Jump to content

120 Lt Wanna Be Reef


giannisss

Recommended Posts

Δυστηχως η θολουρα δεν οφειλεται στο ενυδρειο αλλα στην φωτογραφικη μηχανη του κινητου ... οτι και ρυθμιση να κανω δεν βγαινει ωραια φωτογραφια ... ( τι να κανουμε μονο εσυ εισαι ειδικός σε αυτα ! ) ... πρεπει να παρω και εγω παντως τριποδο και μια καλη μηχανη ....

οι φωτογραφιες αν και λιγο βιαστηκες ειναι αυτες

επισης εγιναν και καποιες αλλαγες , εβγαλα 2 κιλα βραχο που δεν εκανε τιποτα ... εαν δειτε την πρωτη και την δευτερη ισως φανει η διαφορα του βραχου ... ( στην δευτερη δεν εχω βγαλει τα βραχια )

DSC_0505_zps84abb8ce.jpg

και μια την ωρα του ξυπνήματος

DSC_0502_zps6f2403e8.jpg

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά το πας!Άστο για λίγες μέρες έτσι να τρέχει μόνο του και σιγά σιγά ξεκίνα να το στοκάρεις!Αν δεν παίζουν χρήματα για κοράλλια,μπορείς να έρθεις παρέα Σαλόνικα στο επερχόμενο swap.Όλο και κάτι θα πάρεις....!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω !! το ενυδρειο γενικα το εχω αφησει λιγο στην ησυχια του ουτε χερια μεσα βαζω ... απο τροφη δεν ξερω εαν κανω καλα αλλα ριχνω μερα παρα μερα και οχι πολυ...ειχα ξεχασει να το πω αυτο ... δεν φαινεται να εχει θεμα το blue αντιθετα ερχεται με πολυ ορεξη οταν πηγαινω να του βαλλω....

χρηματα αγαπητε μου κωστα δεν παιζουν καθολου ! αντιθετα μαλλον... παρολαυτα νομιζω σιγα σιγα αγοραζοντας μερικα φραγκακια ισως γεμισει .... ( δεν το βλεπω !! ) :Ρ .... στην θεσσαλονικη δεν παιζει να ερθω γιατι εχω εξετασεις αλλα παιζει να βρω κανεναν φιλο που θα παει να μου φερει ... αλλιως θα περιμενω κανα swap να ξανα γινει αθηνα ...

περα απο αυτα σε γενικες γραμμες το ενυδρειο αρχισει και πηγαινει υπεροχα και γι αυτο χρωστάω ενα μεγαλο ευχαριστω για τις γνωσεις και συμβουλες που μου παρεχεται ολοι σας !!

:bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

μπραβο γιαννη πολυ ομορφο εγινε,καμια σχεση με πριν!

και πιο ομορφο στησιμο και ευκολοτερη και καλυτερη κυκλοφορια αναμεσα στα βραχια.

ταιζε το το ψαρακι βρε :)

πριν να ξεκινησεις να βαζεις μεσα κοραλακια κανε μετρησεις να δεις εαν θελεις καπου διορθωσεις.

Link to comment
Share on other sites

ok φιλοι μου θα ταιζω καθε μερα ... μιχαλη μου τα πλεονεκτηματα του στυσιματος αυτου με του αλλου ειναι εμφανη ! αν και θα ηθελα κατι παραπανω απο κυκλοφορια ... θα το ψαξω ... ισως παρω μια κινεζικη w25 που ειδα σε ενα θεμα ....

μετρησεις εχω(οτι δεν εχω μετρησει απλα δεν εχω το αναλογο τεστ-θα παω να παρω και τα αλλα λιγα λιγα):

νιτρικα: 10

αμμωνια: 0

νιρωδη: 0

ph: 8-8,2

θερμοκρασια χειμωνα 24 - τωρα 28

αλατοτητα: 1025

Link to comment
Share on other sites

από θερμοκρασία είσαι στο όριο με 28,ψάξε για ανεμιστηράκια...

