Jump to content

Νεο Ξεκινημα Στα Αλατια


adlib

Recommended Posts

Όταν στεγνώσει ο βράχος πρέπει να παραμένει αρκετό διάστημα σε νερό να λιώσει το αλάτι και να ξεπλυθεί το τσιμέντο, ειδάλλως θα σου ανεβάσει το pH στα ύψη.

Μια καλή ιδέα (και οικολογική συνάμα) είναι να τοποθετήσεις τον βράχο μέσα στο καζανάκι της τουαλέτας.... και οικονομία στο νερό θα κάνεις, αλλά και καλύτερο ξέβγαλμα του βράχου.....(κάποιος είπε αυτή την ιδέα αλλά δεν θυμάμαι ποιος).

Link to comment
Share on other sites

το ξερω αυτο βαγγελη! θυμαμαι οταν ειχαμε μιλησει μου ειπες μπορει και πανω απο μηνα!!!

λοιπον η ιδεα με το καζανακι ειναι ευφυέστατη!!!! μπραβο σε οποιον το σκεφτηκε!! αν και εχω ηδη στυμμένο ενα 140λιτρο για αυτη τη δουλεια, μπορει να βαλω και μερικα κομματια στο καζανακι!!! :D

Link to comment
Share on other sites

To καλό με το καζανάκι είναι ότι ανανεώνεται συνεχώς το νερό... πίνε και πολλές μπύρες και θα καθαρίσει πιο γρήγορα ο βράχος (και όχι μόνο)......χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Στάθη ωραία δουλεία!Περιμένουμε την συνέχεια!Είσαι ανήσυχο πνεύμα !!!!

εμ !! δεν είναι τυχαία στην DiyTeam

Link to comment
Share on other sites

πάμε φιλαράκι μου πάμε λέμε.

φίλε το τζάμι το μεσαίο έπρεπε να το κάνεις μαύρο να μην βλέπεις τίποτα στο φίλτρο. έχεις και τα ξυλάκια στο πλάι θα ήσουν κούκλος.

κάνω κάτι παρόμοιο ξέρεις γιατί μιλάω και φαίνεται πολύ καλό .

πάντως θα γίνει κορυφή .καλή συνέχεια φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Adlib προχώρα και τα πρώτα σου φραγκάκια δικά μου!

Απλά βρές κανένα βραχάκι ζωντανό όταν θα τον κουράρεις στο ενυδρείο να ζωντανέψει και να πιάσει κοραλλίνη γιατί μόνος του δεν θα πιάσει ποτέ.Σε εκείνη την φάση μπορείς να παίξεις και με αμφίποδα ώστε να φτιάξεις πληθυσμό,πράγμα που θα ευεργετήσει πολύ το ενυδρείο σου στην συνέχεια.Και απο παράσιτα δεν θα χρειαστεί να ανησυχείς απλά προσοχή τι εισάγεις με κοράλλια και φράγκ.

Κάποια βραχάκια που μου έδωσε ο Αίολος δεν τα ξεχωρίζεις πια αν είναι diy ή αγορασμένος ζωντανός βράχος...

Καλή σου συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ παιδια!!! :D

το τζαμι τοτε δεν το σκεφτηκα σωστα και εγινε φιμε αντι για μαυρο αλλα ελπιζω οτι θα καλυφθει με κοραλλινη και δεν θα φαινεται τιποτα!!

Αλεξ κατ αρχην σε ευχαριστω για την προσφορά ρε φιλε!! μονο που το ειπες φτανει!! για τον βραχο το ξερω οτι καποια στιγμη πρεπει να παρω κανα 2 κιλακια ζωντανο απλα μεχρι τωρα δεν εχω βρει κανεναν απο τις αγγελιες! εχουμε μερες ομως δεν αγχώνομαι! :D

Link to comment
Share on other sites

Πιάνουν τα χεράκια βλέπω!!! Μπράβο φίλε.

Δεν ξέρω αν τελειωσες με τον βράχο, για να σου προτείνω το εξής.

Το αλάτι που έβαλες μέσα είναι ιωδιουχο και θα πρέπει με της αλλαγές που θα κανείς να το αποβάλει όλο ο βράχος γιατι είναι ακατάλληλο. Αντ΄αυτου θα μπορούσες να κανείς πλάκες με χαρμανι απο τσιμέντο και κοραλι σπασμένο και να βάλεις το αλάτι στο τέλος μόνο στην εξωτερική επιφάνεια για να μπορέσει να αποδέσμευτει πιο εύκολα και να πετύχεις την ποροδες ανάγλυφη υφή.

Και μια σημείωση για το τσιμέντο. Ολοι κάνουν χρήση πορτλαντ τσιμέντο. Αυτό που πήρες το γράφει κάπου;

Δεν φτάνει να είναι μόνο λευκό. Λευκό έχει και ο Τιτάν και ο Ηρακλής. Αλλα μόνο του Τιτάνα είναι πορτλαντ.

Οπως και να ΄χει καλή και υπομονετική συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Θόδωρε! ο Βαγγελης αναφερει καπου στην παρουσιαση του δικου του βραχου οτι ολα τα λευκα τσιμεντα ειναι τυπου portland, τωρα για να σου πω την αληθεια την συσκευασια δεν την εχω μπροστα μου για να σιγουρευτω αν ελεγε κατι!

