Jump to content

Χρυσοψαρακια, ερωτησεις για αυτα.


stela manu

Recommended Posts

Γεια σας, σημερα πηρα 2 χρυσοψαρα και τα εβαλα σε μια μικρουλα γυαλα 6 λιτρων ... αυτα αρχισαν να κυνηγιουνται σαν να παιζουν και να γλυφει το ενα το αλλο.. το ενα γυριζει γυρω απο το αλλο σαν να το πειραζει για να του σπασει τα νευρα και να κινηθει και εκεινο μαζι του... το προβλημα ειναι οτι ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΠΑΙΖΟΥΝ Η ΤΣΑΚΟΝΟΝΤΑΙ ! ξερω οτι τα χρυσοψαρα ειναι πολυ κοινωνικα ψαρακια και νομιζω οτι πειραζονται και παιζουν οσο γα κανενα κομμενο πτερυγιο δεν υπαρχει και τα 2 ειναι υγειεστατα! οσο για την γυαλα θα την επεκτινω οσο πιο συντομα μπορεσω σε ενυδριο !

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επρεπε ηδη να εχεις το ενυδρειο.

Τα 6 λιτρα ειναι ενα τιποτα για τα δυο σου χρυσοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

επιπλεον δωστε μου καμια συμβουλη γα την φροντιδα τους αν μπορειτε ταισμα καθαρισμα κτλ. εκεινος στο πετ σοπ δεν μ τα ελεγε καλα μ ελεγε να τα ταιζω 3 φορες την μερα και να τα αλλαζω 1 φορα το μηνα.. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? ελεος δηλαδη... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

καλη μου φιλη,πρωτα επεκτεινεις το ενυδρειο,στην συνεχεια το στρωνεις και μετα στο τελος αγοραζεις ψαρια.....

κανωντας το αντιθετο αν και εχεις γνωση του τι χρειαζεται,και να με συγχωρεις γιαυτο που θα πω, δειχνεις πως δεν ενδιαφερεσαι πραγματικα.

τετοια ψαρια μεσα σε μια χουφτα νερο,μονο προβληματα μπορει να υπαρξουν....

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ενταξει θα παρω ενυδριο μολις μπορεσω αλλα σας παρακαλω πολυ πειτε μου αν αυτη η συμπεριφορα ειναι φυσιολογικη εμενα μ φαινεται οτι παιζουν αλλα μπορει να μην ειναι ετσι! εσεις τι λετε? :buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και οι προλαλήσαντες, τα ψαράκια σου πρέπει ΑΜΕΣΑ να μπουν σε ενυδρείο με τουλάχιστον δεκαπλάσια λίτρα!!! Διάβασε ΕΔΩ ! Δώσε τα ψαράκια σου πίσω στο πετ σοπ και αν έχεις τη δυνατότητα αγόρασε ένα κανονικό ενυδρείο. Δε μπορώ να δώσω συμβουλές για διατήρηση τους σε τόσο λίγα λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να τα πας πισω να σου τα κρατησουν ,και μολις εισαι ετοιμη,παρεις το ενυδρειο και το στρωσεις,τοτε τα ξαναπερνεις ομορφα και ωραια.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ενταξει θα παρω ενυδριο μολις μπορεσω αλλα σας παρακαλω πολυ πειτε μου αν αυτη η συμπεριφορα ειναι φυσιολογικη εμενα μ φαινεται οτι παιζουν αλλα μπορει να μην ειναι ετσι! εσεις τι λετε? :buttrock::buttrock:

Δυστυχώς σε αυτά τα λίτρα δε μπορεί καμιά συμπεριφορά να είναι φυσιολογική! Τάιζε ελάχιστα και άλλαζε καθημερινά ποσότητα νερου με αντιχλώριο και σε θερμοκρασία δωματίου.

