Jump to content

120 Lt Wanna Be Reef


giannisss

Recommended Posts

Πολλα μπραβο γιαννη :bigemo_harabe_net-64:

Εκανες παρα πολυ καλη δουλεια!Πολυ πιο "αερατο"!προσπαθησε παντως να μην ακουμπανε τα βραχια στα τζαμια!

Και θα συμφωνησω με τον γρηγορη και τον κωστα να βγαλεις καποια βραχια κυριως κομματια που δεν ειναι βασεις και απλα τα εχεις ακουμπησει.

Μην σκεφτεσαι τα χρηματα και τα αφηνεις μεσα βρε!θα σου μεινουν για το επομενο ;)

Συμφωνω και με το στρατο για το 24ωρο για να διαλυθει το αλατι.

Ενας δυνατος κυκλοφορητης θα βοηθησει στο να διαλυθει πιο καλα το αλατι αλλα καλυτερα να το αφησεις 24 ωρες και μετα αλλαγη.

Οπως ειπαν τα παιδια κανε μετρησεις να δεις τι σου ανεβηκε απο τιμες και πολυ καλη κινηση να κανεις αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο γιαννη :bigemo_harabe_net-64:

Εκανες παρα πολυ καλη δουλεια!Πολυ πιο "αερατο"!προσπαθησε παντως να μην ακουμπανε τα βραχια στα τζαμια!

Και θα συμφωνησω με τον γρηγορη και τον κωστα να βγαλεις καποια βραχια κυριως κομματια που δεν ειναι βασεις και απλα τα εχεις ακουμπησει.

Μην σκεφτεσαι τα χρηματα και τα αφηνεις μεσα βρε!θα σου μεινουν για το επομενο ;)

Συμφωνω και με το στρατο για το 24ωρο για να διαλυθει το αλατι.

Ενας δυνατος κυκλοφορητης θα βοηθησει στο να διαλυθει πιο καλα το αλατι αλλα καλυτερα να το αφησεις 24 ωρες και μετα αλλαγη.

Οπως ειπαν τα παιδια κανε μετρησεις να δεις τι σου ανεβηκε απο τιμες και πολυ καλη κινηση να κανεις αλλαγη νερου.

ευχαριστω μιχαλη !! τα βραχια ακουμπανε μονο πανω πανω για να φαινεται οτι ειναι και απο πισω κλειστο , παρολαυτα ειναι μονο πανω πανω οι πλακες που ακουμπανε , θα δω εαν ειναι να τις φερω ποιο μπροστα ....

:Ρ θα τα βγαλω και απλα θα τα φυλλαξω .. και στο επομενο κατευθειαν στο refugium

το βραδυ ενα καλο σιφωναρισμα και μια καλη αλλαγη θα ειναι οτι πρεπει και εγω το νομιζω....

το blue μια χαρα ποιο καλο απο ποτε ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια νεα γιαννη,σιγουρα θα του αρεσουν τωρα και τα περασματα που θα κανει απο τη σπηλια που εκανες! :bigemo_harabe_net-64:

θελει οσο πιο πολυ χωρο μπορεις να του δωσεις το ψαρακι αυτο γιατι μεγαλωνει αρκετα!

Μπραβο και παλι,ωραια δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 15 κιλά βράχο σε 120 λίτρα ενυδρείο είναι πολύ...μπορείς να βγάλεις άφοβα 3,και αν θες μπορείς να βγάλεις και 5.Το κοράλλι είναι lps,και λέγετε euphilia glabrescens.Δεν έχει και τρελές απαιτήσεις και πιστεύω πως όταν φύγουν οι άλγες σου θα μπορείς να το βάλεις!Για κυκλοφορία θα σου έλεγα να βάλεις τρεις-τέσσερεις χιλιάρηδες....με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να παίξεις με την κυκλοφορία,μιας και θα έχεις πολλές πηγές ρεύματος... ;)

Υπάρχουν με 10-15 ευρώ με μαγνήτη.αν θες σου λέω ποιοι είναι!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν με 10-15 ευρώ με μαγνήτη.αν θες σου λέω ποιοι είναι!

Αυτοί εδώ είναι:

http://www.petsupermarket.gr/2901/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/resun-1000lh-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D.html

Ροή 1000 λίτρα ανα ώρα.

Έχω και γω έναν τέτοιο να σπάω το αλάτι.

