Jump to content

Νεο Ξεκινημα Στα Αλατια


adlib

Recommended Posts

χαιρετώ την παρεα!

ειπα να κανω μια προσπάθεια στα αλατια να δουμε πως θα εξελιχθεί.το ενυδρειο κολλήθηκε και οι διαστασεις του ειναι 55χ50χ60υ(καθαρα 48).θα γινει και ενα εσωτερικο σαμπ κλεβοντας περιπου 9 εκ. απο το βαθος του ενυδρειου οποτε παμε σε καθαρες διαστασεις 55χ41χ48.σκιμερ θα χρησιμοποιηθεί για αρχη ενoς red see max 130!

δεν σκοπευω για αρχη να βαλω σχεδον καθολου κοράλλια..ισως καποια μαλακά και γενικα οτι πιο ευκολο υπαρχει και θα ηθελα να μου πειτε αν μπορουν να υποστηριχτούν τετοια κοραλλια με 2 λαμπες(και ποιες) λογο του οτι δεν θελω να ξεφυγω παραπανω απο τον υπολογισμο που εκανα!

το θεμα επείγει γιατι υπαρχει υποψήφιος βραχος και η παραγγελια πρεπει να γινει αμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Adlib ξεκίνα το να βλέπουμε φωτός...Στην αρχή οταν είδα το 60 ύψος δεν μου άρεσε.Λάμπες εννοείς Τ8 ναι μπορείς να συντηρήσεις εύκολα κοράλλια μαλακά και ζοάνθους,μανητάρια κτλ. απλά θα χρειαστείς μια ακτινική ή μπλέ για να βλέπεις χρώμα και μια λευκή για θαλασσινό.Εχει πολλές λύσεις ψάξου στα πέτ σοπ της πόλης.

Κάνε καλή δουλειά με την φίλτρανση πρώτα στο σάμπ που ετοιμάζεις.Ισως κανένα ριφιούτζιουμ για άλγες και θέσεις για υλικά.Το σκίμμερ λογικά θα είναι οκ σε αυτά τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη εγω ημουν αυτος που στην συναντηση σε ρωτησα για την αντλια!

δηλαδη με αυτες της 2 θα γινει δουλεια?http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2311 http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2299

το σαμπ ειναι ετοιμο και εμεινε αρκετος χώρος για προσθηκες!για την ωρα θα εχει το σκιμερ,ανθρακα και αντιφοσφωρο!

οριστε και μερικες φωτογραφιες απο την κατασκεyη..αυριο το σαμπ και οι κοντρες μπαινουν και αφου στεγνωσει ειναι ετοιμο!!

19042012067.jpg

23042012070.jpg

και το σαμπ το οποιο θα ειναι 2 σταδιων!στο 1ο αντιφοσφωρος-ανθρακας,σκιμερ και θερμοστατης και στο 2ο μονο η αντλια!γενικα το σαμπ εγινε με φιλοσοφια καποια στιγμη να αφαιρεθεί και για αυτο τον λογο στο πισω τζαμι δεν θελουμε να κολλησουν πολλα οπως πολλες κοντρες, στήριγμα σκιμερ και αλλα..οποτε το μονο που θα κολλησει πισω ειναι η μια κοντρα του χωρισματος!

03052012089.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα φίλε μου.Είσαι σε καλό δρόμο.Οι λάμπες για αρχή είναι μια χαρά.Προχώρα και εμείς εδώ είμαστε.Άντε και καλογέμιστο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Αλεξ!!

για την ακτινικη οκ, απλα ειχα την εντυπωση οτι η λευκη λαμπα πρεπει να ειναι 10000Κ και η συγκεκριμενη ειναι 18000Κ!

σημερα μπηκαν και οι κοντρες και το σαμπ ετοιμο!

04052012090.jpg

04052012092.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη και καλογεμιστο!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο και από εμένα!

