Jump to content

Φυτεμένο Betta Tank


AgMa

Recommended Posts

Μιας και άλλαξα μυαλά σχετικά με το στήσιμο του μονομαχοενυδρείου μου και πάω σε πιο βιοτοπικό (ήδη έχει σκοτεινιάσει με την τύρφη) θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή φυτών.

Προτιμώ μόνο εύκολα.Από φωτισμό έχω μια λάμπα 11w 580lumen στα 6500kelvin και το μόνο που έχω σκοπό να ρίχνω είναι excel.

Μου αρέσει το γρασίδι κάτω ώστε να μην φαίνεται μόνο η μαυρίλα απ' το χαλίκι (πολύ ψιλό, 0.06-0.12mm) ενώ δεν αποκλείω και τα φυτά επιφάνειας, εάν και μόνο δεν επηρεάσουν την φωτοσύνθεση των υπόλοιπων.

Οι φυτεμένοι τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Λιγο δυσκολο να μην επηρεαστει η φωτοσυνθεση απο τα επιφανειας!

Java moss, cryptocorina, mikrosorum ειναι καλες επιλογες!

Τωρα για γρασιδι χωρις φωτισμο και co2 δυσκολο το βλεπω!

Link to comment
Share on other sites

Λιγο δυσκολο να μην επηρεαστει η φωτοσυνθεση απο τα επιφανειας!

Java moss, cryptocorina, mikrosorum ειναι καλες επιλογες!

Τωρα για γρασιδι χωρις φωτισμο και co2 δυσκολο το βλεπω!

Ε τότε δεν βάζω επιφάνειας αν είναι να με περιορίσει τόσο πολύ.

Τι εννοείς χωρίς φωτισμό;Έγραψα ότι έχω φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Nαι την ειδα την λαμπα σου! Δεν νομιζω οτι επαρκει για γρασιδι!

Link to comment
Share on other sites

Με την έννοια ότι χρειάζομαι πιο πολλά watt ή δεύτερη λάμπα με διαφορετικά kelvin;

Θέλω να πω αν είναι κάτι εύκολο το κάνω δεν με νοιάζει.Εξάλλου μια φορά θα είναι, δεν θα είμαι αναγκασμένος να είμαι από πάνω του συνέχεια,λάμπα είναι, ελπίζω να κατάλαβες :)

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα χρειαστεις κι αλλη λαμπα! Τα περισσοτερα γρασιδια θελουν καλο φως!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να μάθουμε τα περί γρασιδιού, να προχωρήσουμε στα επόμενα φυτά;

Να πω την αλήθεια απ' αυτά που μου πρότεινες, δεν μου αρέσει κανένα.Πιο πολύ για γλάστρα μου κάνουν :P.

Άλλες επιλογές;

Link to comment
Share on other sites

Αγορι τυρφη και φυτα δυσκολο..ποσο μαλλον για γρασιδι..Ο λογος ειναι απλος,το νερο σου ειναι σκουρο και κοβει το φως.Οι επιλογες σε φυτα που πανε σε blackwater ειναι βαλισνεριες,ανουμπιες,κερατοφυλλο αντε και κανενα μικροσορουμ.Εγω δεν ξερω αλλα μη απαιτητικα σε φως,κατσε να μπουν και οι φυτεμενοι αυριο μηπως σε βοηθησουν περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Να φυτέψω, μη νομίζεις ότι θέλω να το κάνω και ζούγκλα, απλά να υπάρχουν μερικά εύκολα φυτάκια μέσα γιατί αυτή τη στιγμή έχω μόνο 2 spiky moss και είναι άσχημο.

Για το γρασίδι ρώτησα αν γίνεται γιατί μου αρέσει και για να κρύψω τον μαύρο βυθό λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι ανάλογα τα λίτρα παει και ο φωτισμός. Οπότε το λιγότερο που μπορείς να έχεις είναι 0,5watt στο λίτρο,και αν μιλάμε για τα 15λίτρα που εχεις τον μονομάχο τα 11 watt λάμπας που εχεις είναι μια χαρά επίσης και τα κέλβιν είναι καλά. Εύκολα φυτά που μπορείς να βάλεις είναι sagittaria ,vallisneria,anubia,limnophila sessiliflora,cryptocoryne,κ.τ.λπ και σαν γρασίδι θα μπορούσες να βάλεις eleocheris parvula με συχνό κλάδεμα αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα γρασιδια τα ξεχνας με black water και χωρις co2.

Επισης μιλας για βιοτοπικο,τι βιοτοπικο θες να φτιαξεις με φυτα που δεν ανηκουν στο βιοτοπο του μονομαχου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει αν βάλω γρασίδι ενώ στα βιοτοπικά δεν έχουν, θέλω να φτιάξω κάτι που να μου αρέσει εμένα στο μάτι.

Αλλά αν όπως λέτε δεν γίνεται να βάλω γρασίδι, οκ το ξεχνάμε.

Τώρα απ' τα υπόλοιπα, μου αρέσουν αυτά που πρότεινε ο christos tse, limnophila sessiliflora (διάβασα ότι θέλουν υψηλό φωτισμό), vallisneria και saggitaria (επίσης θέλουν υψηλό φωτισμό) αλλά γράφουν επίσης ότι μπορεί να χρειαστούν και λίγο co2 :/

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που γραφεις δεν μπαινει σε μικρα ενυδρεια,οπως και η sagitaria.

Δυστυχως το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο και θα δυσκολευτεις αρκετα με τα φυτα.Πρεπει να βρεις μικρα φυτα που δεν μεγαλωνουν πολυ και να μην εχουν και απαιτησεις,πραγμα δυσκολο..

Link to comment
Share on other sites

Staurogyne repens...κορυφή για εμενα και πανέμορφο αλλα δεν ξερω χώρα προέλευσης καθώς θελεις να το κανεις βίο τοπικό!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γρασίδι θα έπερνα αλλά δεν το βρίσκω στα μαγαζιά!αναγκάζομαι να βάλω ελεοχάρις parvula!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το staurogyne αν δεν εχεις καλο φωτισμο και πολυ co2 δενπαει.το δοκιμασα με εξελ και δεν..και με φως 1 βατ ανα λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...