Jump to content

Μεγαλωμα Μωρων Κριμπενσις


Recommended Posts

Αγαπη, μην κανεις σαν παιδι που βλεπει παγωτο!  :bigemo_harabe_net-94:

Θα πρεπει να παρεις καμποσα για να βγαλεις ζευγαρι και μετα τα υπολοιπα να φυγουν για να μεινει το ζευγαρι στο 70αρι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω πως θα χρειαστεί και ένα ακόμα ενυδρείο για να μεγαλώνεις τα μωρά μέχρι να τα δώσεις.....

Αν τα αφήσεις στα 70 λίτρα θα πήξεις γρήγορα και θα έχεις πολλές αψιμαχίες μεταξύ των εφήβων που στο μεταξύ θα κάνουν τρελό τσιμπούσι με τα μωρά που θα γεννιούνται μετά!

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη, μην κανεις σαν παιδι που βλεπει παγωτο! :bigemo_harabe_net-94:

Θα πρεπει να παρεις καμποσα για να βγαλεις ζευγαρι και μετα τα υπολοιπα να φυγουν για να μεινει το ζευγαρι στο 70αρι!

Παγωτό ε;;;; Καλό το παράδειγμα!

Αλλά τουλάχιστον εσύ που φταις για το «χάλι» μου.. δεν δικαιούσαι να μιλάς!

Πέρα από την πλάκα.. μπορείς να λες o,τι θέλεις..

Και εγώ και η Μαίρη ξέρουμε πόσο μας προσέχεις!

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω πως θα χρειαστεί και ένα ακόμα ενυδρείο για να μεγαλώνεις τα μωρά μέχρι να τα δώσεις.....

Αν τα αφήσεις στα 70 λίτρα θα πήξεις γρήγορα και θα έχεις πολλές αψιμαχίες μεταξύ των εφήβων που στο μεταξύ θα κάνουν τρελό τσιμπούσι με τα μωρά που θα γεννιούνται μετά!

Ουφ! Ουφ!

Εντάξει με πείσατε.. δεν θα βάλω προς το παρόν!

Αλλά τουλάχιστον κανόνισε να ανεβάζεις μπόλικες φωτογραφίες να παίρνω την δόση μου!

Link to comment
Share on other sites

To Σαββατοκύριακο θα ανεβάσω για να πάρεις τη δόση....

Εχτές το βράδυ είδαμε τη θηλυκιά να "χτυπάει" τον αρσενικό στην κοιλιά κοντά στην ουρά!! Τα χρώματά της ήταν πολύ έντονα (πολύυυυ μοβ κοιλιά)

Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι έχουν πάθει. Όλα αυτά είναι για το ζευγάρωμα? Και τώρα τους ήρθε που έχουν ήδη τέσσερις γέννες στο ενεργητικό τους?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όταν πάρουν μπρος δύσκολα σταματάνε. Ωστόσο, νομίζω πως πάντα υπάρχει κίνδυνος σε τέτοια ενυδρεία να πιεστεί υπερβολικά το ένα από τα δύο μέλη του ζευγαριού και να έχουμε πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή έχουν δυο - τρεις ημέρες που δείχνουν να ετοιμάζουν φωλιά και να κυνηγάνε τα δύο πιτσιρίκια που δεν έχω καταφέρει να πιάσω. Σταμάτησαν να τσακώνονται τουλάχιστον... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

post-55151-0-12238200-1440857543_thumb.jpg

post-55151-0-92130600-1440857566_thumb.jpg

Μετά από πολύ καιρό είδαμε μωρά!!! (Οι κίτρινες τελιτσες....) Τώρα θα δουμε για πόσο θα ζήσουν. Έχω δυο έφηβους από τη δεύτερη γέννα που ακόμα τους κυνηγάω.... Καμιά ιδέα πως να τα πιάσω?

Θα προσπαθήσω να βάλω και βίντεο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ένα βιντεάκι. Είναι από ταμπλετ και γι' αυτό είναι ....μμμ κακής ποιότητας.... :usd:

 

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Το θέμα μας είναι πόσα θα ζήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα, να σου πω, το πληρωσες με το δευτερολεπτο το βιντεο; Χαχαχαχαχα! Ομορφα Μαιρη! Τωρα στο συνολο ποσα εχεις και απο τις προηγουμενες γεννες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο ήταν κομματάκι μικρό για να λέμε και την αλήθεια...... χάχα χάχα...

