Jump to content

Φυτεμένο Betta Tank


AgMa

Recommended Posts

Όχι πως είναι ωραίο, αλλά είναι καλύτερο απ' τη σαχλαμάρα με την moss :P

Πριν:

DSC01073.jpg

 

Και τώρα:

DSC01084.jpg

 

DSC01085.jpg

 

Λίγο η ασπροδιάφανη βλεννώδες βίο μεμβράνη του ξύλου ενώ υποχωρεί, φαίνεται κάπως... Σαν να έχει κολλήσει κάποιο είδος κόλλας στο ξύλο  :wacko:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφότερο φιλαράκι, να το χαίρεσαι!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα γινεται, αν μπορεσεις βάλε ενα χαρτονακι μαυρο στην πλάτη για να νιωθει και το ψάρι ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα ξανακούσει πάλι σε μονομάχο, αλλά επειδή διαφέρουν από χαρακτήρα σε χαρακτήρα είπα να το δοκιμάσω για... 1 ημέρα :P.

Τώρα τελευταία μου κάνει άλλο κουλό.Όποτε πάω κοντά στο ενυδρείο και τον κοιτάω, μου ανοίγει τα βράγχια του 1-2 φορές.Να του κάτσω το γροθίδι που μου νευριάζει κιόλας;  :lolu:  :sword:

Ή μήπως είναι κάποιος τρόπος αναγνώρισης;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σηκωθηκαν τα ποδια να χτυπησουν το κεφαλι....

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνω ότι έχει λιώσει η ταμπλέτα που έχω βάλει στην κρυπτοκορίνα ώστε να ξαναβάλω;Εσείς πώς το κάνετε;Βάζετε στάνταρ μετά από κάποιο χρονικό διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα την εβαλες βρε,αστη κανα εξαμηνο

Link to comment
Share on other sites

Εξάμηνο;Να υπενθυμίσω ότι είναι η μισή και πριν καμιά 'βδομάδα που την κούνησα για να φτιάξω πιο καλά το φυτό, είχε μείνει πολύ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Μη βαεις αλλη τωρα,σε κανα 6μηνο οπως σου ειπε και ο Μιχαλης.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Όχι πως είναι ωραίο, αλλά είναι καλύτερο απ' τη σαχλαμάρα με την moss :P

Πριν:

DSC01073.jpg

 

Και τώρα:

DSC01084.jpg

 

DSC01085.jpg

 

Λίγο η ασπροδιάφανη βλεννώδες βίο μεμβράνη του ξύλου ενώ υποχωρεί, φαίνεται κάπως... Σαν να έχει κολλήσει κάποιο είδος κόλλας στο ξύλο  :wacko:

Όμορφο Αγγελε ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχει περάσει 1,5 μήνας από τότε που έχω βάλει τα φυτά.Όλα έχουν βγάλει νέα φύλλα, ακόμα και η ανούμπια που είναι πιο αργή και απ' την καθυστέρηση.

Απλά δεν μου φαίνεται σωστή η ανάπτυξή τους.

Καταρχήν το νέο φύλλο της ανούμπιας έχει ένα πολύ ανοιχτό πράσινο χρώμα σε σχέση με τα υπόλοιπα παλιά φύλλα της που είναι πιο σκούρα.Είναι φυσιολογικό αυτό;

Το microsorum έχει άλλο περίεργο.Είχα διαβάσει ότι πετάει καινούρια φύλλα κάτω απ' τα παλιά, αρκεί βέβαια να υπάρχουν τα μαύρα στίγματα γονιμοποίησης.Το δικό μου έχει βγάλει νέα φύλλα απ' την αρχή, απ' τον κορμό του.Μήπως δεν είναι microsorum pteropus;

Η κρυπτοκορίνα ενώ έχει τρελαθεί να πετάει νέα φύλλα, κάποια δεν είναι καταπράσινα ενώ άλλα είναι.

Τι απ' αυτά είναι φυσιολογικά παιδιά και τι να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ολα φυσιολογικα ειναι μην τρελαινεσαι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή τρώγομαι πάλι τελευταία  :usd: , σκέφτομαι να παίξω με diy co2 για το μικρό μου ενυδρείο. Προς το παρόν ρίχνω ήδη excel και κάλιο. 

Τα φυτά που έχω είναι java fern, anubia nana, cryptocoryne wendtii green και λέω να βάλω και καμιά δυο vallisneria nana στην πλάτη. Θα δω καμιά διαφορά στα φυτά ή τσάμπα η βαβούρα αφού ρίχνω excel;

Η άλλη σκέψη μου είναι να βάλω το έτοιμο συστηματάκι της tetra (TetraPlant CO2-Optimat).Ξέρω ήδη ότι στο tetra πρέπει να το πατάς 2-3 φορές/ημέρα για να γεμίζει κάτι που δεν με ενοχλεί και τόσο και ότι στο diy θα έχω θέματα χειμώνα καλοκαίρι με την θερμοκρασία του και τη ζύμωση, αλλά δεν ψάχνομαι για κανονική μπουκάλα, είναι υπερβολή για αυτά τα λίτρα.Ίσως στο πιο μεγάλο μου...

 

Και εδώ επιτέλους άρχισε να συμπεριφέρεται σαν κανονικό java fern :D

20150706_121015.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τα υλικά για το diy co2.

Σταματάω το excel;

Διάχυση θα κάνω (ελπίζω) με αερόπετρα μέσα σε ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο που βρήκα γιατί δεν βρήκα κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

Αεροπετρα δε κανει δουλεια με το diy,θελει πιεση για να βγαλει και μετα απο 3-4 μερες που το μειγμα θα αρχισει να πεφτει δεν θα βγαζει καθολου με αποτελεσμα να εχεις αυξομειωσεις στη ποσοτητα co2 στο νερο σου,που θα φερει αλγες,αλλα και αυξομειωσεις στο ph του ενυδρειου σου με αποβλεπτες συνεπειες για το ψαρι σου. Το diy τα εχει αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Και τι να βάλω σαν diffuser;Δεν πειράζει, δοκιμή θα κάνω και αν δεν, βλέπουμε...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Σε τοσο μικρο ενυδρειο δυσκολα τα πραγματα..

Η θα το ενωσεις στο φιλτρο σου αν εχει θεση για οξυγοννο η αλλιως diy πατεντα με κυκλοφορητη ο οποιος πιανει χωρο στο ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μου είναι κρεμαστό και δεν έχει θέση για οξυγόνο. Άσε που απ' ότι διάβασα μπορεί να επιβαρύνει την βιολογία.

Πήρα αυτό το μικρό εσωτερικό φιλτράκι και έχει θέση για οξυγόνο. Να το συνδέσω μόνο στο φίλτρο χωρίς την αερόπετρα;

Link to comment
Share on other sites

Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...λογικα αν το κανεις οπως λες με το φιλτρο,θα εχει προβλημα ο μονομαχος με την ροη του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκέφτηκα αυτό, αν και το φιλτράκι έχει διακόπτη για να ρυθμίσεις υποτίθεται την ροή.

Αν βάλω μπροστά στην έξοδο χοντρότρυπο σφουγγάρι;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Κώστα λέω να κάνω την πατέντα σου για την διάχυση και ψάχνω για παλιά μάλλινη μπλούζα να ντύσω το μπουκάλι με τα μανίκια :D.

Νομίζω ότι έτσι δεν θα έχει πρόβλημα ο μονομάχος με την ροή...

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις την πατεντα μου θα εισαι μια χαρα απο θεμα διαχυσεις,αλλα θα σου πιανει χωρο στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...