Jump to content

Φυτεμένο Betta Tank


AgMa

Recommended Posts

Δεν έχω ψάξει ακόμη, απλά το πρότεινα. Τόσο δύσκολο είναι να βρεθεί;

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο "root", ποιό είναι;Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

root σημαίνει ρίζα στα αγγλικά, δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο είδος ξύλου.

Για ξύλα που πιθανόν να βρεις στην ελληνική αγορά δες εδώ.

Κάποτε (όταν υπήρχαν φράγκα :) ) είχα στο ενυδρείο salvina minima. Δες εδώ στην τέταρτη φώτο. Το είχα παραγγείλει, αλλιώς δεν...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φυτό, ξεφεύγεις λίγο απ' την κλασσική πρασινίλα!

Αυτό εδώ σαν τι σου κάνει;Δεν μου φαίνεται να μοιάζει με κάποιο απ' το Link που έβαλες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήρα ένα ξύλο mangrove και ένα mopani και τα δύο πολύ μικρά.Απ' ότι έχω διαβάσει τα βράζω αρκετές φορές έτσι;Προς το παρόν τα ξέπλυνα στη βρύση και τα  έχω απ' το πρωί σε μια κατσαρόλα με νερό που θα αλλάξω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα ξύλο mangrove και ένα mopani και τα δύο πολύ μικρά.Απ' ότι έχω διαβάσει τα βράζω αρκετές φορές έτσι;Προς το παρόν τα ξέπλυνα στη βρύση και τα  έχω απ' το πρωί σε μια κατσαρόλα με νερό που θα αλλάξω τώρα.

 

βρασε τα και αφησε τα σε ενα κουβα με νερο για ενα μηνα περιπου  να βγαλουν τις πολλες τανινες , εκτος αν τις θέλεις στο ενυδρειο σου,.

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Μονομάχο έχω, νομίζω του κάνουν καλό;

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε αστο κανα 2-3 μερες! Ισα ισα να φυγουν τα χοντρα! Να ξερεις θα σκουρυνει το νερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έβγαλα τις πέτρες και έβαλα 2 ρίζες μικρές που βρήκα.Mopani και mangrove.

Τις έβρασα μια φορά και έμειναν στο τσικάλι μετά περίπου 20 μέρες με συχνές αλλαγές νερού για να βγάλουν ότι ήταν να βγάλουν.

Λόγω ότι ανακατεύτηκε ο βυθός με όλο αυτό τον σαματά και έχει θολώσει το ενυδρείο, δεν μπορώ να βγάλω καθαρές φώτο προς το παρόν.Αμμωνία μέτρησα και δεν είχα 20 λεπτά μετά που τέλειωσα τις εργασίες.

Θα σας βγάλω να μου πείτε τη γνώμη σας. Το mopani το έχω βάλει όρθιο στην πίσω μεριά και έχω δέσει πάνω του την moss που είχα, δεν ξέρω αν μου αρέσει.

Γενικά δεν έχω φαντασία σε αυτά τα θέματα και θα σας χρειαστώ στο στήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι φώτο τώρα που καθάρισε το τοπίο.Υπάρχουν ακόμη μερικές πετρούλες στην άκρη αν χρειαστεί να τις βάλω και αυτές μήπως σουλουπωθεί λίγο :P.

 

DSC01069.jpg

 

DSC01071.jpg

 

DSC01072.jpg

 

DSC01073.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε που ειναι οι ριζες? :P

Βαλε καμια παραπάνω μεγάλη .

Ενα χαρτονακι στην πισω πλατη το χρειάζεται, οχι μονο για το οπτικο αλλά και για το μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

15 λίτρα μικτά είναι. Και αυτές δύσκολα τις βρήκα :P. Αλλά νομίζω παραπάνω θα το κρούψω.

Το χαρτόνι να πω την αλήθεια έχω ακούσει ότι δεν κάνει για μονομάχο γιατί καθρεπτίζεται.Λάθος;

Link to comment
Share on other sites

15 λίτρα μικτά είναι. Και αυτές δύσκολα τις βρήκα :P. Αλλά νομίζω παραπάνω θα το κρούψω.