Περιμένουμε και άλλες φώτο με την πορεία του.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια!αγοραστηκε Α/Ο και αλατι..ειμαι σε αναζητηση για λαμπες μηπως βρω 10000Κ στο μέγεθος που θελω..το καπακι λεω αντι για τζαμι με ανακλαστηρες, να το κανω καθρεφτη!λετε να εχει καλο αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

κολλήθηκε μαυρη πλατη και μπήκε πλαστικη σήτα στην υπερχειληση..προχωραω με αργα βηματα αφου λειπουν ακομα οι λαμπες και το καπακι!μεσα στην εβδομαδα θα τις εχω πιστευω..προς το παρον βρεθηκε αντλια 1000λ/ω(χαρη στον Αντωνη) και τουρμπινα 3000λ/ω(χαρη στον Σακη ο οποιος με βοηθησε και στην κατασκευη φυσικα και ξεχασα να το αναφερω)!

10052012116.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραίο να πιάνουν τα χέρια σου!Με καθρέφτη θα φαίνεται παλιομοδίτικο και θα πρότεινα κάτι σε ξύλο με εξόδους ανεμιστήρες που μπορείς να παίξεις με περισσότερες λάμπες.και να μην σου έρχονται στα μάτια.Νομίζω με 4-6 Τ5 θα κάνεις παπάδες εκεί μέσα.Σκέψου το για αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ ο καθρεφτης δεν θα φαινοταν και το πανω μερος θα καλυπτόταν με laminate αλλα τελικα καταλειξαμε σε απλο τζαμι καλυμμενο με laminate για να μπουν και ανακλαστηρες οι οποιοι θα κανουν καλυτερη δουλεια!το ξυλο ηταν στις επιλογες μας αλλα ακομα και το θαλάσσης σκεβρώνει με τον καιρο..αν υπαρχει καποια καλητερη λυση πολυ ευχαριστως να την ακουσω!! :D

στο τζαμι περισσοτερες λαμπες μπορουν να μπουν(Τ5 ομως δεν εχω βρει σε μεγεθος που να χωρανε) αλλα ανεμιστηρες δεν μπαινουν με τιποτα...δεν εχω σκεφτει ακομα τι θα κανω σε αυτο το θεμα αν και στο γλυκο μου το καλοκαιρι δεν ανεβαινει πανω απο 27-28 και δεν χρειαστηκε ποτε να χρησιμοποιησω ,στο θαλασσινο υποψιαζομαι και μονο λογο εξοπλισμού θα ανεβαινει πιο πολυ..

Link to comment
Share on other sites

http://www.reefcentral.co.uk/showthread.php/26598-44-Gallon-Pentagon-Corner-Tank-LED-Hood-DIY-Build-EXTRAS!-%28Sump-amp-Wave-Maker-etc%29/page2

Εδω εχει κάνει παπάδες ο τύπος με ξύλο που και πιο ελαφρύ είναι και πιο φιλικό και εύκολο στις πατέντες. Για τις Τ5 υπάρχουν στα 24 watt 438mm&550mm.Τις Τ8 αργά η γρήγορα θα τις πετάξεις οπότε βάλε 2 Τ5 για αρχή και μετά αν θέλεις βάζεις ακόμα 2.Το πώς θα τα κάνεις όλα αυτά βλέπω δεν θα έχεις πρόβλημα μια χαρά τα πάς.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον Αλεξ ψαχνοντας στα μαγαζια της πολης το Σαββατο βρήκα Τ5,438mm, 24W, λευκη στα 14000Κ (tecatlantis xtra light marine) και την πηρα ενω πηγαινα για Τ8 στην αρχη γιατι δεν ειχα δει την απαντηση σου!!ακτινικη δεν βρηκα πουθενα...ειπαν οτι περιμενουν παραλαβες...επισης μου ειπαν οτι 438mm χρησημοποιουν μονο της juvel ενυδρεια και για αυτο δεν ειχαν..τελος παντων βρηκα λευκη και σιγουρα θα βρω και ακτινικη!οποτε ο φωτισμος θα γινει Τ5!!πηρα και αδιαβροχα ακροφυσια..

