Jump to content

Μεγαλωμα Μωρων Κριμπενσις


Recommended Posts

Έχουμε και νέα γενιά που μεγαλώνει.... με το που έπεσε η θερμοκρασία ξεκίνησαν πάλι.

 

post-55151-0-42588700-1443811138_thumb.jpg

 

Ήρθε η ώρα οι πρώτοι έφηβοι να βρουν καινούργια σπιτικά.

 

post-55151-0-38628100-1443811160_thumb.jpg     post-55151-0-15487600-1443811162_thumb.jpg    post-55151-0-08001100-1443811164_thumb.jpg

 

Ρε παιδιά είδα κάποιους οτόκυκλους και μου άρεσαν πολύ λέτε να μπορέσουν να συγκατοικήσουν με τα κριμπένσις ή θα τα φάνε για πρωινό?

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Μαίρη να τους βρείς ένα καλό σπίτι να τα αγαπάνε :)

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη ουτε για πλακα οι οτοκυκλοι.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Αρτεμισία. Και εγώ το ελπίζω....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαιρη ουτε για πλακα οι οτοκυκλοι.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε καλά το περίμενα.... Μια ερώτηση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν....

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα ψαρακια. Ποσο ειναι τωρα;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα μεγάλα είναι 7 μηνών τα μεσαία είναι 5 και τα τελευταία είναι 2 εβδομάδων...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ψαρομανα με πιστοποιητικα ;)

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ψαρομανα με πιστοποιητικα ;)

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και ψαρογιαγιά τώρα πια!!! Εχτές το βράδυ είδαμε να σουλατσάρουν μωρά και στο 60άρι με τα παιδιά.

Τί να πώ? Έπεσε η θερμοκρασία και άναψαν τα αίματα? 

Έχουμε καταλήξει με μωρά και στα δύο ενυδρεία. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο θα επιβιώσουν...

Φωτογραφίες μάλλον αύριο - μεθαύριο ......

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν, αλλα αυτα τα μωρα να προσεξεις μη σου βγουν δυσμορφικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρόνια πολλά σε όλους!!!

 

Τα ψαράκια πάνε καλά αλλά δεν έχουμε καταφέρει να βγάλουμε τα δύο αρσενικά από το 90λτ και δεν μένει μωρό για δείγμα.

Ανακαλύψαμε ότι τα μεγάλα κριμπένσις τρώνε τα μικρά σαλιγκάρια και έχει γεμίσει ο τόπος κουφάρια!!! Στο δε 60λτ έχει γίνει πανικός από σαλιγκάρια και οι δύο θηλυκιές που μου έχουν μείνει κάτι τρώνε αλλά δεν κάνουν τόσο καλή δουλειά όσο τα μεγάλα...

Τώρα που θα είμαστε λίγο λάσκα λέμε να κάνουμε μία πιο σοβαρή απόπειρα να βγάλουμε τα δύο αρσενικά από το μεγάλο. Έχουμε κόψει ένα κομμάτι πλεξιγκλάς το οποίο θα βάλουμε σαν χώρισμα στην μέση περίπου του ενυδρείου και θα ξηλώσουμε το μισό στο οποίο έχουν στριμωχτεί. Έχουμε νέα αβγά στα σκαριά οπότε το ζεύγος έχει περιορίσει τα δυο παιδιά στην μία πλευρά του ενυδρείου. Για να δούμε αν θα καταφέρουμε κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα Μαιρη.

Πολυ καλη δουλεια κανετε.

Δυστυχως μονο με ξηλωμα εχετε ελπιδες να τα πιασετε.

Τρωνε σαλιγκαρια; πρωτη φορα το ακουω αυτο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα Θοδωρη. Προσπαθουμε να ξηλωσουμε το μισο ενυδρειο και οχι ολο....

Ουτε και εμεις το πιστευαμε στην αρχη. Στο μεγαλο υπαρχουν πολλα κουφαρια και στο μικρο πετυχε ο Ανδρεας τη μια θηλυκια με το σαλιγκαρακι στο στομα και να το ρουφαει. Τα μεγαλα δεν μπορουν να τα φανε μονο αυτα που ταιριαζουν στο στομα τους....

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή έτσι ακριβώς!! Αφού σκέφτομαι σοβαρά να τους βάζω μερικά από το μικρό που έχει πάαααααρα πολλά στο μεγάλο για να έχουν μεζεδάκια.......  :bbq:

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Μαίρη χρόνια πολλά με υγεία!!!

Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις τελικά!

Αν χρειαστείς σαλιγκάρια.. ξέρεις.. έχει o Θοδωρής τα άπειρα!!! Χι.. Χι..!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ χρονιά Μαίρη.

Βρήκες τρόπο για να απομακρύνεις τα ψάρια... ή να σου μάθω την ψαροπαγίδα

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειναι παρα παρα παρα παρα πολυ δυσκολο να βγαλεις τα μεγαλα απο ενυδρείο και μαλισοτα αν ειναι και πυκνοφυτεμενο !

