Jump to content

120 Lt Wanna Be Reef


giannisss

Recommended Posts

λοιπον ... καιρος ηταν να σας παρουσιασω το ενυδρειο μοΕνυδρειο:

Ενυδρειο

120 λιτρα μεικτα

sump:-

100x30x40
Κυκλοφορια:
συνολικα 1400 λιτρα/ωρα
Φιλτρανση:
Eheim 150

skimmer Deltec mce300
12kg ζωντανος βραχος
16Κg ζωντανος αραγωνιτης
Φωτισμος:
2 xT5 24 watt (ATI Coral Plus+ ATI AquaBlue Special + 1 T8 25 watt )

Διαρκεια φωτισμου:
10:00 - 23:00 Ολες

9:00-10:00 + 23:00-24:00 μονο Aqua Blue

Υπολοιπος εξοπλισμος:
Α/Ο 3 Σταδιων
Eheim heater
πυκνομετρο ( σε λιγο θα εχω και ρεφρακτομετρο )
Παραμετροι:
ΝH4 : 0
NO2 : 0
NO3 : 0
PO4 : 0
pH :8.2 salifert

Θερμοκρασια: 26-28C (χειμωνα-καλοκαιρι)
Αλατοτητα: 1.024

Τροφες:
omega one natural protein formula
Φιλοξενουμενοι:
2 x Ocellaris clownfish

1x blue tang

1xFour Stripe Damselfish

1xbicolor

1x bluefin damsel

3xcleaner shrimp

Green star polyp

Goniopora sp


Συμπληρωματα: -

Συντηρηση:
20% αλλαγη τον μηνα
Τεστ νερου μια φορα την εβδομαδα.
Καθαρισμα τζαμιων ανα 1 εβδομαδα.
Αλλαγη ενεργου ανθρακα 1 φορα τον μηνα
Αλλαγη αντιφωσφορου ανα 6 εβδομαδες.
Καθαρισμος skimmer 1 φορα ανα δυο μερες
Καθαρισμος φιλτρου μια το διμηνο
Καθαρισμος κυκλοφωρητων μια φορα το διμηνο

http://s1310.beta.photobucket.com/user/gianniss1996/media/DSC_0399_zps4e5d328d.jpg.html

http://s1310.beta.photobucket.com/user/gianniss1996/media/DSC_0398_zps34456046.jpg.html

http://s1310.beta.photobucket.com/user/gianniss1996/media/DSC_0397_zpse6ca0b52.jpg.html

καλοδεχουμενη καθε κριτικη ... και θα ηθελα και γνωμες για το τι κοραλλια θα μπορουσα να βαλλω .... η κυκλοφορια θα αλλαξει σε λιγο καιρο , επισης θα ηθελα τις συμβουλες σας για την ψαροσυνθεση καθως και τι μπορω να βαλω μεσα εαν μπορω

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου φιλαρακι αλλα πολυ αλγη βλεπω στα βραχακια.Το εχεις ψαξει καθολου;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη συνεχεια.

εχω την εντυπωση πως μπορεις να κανεις λιγο καλυτερο στησιμο(προσωπικη αποψη).

την goniopora βιαστηκες να την βαλεις μιας και δεν βλεπω να εχεις γραψει μετρησεις kh,mg,ca οποτε λογικα δεν συμπληρωνεις κατι απο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

χμμ ευχαριστω ... σημερα αλλαξα και την βραχοσυνθεση μιας και ειναι η μαλλον ηταν σαν νταμαρι ... για την αλγη φταιει μαλλον ο αντιφωσφορος η το οτι μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ειχα α/ο .... εσυ τι λες να φταιει ?? παντως περα απο αυτο απο την στιγμη που εβαλα το ταγκακι φευγει σιγα σιγα ...

οι αλλαγες μου σε ανθρακα και αντιφωσφορο ειναι καλες η πρεπει ποιο συχνα ?

θα ανεβασω και καινουργιες φωτογραφιες !! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη συνεχεια.

