Jump to content

Φυτεμένο Betta Tank


AgMa

Recommended Posts

Προσωπικα,δεν προτειμω moss για τα ενυδρεια μου για πολλους λογους.Προτειμω αλλα φυτα τυπου μοςς.

Επισης δεν μου αρεσουν και τα μοπανια,προτειμω red moor η αλλα παρομοια.

microsorum pteropus θα ελεγα να μην βαλεις γιατι μεγαλωνει αρκετα.Η καλυτερη λυση ειναι το μινι,οπως και για την ανουμπια.

Επισης μπορεις να βαλεις και καμια κρυπτοκορινα.

 

+1

 

Εγω εβγαλα την μος μετα απο 6 μηνες και δεν φανταζεσαι τι υπηρχε απο κατω...Φυσικα δεν την ξανα εβαλα.Επισης και οτι ξυλα μοπανι ειχα σαπισαν γρηγορα σε αντιθεση με τα τα ρεντ μουρ που αργουν να βυθιστουν αλλα αντεχουν περισσοτερο καιρο στο σαπισμα.

Link to comment
Share on other sites

Για red moor ξεκίνησα αλλά για τις διαστάσεις μου είναι πολύ δύσκολο, γι' αυτό κατέληξα σε αυτά.

Η παραγγελία ολοκληρώθηκε το μεσημέρι και πήρα 1 anubia nana, 1 cryptocoryne wendtii green και 1 microsorum pteropus.

Δεν είναι μόνο τα μικρά "ξυλαράκια" δύσκολο να βρεθούν, τα μικρά φυτά nana και mini είναι εξίσου δύσκολα...

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να πάρω καμιά ταμπλέτα βυθού ή κανένα excel να ρίχνω ή να τα αφήσω όπως είναι επειδή είναι εύκολα φυτά;

 

Link to comment
Share on other sites

Στην κρυπτοκορινα καλο ειναι να βαλεις μιση ταμπλετα.

Και το εξελ δεν θα τους εκανε κακο.

Και παρε και ενα καλιο γιατι θα το χρειαστεις στο μικροσορουμ σιγουρα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Με έπιασες αδιάβαστο στο κάλιο. Ποιό να πάρω; Το flourish potassium;

Να πάρω excel ή ταμπλέτες;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Με έπιασες αδιάβαστο στο κάλιο. Ποιό να πάρω; Το flourish potassium;

Να πάρω excel ή ταμπλέτες;

 

Ναι παρε το flourish potassium.

Αλλο πραγμα οι ταμπλετες αλλο το εξελ.Και τα 2 τα χρειαζεσαι..Ταμπλετες για την κρυπτοκορινα και εξελ για ολα τα φυτα γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, θα ξεμπακιστώ πάλι :P.

Από ταμπλέτες ποιές να πάρω; Επίσης το κάλιο βγαίνει και σε 100 και σε 250ml.Θα χρειαστώ ποσότητα ώστε να πάρω το 250άρι;

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα τα φυτά. Το microsorum και η κρυπτοκορίνα είναι σε κάτι πλαστικά σαν γλαστράκια. Φυτεύονται όπως είναι με το πλαστικό;

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια,βγαζεις τα γλαστρακια και βγαζεις και τον πετροβαμβακα απο τις ριζες των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Και το μικροσορουμ δεν φυτευεται αλλα δενεται σε πετρα η ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

Η κρυπτοκορίνα έχει βγάλει ρίζες στην κάτω μεριά του πλαστικού και έχει δεθεί.

