Jump to content

Μεγαλωμα Μωρων Κριμπενσις


Recommended Posts

Στα φυτακια ριχνω λιγο λιπασμα flourish και excell αλλα αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι τα ψαρακια.

Με το που μπηκαν μετεμορφωθηκαν. Εμφανιστηκε η εντονη ριγα σε ολα. Πριν ηταν σαν σκακιερα....

Αυτο που μου φαινεται αστειο ειναι πως ερχονται και κολυμπουν στην πλευρα του τραπεζιου που καθομαι....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το εξηνταρι! 

Ρε συ αυτα εγιναν ολοκληρα θηρια! Ετσι και τα δικα μου, μολις μπηκαν στο μεγαλο δωσαν μποη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Μαιρη!

Πολυ ομορφα τα μικρα και το ενυδρειο!!!! :thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν,δημιουργησες ομορφο περιβαλλον για τα νεογεννητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ!!!

Στο μεγαλο οι γονεις καταλαβαν οτι ο κινδυνος δεν υπαρχει πια και βγαζουν τα μωρα βολτα και τα βλεπουμε συχνα....

Μου φαινεται πως ειναι περισσοτερα απο τις αλλες φορες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βρισκόμαστε αισίως στην τέταρτη γέννα.... Από την δεύτερη γέννα επέζησαν μόνο δύο μικρά και είχαμε αμέσως την τρίτη γέννα. Μόλις άρχισαν να κολυμπάνε και αυτά λίγο μόνα τους (περίπου στο μήνα) η μάνα κυνηγούσε τον πατέρα και του έδειχνε την κοιλιά της που είχε πάρει έντονο μοβ χρώμα. Το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος φύγαμε εκτός Αθηνών και όταν γυρίσαμε είδαμε ότι στον αρσενικό έλειπε ένα κομμάτι της ουράς του, κυνηγιόντουσαν διαρκώς και είχαν επιζήσει γύρω στα 8 μωρά από την τρίτη γέννα.

 

post-55151-0-31860100-1433964659_thumb.jpg

 

Σήμερα ανακαλύψαμε την τέταρτη γέννα και είδαμε τον πατέρα να κυνηγάει την μητέρα επίμονα. Η μάνα κρύφτηκε και δεν την έχουμε δει άλλο. Τα μωρά τα προσέχει ο πατέρας και διώχνει από κοντά τα άλλα μικρά κατά διαστήματα.

 

post-55151-0-80315800-1433964660_thumb.jpg      post-55151-0-24687700-1433964662_thumb.jpg

 

Θα ανεβάσω και βίντεο από το κυνηγητό. Είναι άραγε φυσικό να τσακώνεται το ζευγάρι με τέτοια ένταση?

Link to comment
Share on other sites

Και το βίντεο με το κυνηγητό.... Η μάνα αγνοείται μετά από αυτό.... :ninja:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λεει οτι αυτο το βιντεο ειναι ιδιωτικο..

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τώρα να παίζει....

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Την κυνηγαει για ζευγαρωμα,το ιδιο γινεται και με τα ραμ μου.Την ειχε στρεσαρει απιστευτα απο το κυνηγι και με την πρωτη ασθενεια την εχασα...

Εχε το νου σου μην την χασεις..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη στην αρχή τον είχε τρελάνει η μάνα. Είχε έντονη μοβ κοιλιά και μεγάλη και τον κυνηγούσε συνέχεια. Μετά φύγαμε για το τριήμερο και όταν γυρίσαμε είδαμε ότι έλειπε ένα κομμάτι ουράς στον αρσενικό.

Γενικά τα βράδια τις προηγούμενης εβδομάδας είχαμε κάποιες αψιμαχίες και συμπεριφορές που δεν τις είχαμε ξαναδεί από την αρχή που τα βάλαμε. Το περιμέναμε ότι θα δούμε και άλλα μωρά αλλά όχι στις 20 ημέρες από την προηγούμενη γέννα. Ακόμα αυτή τη αυτή τη φορά χάσαμε τη μάνα (δεν την βλέπαμε καθόλου να κολυμπά) η οποία προφανώς είχε κάτσει με τα αυγά ενώ ο πατέρας έκοβε βόλτες γύρω γύρω.

