβαίνεις πιάνει αρκετη βιολογία

Link to comment
Share on other sites

Στα περί ζεόλιθου τώρα γιατί με έβαλες σε σκέψεις, σε τι μορφή βρίσκεται και σε τι τιμή;

Θέλει αλλαγές όπως με την τύρφη ή τον βάζεις και τέλος;

Link to comment
Share on other sites

Στα περί ζεόλιθου τώρα γιατί με έβαλες σε σκέψεις, σε τι μορφή βρίσκεται και σε τι τιμή;

Θέλει αλλαγές όπως με την τύρφη ή τον βάζεις και τέλος;

3 Ευρώ η σακούλα με 7 κιλά και στη περίπτωση σου θα τον αλλάζεις καθε 2 μήνες περίπου ίσως και παραπάνω γιατί βάζεις λίγη τύρφη, βάζεις σαν όγκο περίπου όσο και η τυρφη. Μόνο θέλει πολύ καλό πλυσιμο γιατί εχει πολύ σκόνη. Με μια σακούλα έχω περασει πάνω από χρόνο και εχω ακόμα για κανα 2 δόσεις, και εγω βάζω πιο πολύ τύρφη απο εσένα

http://xomatexniki.gr/%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CE%BF%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%B1.php/%CF%87%CF%8E%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CE%BF%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%B1.php

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, ζεόλιθο και τύρφη μη τα πετας στα σκουπίδια, αν έχεις γλάστρες ρίχνε τα εκει, ειδικά ο ζεόλιθος όπως θα είναι φορτωμένος με αμμωνία είναι ότι καλύτερο για τα φυτά.

Και ο ζεόλιθος δεν λιώνει, είναι ορυκτό, χαλίκι, πετραδάκια δηλαδή, μη περιμένεις να λιώσουν

Link to comment
Share on other sites

Σκουπίδια πάνε δυστυχώς!

Σημερινές μετρήσεις:

Gh: 3

Kh: 3-4

Ph: 7.5

Πως θα σταματήσει να πέφτει η gh αλλά να συνεχίσει να πέφτει το ph?

Link to comment
Share on other sites

3 Ευρώ η σακούλα με 7 κιλά και στη περίπτωση σου θα τον αλλάζεις καθε 2 μήνες περίπου ίσως και παραπάνω γιατί βάζεις λίγη τύρφη, βάζεις σαν όγκο περίπου όσο και η τυρφη. Μόνο θέλει πολύ καλό πλυσιμο γιατί εχει πολύ σκόνη. Με μια σακούλα έχω περασει πάνω από χρόνο και εχω ακόμα για κανα 2 δόσεις, και εγω βάζω πιο πολύ τύρφη απο εσένα

http://xomatexniki.gr/%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CE%BF%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%B1.php/%CF%87%CF%8E%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CE%BF%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%B1.php

Πρέπει να είναι στο δοχείο του φίλτρου μέσα ή μπορώ να την βάλω σε ένα σημείο μέσα στο ενυδρείο;Πχ. μπροστά στο φίλτρο, στην έξοδό του δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πεφτουν οι σκλητοτητες και αυτες παρασυρουν να πεσει το ph.

Θέλω να σταθεροποιήσω την Gh στα 5-8 dGh όπως γράφει στο προφίλ του μονομάχου.

Αν ανεβάσω την Gh ρίχνοντας νερό βρύσης δεν θα ανέβει πάλι το Ph;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ανεβει λιγο ναι.

Μη σε απασχολουν οι σκληροτητες τοσο πολυ.Προσωπικα ειχα μονομαχο 4 χρονια σε νερο βρυσης χωρις κανενα προβλημα.Και οχι μονο εγω,αλλα και πολλοι εδω μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει υποτίθεται ότι προσπαθούμε να έχουμε όσο καλύτερες συνθήκες μπορούμε.Εξάλλου γι' αυτό πήρα και την τύρφη και μπήκα σε μπελάδες.

