Jump to content

Νεο Ξεκινημα Στα Αλατια


adlib

Recommended Posts

Στην αποθήκη υπάρχει λάμπα για το σαμπ...

Υπάρχουν και λάμπες Τ5, 39watt αλλά θα σου είναι μεγάλες σε μήκος Αιολε οι λαμπες που παιρνει το δικο μου ειναι μονο της juvel. εκανα βλακεια και το μηκος μου ειναι 55εκ. οποτε δεν με παιρνει για καμια αλλη λαμπα περα της juvel.

καλημερα και απο εμενα.............μπραβο ρε σταθικο το εχεις ρε φιλε!!!!!!ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Καλογεμιστο να ειναι να το χαρεις!!!!!μια ερωτηση??ποιο ειναι καλυτερο το εσωτερικο φιλτρο??(σαν αυτο που εκανες δηλαδη)Η' εξωτερικο σαμπ??γιατι με σας εδω μεσα αρχιζουν να φευγουν τα μυαλα μου και σιγα σιγα ετοιμαζω και εγω ενα τερατακι!!

Ευχαριστω ρε φιλαρακι!! να σαι καλα! ;)

με το εξωτερικο σαμπ εχεις πολυ χωρο για να "παιξεις"! εγω δεν ηθελα να ξεφυγω σε λιτρα, αλλιως θα εκανα εξωτερικο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Adlib προχτες σε μια κουβεντα εδω καποιος ειπε οτι βγαζουνε κι αλλες εταιριες διαστασης οπως της juwel,θελει λιγο ψαξιμο μονο....καπου στην κατηγορια του φωτισμου ειναι το θεμα.....αν εχεις ωρα κοιτα το γιατι μπαινω απο κινητο :-/

Link to comment
Share on other sites

το εχω σκεφτει αυτο Αλεξ! για αυτο τον λογο δεν χρησιμοποιησα πολυ σιλικονη στο πισω τζαμι, σε περιπτωση που βγει το χωρισμα του σαμπ! φανταζομαι οτι καποια στιγμη θα γινει και σαμπακι απλα δεν θελω να ξεφυγω σε λιτρα ακομα! ;)

Ευχαριστω ρε φιλαρακι!! να σαι καλα! ;)

με το εξωτερικο σαμπ εχεις πολυ χωρο για να "παιξεις"! εγω δεν ηθελα να ξεφυγω σε λιτρα, αλλιως θα εκανα εξωτερικο! ;)

Φιλαράκι ΙΜΗΟ το σκεπτικό σου έδω είναι λάθος!

Καλύτερα κάνε όλο το σαμπάκι υπερχείληση με τρύπα στον πάτο και κάνε ένα sump από κάτω!Τα λίτρα του σαμπ δεν θα τα υπολογίσεις στον εξοπλισμό σου οπότε στα ίδια θα μείνεις απλά ως αρχάριος θα έχεις λίγο περισσότερη σταθερότητα λόγο μεγαλύτερου όγκου νερού!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή. Η γνώμη μου είναι να κάνεις sump τώρα που μπορείς...

Link to comment
Share on other sites

για τις λαμπες ξερω οτι βγαζει και αλλη εταιρια, αφου η λευκη που εχω ειναι της aquatlantis! απλα θεωρω οτι της juvel ειναι καλυτερες ποιοτικά!

ρε παιδια μπορει να εχετε δικιο για το σαμπ, το εχω σκεφτει και εγω οτι καποια στιγμη μαλλον θα γινει, εξαλλου μιας μερας δουλεια ειναι η αλλαγη, δεν ειναι κατι τραγικο, απλα για αρχη θα προχωρισω ετσι! ενας αλλος λογος ειναι οτι εχω σκιμμερ απο RSM που θελει συγκεκριμενο βαθος για να λειτουργησει σωστα! ισως οταν παω για αλλαγη σκιμμερ θα γινει και το σαμπακι! ευχαριστω για το ενδιαφερον! ;)

στο θεμα μας τωρα....ο βραχος ειναι ετοιμος και πανεμορφος!!!!!! σκεφτήκαμε με τον Σακη να μην μπει σε ξεχωριστο ενυδρειο για να λιωσει το αλατι και να ξεθυμανει το τσιμεντο! οποτε στήθηκε μια και καλη στο κανονικο ενυδρειο!!!!!! μετα απο αρκετες προσπαθειες ειχα ενα καλο αποτελεσμα(απο την ματιά ενος αφρικανου βεβαια!! :P ) προσπαθησα να βγαλω φωτος αλλα ειναι αρκετα θολο ακομα! με το που καθαρισει λιγο θα βγαλω! τωρα τρεχει μονο με σφουγγαρι και θα ακολουθησουν καθημερινες αλλαγες 50%!

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα ας αρχισω ετσι και βλεπουμε.. εξ αλλου με αυτο το σκιμμερ αν κανω σαμπ θα πρεπει να εχει 50 εκ. στήλη νερου!

αν ειναι να γινει σαμπ θα φυγει το χωρισμα του εσωτερικου, οποτε ετσι και αλλιως θα αδειασει! :D

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο στησιμο απο 100% DIY βραχο! ενα λαθος που εκανα ειναι οτι δεν εφτιαξα αρκετες ογκώδεις πετρες με αποτελεσμα να μην εχει πολυ υψος η κατασκευη αλλα θα προσπαθησω ο ΖΒ που θα παρω για το μπολιασμα να διωρθωσει το οπτικο! παρατηρησεις απαραιτητες!!!!