Γιάννη πολύ καλύτερο στήσιμο. Απλά ξεμπούκωσε λίγο την δεξιά μεριά κάτω , και στο κέντρο. Βγάλε μερικά κομμάτια που δεν χρειάζεται για να είναι πιο αεράτο και να μην μαζεύει ιζήματα, αλλά και να φαίνεται πιο ωραίο καθώς θα μπορείς να τοποθετήσεις κοράλια στις εσοχές στο μέλλον. Τα κομματια που θα βγάλεις, μπορείς να τα κρατήσεις και να τα χρησιμοποιήσεις τοποθετώντας τα στον αραγωνίτη στο μέλλον για να σκαρφαλώσουν πάνω τους μαλακά κοράλια.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 15 κιλά βράχο σε 120 λίτρα ενυδρείο είναι πολύ...μπορείς να βγάλεις άφοβα 3,και αν θες μπορείς να βγάλεις και 5.Το κοράλλι είναι lps,και λέγετε euphilia glabrescens.Δεν έχει και τρελές απαιτήσεις και πιστεύω πως όταν φύγουν οι άλγες σου θα μπορείς να το βάλεις!Για κυκλοφορία θα σου έλεγα να βάλεις τρεις-τέσσερεις χιλιάρηδες....με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να παίξεις με την κυκλοφορία,μιας και θα έχεις πολλές πηγές ρεύματος... ;)

Υπάρχουν με 10-15 ευρώ με μαγνήτη.αν θες σου λέω ποιοι είναι!

ωραια η ευφυλια θα δω εαν φυγουν οι αλγες μπας και βαλλω απο οτι εχω δει εχει και μπλε εε? απο κυκλοφορητες εαν εβαζα αλλους δυο 3000 ?? ( μου αρεσει να το βλεπω πλυντηριο ! αλλιως να παρω αλλους 2 1000ηδες ?

Αυτοί εδώ είναι:

http://www.petsupermarket.gr/2901/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/resun-1000lh-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D.html

Ροή 1000 λίτρα ανα ώρα.

Έχω και γω έναν τέτοιο να σπάω το αλάτι.

Γιάννη πολύ καλύτερο στήσιμο. Απλά ξεμπούκωσε λίγο την δεξιά μεριά κάτω , και στο κέντρο. Βγάλε μερικά κομμάτια που δεν χρειάζεται για να είναι πιο αεράτο και να μην μαζεύει ιζήματα, αλλά και να φαίνεται πιο ωραίο καθώς θα μπορείς να τοποθετήσεις κοράλια στις εσοχές στο μέλλον. Τα κομματια που θα βγάλεις, μπορείς να τα κρατήσεις και να τα χρησιμοποιήσεις τοποθετώντας τα στον αραγωνίτη στο μέλλον για να σκαρφαλώσουν πάνω τους μαλακά κοράλια.

η δεξια πλευρα ειναι ετσι λογω του οτι ειναι πολυ μικρα τα βραχακια και δεν μπορουν να στηριχτουν αλλιως , στην μεση θα τα βγαλω κανα 3 κιλο νομιζω ειναι καλα ... !!

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να πανε ολα καλα και καλη αρχη...ξανα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δύο χιλιάρηδες βάλε......προσπάθησε όλος ο βράχος σου να είναι στηριζόμενος στις βάσεις της καμάρας και όχι στα τζάμια.Βασικά,αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να φιλοξενήσει την ντόρυ για λίγες μέρες,θα μπορέσεις να ξαναστήσεις όλο τον βράχο σωστά και όπως ακριβώς τον θες,για να είσαι σίγουρος πως δεν υπάρχει περίπτωση κατολίσθησης στο μέλλον.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το κάνεις μασίφ.εγώ είχα κάνει τρύπες με τρυπανάκι και τα είχα δέσει με ταιραπ.

