Jump to content

Φυτεμένο Betta Tank


AgMa

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Η κρυπτοκορίνα ενώ βγάζει συνέχεια νέα φύλλα, δεν αντέχουν πολύ, δεν μεγαλώνουν αρκετά και σαπίζουν και πέφτουν. Μετά ξανά απ' την αρχή νέα φύλλα χωρίς να αντέχουν πολύ και σαπίζουν. Έχω diy co2 και από υγρά ρίχνω κάλιο για το java fern και ιχνοστοιχεία. Τι μπορεί να της λείπει;

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φώτο:

 

20150719_205555.jpg

 

20150719_205647.jpg

 

20150719_205831.jpg

 

20150719_205921.jpg

 

Να πω ότι μέχρι τώρα ακολουθούσα τις δοσολογίες των σκευασμάτων, παρόλο που πολλοί ισχυρίζονται ότι οι δοσολογίες αυτές είναι για πολύ φυτεμένα (στις οδηγίες γράφει για πολύ φυτεμένα, αυξήστε σταδιακά την δόση) άρα δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που κυκλοφορεί.

Παρ' όλα αυτά από χθες μείωσα λίγο τις δόσεις ιχνοστοιχείων και κάλλιου μήπως και έχω περίσσεια απ' αυτά.

Θερμοκρασία 29 βαθμούς το μέγιστο και το είδα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για τα λιπασματα ισχυει κανονικα.Ποτε δεν ριχνουμε οτι λενε τα μπουκαλια αν δεν εχουμε φουλ φυτεμενο.

Το 29 βαθμους δεν ειναι καλο..τις λιωνει.

Επισης,τι αλλο αλλαξες?Εκανες αλλαγη νερου μεγαλη,πειραξες φωτισμο η γενικα εκανες καμια αλλαγη τελευταια?

Link to comment
Share on other sites

Και τότε γιατί λένε για πολύ φυτεμένο να αυξάνεται η δοσολογία αν ήδη αυτά που γράφουν είναι για πολύ φυτεμένα όπως λένε;

Επίσης έχω κάνει αλλαγές τελευταία, αλλά αυτή η κατάσταση που περιγράφω δεν έγινε τώρα. Γενικά δεν στεριώνει από τότε που την έβαλα.

Αυτά που άλλαξα τελευταία είναι:

1) Αλλαγή νερού από ΑΟ αντί επεξεργασίας με τύρφη σε βαρέλι όπως έκανα.

2) Μείωση της ποσότητας σε κάλιο και ιχνοστοιχεία από χθες (από 0.60ml σε 0.50ml).

3) Diy co2 απ' τις 12/7.

 

Link to comment
Share on other sites

Και τότε γιατί λένε για πολύ φυτεμένο να αυξάνεται η δοσολογία αν ήδη αυτά που γράφουν είναι για πολύ φυτεμένα όπως λένε;

Επίσης έχω κάνει αλλαγές τελευταία, αλλά αυτή η κατάσταση που περιγράφω δεν έγινε τώρα. Γενικά δεν στεριώνει από τότε που την έβαλα.

Αυτά που άλλαξα τελευταία είναι:

1) Αλλαγή νερού από ΑΟ αντί επεξεργασίας με τύρφη σε βαρέλι όπως έκανα.

2) Μείωση της ποσότητας σε κάλιο και ιχνοστοιχεία από χθες (από 0.60ml σε 0.50ml).

3) Diy co2 απ' τις 12/7.

 

Μονος το λες...τα μπουκαλια γραφουν οτι οι δοσολογιες ειναι για πολυ φυτεμενο ενυδρειο...αν χρειαστει αυξανεις σταδιακα τη δοσολογια.

Οι κρυπτοκορινες ειναι ευαισθητες σε αποτομες αλλαγες γενικα,συνθικων,αλλαγων νερου,θερμοκρασια,θεσης του φυτου.

Εσυ μεχρι στιγμης εχει κανει 2 απο αυτα που σου εγραψα πιο πανω,συνθικων και θερμοκρασιας.

Κατεβασε τη θερμοκρασια στους 27 γιατι φυτα μη περιμενεις με 29 βαθμους.

Ιχνοστοιχεια για ποιο λογο ριχνεις?

Καλιο ριχνε οσο λεει το μπουκαλι.

 

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Μου είπε φίλος μποστανάς ότι χρειάζονται για όλα τα φυτά. Δεν χρειάζονται;

Link to comment
Share on other sites

Τι να τα κανεις τα ιχνοστοιχεια αν δεν ριχνεις απ ολα μεσα με προγραμμα?Μονα τους δεν δουλευουν.Εσυ καλα καλα δεν ριχνεις ουτε καν γενικο λιπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα να πάρω ό,τι χρειάζεται, αν τα χρειάζονται τα φυτά, αλλά μου φαίνονται περιττά τα υπόλοιπα λιπάσματα για τα εύκολα φυτά που έχω. Ίσως και να είναι και τα ιχνοστοιχεία περιττά, δεν αντιλέγω. Για να βελτιώσω λίγο την κατάσταση τα πήρα.