Έχουμε στο σύνολο 16 έφηβους. Τα δύο έχουν ξεμείνει στο μεγάλο και δεν ξέρω πως να τα πιάσουμε. Μόλις δουν την απόχη να μπαίνει στο ενυδρείο γίνονται Λουίς!!! Άσε που αυτή την περίοδο ο μεγάλος έχει στριμώξει την μάνα και τους δύο εφήβους στην δεξια γωνια και τα μωρα κοβουν βολτες στην αριστερη πλευρα μαζι του.

Τα πρώτα 8 θα κανονίσω να φύγουν μέσα στην εβδομάδα.....

Link to comment
Share on other sites

Ε βαλε κι αυτα ενα βιντεακι αλλα να ειναι γυρω στα 16 δευτερολεπτα και πανω! Χαχαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω μετά (χωρίς τσιγκουνιά στο χρόνο....) χάχα χα....

Link to comment
Share on other sites

Και ένα βιντεάκι από τους εφήβους.... είναι λίγο πιο παλιό (αρχές Αυγούστου) γιατί έχουν μερικές μέρες που όλο κρύβονται .....

 

 

Υ.Γ. Το βίντεο είναι από κινητό και ο εικονολήπτης βιαζόταν....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε καμιά ιδέα πως να πιάσουμε διαβολάκια ? Μόλις δουν απόχη εξαφανιζονται...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε καμιά ιδέα πως να πιάσουμε διαβολάκια ? Μόλις δουν απόχη εξαφανιζονται...

 

Μαίρη σε καταλαβαίνω απόλυτα ..... :lmao: το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ μόνο που για να πιάσω Κοι μέσα σε 7 τόνους νερού και σχεδόν 2 μέτρα βάθος πρέπει να φορέσω στολή κατάδυσης αλλιώς τον χειμώνα , που είναι στον ύπνο.... φαντάσου τώρα .

Στρίμωξέ τα κάπως ενώ τα ταϊζεις ....Καλή ευκολία .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι και τα μεγαλα εκει ή μονο τα μικρα; Γιατι ειδα κανα δυο μεγαλουτσικα! Μια χαρα ψαρακια εχουν γινει!

Το ενυδρειο αυτο το εχεις μονο για τα μικρα; Αν ναι, βγαλε ολο το ντεκορ και πιαστα! Απλα πραγματα!

Πολυ φαι τους εριξες και ισως και λιγο μεγαλο για τα στοματα τους!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή το 60άρι έχει μόνο εφήβους και το στήσαμε έτσι, ακριβώς γι' αυτό το λόγο. Το αδειάζεις και μαζεύεις. Γενικά δεν δυσκολεύονται καθόλου στο να φάνε τα φυλλαράκια (έστω και τα λίγο πιο μεγάλα).

Νομίζω πως από την πρώτη γέννα τα 4(τουλάχιστον) είναι αγοράκια και μεγαλούτσικα. Ενώ δεν το περίμενα έχω και αρκετά θηλυκά (τουλάχιστον άλλα 3-4). Όταν τραβήξαμε το βίντεο φεύγαμε για Σ/κ και τα τάισα λίγο καλύτερα.

Στο μεγάλο έχουμε το θέματάκι. Έχουν ξεμείνει τα δύο ψαράκια από την δεύτερη γέννα και δεν μπορώ να τα πιάσω με τίποτα!!  Άσε που τώρα (λόγο γέννας) ούτε που εμφανίζονται μπροστά καθώς ο πατέρας τα έχει στριμώξει για τα καλά (μαζί με την μαμά) στην πίσω δεξιά πλευρά του ενυδρείου. Προς το παρόν τα αφήνω και ελπίζω να μην γίνει σφαγή. Από ότι δείχνουν τα πράγματα είναι ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Φαντάζεσαι να τα βρούνε? Ούτε ψύλλος στον κόρφο μου!!! 

Τελικά μου φαίνεται ότι η κατάλληλη ηλικία για μάζεμα είναι όταν κλείνουν τον 1ο μήνα. Δεν ξέρουν τι συμβαίνει και μπαίνουν μόνα τους μέσα στην απόχη....

 

Αρτεμισία έχω προσπαθήσει να τα πιάσω όχι μόνο την ώρα του ταίσματος αλλά και με φαγητό μέσα στην απόχη. Αυτά με το που βλέπουν την απόχη εξαφανίζονται. Από μωρά έτσι έκαναν. Ενώ πίστευα ότι είχαν φαγωθεί όλα ξαφνικά αυτά εμφανίστηκαν από το πουθενά για λίγο και μετά πάλι εξαφανίζονταν. Για να τα πιάσουμε βέβαια ούτε λόγος (ακόμα και όταν μικρά) ....