εχω την εντυπωση πως μπορεις να κανεις λιγο καλυτερο στησιμο(προσωπικη αποψη).

την goniopora βιαστηκες να την βαλεις μιας και δεν βλεπω να εχεις γραψει μετρησεις kh,mg,ca οποτε λογικα δεν συμπληρωνεις κατι απο αυτα.

ενα απο τα μεγαλα λαθη μου .... σωστη η παρατηρηση ... την δευτερα θα παω να παρω τεστακια και ο θεος βοηθος ... δυστηχως βιαστηκα .... !! :/ το ενυδρειο απο εδω και περα θα το αφησω να ωριμασει μεχρι να προστθει οποιδηποτε ζωντανο ....

οσο αναφορα το στησιμο ... ανεβαζω φωτογραφιες με το καινουργιο και το συζηταμε !!!! :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-76:

Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις που γραφεις με τι τεστακια ειναι.καλο ειναι να παρεις salifert.

οσο αναφορα τα κοραλια θα πρεπει πρωτα να ξερεις τις απαιτησεις του καθενος και αυτο για να μην τα χανεις και απογοητευεσε.

επισης θα πρεπει να σκεφτεις τι ειδους κοραλια θες να φιλοξενησεις ετσι ωστε να οργανωθεις αναλογα.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

το αριστερο νησι ειναι πολυ μπουκωμενο.τραβηξε και τα δυο νησια προς το κεντρο,να εχεις αποσταση απο τα πλαινα τζαμια και κανε πιο αερατο το στησιμο για καλυτερη κυκλοφορια αναμεσα.

Link to comment
Share on other sites

το αριστερο νησι ειναι πολυ μπουκωμενο.τραβηξε και τα δυο νησια προς το κεντρο,να εχεις αποσταση απο τα πλαινα τζαμια και κανε πιο αερατο το στησιμο για καλυτερη κυκλοφορια αναμεσα.

μωρε κωστα μαρεσει ετσι :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: εαν δεν εχει τοσο καλη κυκλοφορια πειραζει ?? :):bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

αν σου αρεσει πασο.

το θεμα ειναι οτι δεν θα μπορεις να καθαρισεις τα πλαινα τζαμια μιας και ο βραζος σχεδον ακουπαει.

η καλη κυκλοφορια γυρω αλλα και αναμεσα στο βραχο ειναι ζωτικης σημασιας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο φωτισμός σου είναι ελειπής. 2Χ24 και λίγα σε ισχύ είναι, και μικρές σε μήκος(55 εκ αν θυμάμαι καλά σε 100 εκ ενυδρείο).

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο φωτισμός σου είναι ελειπής. 2Χ24 και λίγα σε ισχύ είναι, και μικρές σε μήκος(55 εκ αν θυμάμαι καλά σε 100 εκ ενυδρείο).

βρε παναγιωτη την τ8 δεν την ειδες ?? :Ρ .... πλακα κανω ,,, εεεε οντως ειναι λιγος ... γιαυτο και ειπα να βαλω τ8 για βοηθεια .... παλιοτερα ειχα 2χ39 αλλα εγινε ενα μπερδεμα και το εβγαλα .... 55 εκατοστα ειναι ναι .... απλα σκεφτομαι εαν ειναι να βαζω οσα κοραλλια ειναι απο κατω απο την λαμπα μιας και τουλαχιστον μεχρι να βρω κατι φθηνο απο φωτιστικο δεν με παιρνει για αγορα καινουργιου

αν σου αρεσει πασο.

το θεμα ειναι οτι δεν θα μπορεις να καθαρισεις τα πλαινα τζαμια μιας και ο βραζος σχεδον ακουπαει.

η καλη κυκλοφορια γυρω αλλα και αναμεσα στο βραχο ειναι ζωτικης σημασιας.