Αν δεν έχεις ζωντανά μέσα,είναι όλα πιο απλά!Την καμάρα μην την κάνεις πολύ ψηλή,για να μπορεί να δεχθεί κοράλλια από πάνω. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημεραα ! κοιτα ολο και καποιος θα μπορουσε να το φιλοξενησει ( το πολυ πολυ την δινω στον μιχαλη ! :shiftyph34r: ) σημερα ξανα εφτιαξα λιγο τα βραχια ωστε να μην ακουμπαει τιποτα κατι πολυ μικρα κομματια τα εβγαλα IMHO ειναι πολυ καλυτερα τωρα μπρωστα και πισω δεν ακουμπαει τιποτα φαινεται ακομα ποιο καθαρο απο χθες και αερατο ! θα το δειτε ... ελπιζω να ειναι παντως το τελευταιο στησιμο να ηρεμησω ... !! οσο για την καμαρα εχει τεσσερις επιπεδες πλακες που ειναι οι καμαρες και θα μπορουσαν να δεχθουν κοραλλια ( οτι μπορει να μπει με τον φωτισμο μου ) η μια ειναι λιγο κοντα στην επιφανεια , απο μακρια φαινεται σχεδον να ακουμπαει αλλα περιπου 7-8 ποντους εχει απο την επιφανεια οι αλλες ανετα δεχοντε ! θα δειτε ! θα ανεβασω φωτογραφια το μεσημερι και το πολυ πολυ βγαζω δυο βραχακια και το χαμηλωνω ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος σου είναι 2x24 αν θυμάμαι καλά....με ΑΤΙ λάμπες,στην καμάρα πάνω και στο κέντρο του ενυδρείου,μπορείς να φιλοξενήσεις ότι κοράλλι θες από θέμα φωτισμού..... ;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

??? αληθειαα !! βεβαια απο τα ααλλα ... :Ρ δηλαδη εαν εβαζα 2-3 ακροπορες η 2ακροπορες και 1 μοντιπορα θα επιβιωνανε ? ... επειδη δεν ειχα και ποτε μου κοραλλια ... τι πρεπει να προσεχω ?? επειδη δεν εχω ξανα ασχοληθει και ολα αυτα τα kalk ασβεστια και λοιπα μου κανουν λες και θα πρεπει να εχω καμια αποθηκη με χημικα για να ριχνω ... τι να κοιταξω ωστε να μπορω να φιλοξενησω 2-3 sps ? απο μετρησεις , δεν εχω ασβεστιο και μαγνησιο να παω να παρω εε?

επειδη καιρος ειναι να κοιταξω τι θα βαλλβ απο ζωντανα γενικα θα ηθελα τις αποψεις σας ... για αρχη θα παω να παρω 5 σαλιγκαρακια και 5 ερημιτες ( εχω ηδη 2 ερημιτες και ενα σαλιγκαρι ) ... απο ερημιτες θα παρω κοκκινους απο σαλιγκαρια τι ?

απο κοραλλια εαν οντως μπορεσω να βρω πληροφοριες για το τι χρειαζονται ττα σκληρα και μπορω να τους διαθεσω τις καταλληλες συνθηκες θα παω να παρω 2-3 φραγκακια να δοκιμασω ....

επισης σκεφτομουν να βαλω ( σιγααα σιγαα βεβαια ) 2 euphilia glabrescens οπως η δικια σου , 2 πολυποδες http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=597+599+2966&pcatid=2966

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=597+599+681&pcatid=681

2 σινουλαριες , επισης σκεφτομουν και μια ανεμωνουλα ( δεν ξερω ακομα την φοβαμαι ) bubble tip η οποια απο οτι μου ειπαν τα παιδια απο εδω μεσα δεν θελει πααρα πολυ φως.

επισης εαν εβρισκα και αυτο θα το επαιρνα http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=597+598+872&pcatid=872

το μονο σιγουρο ειναι οτι δυο τρεις σπειρογραφοι θα μπουν !! αυτα ... εαν εχετε κατι αλλο να προτεινεται ευχαριστως καθως και τα σχολια για τις επιλογες μου θα ηταν πολυτιμα !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.Καταρχάς πολύ φιλικά θα σου πω να μην πάρουν τα μυαλά σου αέρα και βιαστείς.Η υπομονή είναι το Α και το Ω στο reef.Άσε το ενυδρείο σου να ωριμάσει πριν κάνεις προσθήκες.

Από τέστ θα πάρεις salifert και μόνο,και αυτά που θα χρειαστείς είναι ασβέστιο,μαγνήσιο,kh,νιτρικά κ΄ φωσφορικά.

Αφού πάρεις όλον τον εξοπλισμό που χρειάζεται για την πλήρη υποστήριξη των οργανισμών που θες,θα πρέπει να τα μάθεις πριν τα βάλεις.Να διαβάσεις δηλαδή τι χρειάζονται από τροφή,φωτισμό και ροή,και να ακολουθήσεις όσα μάθεις ευλαβικά..

