Jump to content

Ερμής Και Λυδία


Recommended Posts

μαλλον δεν εχουν καταλαβει τι ειναι...

μηπος να της βαλεις στην εξεδρα και να παρακολουθησεις αν θα μπουν στο νερο....

η αλλιως δειξε τους τον δρομο....

Από το απόγευμα που συνειδητοποίησα ότι δεν έχουν βγει καθόλου να στεγνώσουν προσπαθώ να τις κάνω να ανεβούν,αλλά τίποτα. Τις έβαλα πάνω και έκαναν σαν τρελές,πέρα δώθε και μπλουμ τούμπα στο νερό. Εδώ και μια ώρα τους έχω βάλει λίγο ζαμπόν αλλά δεν πλησιάζουν την ράμπα :(

Link to comment
Share on other sites

Από το απόγευμα που συνειδητοποίησα ότι δεν έχουν βγει καθόλου να στεγνώσουν προσπαθώ να τις κάνω να ανεβούν,αλλά τίποτα. Τις έβαλα πάνω και έκαναν σαν τρελές,πέρα δώθε και μπλουμ τούμπα στο νερό. Εδώ και μια ώρα τους έχω βάλει λίγο ζαμπόν αλλά δεν πλησιάζουν την ράμπα :(

βαλε μια πετρουλα διπλα στην ραμπα... αν ανεβουν στην πετρα, μετα ισως δοκιμασουν να ανεβουν και την ραμπα....

οσο για το ζαμπον, να το προσεχεις γιατι μετα βγαζουν πολλες ακαθαρσιες... και μυριζουν... χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι προχθές ήταν όλη μέρα έτσι (δεν είχαν και πολύ χώρο να κολυμπήσουν) με λάμπα κανονική του σουπερμάρκετ και κάποιες ώρες ήλιο. Τώρα τί έπαθαν..

post-59689-0-96859700-1424207125_thumb.jpg

post-59689-0-52745100-1424207275_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια πετρουλα διπλα στην ραμπα... αν ανεβουν στην πετρα, μετα ισως δοκιμασουν να ανεβουν και την ραμπα....

οσο για το ζαμπον, να το προσεχεις γιατι μετα βγαζουν πολλες ακαθαρσιες... και μυριζουν... χαχαχαχα

Το ζαμπόν το λατρεύουν,γίνεται μάχη κάθε φορά που πάω να τους δώσω ένα κομματάκι ..

Πέτρα τόσο ψηλή πού να βρω τώρα;

Να βάλω κ άλλο νερό να είναι όλη η ράμπα μέσα στο νερό;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και το νερό να ψηλώσεις λίγο που λες, αλλα και στο ενυδρείο να βάλεις καποιο διακοσμητικό που να επιπλέει, στυλ νουφαρο, ώστε αν θέλουν να πάνε απλά να πιαστούν πανω του ή ακόμα και να κρυφτούν απο κάτω του. Το πιθανότερο ειναι να "τρόμαξαν" με την αλλαγή και να ξεμυτίσουν σιγά σιγά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι καθολου...Τα ζωακια θα βρουν το δρομο τους.Σκεψου οτι τα δικα μου ηταν ενα χρονο σε χελωνιερα πλαστικη και ξαφνικα οταν μπηκαν σε ενυδρειο δεν ανεβαιναν καθολου στη ραμπα.Προφανως αυτο που τους ελειπε ηταν ο χωρος για να κολυμπανε....Δωσε τους λιγο χρονο και ολα θα πανε καλα.....Να τα χαιρεσαι! :thumbsu::thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι καθολου...Τα ζωακια θα βρουν το δρομο τους.Σκεψου οτι τα δικα μου ηταν ενα χρονο σε χελωνιερα πλαστικη και ξαφνικα οταν μπηκαν σε ενυδρειο δεν ανεβαιναν καθολου στη ραμπα.Προφανως αυτο που τους ελειπε ηταν ο χωρος για να κολυμπανε....Δωσε τους λιγο χρονο και ολα θα πανε καλα.....Να τα χαιρεσαι! :thumbsu::thumbsu:

Σ'ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή νερού,τους έβαλα παραπάνω τώρα και περιμένω. Και πρέπει να πάρω σκούπα βυθού,σ'αυτό το ενυδρείο δεν βολεύει η σύριγγα :growl:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή νερού,τους έβαλα παραπάνω τώρα και περιμένω. Και πρέπει να πάρω σκούπα βυθού,σ'αυτό το ενυδρείο δεν βολεύει η σύριγγα :growl:

aκαλα εκανες και εβαλες κι αλλο νερο. οσο για σκουπα βυθου, ναι επιβαλετε με τα χελονακια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο ακόμα το περιμένω,τους πήρα και τηλέφωνο πριν λίγο,μου είπαν θα το στείλουν σήμερα,και έχω κολλήσει γιατί δεν θυμάμαι ποιό έχω παραγγείλει :death:

Link to comment
Share on other sites

Ο Ερμής ανέβηκε.. τελικά τί έφταιγε; η στάθμη του νερού;

Ολα πιθανα!!! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ψυχολογία του! :lol::lol::lol: Όχι σοβαρά τώρα, όσες αλλαγές και αν κάνεις στο ενυδρείο, είτε στα αντικείμενα είτε στην στάθμη του νερού, τίποτα δεν πρόκειται να επηρεάσει σε μόνιμη βάση τα χελωνάκια. Εντάξει δεν μιλάμε για τραγικές καταστάσεις και λάθη έτσι; Μερικές φορές θέλουν και μέρες να συνηθίσουν κάτι. Καθημερινά θα βλέπεις να κολλάνε με κάτι για ώρες και μετά να μην ασχολούνται με αυτό για μέρες και μετά ξανά κόλλημα με αυτό. Παράδειγμα, η δικιά μου χελώνα για μέρες προσπαθούσε να δαγκώσει το θερμόμετρο. Μετά για κάνα μήνα ούτε που το κοιτούσε. Έχει τώρα 2 μέρες που προσπαθεί να το φάει ξανά. Δεν βγάζεις άκρη... Άβυσσος... :lol::lol::lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μυστήρια πλάσματα τα χελώνια :-)

Πάντως τώρα όλα καλά,κάθονται κ οι δύο κάτω από τη λάμπα κ έχουν τεντωσει τα πόδια τέρμα πάνω :-D

Πρέπει να φτιάξω κάπως αλλιώς τις λάμπες αλλά το αφήνω για όταν κατέβουν..

Στάλθηκε από το ST23i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τσακώθηκα με ένα καλώδιο,μπήκε και το ντουί στη μέση,χαμός έγινε.. Έμειναν με μία λάμπα. Ή θα ξηλώσω ντουί από το φως στο ταβάνι.

Link to comment
Share on other sites

gyristroula πρόσεχε μην πάθεις καμιά ηλεκτροπληξία κι εσύ και τα όμορφα χελώνια σου! :blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

gyristroula πρόσεχε μην πάθεις καμιά ηλεκτροπληξία κι εσύ και τα όμορφα χελώνια σου! :blink:

Προσέχω,τα βγάζω από την πρίζα όταν είναι να κάνω μετατροπές :bigemo_harabe_net-130:

Link to comment
Share on other sites

Και επί τη ευκαιρία που το έσπασες και θα το αλλάξεις, προτίμησε κεραμικά ντουί που έχουν και μεγαλύτερη αντοχή στην θερμότητα

Link to comment
Share on other sites

Και επί τη ευκαιρία που το έσπασες και θα το αλλάξεις, προτίμησε κεραμικά ντουί που έχουν και μεγαλύτερη αντοχή στην θερμότητα

Ντουί πορσελάνης βρήκα,κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει,μετά το σημερινό το πήρα απόφαση. Πρέπει να πάρω αντλία νερού για τις αλλαγές. Οπωσδήποτε.

Στάλθηκε από το ST23i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...