Jump to content

120 Lt Wanna Be Reef


giannisss

Recommended Posts

Δεν κάνει να φ'ανε σκόρδο. Ακόμα και σε υγρή μορφή. Το μόνο που θα κάνεις είναι πριν τα ταισεις να βουτάς την τροφή μέσα με το χέρι σου στο σκορδοζούμι για μισό-ένα λεπτό και να τους την δίνεις.

Ποιες παρενέργειες μπορεί να έχουμε στα ψάρια.

Εγώ βάζω λίγο τροφή, κατά προτίμηση φυλλαράκι και με μια σύριγγα ρίχνω 4-5 σταγόνες.

Αφήνω κανένα δεκάλεπτο και την προσφέρω στα ψαρια. Είναι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Ποιες παρενέργειες μπορεί να έχουμε στα ψάρια.

Εγώ βάζω λίγο τροφή, κατά προτίμηση φυλλαράκι και με μια σύριγγα ρίχνω 4-5 σταγόνες.

Αφήνω κανένα δεκάλεπτο και την προσφέρω στα ψαρια. Είναι λάθος;

Δεν είναι λάθος. Το να τα ταίζεις σκόρδο είναι λάθος.

Ούτε εγώ το ήξερα, αλλά μετά απο αρκετό ψάξιμο, και απο συμβουλή μέλους κατάλαβα ότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα σε ζωτικά όργανα. Ακόμα και να ταίζει κάποιος μουλιασμένη τροφή επι μεγάλο χρονικό διαστημα. Αλλά που και που δεν κάνει κακό, ίσα ίσα κάνει καλό.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λάθος. Το να τα ταίζεις σκόρδο είναι λάθος.

Ούτε εγώ το ήξερα, αλλά μετά απο αρκετό ψάξιμο, και απο συμβουλή μέλους κατάλαβα ότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα σε ζωτικά όργανα. Ακόμα και να ταίζει κάποιος μουλιασμένη τροφή επι μεγάλο χρονικό διαστημα. Αλλά που και που δεν κάνει κακό, ίσα ίσα κάνει καλό.

Εγώ το εφαρμόζω μια φορά την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις μακη :thumbup:

να σου πω την αληθεια ισως να ηταν καλυτερα και μια φορα καθε 10 μερες η 2 εβδομαδες χοντρικα.

το σκορδο δεν εχει αποδειχθει οτι βοηθαει στο ανοσοποιητικο αλλα αντιθετα εχει αποδειχθει οτι κανει κακο σε βαθος χρονου

εαν το χρησιμοποιουμε σε μονιμη βαση.

το πρωτο που κανει ειναι οτι ανοιγει την ορεξη λογω της μυρωδιας και ωθει το ψαρακι να φαει.

απο εκει κ περα απολυτως τιποτα.

αναφερομαι κυριως στο σκορδο σε υγρη μορφη(φτιαχτο η αγοραστο) που μουλιαζουμε τη τροφη και οχι στις τροφες που περιεχουν μια παρα πολυ μικρη

ποσοτητα

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και με σκονη

Έγινε επεξεργασία - antreass
Link to comment
Share on other sites

ρε αντρεα την ξαναειδα την συσκευασια χθες στο σπιτι δεν νομιζω οτι θα μου κανει θα στουμπιξω λιγο σκορδο αργοτερα .... οι παραμετροι μου ειναι PH 8,4 και ΝΟ3 ΝΟ2 ΝΗ4 0

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα πρώτα να φτιάξεις την κυκλοφορία σου, όταν φτιάξεις την κυκλοφορία θα δεις και καλύτερα αποτελέσματα όσο αφορά το κυανοβακτήριο

Με τόση πράσινη άλγη που βλέπω σου προτείνω αντι φώσφορο σιδήρου και χρήση σε ριακτορα για να απαλλαγείς

ποια μαρκα εχει αντιφοσφωρο σιδηρου ?? ο ριακτορας ειναι ακριβος ....

Link to comment
Share on other sites

ποια μαρκα εχει αντιφοσφωρο σιδηρου ?? ο ριακτορας ειναι ακριβος ....