Να τις κόψω με ένα ψαλιδάκι;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Φύτεψα την κρυπτοκορίνα, έδεσα τα υπόλοιπα και χάρισα την moss. Εξάλλου δεν μου έμεινε και χώρος για αυτήν :P. Η κρυπτοκορίνα και το microsorum όμως μάλλον ένα σοκ το έπαθαν, δεν είναι και στα καλύτερά τους. Απ' την ώρα που τα έβαλα, πάνε όλο και χειρότερα. Μου έδωσε ένας φίλος μια ταμπλέτα flourish να βάλω στην κρυπτοκορίνα μέχρι να μου έρθουν τα δικά μου και ελπίζω να βελτιωθεί. Να την βάλω ολόκληρη;

Παραθέτω φώτος:

post-59099-0-91147900-1429696611_thumb.jpg

post-59099-0-32722200-1429696642_thumb.jpg

post-59099-0-14943300-1429696670_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν βλεπω μια κρυπτοκορινα αλλα πολλες ριζες μαζι,κανω λαθος?

 

Η κρυπτοκορινα μετα απο μεταφυτευση το παθαινει αυτο και θα επανελθει μονη της,αν θες να την βοηθησεις αφαιρεσε μερικα φυλα κατα προτιμηση τα εξωτερικα πρωτα και αστην με 5-6 φυλαρακια.Επισης αν δεν κανω λαθος και ειναι πολλες ριζες μαζι ξεχωρισετα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρισε την κρυπτοκορινα σε 2-3 φυτα.

Επισης,ασε τα φυτα στην ησυχια τους,ειναι πολυ νωρις ακομα.Ολα τα φυτα παθαινουν σοκ οταν μπαινουν σε νεο περιβαλλον,θελουν τον χρονο τους.

Link to comment
Share on other sites

Την κρυπτοκορίνα την χώρισα ανάλογα τα ριζίδιά της όπως είδα σε βίντεο και βγήκαν περίπου 7-8 φυτάκια. Μετά επειδή δεν κατάφερα να τα φυτέψω (χωρίς τσιμπίδα το ένα φύτευα το άλλο έβγαινε) τα έπιασα όλα ματσάκι και τα φύτεψα όπως φαίνονται στην φώτο. Ταμπλέτα έβαλα ολόκληρη ακριβώς μπροστά της. Ήταν κάπως δύσκολο να την κόψω για να την βάλω μισή.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να την χωρισεις την κρυπτοκορινα και να την κανεις 2-3 φυτα.

1 ταμπλετα σε τοσα λιγα λιτρα ειναι υπερβολη,μιση ταμπλετα βαζουμε 1-2εκ μακρυα απο την ριζα,αν την βαλεις πολυ κοντα,μπορει να καψεις τις ριζες του.

Link to comment
Share on other sites

Τα έφτιαξα και έκοψα και τη μισή ταμπλέτα αλλά νομίζω τα ρήμαξα στην τοποθέτηση χωρίς τσιμπίδα...

post-59099-0-50530000-1429807613_thumb.jpg

post-59099-0-88560700-1429807629_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο;Πόσο καιρό περίπου θα πάρει στα φυτά να εγκληματιστούν;

Δηλαδή να περιμένω μετά τον μήνα βελτίωση;

Link to comment
Share on other sites

Οι κρυπτοκορινες εχουν ενα θεματακι, με την μεταμφυτευση, οπως το βλεπω κιολας ητανε σε emersed μορφη.

Θα βγαλει καινουρια φυλλαρακια, μην το φοβασε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει διαλυθεί όλη στην κυριολεξία για αυτό την φοβάμαι.

Το microsorum και η anubia είναι λίγο ταλαιπωρημένα αλλά την παλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ήρθαν το potassium και το excel.Έριξα τις συνιστώμενες δόσεις και απ' τα 2 ( με σύριγγα ινσουλίνης παρακαλώ :P ) και ενισχυμένη απ' το excel σαν πρώτη χρήση όπως γράφει.

Σχετικά με την συχνότητα τώρα, στο excel γράφει κάθε 1-2 μέρες και στο κάλιο κάθε 2-3 μέρες. Καληνύχτα...

Excel κάθε μέρα και κάλιο κάθε 2 μέρες είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Εξελ καθε μερα.

Και καλιο αν θες,καθε μερα μπορεις να ριχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Η κρυπτοκορίνα άρχισε να βγάζει νέα φύλλα  :thumbsu:  ^_^  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...