:) :) :bigemo_harabe_net-66: εεε καλα δεν το εχω ερωτευτει κιόλας απλα μου αρεσει μιας και ειναι η ποιο πετυχημενη προσπαθεια μου

τα πλαινα τζαμια κουτσα στραβα τα καθαριζω .... απο πισω απο την ολη κατασκευη εχει ενα κενο οπου πηγαινουν τα ψαρια και καθοντε ... το τζαμι εδω και 3 βδομαδες εκει δεν το εχω καθαρισει ωστε να μην περναει τοσο φως ωστε να ηρεμουν οταν θελουν :pirate: δικια μου σκεψη ολο αυτο μπορει να μην ισχυει ..... οπως ομως και να το κανουμε οντως καλη κυκλοφορια στο συγκεκριμενο σημειο δεν εχω .... σκεφτομουν να εβαζα εκει ενα κυκλοφοριτη να χτυπαει κατευθειαν μεσα στα βραχια ....

περα απο αυτο καθε βδομαδα παιρνω ενα κυκλοφοριτη και καθαριζω ανα μεσα τα βραχια ... ειναι κακο ?? :bigemo_harabe_net-66: περιμενω σχολια

Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις που γραφεις με τι τεστακια ειναι.καλο ειναι να παρεις salifert.

οσο αναφορα τα κοραλια θα πρεπει πρωτα να ξερεις τις απαιτησεις του καθενος και αυτο για να μην τα χανεις και απογοητευεσε.

επισης θα πρεπει να σκεφτεις τι ειδους κοραλια θες να φιλοξενησεις ετσι ωστε να οργανωθεις αναλογα.

salifert ειναι

εχεις δικιο .... την πατησα αλλα δν θα την ξανα πατησω :Ρ :)

δεν εχω ιδεα ... με βαση τον φωτισμο που εχω και ενδεχομενως με 2χ39 οταν μπορεσω ... τι προτεινεις ?? :bigemo_harabe_net-76::bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69660

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69659

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69651

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69598

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69583

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44469

κατι τετοιο σκεφτομαι απο κοραλλια , αυτα και πολλούς πολλούς πολυποδες και ζοανθους

απο ψαρια τωρα ... σκεφτομουν για ενα μινι ταγκακι ακομα White Tail Bristletooth Tang η Squaretail Bristletooth Tang

κατι τετοιο παντως .... η Mimic lemon peel Tang ξερω οτι τα λιτρα μου ειναι καπως λιγα αλλα πιστευω οτι σε 1-1,5 χρονο που σκοπευω να φτιαξω κατι πολυυ μεγαλυτερο να μην εχουν μεγαλωσει υπερβολικα .... δεν λεω οτι ειναι το σωστοτερο αυτο που λεω αλλα εσεις τι λετε ?

επισης θα ηθελα να δω μηπως θα μπορουσα να εβαζα δυο ανθιες .... δεν εχω ιδεα απο αυτα τα ζωντανα οποτε μπορει να μην κανουν καθολου για το ενυδρειο ....

απο ασπονδυλα εχω σκοπο να βαλω ακομα μια cleaner γαριδα 2 αρλεκινους καμια 10αρια ερημιτες , nassarius ,στοματελες

κανενα αχινο , ενα αστερια ευκολο και ολοθουριο

αυτο που θελω απο το ενυδρειο ειναι να ειναι φισκα στα κοραλλια , πολλα ασπονδυλα και οσο περισσοτερη κινηση μπορω απο ψαρια μιας και αυτη την στιγμη κατι δεν παει καλα ....

περα απο αυτα ... το ενυδρειο θα μεινει οπως εχει για κανα δυο μηνες και μετα σιγα σιγα θα αρχισω να τοποθετω ... απλα θα ηθελα να ξερω απο πριν το τι θα βαλλω .... φωτιστικο καινουργιο εχει μπει στο προγραμμα

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Απο ψαρια εισαι ηδη κομπλε.Και το μπλου που εβαλες ειναι υπερβολη.