Τώρα με το που έβγαλε η μάνα βόλτα τα νέα μωρά άρχισε ο αρσενικός να την κυνηγάει αλύπητα και την έδιωξε. Η κοιλιά της δεν είναι ούτε μεγάλη ούτε έντονο μοβ γι' αυτό δεν νομίζω να είναι θέμα ζευγαρώματος. Τα μικρά τα πρόσεχε αυτός όση ώρα ήταν αναμμένα τα φώτα. Όταν εμφανίστηκε για λίγο μπροστά η μάνα την έδιωξε άρον άρον!!!

Είναι δυνατόν να μην την θέλει για ζευγάρι ξαφνικά? Ή αν δεν είναι αυτό, είναι δυνατόν να θέλουν ξανά ζευγάρωμα μόλις άρχισαν να βγαίνουν τα μωρά προς τα έξω?

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμε αν τελικά τα 100 λίτρα είναι λίγα για ένα ζευγάρι...

 

Μια από τα ίδια : http://www.aquazone.gr/forums/topic/60187-oa-iaaa-iio-adhieothiaoa/?p=582123

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω αναρωτιεμαι μηπω αυτες οι κιχλιδες ειναι καλυτερα να φιλοξενουνται σε χαρεμια σε και μαγαλυτερα ενυδρεια.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη το ειχα δει το θεμα σου....

Τι εκανες τελικα με τα ψαρακια αυτα?

Νομιζω πως εχει κρυψωνες το ενυδρειο. Προς το παρον δεν ξερω αν και πως μπορω να επεμβω. Το ειρωνικο ειναι πως ο αρσενικος εχει μαδημενη ουρα. Θα προσπαθησω να βγαλω τα δυο ψαρακια απο την δευτερη γεννα που εχουν μεγαλωσει αρκετα και δεν χωρανε στο στομα των μεγαλων παιδιων και θα τα βαλω στο 60λιτρο. Σιγα σιγα θα δωσω και τα μεγαλα για να παρουν θεση τα επομενα. Ισως αν δω τα σκουρα να χωρισω το ζευγαρι για λιγο στα δυο ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη δεν νομιζω πως μπορουν να ζησουν σε χαρεμια. Μαλλον θα καταληξει το ζευγαρι να μεινει μονο του. Ειναι πολυ επιθετικα οταν ζευγαρωσουν (δεν το καταλαβαινα μεχρι που ειδα ενα δειγμα αυτης της συμπεριφορας...)

Σιγουρα οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο τοσο καλυτερα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άστο Μαίρη.. το μετάνιωσα με αυτά που διαβάζω..

Τελικά δεν θέλω να βάλω αυτά τα πανέμορφα ψαράκια..

Πολύ μπλέξιμο!!!! :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη το σίγουρο είναι πως δεν βαριέμαι με τίποτα!!! Περιμένω κάθε μέρα να δω τι θα κάνουν!!!

 

Μπήκε η ψύξη (επιτέλους έβαλα και τον ελεγκτή θερμοκρασίας stc-1000) και ρύθμισα την θερμοκρασία γύρω στους 27,5 βαθμούς. Μετά από περίπου 3 - 4 μέρες με την θερμοκρασία ρυθμισμένη το ζευγάρι σταμάτησε να τσακώνετε και τα βρήκαν μεταξύ τους. Δυστυχώς η τέταρτη γέννα πρέπει φαγώθηκε από τα δύο της δεύτερης γέννας (είδε η κόρη μου τον πιο μεγαλόσωμο έφηβο να τρώει ένα μωρό....) και ίσως να βοήθησε και κάποιος γονιός (ο πατέρας είχε πάρει έντονα χρώματα όταν κυνηγούσε διαρκώς τη μάνα). Έτσι έλεγα βέβαια και για την δεύτερη γέννα αλλά επέζησαν δύο. Πάντως από την ώρα που τα βρήκαν η κοιλιά της θυληκιάς πήρε μελιτζανί χρώμα και κοντεύει να σκάσει ενώ ο πατέρας άρχισε να εξαφανίζεται και πάλι. 