Ακρόπορες σίγουρα από θέμα φωτισμού μπορείς να μεγαλώσεις,αρκεί να μετράς και να προσθέτεις ότι χρειάζονται.

Euphilia μπορείς άνετα να βάλεις,αλλά θα σου έλεγα να μην βάλεις σινουλάρια αν θες σκληρά.Εκτός ότι είναι για μεγάλα ενυδρεία λόγω του μεγέθους που φτάνουν,δεν είναι και τίποτε το ιδιαίτερο από θέμα ομορφιάς (προσωπική άποψη).

Τα σκληρά κοράλλια θέλουν πολύ κυκλοφορία και έντονο φως.Οπότε πάνε ψηλά στην καμάρα και τα "πυροβολάς" με τους κυκλοφορητές.

Ξεκίνα εσύ να σταθεροποιείς το ενυδρείο σου,και όλα θα τα βρούμε στην πορεία. ;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.Καταρχάς πολύ φιλικά θα σου πω να μην πάρουν τα μυαλά σου αέρα και βιαστείς.Η υπομονή είναι το Α και το Ω στο reef.Άσε το ενυδρείο σου να ωριμάσει πριν κάνεις προσθήκες.

Από τέστ θα πάρεις salifert και μόνο,και αυτά που θα χρειαστείς είναι ασβέστιο,μαγνήσιο,kh,νιτρικά κ΄ φωσφορικά.

Αφού πάρεις όλον τον εξοπλισμό που χρειάζεται για την πλήρη υποστήριξη των οργανισμών που θες,θα πρέπει να τα μάθεις πριν τα βάλεις.Να διαβάσεις δηλαδή τι χρειάζονται από τροφή,φωτισμό και ροή,και να ακολουθήσεις όσα μάθεις ευλαβικά..

Ακρόπορες σίγουρα από θέμα φωτισμού μπορείς να μεγαλώσεις,αρκεί να μετράς και να προσθέτεις ότι χρειάζονται.

Euphilia μπορείς άνετα να βάλεις,αλλά θα σου έλεγα να μην βάλεις σινουλάρια αν θες σκληρά.Εκτός ότι είναι για μεγάλα ενυδρεία λόγω του μεγέθους που φτάνουν,δεν είναι και τίποτε το ιδιαίτερο από θέμα ομορφιάς (προσωπική άποψη).

Τα σκληρά κοράλλια θέλουν πολύ κυκλοφορία και έντονο φως.Οπότε πάνε ψηλά στην καμάρα και τα "πυροβολάς" με τους κυκλοφορητές.

Ξεκίνα εσύ να σταθεροποιείς το ενυδρείο σου,και όλα θα τα βρούμε στην πορεία. ;)

Δεν παιρνουν τα μυαλα μου αερα ... ισως εαν ειχα γλυκο να εκανα πολλες βλακειες ακομα αλλα δοξα τον θεο το θαλασσινο για τα δεδομενα μου ειναι ακριβο οποτε μια αποτυχια ποναει πολυ ! :meh:

τεστ εχω salifert NH4 , NO3 ,PH , KH , & COPPER ( δεν ξερω τι ειναι μου το χαρισανε :Ρ ) επισης εχω και ενα τεστ API NO2 το οποιο μολις τελειωσει θα το αλλαξω με Salifert .... θα παω να παρω και φωσφορικα ασβεστιο και μαγνησιο !

Η σινουλαρια μου αρεσε γιατι θεωρητικα ειναι ευκολο και επειδη τα κοραλλια ως κοραλλια ειναι καπως ακριβα με μια σινουλαρια θα γεμιζε το ενυδρειο, επισης μεγαλωνοντας θα ειχα την δυνατοτητα να την φραγκαρω συνεχεια και να χαριζω και εγω ... !! οπως καταλαβαινεις να γεμισει αλλιως θα χρειαστει πολλα κοραλλια και ειναι ενα κοστος ... φυσικα και το αποτελεσμα οπτικα θα ειναι καλυτερο την δευτερη περιπτωση.... και οχι δεν ειναι τιποτα ιδιεταιρο σε ομορφια απλα οταν δεν μπορεις να βαλλεις αλλα σκληρα ! παρολαυτα αφου μπορω ακροπορες δεν θελω κατι αλλο.....