Ριακτορα μπορείς να βρεις και με 20 ευρο…

Για αντι φώσφορο πάνω κάτω όλοι το ίδιο κάνουν.. άμα τον βάλεις στο ριακτορακι θα καταλάβεις… λεπτόκοκκος να είναι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

της seachem κανει δουλεια ο αντιφωσφορος σε ριακτορα .... επισης μπορεις να μου στειλεις καποιο site με ριακτορες απο καποιο ελληνικο μαγαζι γιατι δεν βρίσκω ??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τελος το κυανοβακτηριο παιδιααα ... γυρισα απο το χωριο μετα απο δυο μερες και μολις κοιταξα μεσα δεν ειχε τιποτα ....

ερωτηση ειναι καλο να βγαλω ανθρακα και αντιφωσφορο ( εχω ενα κοραλλι μεσα - green star polup ) και να το αφησω να στηριχθει στην βιολογια του βραχου και του αραγωνιτη ??

Link to comment
Share on other sites

τελος το κυανοβακτηριο παιδιααα ... γυρισα απο το χωριο μετα απο δυο μερες και μολις κοιταξα μεσα δεν ειχε τιποτα ....

ερωτηση ειναι καλο να βγαλω ανθρακα και αντιφωσφορο ( εχω ενα κοραλλι μεσα - green star polup ) και να το αφησω να στηριχθει στην βιολογια του βραχου και του αραγωνιτη ??

Γιατί που την στήριζες την βιολογία? Αλλαγή άνθρακα και αντιφόσφωρου κάθε πότε κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

καθε 20-30 ημερες αναλογα την ποιοτητα ανθρακα και αντιφωσφορου που εχω .... να σου πω την αληθεια λαθος ερωτηση .... εννοουσα να εβγαζα το χημικο φιλτρο και να λειτουργουσε η φιλτρανση μονο απο το σκιμμερ το βραχο και τον αραγωνιτη !

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου,μην αλλάξεις τις ρουτίνες....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το γρηγορη.

Εαν καθαριζεις τακτικα το φιλτρο θεωρω πως δεν ειναι αναγκη να το βγαλεις γιαννη.

Τουλαχιστον προς το παρων και βλεπεις στην πορεια

ευχαριστα τα νεα για το κυανο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου,μην αλλάξεις τις ρουτίνες....

+1

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το γρηγορη.

Εαν καθαριζεις τακτικα το φιλτρο θεωρω πως δεν ειναι αναγκη να το βγαλεις γιαννη.

Τουλαχιστον προς το παρων και βλεπεις στην πορεια

ευχαριστα τα νεα για το κυανο :bigemo_harabe_net-64:

:) μεγαλη χαρα που ξεφορτώθηκα το κυανο μιχαλη !! :) εγινε ωραιοτερο τωρα !! θα το κρατησω το φιλτρο οπως ειναι ... απλα δεν προλαβαινω να αλλαζω ανα 20 μερες που θελω και αλλαζω ανα 30 και δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο αυτο...

γνώμη μου,μην αλλάξεις τις ρουτίνες....

:bigemo_harabe_net-64:

Η γονιοπόρα μας άφησε χρόνους...;

και ελεγα θα την εχουν ξεχασει !! :bigemo_harabe_net-134: παει η γονιοπορα εχει νεκρωθει το 90 % της εεε και δεν την θεωρω πια κοραλλι γιαυτο δεν την ανεφερα ... :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Την γονιοπορα την τάιζες καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

1 φορα την εβδομαδα εριχνα φυτοπλακτον αλλα εδω και δυο βδομαδες που ειδα οτι δεν ειχε και διαφορα σταματησα

Link to comment
Share on other sites

1 φορα την εβδομαδα εριχνα φυτοπλακτον αλλα εδω και δυο βδομαδες που ειδα οτι δεν ειχε και διαφορα σταματησα

Με κατεψυγμένη δεν ταΐζεις καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Το φυτοπλανγκτόν δεν κάνει τίποτε....ήταν σχεδόν σαν να μην την τάιζες....τουλάχιστον ζωοπλανγκτόν,μια με δύο φορές την εβδομάδα......το μίνιμουμ σου λέω...!

Link to comment
Share on other sites

Τάισε τα lps με κάποια κατεψυγμένη μια φορά την εβδομάδα και θα δείς διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...