Link to comment
Share on other sites

θα παραγγειλω ρεφρακτομετρο απο e-bay μπορειται να μου προτείνεται καποιο καλο ?? απλα θελω καποιο που θα με καλυψει πληρως χωρις να πρεπει να παρω καποια στιγμη κατι καλυτερο ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ... εγινε ενα update στο ενυδρειο εφυγε το fourstripe , εφυγα 3ημερο σταματησε το skimmer και οταν γυρισα ηταν ψοφιο το κλοουνακι φυσκα στην αλγη , τριχοειδης , κυανο και λοιπα , το blue tang μου ειχε ενα σημαδι απο ich εαν το λεω σωστα .... για αρχη μεγαλη ταραχη .....

τις τελευταιες μερες εγινε μια αλλαγη 30 % με την καινουργια αντιστροφη οσμωση .... συφοναρα το κυανο εβαλα 3πλη ποσοτητα ανθρακα απο την αναγραφωμενη εβαλα 250 ml αντιφοσφωρο seachem , κουρεψα οση αλγη μπορουσα , καθαρισα κρυφα σημεια στο ενυδρειο ....

οσο για το blue tang επειδη φοβηθηκα αλεσα ενα σκελιδες σκορδο με νερο στο μπλεντερ και τον χυλο τον ανακατεψα με τροφη και απο χθες ταιζω αυτην την τροφη ....επισης ανεβασα την θερμοκρασια στους 29 βαθμους

για το κυανο θα παρω σε δυο μερες κυκλοφορητες 2 χ 1600 και θα τους βαλω τον ενα απεναντι στον αλλο αν και επειδη το μηκος νομιζω ειναι σχετικα μεγαλο 100cm για 120 λιτρα μεικτα δεν ξερω αν θα χρειαστω αλλον

παντως μετα απο ολες αυτες τις αλλαγες εχω δει αισθητη μειωση της αλγης κατα παρα πολυ !! ο αραγωνιτης καθαρισε , το κυανο εχει ελαττωθει παρολο που δεν εχω αλλαξει κυκλοφορια ακομα παρολαυτα ειναι μικρη η αλλαγη....

παρακαλω σχολια ενστασεις και οτι αλλο μπορειτε για να κυλισει ομαλα η κατασταση....και προπαντως οχι αλλα λαθη !

Link to comment
Share on other sites

Το κυανό καθάρισε προς το παρών. Επειδή δεν του έκλεισες τον "κύκλο" θα ξαναεμφανιστεί σε λίγες μέρες.

Επειδή είχα και εγώ αυτό το ενυδρείο, και είχα 2 koralia 2(2300λ/ω έκαστη) πιστεύω ότι δεν θα σου φτάσει η κυκλοφορία σου. Καλύτερα πάρε 3 κυκλοφοριτές. Πάρε και τον 900ρη.

Επίσης, δεν δίνεις σκόρδο στα ψάρια. Την τροφή μουλιάζεις μέσα στο σκορδόζουμο.

Την θερμοκρασία ρίξτη λίγο στους 28 μην πάρεις τα κοράλια στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

οκ ... βασικα ... τωρα ετσι οπως το εχω να φτιαξω αλλη τροφη η ετσι οπως ειναι δεν πειραζει ....?? απλα εγινε το σκορδο ζουμι απο το αλεσμα με το νερο ...... εαν βαλλω 3000 λιτρα κυκλοφορητες ?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα πρώτα να φτιάξεις την κυκλοφορία σου, όταν φτιάξεις την κυκλοφορία θα δεις και καλύτερα αποτελέσματα όσο αφορά το κυανοβακτήριο

Με τόση πράσινη άλγη που βλέπω σου προτείνω αντι φώσφορο σιδήρου και χρήση σε ριακτορα για να απαλλαγείς

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει να φ'ανε σκόρδο. Ακόμα και σε υγρή μορφή. Το μόνο που θα κάνεις είναι πριν τα ταισεις να βουτάς την τροφή μέσα με το χέρι σου στο σκορδοζούμι για μισό-ένα λεπτό και να τους την δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...