Προσπαθώ να βγάλω και τα μεγάλα μωρά για να μπει μία τάξη αλλά εξαφανίζονται μόλις κάνω κίνηση (σιγά να μην καθόντουσαν....) ενώ η τρίτη γέννα μπαίνει μόνη της στην απόχη.... :usd:

 

Η πρώτη γέννα έχει μεγαλώσει αρκετά. Άργησα όμως να φτιάξω την ψύξη σε αυτά και έμειναν αρκετές μέρες με ανεβασμένη θερμοκρασία και έχασα ένα από αυτά. Ήρθε και ο δεύτερος κοντρόλερ που είχα παραγγείλει, τοποθετήθηκε και σήμερα μετά από 4-5 μέρες με την θερμοκρασία ρυθμισμένη τα είδα να βγαίνουν από τις κρυψώνες τους σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπορέσεις βάλε και καμία καινούρια φωτογραφία να χαζεψουμε λίγο....

Τελικά κουβαλάμε πολύ τρέλα!!! Αλλά μ αρέσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τοσο ψηλη θερμοκρασια;

Link to comment
Share on other sites

Θωδορη το 60αρι ειχε 30-32 για αρκετες μερες και μεσα στο τρεξιμο των ημερων ουτε που το πηρα χαμπαρι. Οταν το ειδα φτιαξαμε το συστημα με τα ανεμιστηρακια και το λειτουργησαμε για κανα δυο μερες με χρονοδιακοπτη. Οταν ηρθε ο controler μπηκε και ρυθμιστηκε κανονικα.

Στο μεγαλο μπορει να ηταν και συμπτωση αυτο με τη θερμοκρασια. Δεν εχω εμπειρια σε τετοια θεματα.

Παντως αφου περασε εβδομαδα με πιο φυσιολογικες θερμοκρασιες τα βλεπω να επανερχονται σε φυσιολογικους ρυθμους....

Τα αφησα στους 27,5 γιατι το χειμωνα τα εχω στους 25-26. Λες να κατεβασω και να ρυθμισω στους 26,5 - 27 ή και πιο κατω?

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Αστο τα ματια μου κανανε πουλακια και νομιζα τον θερμαντηρα εχεις ρυθμισει! Καλο ειναι να ανεβαινουν οι θερμοκρασιες συμφωνα με τις εποχες! Δες ποια θερμοκρασια εχουν οριο και βαλτο ενα κλικ πιο κατω! Πχ αν ζεστη εχουν 28, βαλτο 27. Αν κρυο εχουν 25 βαλτο 26! Δεν ξερω αν με πιανεις!

Link to comment
Share on other sites

Σε πιάνω..... τα ψαράκια δεν μπορώ να πιάσω για να τα βγάλω πριν φάνε τις επόμενες γέννες. 

Ήρθε η ώρα να χαριστούν και τα πρώτα. Όποιος θέλει μου λέει....

Link to comment
Share on other sites

Σε πιάνω..... τα ψαράκια δεν μπορώ να πιάσω για να τα βγάλω πριν φάνε τις επόμενες γέννες.

Ήρθε η ώρα να χαριστούν και τα πρώτα. Όποιος θέλει μου λέει....

Αχ γιατί με βάζεις να σκέφτομαι τέτοια νυχτιάτικα;;;

Ξέρεις ότι τα ήθελα πολύ αυτά τα ψαρακια..

Και έχω και το 70λιτρο που θα μπορούσε να τα φιλοξενήσει άνετα..

Αλλά φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρω με τις γέννες..

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη στην αρχή τρομοκρατήθηκα με την προοπτική του τι να τα κάνω όλα αυτά τα ψάρια...

Η φύση όμως ξέρει και βρίσκει τον δρόμο της. Να φανταστείς ότι πάμε για την πέμπτη γέννα μιας και η τέταρτη φαγώθηκε μετά την φιλονικία του ζευγαριού και ευτυχώς δεν έχουμε γεμίσει ψαράκια...

Προς το παρόν έχουν επιζήσει 8 από την πρώτη γέννα, δύο από την δεύτερη (και δεν ξέρω πως θα τα πιάσω τα διαολάκια) και έξι από την τρίτη. 

Πριν ξεκινήσεις θα μπορούσες να ρωτήσεις το κατάστημα που ψωνίζεις συχνά αν θα ήθελαν να πάρουν τις μελλοντικές γέννες. Τότε θα είσαι και πιο ήρεμη και έτοιμη γι' αυτά.  :D

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...