Δε μπορώ να καταλάβω, πως γίνεται να έχεις πχ. Ph 6.5 και Gh 5-8;

Μήπως ρίχνεις το ph κάτω από εκεί που θέλεις και μετά με νερό βρύσης το φέρνεις εκεί που θες;Ναι αλλά έτσι δεν θα ξεφύγει η Gh;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι στο δοχείο του φίλτρου μέσα ή μπορώ να την βάλω σε ένα σημείο μέσα στο ενυδρείο;Πχ. μπροστά στο φίλτρο, στην έξοδό του δηλαδή.

Όχι μέσα στο ενυδρείο, μπορεί να σου τραβήξει την αμμωνία του ενυδρείου και να σου αποδυναμώσει τη βιολογία.

Θα τον βάζεις μαζί με τη τύρφη στο δοχείο προετοιμασίας , όπως ακριβώς τη τύρφη.

Και τον βάζουμε για να μας μαζέψει τη αμμωνία που μπορεί να βγάλει η τύρφη.

Επίσης ο ζεόλιθος βοηθάει στο να μαλακώσει το νερό και κρατάει κάποια βαριά μέταλλα

Οταν και αν πάρεις ζεόλιθο κάνε μια δοκιμή.

Βάλε φρεσκια τυρφη και βάλε κανα 2 κουταλιες της σουπας ζεολιθο μαζι με τη τυρφη , και πριν βάλεις το νερό στο ενυδρείο μέτρησε αμμωνία, αν δεν έχεις τότε εισαι ενταξει, και με καθε αλλαγη της τυρφη θα βάζεις την ίδια ποσοτητα ζεόλιθου, αν έχεις αμμωνία βάλε 3 κουταλιες της σουπας, κοκ. Ετσι θα βεις πόση ποσότητα ζεόλιθου χρειάζεσαι. Και όπως πετας τη τυρφη πέτα και το ζεόλιθο, με 2-3 κουταλιές της σουπας και μία σακουλα θα περασεις 2-3 χρονια :)

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει υποτίθεται ότι προσπαθούμε να έχουμε όσο καλύτερες συνθήκες μπορούμε.Εξάλλου γι' αυτό πήρα και την τύρφη και μπήκα σε μπελάδες.

Δε μπορώ να καταλάβω, πως γίνεται να έχεις πχ. Ph 6.5 και Gh 5-8;

Μήπως ρίχνεις το ph κάτω από εκεί που θέλεις και μετά με νερό βρύσης το φέρνεις εκεί που θες;Ναι αλλά έτσι δεν θα ξεφύγει η Gh;

Αν το ph πεσει πιο κατω απο εκει που θες τοτε ναι ριχνεις λιγο νερο βρυσης.

Το θεμα ειναι αλλο,πολυ το ψηριζεται το πραγμα και δεν χρειαζεται..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι μέσα στο ενυδρείο, μπορεί να σου τραβήξει την αμμωνία του ενυδρείου και να σου αποδυναμώσει τη βιολογία.

Θα τον βάζεις μαζί με τη τύρφη στο δοχείο προετοιμασίας , όπως ακριβώς τη τύρφη.

Και τον βάζουμε για να μας μαζέψει τη αμμωνία που μπορεί να βγάλει η τύρφη.

Επίσης ο ζεόλιθος βοηθάει στο να μαλακώσει το νερό και κρατάει κάποια βαριά μέταλλα

Οταν και αν πάρεις ζεόλιθο κάνε μια δοκιμή.

Βάλε φρεσκια τυρφη και βάλε κανα 2 κουταλιες της σουπας ζεολιθο μαζι με τη τυρφη , και πριν βάλεις το νερό στο ενυδρείο μέτρησε αμμωνία, αν δεν έχεις τότε εισαι ενταξει, και με καθε αλλαγη της τυρφη θα βάζεις την ίδια ποσοτητα ζεόλιθου, αν έχεις αμμωνία βάλε 3 κουταλιες της σουπας, κοκ. Ετσι θα βεις πόση ποσότητα ζεόλιθου χρειάζεσαι. Και όπως πετας τη τυρφη πέτα και το ζεόλιθο, με 2-3 κουταλιές της σουπας και μία σακουλα θα περασεις 2-3 χρονια :)

Δεν μίλησα για ενυδρείο βρε, για δοχείο προετοιμασίας μιλάω.