οσο για το καπακι ,ο τυπος στο λινκ ειναι καλητεχνης!!!οκ πηρε ξυλο και το εκανε καπακι...αυτο ειναι ευκολο να γινει..για το μονο που προβληματιζομαι ειναι πως θα το μονώσεις αυτο το καπακι!!αλλιως θα ηταν η πρωτη μου επιλογη εξ αρχης!λεει οτι χρησιμοποιησε "semi-gloss polyurethane"=ημιγυαλιστερη πολυουρεθανη!με πολυουρεθανη εχω δουλεψει αλλα πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο!υπαρχει αραγε στην Ελλαδα κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

μετα απο λιγο ψαξιμο στο νετ βρηκα οτι υπαρχουν διαφορα προιοντα αδιαβροχοποιησης ξυλου οπως αυτο, αυτο και αυτο αλλα ειναι καταληλα για το ενυδρειο?αν και δεν ερχετε σε αμεση επαφη με το νερο, οι υδρατμοι θα στραγγίζουν μεσα!εκτος αν ειναι κατι σαν την εποξική και μολις στεγνωσει, νεκρώνει αλλα πως θα το μαθουμε με σιγουρια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το καπακι ειναι σχεδον ετοιμο!ειχαμε ενα θεμα με το μπαλαστ και θα μας παει λιγο πισω αλλα το βασικο κομματι εγινε!

στην αρχη πηρα ενα φυλλο κοντρα πλακε θαλασσης..

22052012187.jpg

κοπηκαν τα κομματια και βαφτηκαν!

22052012190.jpg

τα 2 κομματια απο το καπακι εγιναν διπλα για μεγαλυτερη αντοχη!

22052012188.jpg

μπηκαν τα ακροφυσια για τις λαμπες και ανοιχτηκαν 2 τρυπες για ανεμιστήρες..

23052012192.jpg

23052012191.jpg

ακολουθησε βάψιμο..το μπαλαστ θα εμπαινε μεσα στο καπακι και θα αδιαβροχοποιουνταν αλλα με την αφορμη οτι το μαγαζι με τα ηλεκτρολογικα μας εδωσε λαθος μπαλαστ και ηθελε αλλαγη, ειπαμε να γινει κουτι στο πισω μερος του ενυδρειου με ολα τα ηλεκτρολογικα του(διακοπτες, μπαλαστ, πολυμπριζο..)

24052012200.jpg

κολλήθηκαν τα κομματια στο πανω, κατω και πισω μερος του ενυδρειου για να καλύπτεται το σαμπ..

23052012193.jpg

και αφου μπηκαν και αλουμινογωνιες, το τελικο αποτελεσμα ειναι καπως ετσι!!

24052012201.jpg

υ.γ.: ολη η κατασκευη εγινε στο μαγαζι του Σακη ο οποιος φαινεται πεντακαθαρα επι το εργο του βαψιματος!!(δεν ξερω γιατι βγηκε τοσο μεγαλη αυτη η εικονα)

υ.γ. 2:το καπακι περάστηκε με 2 χερια βερνικι νερου και απο πανω το χρωμα!τα υπόλοιπα ξυλα περαστηκαν μονο με χρωμα αφου δεν θα εχουν καμια επαφη με νερο!επισης εμεινε χώρος για αλλες 3 λαμπες(μιας και το μπαλαστ θα μπει εξω) σε περιπτωση αναβαθμησης του φωτισμού!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω.!!! Πολύ καλη δουλεια!!!

Ερωτηση:

Θα μονωσεις το ballst και τις καλωδιώσεις ή θα τα αφήσεις ετσι εκτεθημένα στην εξατμιση? Πολύ σωστά έβαλες μονωμένο ακροφύσιο..... αλλα δεν έχει νοημα αν δε μονωσεις και τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ πολυ καλο!

μπραβο!

ιδιο με red sea max ειναι χωρις να δωσεις ενα σκασμο λεφτα!

ενημερωνε μας κ για τη συνεχεια! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια δουλεια φιλε μου :)

Θα συμφωνήσω.!!! Πολύ καλη δουλεια!!!