γιατι πρεπει να ειναι πορτλαντ δεν εχω καταλαβει! απ'οτι εψαξα το λευκο μπαινει μονο για το χρωμα! δηλαδη στο εξωτερικό απ'οτι ειδα και με γκρι τσιμεντο το κανουν(εκανα κανα 3 κομματια και εγω με γκρι για να δω την διαφορα)

οσο για το αλατι το ξερω οτι ειναι ακαταλληλο, ετσι και αλλιως θα μεινει για πανω απο μηνα μεσα σε νερο(αναλογα και τις μετρησεις)! σωστο αυτο που λες οτι θα αργησει να διαλυθεί αλλα το θεμα ειναι να μεινουν ποροι και μεσα και οχι μονο στην εξωτερική επιφανεια ετσι δεν ειναι?

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

και αφου οι βραχοι πετυχαν ειπαμε με τον Σακη(sakiscr) να ολοκληρωσουμε την προσπαθεια!!

τα πρωτα 5 κομματια ειχαν βαρος περιπου 6 κιλα!

στο 2ο χερι καναμε οσο κοραλλι ειχε μεινει! 12 κομματια διαφορων μεγεθων, τα 3 εκ των οποιων με γκρι τσιμεντο!!

εδω ειναι ετοιμα τα καλουπια!! :D

17112012372.jpg

διαφορά γκρι και λευκο τσιμεντο

17112012373.jpg

και το τελικο αποτελεσμα με τα 12 κομματια

17112012376.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τρομερή δουλειά!

Μ'αρέσει που το όλο σχέδιο είναι diy απο την κατασκευή ενυδρείου μέχρι την κατασκευή του βράχου! Αν έκανες και diy σκιμερ-κυκλοφοριτές θα ησουν άρχοντας!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! με αυτο το σκεπτικο ξεκινησε! οσο πιο diy γινεται!

αμα σου πω ρε Παναγιωτη το ειχα σκεφτει για σκιμμερ αλλα επρεπε να αγορασω την αντλια του! πως θα φτιαξεις αντλια? η υπολοιπη κατασκευη δεν ειναι τιποτα το δυσκολο πιστευω! :D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι παίζω μια αντλία για σκίμμερ αλλά λείπει η φτερωτή που μπορείς να παραγγείλεις αν θέλεις.Και ένα σώμα απο το στόκ του RSM130...κομπλέ....

Πές που θες να στο αφήσω να το πάρεις.

Αλήθεια το σιδερένιο έπιπλο πόσο σου στοίχισε όλο μαζί με την επένδυσή?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Θωμα! :D

Αλεξ να σαι καλα ρε φιλε αλλα εχω σκιμμερ απο RSM 130 με καινουρια φτερωτη! λες να μην με καλυψει τουλαχιστον για αρχη?

τα σιδερα τα ειχα και αυτος ηταν ο λογος που εγινε τοσο γερη κατασκευη! μιλαμε για πολυ βαρος αφου τα σιδερα ειναι πολυ χοντρα! ειχα παρει ενα φυλλο κοντρα πλακε θαλασσης(εχω τις αμφιβολίες μου αν μου πουλησε οντως θαλασσης) 30 ευρω και μου εφτασε και για το ενυδρειο(καπακι,ντυσιμο) και για την βαση!

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις χρόνο μπροστά σου και πιάνουν τα χέρια σου γιατί δεν φτιάχνεις ένα σαμπάκι με τρύπες στον πάτο να δουλέψεις καλύτερα και άνετα?Σε σάμπ βάζεις ότι σκίμμερ θέλεις.Και εγώ αν μπορούσα θα άνοιγα τρύπες αλλά το RSM έχει ψημένο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

το εχω σκεφτει αυτο Αλεξ! για αυτο τον λογο δεν χρησιμοποιησα πολυ σιλικονη στο πισω τζαμι, σε περιπτωση που βγει το χωρισμα του σαμπ! φανταζομαι οτι καποια στιγμη θα γινει και σαμπακι απλα δεν θελω να ξεφυγω σε λιτρα ακομα! ;)

Link to comment
Share on other sites

το λεω στην αρχη φιλε μου! 2 Τ5 24W και moonlight led για αρχη! εχω αφησει και χωρο για αλλες 2-3 Τ5! ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην αποθήκη υπάρχει λάμπα για το σαμπ...

Υπάρχουν και λάμπες Τ5, 39watt αλλά θα σου είναι μεγάλες σε μήκος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα.............μπραβο ρε σταθικο το εχεις ρε φιλε!!!!!!ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Καλογεμιστο να ειναι να το χαρεις!!!!!μια ερωτηση??ποιο ειναι καλυτερο το εσωτερικο φιλτρο??(σαν αυτο που εκανες δηλαδη)Η' εξωτερικο σαμπ??γιατι με σας εδω μεσα αρχιζουν να φευγουν τα μυαλα μου και σιγα σιγα ετοιμαζω και εγω ενα τερατακι!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...