Jump to content

Μεγαλωμα Μωρων Κριμπενσις


Recommended Posts

Να σαι καλα να τα χαρεις ειναι απιστευτα ψαρακια και θα σε αποζημειώσουν να εισαι σίγουρη , και που σαι, ετοιμάσου γιατί τωρα καθε 30 - 45 μερες θα εχεις και γενες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Ευτυχως βρηκα κανα δυο ακρες για να τα δινω και εφυγε αυτο το αγχος.

Προς το παρον το διασκεδαζουμε βλεποντας τα μικρα να προσπαθουν να φανε κομματια τροφης ισα με αυτα... Βεβαια η μαμα φροντιζει για το φαγητο οπως περιεγραψες.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-117: :bigemo_harabe_net-117: :bigemo_harabe_net-117: :bigemo_harabe_net-117:tn_gallery_19466_60_284057.jpgtn_gallery_19466_60_363053.jpg

αυτες ειναι δυο φωτο απο δικια μου γεννα αμα πας στην γκαλερυ μου θα δεις και αλλες ειναι απιστευτα ψαρακια.

Έγινε επεξεργασία - tepe
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα να τα χαρεις ειναι απιστευτα ψαρακια και θα σε αποζημειώσουν να εισαι σίγουρη , και που σαι, ετοιμάσου γιατί τωρα καθε 30 - 45 μερες θα εχεις και γενες.

 

Πως φαίνεται η εμπειρία....

Μόλις έκλεισαν μήνα είδαμε αυγά!!! Έχουν σκάψει κάτω από τις πέτρες, έχουν ανοίξει τούνελ και είδαμε τα αυγά από ένα μικρό άνοιγμα... Δεν υπάρχουν άλλα ψάρια μέσα και είναι χαλαροί γονείς αλλά μόλις με είδαν να κάνω αλλαγή νερού μου έκαναν συνεχώς επιθέσεις.

 

Tepe τι γίνεται με τα πρώτα ψαράκια που είναι μέσα? Ξέρεις σε πόσο καιρό γίνονται μεγαλύτερα ψαράκια 2 - 3 εκατατοστών? Εσύ τα δικά σου πότε τα έβγαζες?

Link to comment
Share on other sites

Για τους πρωτους τρεις - τεσσερεις μηνες δεν θα εχεις προβλημα. Εγώ βέβαια τα είχα σε πυκνοφυτεμένο ενυδρείο και ετσι τα μικρα κρυβοντουσαν. Τα προβλήματα που θα προκύψουν μετά είναι δύο΄:

1)Οταν τα μικρά αρσενικά αρχίσουν τους τσαμπουκάδες με τον μεγάλο θα πεσει πολύ ξύλο πράγμα που δέν το θέλουμε.Μόλις μεγαλώσουν και τα καινούργια μωρά χωράνε στο στωμα των εφήβων θα εχουμε λουκουλια γεςυματα γιατι οι γονείς θα δεχονται ντου απο παντου.

2)Αν το ενυδρείο σου είναι πυκνοφυτεμένο ή εστω φυτεμένο με κρυψωνες πολλές θα είναι αδυνατο να τα πιάσεις για να τα δόσεις χωρίς να καταστρέψεις το μισό ενυδρείο τουλάχιστον.Ειναι πολύ γρήγορα ψαράκια και τρυπώνουν αστραπιαια με αποτέλεσμα η συλληψη τους να καθίστασται ιδεταίρως δυσκολη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ξέρεις ότι δύσκολα απο γενες θα δεις διάφορα φύλα. Στο ph της βρησης μας που ευθυνεται και για το φυλο των μικρών θα εχεις 90% αρσενικα 10% θυλικά

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ξέρεις ότι δύσκολα απο γενες θα δεις διάφορα φύλα. Στο ph της βρησης μας που ευθυνεται και για το φυλο των μικρών θα εχεις 90% αρσενικα 10% θυλικά

 

Πολυ ενδιαφερον αυτο!

Αυτο συμβαινει να φανταστω επειδη τα αρσενικα ειναι πιο ανθεκτικα ή κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Εχει να γινει της κακομοιρας!!!

Γενικα υπαρχουν πολλες κρυψωνες μεσα οποτε θα πρεπει να εξασκηθουμε στο πιασιμο. Να το παρω αποφαση απο τωρα οτι θα κανουμε αναδιαρρυθμιση στο ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν  :thumbsu:

ειναι φοβερα ζωντανα

ειχα για ενα διαστημα 2 ζευγαρια (σε διαφορετικα ενυδρεια) , αλλα αναγκαστηκα να

τα δωσω :(

 

ΥΓ οταν με το καλο αρχησεις να δινεις για στειλε ενα πμ γιατι θα ηθελα να ξαναβαλω 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται... Από ότι κατάλαβα σε δύο - τρεις μήνες θα είναι σε καλή ηλικία...

Σήμερα που τα βλέπαμε κάποια είχαν μεγάλη άσπρη κοιλίτσα. Ελπίζω από το φαγητό.