Σχετικά με τις δοσολογίες που γράφω πιο πάνω, εννοώ ότι διάφοροι στα forum γράφουν ότι είναι για πολύ φυτεμένα ενώ δεν γράφουν κάτι τέτοιο οι οδηγίες.

Anyway να πάρω γενικό λίπασμα ή δεν χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Κανε υπομονη μεχρι να βρωμισει αρκετα ο βυθος...

Νομιζω πως το προβλημα σου, ειναι η θερμοκρασια...

 

Μετρησεις εχουμε?

Νο3, po4 , fe gh  ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα να πάρω ό,τι χρειάζεται, αν τα χρειάζονται τα φυτά, αλλά μου φαίνονται περιττά τα υπόλοιπα λιπάσματα για τα εύκολα φυτά που έχω. Ίσως και να είναι και τα ιχνοστοιχεία περιττά, δεν αντιλέγω. Για να βελτιώσω λίγο την κατάσταση τα πήρα.

Σχετικά με τις δοσολογίες που γράφω πιο πάνω, εννοώ ότι διάφοροι στα forum γράφουν ότι είναι για πολύ φυτεμένα ενώ δεν γράφουν κάτι τέτοιο οι οδηγίες.

Anyway να πάρω γενικό λίπασμα ή δεν χρειάζεται;

 

Ξαναλεω,αυτο που λενε για τα λιπασματα ειναι πολυ σωστο.Δεν γινεται να εχεις 2 ευκολα φυτα να να ριχνεις τις δοσολογιες που λενε τα μπουκαλια,θα πνηγεις στις αλγες.

Αν θεωρεις το γενικο λιπασμα περιττο,τοτε τα ιχνοστοιχεια που πηρες ειναι αχρηστα για τα φυτα που εχεις.

Το καλιο χρειαζεται για το μικροσορουμ 10000%

Παρε ενα γενικο λιπασμα αλλα κατεβασε τη θερμοκρασια σε σωστα επιπεδα,δηλαδη 27.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα να πάρω ό,τι χρειάζεται, αν τα χρειάζονται τα φυτά, αλλά μου φαίνονται περιττά τα υπόλοιπα λιπάσματα για τα εύκολα φυτά που έχω. Ίσως και να είναι και τα ιχνοστοιχεία περιττά, δεν αντιλέγω. Για να βελτιώσω λίγο την κατάσταση τα πήρα.

Σχετικά με τις δοσολογίες που γράφω πιο πάνω, εννοώ ότι διάφοροι στα forum γράφουν ότι είναι για πολύ φυτεμένα ενώ δεν γράφουν κάτι τέτοιο οι οδηγίες.

Anyway να πάρω γενικό λίπασμα ή δεν χρειάζεται;

Δεν εχει σημασια αν ειναι ευκολο ή δύσκολο φυτο .

Ολα τα φυτα εχουν καποιες απαιτησεις σε λιπανση και Co2 .

Αλλα περισσοτερο αλλα λιγοτερο.

Εχε υποψιν σου οτι αν λειψει εστω και ενα στοιχειο  στα φυτα, αυτα μπλοκαρουν.

Οι δοσολογιες ειναι για φουλ φυτεμένα , και με co2.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τώρα.

Ωραία, παίρνω ένα γενικό λίπασμα, μειώνω θερμοκρασία στους 27 και μειώνω και τις δόσεις από κάλιο και ιχνοστοιχεία που βάζω στο μισό;Ή στο κάλιο να βάζω ό,τι γράφει;

Χρειάζομαι κάτι άλλο;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το seachem flourish και έριξα την πρώτη δόση σήμερα μαζί με κάλιο.

Τα ιχνοστοιχεία να συνεχίσω να τα ρίχνω; Επίσης τώρα με το diy co2 σταμάτησα το excel. Σύμφωνα με τον πίνακα ph-kh, μόνο στην αρχή του μείγματος είχα υψηλά επίπεδα co2 γιατί για έναν περίεργο λόγο είχε πέσει το ph στο 6.5 (ακόμη ψάχνω πως έγινε αυτό, τώρα έχω 7.2) και γι' αυτό αποφάσισα να μην συνεχίσω το excel. Σωστά;

Τώρα είμαι kh 6 και ph 7.2 , άρα co2 ~11.4ppm, στα πράσινα δηλαδή.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το seachem flourish και έριξα την πρώτη δόση σήμερα μαζί με κάλιο.

Τα ιχνοστοιχεία να συνεχίσω να τα ρίχνω; Επίσης τώρα με το diy co2 σταμάτησα το excel. Σύμφωνα με τον πίνακα ph-kh, μόνο στην αρχή του μείγματος είχα υψηλά επίπεδα co2 γιατί για έναν περίεργο λόγο είχε πέσει το ph στο 6.5 (ακόμη ψάχνω πως έγινε αυτό, τώρα έχω 7.2) και γι' αυτό αποφάσισα να μην συνεχίσω το excel. Σωστά;

Τώρα είμαι kh 6 και ph 7.2 , άρα co2 ~11.4ppm, στα πράσινα δηλαδή.