Μετά απο χρονιες προσπάθιες κατεληξα οτι η πιο καταλληλη ωρα ειναι το ξημέρωμα εχοντα ανοιξει ενα παραθυρο μονο ισι ισα να βλεπεις εσυ και με  μια απόχη με λιγη τροφή και πολη πολη πολη πολη ωρα καραουλι και ανταρτοπολεμο τα πιανεις!

Είναι τα καλυτερα ψαρια που έχω φιλοξενήσει ! Άλλα τσαμπουκαλιδες , μολις σου ενηληκιωθουν κι άλλα θα έχεις απίστευτο ξυλο !

Link to comment
Share on other sites

ειναι παρα παρα παρα παρα πολυ δυσκολο να βγαλεις τα μεγαλα απο ενυδρείο και μαλισοτα αν ειναι και πυκνοφυτεμενο !

Μετά απο χρονιες προσπάθιες κατεληξα οτι η πιο καταλληλη ωρα ειναι το ξημέρωμα εχοντα ανοιξει ενα παραθυρο μονο ισι ισα να βλεπεις εσυ και με  μια απόχη με λιγη τροφή και πολη πολη πολη πολη ωρα καραουλι και ανταρτοπολεμο τα πιανεις!

Είναι τα καλυτερα ψαρια που έχω φιλοξενήσει ! Άλλα τσαμπουκαλιδες , μολις σου ενηληκιωθουν κι άλλα θα έχεις απίστευτο ξυλο !

 

οντως πολυ ωραιο ψαρι, πολυ ξυλο και δε πιανονται με τιποτα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

με τιποτα ομως.........!!!!!!

Μέχρι και κιουρτο έιχα φτιαξει με μπουκαλακι , όλλα τα αλλα μπενανε μεσα εκτος απο τα κριμπς

Εχω περιπου εναμισι χρονο που αλλαξα ψαροσυνθεση και μου λειπουν αμα δειτε στο αωαταρ μου ειναι ο κυριαρχος αρσενικος επι τρια ετη!

Link to comment
Share on other sites

Το θυλικό Kribensis μου

Η όμoρφη θυλικιά μου με τα μικρά της!

Το αρσενικο κριμπενσις

Το μεγαλο μου ζευγαρι

 

Link to comment
Share on other sites

στο καινουργιο μου ενυδρειο μπορει να βαλω παλι :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή χρονιά παιδιά (αν και λίγο καθυστερημένα....)

ΚΑΛΗ χρονιά Μαίρη.

Βρήκες τρόπο για να απομακρύνεις τα ψάρια... ή να σου μάθω την ψαροπαγίδα

Σιγά και να μην κατάφερνα να τα βγάλω... Αν έχεις καμιά καλή ψαροπαγίδα καλοδεχούμενη!

 

ειναι παρα παρα παρα παρα πολυ δυσκολο να βγαλεις τα μεγαλα απο ενυδρείο και μαλισοτα αν ειναι και πυκνοφυτεμενο !

Μετά απο χρονιες προσπάθιες κατεληξα οτι η πιο καταλληλη ωρα ειναι το ξημέρωμα εχοντα ανοιξει ενα παραθυρο μονο ισι ισα να βλεπεις εσυ και με  μια απόχη με λιγη τροφή και πολη πολη πολη πολη ωρα καραουλι και ανταρτοπολεμο τα πιανεις!

Είναι τα καλυτερα ψαρια που έχω φιλοξενήσει ! Άλλα τσαμπουκαλιδες , μολις σου ενηληκιωθουν κι άλλα θα έχεις απίστευτο ξυλο !

Tepe από ξύλο άλλο τίποτα.... Στην τελευταία γέννα, το ένα αρσενικό άρχισε να κρύβεται στο πάνω μέρος του ενυδρείου για να γλιτώσει !

 

στο καινουργιο μου ενυδρειο μπορει να βαλω παλι :P

Είναι πολύ ωραία ψάρια και δεν το μετανιώσαμε που τα βάλαμε.

 

Το σίγουρο είναι πως για να τα βγάλουμε θα πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι όλα θα γίνουν χάλια!! Μελετάμε να κάνουμε πρώτα μία απόπειρα  να χωρίσουμε με πλέξιγκλας το ενυδρείο στη μέση και να ξηλώσουμε το μισό μπας και τα βγάλουμε.

Η άλλη λύση είναι να ρίξουμε τα δύο θηλυκά που μας έχουν ξεμείνει στο 60άρι μαζί με τα άλλα στο μεγάλο και να δούμε τι θα γίνει. Αν τότε στηθεί μεγάλο πανηγύρι και αρχίσουν να χύνονται αίματα.... τότε θα το ξεστήσουμε όλο για να τα χωρίσουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...