Μέσα στο δοχείο, χρειάζεται να είναι στο φίλτρο ή χύμα στο δοχείο προετοιμασίας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα για ενυδρείο βρε, για δοχείο προετοιμασίας μιλάω.

Μέσα στο δοχείο, χρειάζεται να είναι στο φίλτρο ή χύμα στο δοχείο προετοιμασίας;

Οχι χύμα, δεν θα κανει δουλειά, πρέπει να υπάρχει ροή, μαζι στην ιδια κάλστα με τη τυρφη βαζε 2-3 κουταλιες της σουπας, φτανει, ετσι και αλλιώς σιγα τη πολύ τυρφη που βαζεις, χωράει να στριμώξεις μερικές κουταλιές της σουπας χαλικάκι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν προκειται για μονομαχο betta splendens, ενα pH 7.0 - 7-2 ειναι ιδανικο, οχι απλα ανεκτο.

Δεν χρειαζεται να πας πιο κατω.

Η GH γυρω στο 7-10, και η ΚΗ γυρω στο 4-5 (για να σου βγει και το pH γυρω στο 7)

Αυτες οι τιμες δεν ειναι μακρυα απο το νερο της Αθηνας.

Αν εισαι σε αλλη περιοχη με πιο αλκαλικο και σκληρο νερο, μπορεις να δοκιμασεις να βελτιωσεις τις παραμετρους και με ξερα φυλλα (πλατανοφυλλα, καρυδιας, καστανιας, μανολιας) και κουκουναρακια (alder cones), πριν καταφυγεις σε φιλτραρισμα τυρφης που ειναι χρονοβορο και θελει και εξοπλισμο,.

Θερμοκρασια 25-29C.

Καθαρο και διαυγες νερο, χαμηλα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν προκειται για μονομαχο betta splendens, ενα pH 7.0 - 7-2 ειναι ιδανικο, οχι απλα ανεκτο.

Δεν χρειαζεται να πας πιο κατω.

Η GH γυρω στο 7-10, και η ΚΗ γυρω στο 4-5 (για να σου βγει και το pH γυρω στο 7)

Αυτες οι τιμες δεν ειναι μακρυα απο το νερο της Αθηνας.

Αν εισαι σε αλλη περιοχη με πιο αλκαλικο και σκληρο νερο, μπορεις να δοκιμασεις να βελτιωσεις τις παραμετρους και με ξερα φυλλα (πλατανοφυλλα, καρυδιας, καστανιας, μανολιας) και κουκουναρακια (alder cones), πριν καταφυγεις σε φιλτραρισμα τυρφης που ειναι χρονοβορο και θελει και εξοπλισμο,.

Θερμοκρασια 25-29C.

Καθαρο και διαυγες νερο, χαμηλα νιτρικα.

Το διαυγες νερο δεν ειναι στανταρ,μπορει να τον εχει και σε black water,ετσι και αλλιως ο βιοτοπος του μονομαχου δεν εχει και το πιο διαυγες νερο.

Link to comment
Share on other sites

Το blackwater δεν μπορει να ειναι διαυγες?

Αλλο το χρωμα και αλλο η διαυγεια νομιζω.

Προσωπικα σε ολα τα blackwater μου, ηταν και διαυγες το νερο.

Δεν ειχε θολουρα, αιωρουμενα, σκουπιδακια κλπ, εννοω.

Για το βιοτοπο διαφωνω.

Ειναι μυθος τα περι λασποτοπων.

Το νερο τους ειναι πεντακαθαρο.

