Jump to content

Στησιμο Νεου Ενυδρειου-Αρχαριος


SPYROS81

Recommended Posts

Και πολυ καλα κανεις. Οχι οτι τα πλεκο εχουν καποιο προβλημα!

Παρουσιαση ενυδρειου αληθεια εχεις κανει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κακοι οι πλεκο δεν ειναι αλλα δεν ειναι για τα λιτρα μου(60λιτρα καθαρα).

Παρουσιαση δεν εχω συμπληρωσει την φορμα γιατι δεν εχω κανει μετρησεις νερου ακομα.Κατα τα αλλα σε αυτες τις 8 σελιδες που εχουμε φτασει εχει αναλυτικες πληροφοριες για το ενυδρειο μου!

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω φιλε μου και το παρακολουθω απ την αρχη. Αντε περιμενουμε την παρουσιαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα.Αγορασα ενα ξυλο για το ενυδρειο μου για να δεσω μια ανουμπια.

1)Εχω guppies kai platy υπαρχει καποιο προβλημα??

2)Να το ξεπλυνω καλα ή να το βρασω αναγκαστικα??

3)To εχω βαλει σε μια λεκανη και δεν βυθιζεται....να υποθεσω οτι θα μουλιασει και θα παει στο πατο??

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Οτι επεξεργασία και να του κανεις , για αρκετό διαστημα θα σου βγάζει χρωμα στο ενυδρείο. Εξαρτάται και απο το μέγεθος του ξύλου βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα με ζωοτοκα και ξυλο?

Σε μια λεκανη που το εχω βαλει δεν βυθιζεται να υποθεσω θα μουλιασει και θα πεσει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα οχι,το ποσο θα σου επηρεάσει το νερό εξαρτάται και απο το μέγεθος όπως σου είπα. :) Μόλις τραβήξει το νερό που χρειαζεται θα βυθιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω!Εχει σχημα γεφυρουλας και ειναι περιπου 9 εκ μηκος και 1 εκ παχος.Ξανθο απο μεσα και καφε φλουδες επανω.Λεω να το αφησω κανα δυο μερες σε λεκανι και μετα να το βαλω στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Και περισσότερο να το αφήσεις δεν κανει κακό. Αν θέλεις μπορεις να αλλάξει και κάνα δυο φορες το νερό της λεκάνης.

Link to comment
Share on other sites

Και αν συνεχισει να επιπλεει δεσε μια πετρα η στερεωσε το καπως. Με τον καιρο θα βουλιαξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον το ξυλο με κουρασε καθως δεν βυθιζεται με τιποτα μετα απο 15 μερες και λεω να το δεσω καμια πετρα πανω.

1)Επειδη οι πετρες ειναι απο την φυση πως να τις απολυμανω?Να τις πλυνω με ξυδι ή με κατι αλλο??

2)Εχω και βαριδακι απο μολυβι που παιρνουμε για ψαρεμα αλλα φανταζομαι δεν κανει μεσα στο ενυδρειον ε?

3)Ασχετο:Το 1platy μου εχει φουσκωσει πολυ η κοιλια της εδω και 3 μερες.Σε ποσες μερες περιπου να περιμενω γεννα??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να συνεχιστει εδω η συζητηση απο το θεμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=86768&page=2

H θερμοκρασια ειναι σταθερη στους 30 βαθμους πια με την χρηση αεραντλιας μονο.Τωρα θα δουμε οταν αναψω τα φωτα για 3 ωρες 20:00 με 23:00(εκει πιστευω θα εχω προβλημα και θα ψαχτω για ανεμιστηρα ή θα πειραματιστω με τα φωτα για ακομη λιγοτερο φωτοπεριοδο)

Τωρα οσον αφορα τα μικρα που εχω να ταιζω πρωι βραδυ απο λιγο?

Να κανω καθε ποτε αλλαγες νερου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...