ετσι και αλλιως ο ενας χτυπαει κατευθειαν την καμαρα ... εαν μπει παρολαυτα sps στο ενυδρειο θα παρω σιγουρα εναν ακομη κυκλοφορητη μονο για τα sps ....

στον δρομο της σταθεροποιησης ειμαι !! :Ρ ελπιζω και με τον βραχο να ηταν η τελευταια φορα που ασχολουμαι !

υποσχεθηκα και φωτο .... περιμενω σχολια !

απο πλαγια

DSC_0500_zps814ee283.jpg?t=1368191287

DSC_0497_zps8ac260d5.jpgDSC_0499_zpsbe553155.jpg

DSC_0496_zps02343efa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπει στο σωστό τον δρόμο....!Όλα καλά με το a-scape.άστο τώρα να ηρεμήσει και να βρει τον δρόμο του χωρίς πολλά χέρια μέσα.Μπορείς να γεμίσεις το ενυδρείο με ζωανθούς και κανένα hairy mushroom που είναι και ωραία και δεν κατακλύζουν το ενυδρείο όπως τα elephant αντί της σινουλάρια.Άκου με κι εμένα....παθών είμαι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ!

Πάρε για αρχή μανιτάρια. Πάρε διάφορα είδη. Κόκκινα, πράσινα, μπλέ, καφέ κλπ κλπ. Πολλοί τα δίνουν και έτσι.

Επίσης στην πλάκα πάνω πάνω έχεις πολύ έντονο φωτισμό ο οποίος ευνοεί κάποιο "δύσκολο" θεωρητικά κοράλι. Αλλά αυτά για αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπει στο σωστό τον δρόμο....!Όλα καλά με το a-scape.άστο τώρα να ηρεμήσει και να βρει τον δρόμο του χωρίς πολλά χέρια μέσα.Μπορείς να γεμίσεις το ενυδρείο με ζωανθούς και κανένα hairy mushroom που είναι και ωραία και δεν κατακλύζουν το ενυδρείο όπως τα elephant αντί της σινουλάρια.Άκου με κι εμένα....παθών είμαι! ;)

χαιρομαι που ειναι ολα καλα γιατι πραγματικα δεν πιστευα ποτε οτι θα βρω κατι σωστο ! χερια δεν θα βαζω μεσα ειναι καιρος να ηρεμησει ...

Συμφωνώ και εγώ!

Πάρε για αρχή μανιτάρια. Πάρε διάφορα είδη. Κόκκινα, πράσινα, μπλέ, καφέ κλπ κλπ. Πολλοί τα δίνουν και έτσι.

Επίσης στην πλάκα πάνω πάνω έχεις πολύ έντονο φωτισμό ο οποίος ευνοεί κάποιο "δύσκολο" θεωρητικά κοράλι. Αλλά αυτά για αργότερα.

μανιταρια απο προσωπικη επιλογη δεν θα ηθελα ( τα θεωρω πολυ χαμηλου επιπεδου οπτικα και δεν μου θυμιζουν ρεεφ ! ) παρολαυτα νομιζω πολυποδακια ειναι εξισου ευκολα εε ?? και θα μπορουσα να βαλλω πολλα χρωματα και ειδη ... γενικα να κανω την δικη μου συλλογη !

χαιρομαι που συμφωνεις και εσυ στο οτι θα μπορουσα και να φιλοξενησω καποιο δυσκολο κοραλλι και λογω του οτι ειμαι λατρης του mixed reef θα μου αρεσε σαν εικονα πανω πανω 1-2 δυσκολα και απο κατω τα πολυποδακια και λοιπα ....αλλα οντως για αργοτερα .... πρωτα θα γεμισει κατω με οοολα τα ευκολα και μετα θα μπουν....

επισης θα ηθελα να μου προτεινεται καποιο-α κοραλλια που θα μπορουσα να βαλλω εκει που δεν εχει πολυ φωτισμο στης πλευρες δηλαδη , δεν ξερω εαν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα να υποστηριχθει ζωη σε εκεινο το σημειο απλα ρωταω για να ξερω ! επισης αυτο για τον χημικο πολεμο δεν ισχυει ?? εννοω sps με soft θα μπορουσαν να συνυπάρξουν ?