οι εικονες ειναι απο κινητο και με moonlight οποτε δειξτε κατανόηση! :D

20112012395.jpg

20112012397.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις κολλησει τα κομματια μεταξυ τους?Αν και θολη η φωτογραφια σου,ωραιο φαινεται το αποτελεσμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κανενα κομματι δεν ειναι κολλημενο, και ουτε εχω σκοπο να τα κολλησω! θελω αν χρειαστει να μπορω να αλλαξω στησιμο! :D

εκτος απο το οπτικο αποτελεσμα, πιστευεις ειναι λειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι να τα βγαλεις,να πειραματιστεις με αυτα εξω απο το νερο.Οταν δεις την εικονα που σου καθετε καλυτερα στο ματι,κολλατα.Ετσι θα ξερεις τουλαχιστον,πως χερι για τον βραχο δεν θα ξαναβαλεις μεσα στο νερο. :bigemo_harabe_net-64:

ΥΓ Εγω στο δικο μου δεν τα εχω κολλημενα.Αλλα αν το ξανακανα τωρα αυτο θα εκανα. Στα νανο αν κοιταξεις και θα δεις φανταστικα στησιματα με αυτο τον τροπο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ετσι εκανα στην αρχη αλλα μολις πηγαινα να τις βαλω μεσα δεν μου έβγαινε!! :(

οποτε τις έστησα μεσα κατευθείαν! το αποτελεσμα μ'αρεσει, ομως σιγουρα εστω και λιγο θα αλλαξει αφου καποια στιγμη θα βαλω και κανα 2-3 κιλα ΖΒ για να βοηθησει στο στρωσιμο! :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Στρατο!! :D

και 2 λιγο πιο καθαρες...

20112012398.jpg

20112012399.jpg

το αλατι στην εξωτερικη πλευρα εχει ηδη λιωσει και αρχιζουν να φαινονται οι ποροι!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Καλή προσπάθεια! Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το κομμάτι βράχου που έχεις στην αριστερή μεριά πάνω πάνω που μοιάζει σαν πιάτο! Αν θες, και μπορείς, πειραματίσου λίγο με το στήσιμο!

Τώρα το δουλεύεις με σκέτο νερό για να σπάσει το αλάτι και να καταλαγιάσει και ο βράχος(για το πεχά), ή έβαλες κανονικά αλάτι?

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη το κομματι μια χαρα ειναι.Ισα ισα που προσφερει και θεσεις για sps.

Ισως να ηταν ακομη ομορφοτερο,αν ο Σταθης το τοποθετουσε με καποια κλιση

:)

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου αρεσει πολυ το στησιμο! :bigemo_harabe_net-64:

δεν θα αλλαζα τιποτα,εχει πολλες θεσεις για κοραλια κ φαινεται πολυ φυσικο!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια! ειναι το πρωτο στησιμο που κανω σε reef και ειναι σημαντική η γνωμη σας!

οσο για τον βραχο οπως ειπε ο Στρατος, φτιάχτηκε εξ αρχης με το σκεπτικο να μπει σε ενα τετοιο σημειο για να κανω χωρο να μπει τιποτα πιο "δυσκολο" πανω του! ειχα δει αρκετοι στηνουν στην κοριφη ενα τετοιο κομματι και το αντεγραψα! :D

Link to comment
Share on other sites

Kαι πολυ καλα εκανες και το αντεγραψες :D

Να δεις μολις βαλεις τα σκληρα εκει πανω και αρχισουν να φευγουν κλωναρια δεξια αριστερα, ποσο ωραιο θα βγει :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται.

Και μένα μου αρέσουν τα plate θα σου λύσουν τα χέρια όταν θα βάζεις κοραλια και όταν γεμίσουν θα δείχνουν όμορφα.

Αφού κάτσει η θολούρα άναψε το φως μόνο για να βγάλεις μια φωτό.

Και μια απο λίγο πιο δεξιά, να δούμε τα χωρισματα , αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

οντως Στρατο ειναι τελειο!! το κακο ηταν οτι ξεκινησα χωρις να εχω ιδεα το τι χρειαζεται ενας υφαλος στο κομματι των βραχων! π.χ. οτι ειναι καλο να εχει πλακες ή καποιες πετρες να προεξέχουν και γενικα τι θα βοηθησει στο να γινει ενα στησιμο ομορφο και λειτουργικο! ειπα οτι θα αρχίσω να φτιαχνω πετρες και μολις ολοκληρωθει θα δω στην πραξη! αν μου δινοταν η ευκαιρια να ξανακανω βραχο, θα διέφερε αρκετα απο αυτον!

Για τωρα βεβαια ειμαι αρκετα ευχαριστημένος με το αποτελεσμα, ποσο μαλλον που εγκρίθηκε και απο εσας! εξαλλου ελπιζω οτι θα εχουμε αρκετο καιρο μπροστα μας για πολλα aquascapes! :D

Link to comment
Share on other sites

Να τι μπορεις να πετυχεις εξω με κολλημα :)

Στράτο αυτό ακριβώς το στήσιμο, μου θυμίζει ενα στήσιμο που είχες κάνει και εσύ κάποτε μου φαίνεται ότι έμοιαζαν πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...