 

Αυτο που βλεπεις ειναι πολυ λογικο με το diy και παντα θα το εχεις οτι και αν κανεις.

Οταν το μειγμα ειναι φρεσκο ειναι δυνατο και ριχνει το ph,οσο περνανε οι μερες και το μειγμα πεφτει ανεβαινει το ph.

Σε λιγο καιρο,μ αυτα τα σκαμπανευασματα,θα δεις που θα βγαλεις και αλγες 100% με πρωτη και καλυτερη τη staghorn και μετα την bba.

Link to comment
Share on other sites

Και τι να κάνω;Να το σταματήσω και να συνεχίσω το excel;

Για μπουκάλα δεν πάω για 15 λίτρα. Όταν τελειώσω το 77λιτρο τότε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Χιλιες φορες εξελ σ αυτα τα λιτρα παρα το diy.

Το Diy πιο πολυ κακο κανει παρα καλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω βέβαια να κατάφερε το co2 να μου έριξε τόσο πολύ το ph, αλλά anyway. Ο μόνος λόγος που κολλάω να συνεχίσω το excel, είναι επειδή θέλω να βάλω 1-2 vallisneria nana στην πίσω μεριά του ενυδρείου και θα τις κάψει!

Τα ιχνοστοιχεία να τα συνεχίσω ή δεν χρειάζεται; Επίσης η seachem έχει στο site της ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα για λίπανση. Μπορώ να το ακολουθήσω με τα λιπάσματα που έχω; Κάποια απ' αυτά που αναφέρει δεν τα έχω.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω βέβαια να κατάφερε το co2 να μου έριξε τόσο πολύ το ph, αλλά anyway. Ο μόνος λόγος που κολλάω να συνεχίσω το excel, είναι επειδή θέλω να βάλω 1-2 vallisneria nana στην πίσω μεριά του ενυδρείου και θα τις κάψει!

Τα ιχνοστοιχεία να τα συνεχίσω ή δεν χρειάζεται; Επίσης η seachem έχει στο site της ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα για λίπανση. Μπορώ να το ακολουθήσω με τα λιπάσματα που έχω; Κάποια απ' αυτά που αναφέρει δεν τα έχω.

 

Μαλλον δεν εχεις διαβασει καλα τα μαθηματα σου! :geek:

 

Απο το αρθρο http://www.aquazone.gr/forums/topic/101060-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-co2/

 

Όπως γνωρίζουμε, εκτός από το co2 το όποιο επηρεάζει το ph του νερού, το επηρεάζουν και αλλά πράγματα όπως τα ξύλα, τα οργανικά στον βυθό, η τύρφη κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Επισης οι valisneries με φυσιολογικη δοση excel δεν αντιμετωπιζουν κανενα απολυτος προβλημα.

Η παρατεταμενη υπερδοσολογια τις λιωνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξα τίποτα στο στήσιμο του ενυδρείου, γιατί να πέσει τώρα; Ότι είχα από διακόσμηση έχω. Χαλίκι τσεκαρισμένο με ακουαφόρτε, πέτρες δεν έχω καθόλου, την τύρφη τη σταμάτησα, τώρα τους ήρθε στα ξύλα να ρίξουν το ph;

@rastaman είναι σίγουρο αυτό; Γιατί αν μου πεις ναι σταματάω το diy co2 και συνεχίζω excel.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξα τίποτα στο στήσιμο του ενυδρείου, γιατί να πέσει τώρα; Ότι είχα από διακόσμηση έχω. Χαλίκι τσεκαρισμένο με ακουαφόρτε, πέτρες δεν έχω καθόλου, την τύρφη τη σταμάτησα, τώρα τους ήρθε στα ξύλα να ρίξουν το ph;

@rastaman είναι σίγουρο αυτό; Γιατί αν μου πεις ναι σταματάω το diy co2 και συνεχίζω excel.

 

Αφου εχεις το co2,πως να μη πεσει το ph?

Ειπαμε,ο co2 ειναι ενας παραγωντας που ριχνει το ph στο ενυδρειο μας.

Και το diy οταν ειναι φρεσκο ακομα το ριχνει πολυ,οταν αποδυναμωνεται το ph ξανανεβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιχνοστοιχεία να τα συνεχίσω ή δεν χρειάζεται; Επίσης η seachem έχει στο site της ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα για λίπανση. Μπορώ να το ακολουθήσω με τα λιπάσματα που έχω; Κάποια απ' αυτά που αναφέρει δεν τα έχω.

 

Και κάτι άλλο, μπορείτε να μου πείτε σε ποια λιπάσματα πρέπει να ρίχνω μισή δόση και σε ποια κανονική; Γιατί μπερδεύτηκα με τον Κώστα που είπε ότι το κάλιο κανονικά ό,τι γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...