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη παρε μια αποχη για γοννο σχετικα μεγαλη,βαλτη μεσα στο ενυδρειο στον βυθο με το χερουλι λοξα προς τα πανω και αστη κανα τεταρτο.Μετα ταισε πανω απο την αποχη και μολις θα μαζευτουν ολα τραβα την προς τα πανω.Το ψαρι οταν φοβαται παει προς τα κατω οποτε κατι θα πιασεις,μην φανταστεις ομως ολα με την πρωτη,θελει λιγο ταλαιπωρια. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μιχάλη σε μία από τις προσπάθειες είχαμε βάλει την απόχη μέσα για κανά μισάωρο μήπως και τη συνηθίσουν. Δεν θυμάμαι αν ταίσαμε κιόλας...  Τελικά τα είδαμε μετά από 2 - 3 ώρες αφού βγάλαμε την απόχη. Έχουμε δοκιμάσει και να τα πιάσουμε ταίζοντάς τα αλλά πάλι τζίφος. Κρύβονται πίσω από τα ξύλα και δεν χωράει η απόχη να φτάσει εκεί.

Μου φαίνεται, όταν μεγαλώσουν τα νέα μωρά, θα πάρω και μία τρίτη απόχη, θα τις βάλουμε όλες μέσα για να κλείσουμε τις βασικές εξόδους διαφυγής και θα δοκιμάσουμε με τον τρόπο που μας είπες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για άλλη μία φορά χάσαμε τα μωρά.... Η θηλυκιά με το που γεννά τα αυγά φεύγει από τη φωλιά και δεν προσέχει τα μωρά μαζί με τον πατέρα, όπως στις πρώτες γέννες και αυτός την κυνηγάει όποτε τα πλησιάζει. Μετά από κάποιες μέρες προσοχής και κυνηγητού τα μωρά χάνονται και το ζευγάρι ετοιμάζεται πάλι για γέννα. 

Είμαι περίεργη να δω που θα καταλήξει η όλη φάση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μιχάλη σε μία από τις προσπάθειες είχαμε βάλει την απόχη μέσα για κανά μισάωρο μήπως και τη συνηθίσουν. Δεν θυμάμαι αν ταίσαμε κιόλας... Τελικά τα είδαμε μετά από 2 - 3 ώρες αφού βγάλαμε την απόχη. Έχουμε δοκιμάσει και να τα πιάσουμε ταίζοντάς τα αλλά πάλι τζίφος. Κρύβονται πίσω από τα ξύλα και δεν χωράει η απόχη να φτάσει εκεί.

Μου φαίνεται, όταν μεγαλώσουν τα νέα μωρά, θα πάρω και μία τρίτη απόχη, θα τις βάλουμε όλες μέσα για να κλείσουμε τις βασικές εξόδους διαφυγής και θα δοκιμάσουμε με τον τρόπο που μας είπες.

Αν παρεις μεγαλη διασταση λάστιχο και τα ρουφιξεις σε ενα κουβα που εχεις για το ενυδρειο νομιζω ειναι πιο ευκολο και ειδικά την νυχτα που δεν πολυ βλέπουν... δεν θα τραυματιστουν κιολας ουτε θα κανεις ζημια σε κατι μεσα στο ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να τα ρουφήξω τα άτιμα όταν ήταν μικρά αλλά ήταν παταγώδης αποτυχία... Τώρα είναι σχεδόν 5 μηνών, 4 - 5 εκατοστά τουλάχιστον και επειδή γεννάνε οι γονείς συνέχεια και τα κυνηγάνε, κρύβονται και δεν τα βλέπουμε συχνά. Να φανταστείς πως εχτές ψάχναμε το ενυδρείο για να βρούμε τον μικρό αρσενικό επειδή είχαμε να τον δούμε σχεδόν μία εβδομάδα. Για να τον ξετρυπώσω έριξα κατεψυγμένη τροφή για να τα αναγκάσω να βγουν έξω και να τα μετρήσω. Στην αρχή δεν βγήκε κανένα αλλά μόλις πήραν χαμπάρι τα μεγάλα την τροφή τον ξετρύπωσαν από την κρυψώνα του για λίγο αφού πέρασε η τροφή από κοντά του και τον ψευτοκυνήγησαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...