Οποιο βρεθει ατυχως σε λασποτρυπα (την περιοδο της ξηρασιας) πεθαινει.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Ή είχατε δίκιο με το πρώτο γύρισμα της τύρφης, ή βοήθησαν το μεγαλύτερο δοχείο που έφτιαξα με τα +10ml τύρφης που πρόσθεσα στο ένα τούλι, ή όλα μαζί :D.

Αν και μέτρησα αρκετή ποότητα αμμωνίας (μάλλον αμμώνιο πλέον) 2ppm, έφτασε το ph στα 6.5!Έλεγα να πάρω αύριο ζεόλιθο να τραβήξει λίγο αμμωνία/αμμώνιο πριν το ρίξω μέσα στο ενυδρείο, αλλά πλέον θεωρείται ακίνδυνο νομίζω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ή είχατε δίκιο με το πρώτο γύρισμα της τύρφης, ή βοήθησαν το μεγαλύτερο δοχείο που έφτιαξα με τα +10ml τύρφης που πρόσθεσα στο ένα τούλι, ή όλα μαζί :D.

Αν και μέτρησα αρκετή ποότητα αμμωνίας (μάλλον αμμώνιο πλέον) 2ppm, έφτασε το ph στα 6.5!Έλεγα να πάρω αύριο ζεόλιθο να τραβήξει λίγο αμμωνία/αμμώνιο πριν το ρίξω μέσα στο ενυδρείο, αλλά πλέον θεωρείται ακίνδυνο νομίζω έτσι;

Ακίνδυνο είναι ανάλογα με την αλλαγή που θα κάνεις. Αν κάνεις 50% αλλαγή , τα 2ppm του φρέσκου νερού θα είναι 1ppm για λίγη ώρα στο ενυδρείο, ανάλογα με το φίλτρο και σε πόση ώρα θα μετατρέψει την αμμωνία σε νιτρικά.

Και για τυπικούς λόγους, τα 2ppm δεν είναι μόνο αμμώνιο, είναι και αμμωνία αλλά σε μικρή ποσότητα.

Τα 2ppm με PH 6.5 και θερμοκρασία 25 , η ελεύθερη αμμωνία είναι 0.00359021215, ακύνδυνη μεν, υπάρχει όμως.

http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html

Αν θες βάζεις ζεόλιθο άφοβα

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτή τη στιγμή έχω 8 Ph στο ενυδρείο και κάνω 30% αλλαγή (4 λίτρα) με Ph 6.5, πόσο ενδέχεται να πέσει το Ph μου;Προσπαθώ να αποφύγω την απότομη μεγάλη μείωση του ph.

Θεωρητικά θα πέσω στο 7.5 στο ενυδρείο αν δεν κάνω λάθος;

Και με 30% αλλαγή, η αμμωνία/αμμώνιο που θα εμφανιστεί στο ενυδρείο πρέπει να ισούται με 0.60ppm;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτή τη στιγμή έχω 8 Ph στο ενυδρείο και κάνω 30% αλλαγή (4 λίτρα) με Ph 6.5, πόσο ενδέχεται να πέσει το Ph μου;Προσπαθώ να αποφύγω την απότομη μεγάλη μείωση του ph.

Θεωρητικά θα πέσω στο 7.5 στο ενυδρείο αν δεν κάνω λάθος;

Και με 30% αλλαγή, η αμμωνία/αμμώνιο που θα εμφανιστεί στο ενυδρείο πρέπει να ισούται με 0.60ppm;

Καλά κάνεις και δεν κατεβάζεις απότομα το PH, η απότομη μείωση κάνει ζημιά, η αύξηση όχι, για αυτό κατέβαζε σιγα σιγα.

Η αμμωνία είναι αμελητέα, μη σε απασχολεί

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να κάνω επεξεργασία στο από πάνω...

Τώρα που το ph στο δοχείο προετοιμασίας είναι 6.5 μιλάμε για αμμώνιο, αν αυτό το νερό μπει στο ενυδρείο και το ρίξει από 8 σε 7.5 ph, πάλι για αμμωνία δεν θα μιλάμε;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...