Όλα αυτά για λίγες ημέρες, μέχρι να αποκτήσεις μεγαλύτερο ενυδρείο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ενταξει θα παρω ενυδριο μολις μπορεσω αλλα σας παρακαλω πολυ πειτε μου αν αυτη η συμπεριφορα ειναι φυσιολογικη εμενα μ φαινεται οτι παιζουν αλλα μπορει να μην ειναι ετσι! εσεις τι λετε? :buttrock::buttrock:

Αγαπητή φίλη, μην περιμένεις απάντηση, καθώς κανείς δεν θα μπορέσει να σου πει τι ακριβώς συμβαίνει γιατί ο χώρος τους είναι περιορισμένος.

Μπορεί να παίζουν όπως λες, αλλά μπορεί και να είναι στρεσσαρισμένα από τον περιορισμένο χώρο και να αντιδρούν παράξενα.

Αν ήταν στα λίτρα τους τότε και η συμπεριφορά τους θα ήταν διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? αφου τα εχω σε μικρο χωρο ΠΩΣ μπορουν και ζουν σε ενα ενυδριακι 30 λιτρων γυρω στα 50 ψαρια? δηλαδη δεν τους σωζω την ζωουλα αγοραζοντας τα? φανταζομαι πολυ στρεςς και παααααρα πολυς κοπος για να φαει τροφη ! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι ! Σκεφτηκα οτι εαν εβαζα κατι μεσα στη γυαλα των ψαριων μ να ασχολουνταν θα ηταν πολυ πιο ευτυχισμενα και το κυριοτερο απασχολημενα !!!!! Εχετε κατι να μου προτεινετε? Χειροποιητο εαν γινεται λογω οικονομικης κρισης που επεσε ακομα και στα ψαρακια ! Πχ. να του βαλω κανα ταπερ κρυψωνα? ξανενα σκινακ κολιμενο στην γυαλα να το επεξεργαζονται? εσεις τι μου προτεινετε/ θελω το καλυτερο για αυτα τα μικρα πιρχτηρια και θα με βοηθουσατε πολυ εαν μ λεγατε απο κανενα παιχνιδακι για αυτα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :):buttrock::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι ! Σκεφτηκα οτι εαν εβαζα κατι μεσα στη γυαλα των ψαριων μ να ασχολουνταν θα ηταν πολυ πιο ευτυχισμενα και το κυριοτερο απασχολημενα !!!!! Εχετε κατι να μου προτεινετε? Χειροποιητο εαν γινεται λογω οικονομικης κρισης που επεσε ακομα και στα ψαρακια ! Πχ. να του βαλω κανα ταπερ κρυψωνα? ξανενα σκινακ κολιμενο στην γυαλα να το επεξεργαζονται? εσεις τι μου προτεινετε/ θελω το καλυτερο για αυτα τα μικρα πιρχτηρια και θα με βοηθουσατε πολυ εαν μ λεγατε απο κανενα παιχνιδακι για αυτα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :):buttrock::buttrock::buttrock:

Χμ...παιχνιδάκι για τα ψάρια, λίγο δύσκολο...Δεν είναι από τα ζωάκια που θα παίξουν :-)

Το να βάλεις κάτι για κρυψώνα, κάποιου είδους σωλήνα πλαστική για να περνάνε από μέσα, ή κάποιο φυτό θα είναι μια χαρά.

Το να βάλεις κανά σκοινάκι, κλωστή κ.α. ώστε να το τσιμπολογάνε, μόνο κακό θα μπορέσουν να πάθουν :)

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη φιλη,μιλαμε για ψαρακια και οχι παπαγαλακια.

ολες αυτες οι ερωτησεις σου με κανουν να αναρωτιεμαι ειλικρινα για το μεγεθος της ηλικιας σου.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμ εχεις δικαιο ! απλα ειχα κουνελακι και εμπλουτιζα την ζωη του συνεχεια με καινουργια παιχνιδια και χαιροταν το γλυκοο μα παααααααρα πολυ με αυτα οποτε σκεφτηκα ισως να υπηρχε κτι και για τα ψαρακια μας για απασχολουνται και να ξεχνιουνται !!!!! :buttrock: ακουω και αλλες ιδεες απο αλλα μελη οσοι εχουν ΟΛΑ καλοδεχουμενα φυσικα !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? αφου τα εχω σε μικρο χωρο ΠΩΣ μπορουν και ζουν σε ενα ενυδριακι 30 λιτρων γυρω στα 50 ψαρια? δηλαδη δεν τους σωζω την ζωουλα αγοραζοντας τα? φανταζομαι πολυ στρεςς και παααααρα πολυς κοπος για να φαει τροφη ! :buttrock:

Δυστυχώς όχι δεν τους σωζεις τη Ζωη απλά θα πεθάνουν στα δικά σου χέρια και Όχι σε αυτόν που έχει τα 50 ψάρια που λες σε μικρο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

κλαζ εχω προσπαθω για να εμπλουτισω τις μικρες σε χρονια ζωουλες των ψαριων μ και οχι για να περασω ολο μ τν χρονο στο λαπ τοπ οσο για την ηλικια μ ειναι 18 χρονων και σπουδαζω ... μενω σε ενα φοιτητικο σπιτι με μια συμφοιτητρια φιλη μ και πηρα ψαρακια γιατι δεν μπορω να παρω κατι μεγαλυτερο σε αυτο το σπιτι.. ! =] αν σε κανουν οι ερωτησεις μ να αμφιβαλλεις για την ηλικια μ δικαιωμα σ ! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

κλαζ εχω προσπαθω για να εμπλουτισω τις μικρες σε χρονια ζωουλες των ψαριων μ και οχι για να περασω ολο μ τν χρονο στο λαπ τοπ οσο για την ηλικια μ ειναι 18 χρονων και σπουδαζω ... μενω σε ενα φοιτητικο σπιτι με μια συμφοιτητρια φιλη μ και πηρα ψαρακια γιατι δεν μπορω να παρω κατι μεγαλυτερο σε αυτο το σπιτι.. ! =] αν σε κανουν οι ερωτησεις μ να αμφιβαλλεις για την ηλικια μ δικαιωμα σ ! :buttrock:

Οι ζωες των ψαριων σου δεν ειναι ειναι καθολου μικρες σε χρονια,αντιθετα αν συνεχισεις να τα εχεις στη γυαλα,πραγματι θα γινεουν πολυ μικρες μικρες.Τα ψαρια σου τυρανιουνται εκει μεσα και συντομα θα εχεις προβληματα.Καλητερα να αρχισεις να ψαχνεις για ενυδρειο παρα για παιχνιδια.Τα ψαρια δεν ειναι ουτε σκυλακια ουτε γατακια που θα παιξουν με ενα παιχνιδι και θα χαρουν.Αν σε εβαζαν σε ενα κελι 1χ1 και σου εριχναν ;ο παιχνιδια θα γινοταν καλητερη η ζωη σου και θα χαιροσουν?

Ολα αυτα στα λεω φιλικα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

δεν αμφιβαλω πως ενδιαφερεσαι,αλλα αν δεν διαβασεις και δεν διαθεσεις καποιον χρονο στο λαπτοπ σου πως θελεις να μαθεις αλλιως και να αποφυγεις τα λαθη που λογικα σαν αρχαριο; μπορει να κανεις.....?

ξεκινησε να διαβαζεις

ΕΔΩ

μπορεις επισης να συνεχισεις τη μελετη,στα αρθρα που ειναι αναρτημενα εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

ολα καλοδεχουμενα βρε παιδια γιατι με περασατε? πραγματι τα εχω σε αρκετα μικρη γυαλιτσα αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα παρω μια μεγαλη πλαστικη γυαλα γιατι δεν μπορω να κουβαλαω τις γυαλινες =] εχω βαρεθει να τα λεω χαχαχα! ετσι ρωτησα απλα..! εγω παντως θα προτιμουσα να ειμουν σε μια γυαλα με ενα ομοειδη μου παρα σε μια γυαλα λιγο παραπανω χωρου με πολλααααααααααααααααααααααα περισσοτερα ψαρια που δεν θα προλαβαινα να φαω αν με καταλαβαινατε δλδ ! ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας !!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? αφου τα εχω σε μικρο χωρο ΠΩΣ μπορουν και ζουν σε ενα ενυδριακι 30 λιτρων γυρω στα 50 ψαρια? δηλαδη δεν τους σωζω την ζωουλα αγοραζοντας τα? φανταζομαι πολυ στρεςς και παααααρα πολυς κοπος για να φαει τροφη ! :buttrock:

Τους σώζεις την ζωή ναι, διότι τα βγάζεις από το μαρτύριο, αλλά μόνο αν τους δώσεις χώρο και άπλα. Δυστυχώς έχουμε μάθει πως ψαράκια μπαίνουν σε γυάλα. Όχι δεν είναι έτσι...