Ερωτηση:

Θα μονωσεις το ballst και τις καλωδιώσεις ή θα τα αφήσεις ετσι εκτεθημένα στην εξατμιση? Πολύ σωστά έβαλες μονωμένο ακροφύσιο..... αλλα δεν έχει νοημα αν δε μονωσεις και τα άλλα.

πολυ πολυ καλο!

μπραβο!

ιδιο με red sea max ειναι χωρις να δωσεις ενα σκασμο λεφτα!

ενημερωνε μας κ για τη συνεχεια! :bigemo_harabe_net-64:

ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!

το μπαλαστ αν εμενε μεσα θα το μονωναμε αλλα απο την στιγμη που θα βγει εκτος καπακιου δεν υπαρχει προβλημα!(το αναφερω και πιο πανω)! :)

οντως μοιαζει με το red sea max αφου βαση αυτου προχωρισα!μη ξεχνας οτι το σκιμερ ειναι απο rsm φιλε μου!απλα εχει λιγο περισσοτερο υψος αλλα 5εκ. λιγοτερο μηκος απο ενα rsm!

το μονο που λειπει τωρα ειναι το μπαλαστ το οποιο περιμενω σε 2 μερες για να μπει στο ηλεκτρολογικο "κουτι" που θα γινει στο πισω μερος του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε μου μπράβο...φοβερή δουλειά.Ανακλαστήρες μην ξεχάσεις να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

μετα απο αρκετο καιρο το θεματακι προχώρησε αρκετα! μπηκαν ανεμιστηρες, λαμπες, ανακλαστιρες και moonlight(ευχαριστω Αλεξ)! εγινε και η βαση, ντυθηκε και μπηκαν ρεγουλατοροι για αλφαδιασμα!

το ενυδρειο ειναι στημενο στη θεση του!!

εδω η βαση φρεσκοκολλημενη και μετα περασμα με ασταρι!

26052012203.jpg

26052012204.jpg

και εδω το ενυδρειο με ντυμμενη βαση και στημενο!!!η βαση ντυθηκε και βαφτηκε ακριβως οπως τα ξυλα του ενυδρειου για ομοιομορφία!

16112012371.jpg

Link to comment
Share on other sites

σειρα εχει τωρα ο diy βραχος!

πηρα κοραλλι(ευχαριστω Θωμα) το οποιο ηταν σε αρκετα μεγαλα κομματια και ετσι το θρυμμάτισα! το ανακατεψα με λευκο τσιμεντο και χοντρο αλατι και λιγο νερακι! το μιγμα καλουπώθηκε πανω σε αραγωνιτη!

η αναλογια ηταν 2 μερη κοραλλι, 2 μερη τσιμεντο, 1 μερος αλατι!

ειναι η 2η δοκιμη και πιστευω οτι θα βγει αρκετα καλο! στην 1η δοκιμη εβαλα 1 μερος τσιμεντο αντι για 2 και θρυμματιζοταν ευκολα!

κοραλι

16112012366.jpg

χοντρο αλατι

16112012367.jpg

λευκο τσιμεντο

16112012368.jpg16112012369.jpg

και εδω 2 κομματια απο το μιγμα πανω σε αραγωνιτη!

16112012370.jpg

εγιναν συνολικα 5 κομματια για αρχη και αν πανε ολα καλα θα γινουν και αλλα!!

αυτο που καταλαβα ειναι οτι πρεπει να προσεχεις το μιγμα να γινει λιγο πιο παχυρευστο απο λασπη! οποτε προσεχτικά με το νερο! αν παισει παραπανω προσθετεις τσιμεντο!! :D

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Oμορφιες.

Αντε και καλογεμιστο Σταθη :)

να σαι καλα Στρατο! δυσκολες εποχες και προχωράω σιγα σιγα, αλλα νομιζω οτι στο τελος θα τα καταφερω!! :D

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα Στρατο! δυσκολες εποχες και προχωράω σιγα σιγα, αλλα νομιζω οτι στο τελος θα τα καταφερω!! :D

Εγω ειμαι σιγουρος πως θα τα καταφερεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...