Το χαρτόνι να πω την αλήθεια έχω ακούσει ότι δεν κάνει για μονομάχο γιατί καθρεπτίζεται.Λάθος;

 

Περιμενα και εγω να δω ριζες... :P

Δεν ξερω αλλα τα περισσοτερα ψαρια νιωθουν ασφαλεια στην πισω μερια του ενυδρειου οταν βαζουμε καποιο χαρτονι.

Περιμενε να σου πουν τι ισχυει τελικα για τον μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα κυπαρίσσι περίμενες τώρα εσύ; :P

Κοίτα, αν δεν τις έντυνα με τις moss, θα φαινόταν ικανοποιητικές για αυτό το ενυδρειάκι. Ίσως τώρα φαίνονται μια σταλιά γιατί βασικά... δεν φαίνεται καθόλου ξύλο.

Δεν με εντυπωσιάζει όμως. Κάποια γνώμη για το στήσιμο;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Βαλε και άλλες ρίζες... :P

Μπορεις να βρεις  και καμια πετρουλα μου να μην ανεβαζει σκληρότητες.

Link to comment
Share on other sites

Από αύριο θα τα λέω ξυλαράκια προς αποφυγή παρεξηγήσεων :P.

Θα ψάξω να βρω τίποτα μικρά φυτά (anubia nana, vallisneria nana, microsorum mini) να τα βάλω γιατί μάλλον κάτι τέτοιο του λείπει.

Αν και να πω την αλήθεια όσες φορές έχω ψάξει για τα συγκεκριμένα, είναι δύσκολα να βρεθούν τα ρημάδια. Εκτός την anubia.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω το στήσιμο που έχεις κάνει, γιατί δεν με αφήνει η moss. Θα δείξει πολύ πιο όμορφο, αν φαίνονται τα ξύλα. Ο συνδυασμός καφέ και πράσινου χρώματος σπάει την μονοτονία και θα δώσει μια πιο φυσική και όμορφη εικόνα στο ενυδρειάκι σου.

Εγώ, θα εδενα πολύ πιο λιγη moss πάνω στα ξύλα και όχι τόσο μεγάλες "φούντες". Η moss θα έπιανε σιγά σιγά στο ξύλο και θα έδειχνε πιο φυσική. Αν και γενικά δε μου αρέσει η εικόνα που παρουσιάζει η moss. Πολύ άναρχη ανάπτυξη έχει και μαζεύει εύκολα βρωμιά.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, την έβαλα σχεδόν όλη (πάλι μου έμεινε Moss να σκεφτείς) γιατί η μια απ' τις 2 είχε πιάσει και πήγαινε πάρα πολύ καλά, ήταν καταπράσινη και μεγάλη και λυπήθηκα να την πετάξω.

Παρόλα αυτά θα δοκιμάσω να βάλω την μισή απ' ότι έχω τώρα και ξανανεβάζω φώτο να μου πείτε.

Αν κάποιος θέλει την υπόλοιπη που θα μείνει, την δίνω.Δεν θέλω χρήματα, απλά να πληρώσει τα μεταφορικά...

Link to comment
Share on other sites

Microsorum mini δεν μπορώ να βρω, μόνο το microsorum pteropus.

Στο προφίλ φυτών που είδα, λέει ότι κάνει για nano ενυδρεία.Να το πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα,δεν προτειμω moss για τα ενυδρεια μου για πολλους λογους.Προτειμω αλλα φυτα τυπου μοςς.

Επισης δεν μου αρεσουν και τα μοπανια,προτειμω red moor η αλλα παρομοια.

microsorum pteropus θα ελεγα να μην βαλεις γιατι μεγαλωνει αρκετα.Η καλυτερη λυση ειναι το μινι,οπως και για την ανουμπια.

Επισης μπορεις να βαλεις και καμια κρυπτοκορινα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...