Όπως είπαν τα παιδιά, το μόνο που θα έχεις ώς αποτέλεσμα είναι να χαθούν στα χέρια σου.

Εγώ θα ριψοκινδυνέψω και θα πω, πως ναι είναι το στρες που έχουν αυτή τη συμπεριφορά, διότι όπου και να πάνε, βλέπει το ένα το άλλο συνέχεια. Δεν είναι lovebirds για να κάθονται δίπλα δίπλα :buttrock:

Αλλαγή άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

ολα καλοδεχουμενα βρε παιδια γιατι με περασατε? πραγματι τα εχω σε αρκετα μικρη γυαλιτσα αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα παρω μια μεγαλη πλαστικη γυαλα γιατι δεν μπορω να κουβαλαω τις γυαλινες =] εχω βαρεθει να τα λεω χαχαχα! ετσι ρωτησα απλα..! εγω παντως θα προτιμουσα να ειμουν σε μια γυαλα με ενα ομοειδη μου παρα σε μια γυαλα λιγο παραπανω χωρου με πολλααααααααααααααααααααααα περισσοτερα ψαρια που δεν θα προλαβαινα να φαω αν με καταλαβαινατε δλδ ! ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας !!!! :buttrock:

Επειδη νομιζω οτι δεν καταλαβες καλα,τα ψαρια σου χρειαζονται ενα ενυδρειο τουλαχιστον 60 λιτρα με φιλτρο και τα σχετικα...

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μ εξηγησετε το καθε εξαρτημα ( ονομασια και χρηση) για τα εξαρτηματα και τα φιλτρα π πρεπει να περιεχονται μεσα στο ενυδριο? μου ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να καταλαβω στο τι χρειαζονται οοοοοοοολα αυτα τα εξαρτηματα =/ μπορει να με περνατε για ασχετη ( ναι ειμαι χαχα) αλλα προσπαθω να καταλαβω καποια πραματα με την βοηθεια σας βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο το χρειαζεσαι για τον καθαρισμο του νερου σου,εκει βρισκονται τα βακτηρια που αφαιρουν την αμμωνια απο τα αποριματα των ψαριων σου.Εσυ θες και δυνατο φιλτρο γιατι τα χρυσοψαρα βρομιζουν πολυ.Θερμοστατη που ζεστενει το νερο δεν νομιζω να χρειαζεσαι γιατι αυτα ειναι ψαρια κρυου νερου.Φωτα χρειαζεσαι για τα φυτα.Τεστ νερου θελεις για να τσεκαρεις το νερο σου(αυτα δεν ειναι μηχανιματα,αλλα τα χρειαζεσαι),αεραντλια για οξυγονο

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μ εξηγησετε το καθε εξαρτημα ( ονομασια και χρηση) για τα εξαρτηματα και τα φιλτρα π πρεπει να περιεχονται μεσα στο ενυδριο? μου ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να καταλαβω στο τι χρειαζονται οοοοοοοολα αυτα τα εξαρτηματα =/ μπορει να με περνατε για ασχετη ( ναι ειμαι χαχα) αλλα προσπαθω να καταλαβω καποια πραματα με την βοηθεια σας βεβαια

Επειδή ανοίχτηκαν πολλά διαφορετικά θέματα παντού στο forum, θα πρότεινα να ξεκινήσεις να διαβάζεις από εδώ γιατι αρχίζουμε να χάνουμε την μπάλα :buttrock:

ΥΓ. Δεν υπάρχουν πολλά εξαρτήματα. Φίλτρο = φιλτράρει το νερό. Μέσα στο ίδιο μέρος τα ζωντανά κάνουν όλες τις βιολογικές τους ανάγκες. Αυτά δεν πρέπει να καθαριστούν κάπως;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...