Πάντως φαίνονται ψαράκια πια, μικρά αλλά ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Αντε, να χαιρεσε τα γενιτουρια σου. Με υγεια πανω απο ολα. Απλα τριβε τα φυλλαρακια για μικροτερα κομματια τροφης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται... Από ότι κατάλαβα σε δύο - τρεις μήνες θα είναι σε καλή ηλικία...

Σήμερα που τα βλέπαμε κάποια είχαν μεγάλη άσπρη κοιλίτσα. Ελπίζω από το φαγητό.

Πάντως φαίνονται ψαράκια πια, μικρά αλλά ψαράκια.

:thumbsu:

 

Φωτο και βιντεο ομως δεν βλεπω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νέο υλικό σήμερα. Ήμουν άρρωστη αυτές τις ημέρες και δεν είχα κουράγιο...

Τα αυγά δεν τα είδαμε εχτές οπότε υποθέτω ότι ή τα έχουν μεταφέρει ή έχουν γίνει ψειρουλες και την άλλη εβδομάδα θα τα δούμε.

Μέχρι στιγμής έτρωγαν ότι υπάρχει στα φυτά. Τώρα τρώνε από τα φυλλαράκια αλλά τους πήρα και την baby τροφή της sera. Στα μεγάλα ρίχνω που και που κατεψυγμένη που περισσεύει από τα gobies. Πάντως προς το παρόν έχω μηδέν νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα και περιμενουμε νεα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι καλύτερα σας βάζω ένα σημερινό βιντεάκι...

 

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πλακα εχουν και η μουσικη ολα τα λεφτα! Εχουν γινει ψαρακια πλεον!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα αλλαγες νερου κανονικα δεν χρειαζετε να τα πειραζουμε συνεχεια. :-)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε παιδιά.

Με τη μηχανή του κινητού τα βίντεο χάνουν πολύ...

Ρικ και να ήθελα να τα πειράξω δεν με αφήνουν. Στήνουν καραούλι οι γονείς και ενώ περιμένω την επίθεση την ώρα της αλλαγής με το που ξεχνιέμαι πετάγονται και μου την σβουράνε!!! Την έχω πατήσει σαν τα τέτρα...

Περιμένω να δούμε αν τα νέα αυγουλάκια γίνουν ουρίτσες. Πρέπει να τα έχουν πάει πίσω από την ρίζα γιατί δεν τα βλέπουμε... εκτός και αν έχουν σκάσει από το αυγό τους και τα δούμε σε καμιά εβδομάδα..

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις, οτι καμια φορα, καποια ψαρια γεννανε σχρδον αμεσως και αφηνουν επιτηδες τα ηδη υπαρχοντα ψαρακια να φανε τα αυγα τους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα.

Έτσι εξηγείται το γεγονός ότι βλέπαμε τα μικρά να είναι συνέχεια στη φωλιά με τα αυγά και να τσιμπολογούν και την επόμενη μέρα πουθενά αυγά....

Link to comment
Share on other sites

Κι η μάνα... από κοντά. Το σημείο που είδες ότι γέννησαν... το φυλάει ο αρσενικός; ΑΝ ΔΕΝ είναι κανείς τους... ΔΕΝ υπάρχει πλέον η γέννα.-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά είχαμε απώλειες σε μικρά την περίοδο που η μητέρα τα τάισε με τα αυγά της. Μέχρι εχτές μετράγαμε 12 μικρά.

Μερικές φωτογραφίες:

 

post-55151-0-50292000-1428847760_thumb.jpg  post-55151-0-10235700-1428847762_thumb.jpg  post-55151-0-97143100-1428847763_thumb.jpg  post-55151-0-43826900-1428847765_thumb.jpg

 

post-55151-0-08984900-1428847767_thumb.jpg  post-55151-0-67315000-1428847768_thumb.jpg  post-55151-0-21219900-1428847770_thumb.jpg  post-55151-0-75204000-1428847771_thumb.jpg

 

post-55151-0-16360100-1428847773_thumb.jpg  post-55151-0-46913900-1428847775_thumb.jpg

 

Επίσης είμαι σχεδόν σίγουρη ότι έχουμε νέα γέννα στα σκαριά.

Εχτές παρατήρησα ότι τα μικρά έμεναν κρυμμένα στα φυτά, ενώ η μάνα και ο πατέρας ήταν μονίμως στην νέα φωλιά που έχουν φτιάξει κάτω από τις πέτρες που υπάρχουν μπροστά (πρέπει να έχουν βρει πάτο.. αλλιώς δεν ξέρω πως χώρεσε ο πατέρας μέσα). Η δε μητέρα ενώ είχε κάνει μία τεράστια μωβ κοιλιά τις προηγούμενες ημέρες τώρα είναι αδυνατισμένη, μπαινοβγαίνει συνεχώς στη φωλιά και κάνει επιθέσεις στα μικρά όταν τα βρει. Ο πατέρας φυλάει καραούλι γύρω - γύρω. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...