ααα και Παναγιωτη μπορεις να μου βρεις αυτο το θεμα που ειχες φτιαξει με τα 10 ευκολα κοραλλια γιατι δεν το βρισκω για να παρω καμια ιδεα ? :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Aυτό ήταν το άρθρο μιας και το ζήτησες, αλλά καλύτερα να περιμένουμε την δουλειά που θα γίνει απο την ομάδα του reef.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85010

Κοράλι που είναι πανεύκολο, δίνει κίνηση, μεγαλώνει γρήγορα, δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις είναι η ξένια. Μπορείς να βάλεις άνετα. Κρίμα που δεν είσαι κοντά. Θα σου έδινα μιας και απο ξένια άλλο τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη η δικιά μου έχει γίνει τριπλάσια ρε φίλε....από το swap μέχρι σήμερα!Έλεος!!!

Γιάννη,μιλάω για τέτοια μανιταράκια....

image-85.jpg

image-62.jpg

Δεν είναι και άσχημα...ίσα ίσα το αντίθετο θα έλεγα!!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα ολα τα κοραλια που εχεις στο ενυδρειο ειναι ενα και ενα , ακομα και τα μανιταρια !! αυτο που μου λες ειναι πολυ ωραιο και αν βρω θα παρω ! :)

Φιλε Παναγιωτη θα περιμενω και την ομαδα του ρεεφ , εξαλλου το ειχα δει και στο αρθρο οτι ασχολούνται με κατι παρομοιο παρολαυτα το αρθρο σου ειναι εξισου χρησιμο ! απο ξενια οντως κριμα που εισαι μακρια αλλα παλι καλα βρισκω ευκολα και μαλλον θα βαλλω μια ... επισης θελω να δω το ενυδρειο σου .. να δω την εξελιξη του !

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα ολα τα κοραλια που εχεις στο ενυδρειο ειναι ενα και ενα , ακομα και τα μανιταρια !! αυτο που μου λες ειναι πολυ ωραιο και αν βρω θα παρω ! :)

Φιλε Παναγιωτη θα περιμενω και την ομαδα του ρεεφ , εξαλλου το ειχα δει και στο αρθρο οτι ασχολούνται με κατι παρομοιο παρολαυτα το αρθρο σου ειναι εξισου χρησιμο ! απο ξενια οντως κριμα που εισαι μακρια αλλα παλι καλα βρισκω ευκολα και μαλλον θα βαλλω μια ... επισης θελω να δω το ενυδρειο σου .. να δω την εξελιξη του !

Ξένια με τον ρυθμό που πάει η δικιά μου,σε κανένα μηνάκι πέρνα να πάρεις όσο θες! ;) Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

χαχα ενημερωσε με οποτε θες ... ειμαι προθυμος για τετοιες προσφορες παντα :bigemo_harabe_net-146: !!

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση,όχι άσχημη,που σου αρέσει η ξένια και όχι τα μανιτάρια....αν βάλεις ξένια να την προσέχεις,είναι πολύ επεκτατική σχεδόν pest.Η χρήση καλού άνθρακα επιβάλλεται....:)

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση,όχι άσχημη,που σου αρέσει η ξένια και όχι τα μανιτάρια....αν βάλεις ξένια να την προσέχεις,είναι πολύ επεκτατική σχεδόν pest.Η χρήση καλού άνθρακα επιβάλλεται....:)

Τα μανιτάρια τα hairy εμένα προσωπικά είναι από τα αγαπημένα μου...Η ξένια έχει γίνει τριπλάσια σε χρόνο "ντετε",και η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει και ανυσηχώ......την έχω βάλει και σε σημείο που μπορεί να μεγαλώσει κάργα,και μάλλον θα φάει μεταφορά σε ασφαλή απόσταση από οτιδήποτε άλλο....απομόνωση στον αραγωνίτη....! :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ,κόβει πλοκάμια και κολλάνε σε βράχο,επικύνδινα πράματα

Αν ανεβεις στο swap,φέρε μου κάποιο hairy....

Link to comment
Share on other sites

IMG_0309.jpg

Να πως μπορει να γινει ενα ενυδρειο απο τα gsp και την ξενια :sarcasm:

Θυμιζει λιγο ΟΑΚΑ δεξια..

Σε καποιους μπορει να αρεσει βεβαια αυτο...γουστα ειναι αυτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...