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια εγω την εχω τοσο .. ο θερμοστατης βασικα ειναι στους 25 και μου δινει θερμοκρασια 28 , τωρα χαμηλωσα τον θερμοστατη μπας και πεσει ... αλλιως οντως ανεμιστηρακια ...

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια εγω την εχω τοσο .. ο θερμοστατης βασικα ειναι στους 25 και μου δινει θερμοκρασια 28 , τωρα χαμηλωσα τον θερμοστατη μπας και πεσει ... αλλιως οντως ανεμιστηρακια ...

ανάβει ακόμη;δεν παίζει ρόλο ο θερμοστάτης πλέον αν δεν ανάβει....η θερμοκρασία ανεβαίνει από εξωτερικούς παράγοντες

πχ θερμοκρασία χώρου,φώτα κτλ

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο ... θα το ελεγξω ... απλα ξερεις τι πριν καμια βδομαδα που ειχε παει 29 :ph34r: τον πηγα απο 26 βαθμους τον θερμοστατη 25 και επεσε .... μετα τον εβγαλα απο την πριζα και πηγε 24 ... εχω την εντυπωση οτι φταει ο θερμοστατης ... θα το παρακολουθησω παντως ...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον greg πρεπει να παρεις controller και ανεμιστηρακια γιαννη.

το θερμοστατη μονο του μην τον εμπιστευεσαι.

εχεις controller?

επισης αφου θελεις να βαλεις κοραλια να κανεις και τις μετρησεις του ca και alk,ειναι βασικοτατες για να βαλεις κοραλια

γιαννη μου :bigemo_harabe_net-64:

Εχω εναν κινεζικο κυκλοφορητη στα 5000 λιτρα να σου δωσω αλλα φοβαμαι οτι ισως να ειναι πολυ μεγαλος.

αυτοι που εχεις τωρα ειναι 3.000?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω , ειχα στον νου μου να παρω εναν elliwel ( εαν τον λεω σωστα ) καποια στιγμη ...

θα παρω τοτε πρωτα ca και alk .... και επειτα μαγνησιο , po4 και kh ....

αυτοι που εχω τωρα ναι 3000 ειναι sun sun ...εχω και εναν 2000 να το βάλλω ? το θεμα εχω την εντυπωσω πως δεν ειναι η δυναμη καθως εχει ροη μεσα απλα μερικα σημεια οπως η αριστερη πλευρα κατω απο τον κυκλοφορητη οπου δεν φθανει εκει ροη μαζευει βρωμια , ελαχιστη βεβαια ...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και τον 2000 και αν δεις ότι είναι υπερβολικά μεγάλη η ροή βγάλτον και βάλε άλλον πιο μικρό!

Πάρε ασβέστιο και κεχά. Το μαγνήσιο είναι ψιλοστάνταρ. Δεν πέφτει ούτε ανεβαίνει εύκολα(εκτός και αν ρίχνεις συμπλήρωμα).

Και κοντρόλερ να πάρεις. Απο παρασκευή ξαναξεκινάνε οι ζέστες και απ'ότι φαίνεται δεν θα ξανασταματήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως σου είχα ξαναπεί θα σου έλεγα να μην χρησιμοποιείς μεγάλους και λίγους κυκλοφορητές!Καλύτερα μικρούς και 4,παρά μεγάλους και 2!Ωστόσο,αφού μαζεύεται το detritus κάπου συγκεκριμένα,αυτό καλό είναι γιατί στις αλλαγές θα το σιφωνάρεις με την μία!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Κωστα , και εγω ειμαι υπερ του να υπαρχουν πολλες πηγες ροης αλλα καλώς η κακώς ειναι και το αισθητικο κομματι ... το να υπαρχουν περισσοτεροι κυκλοφορητες ειναι καπως και ειδικα στα 30 εκατοστα πλατος εαν βαλλω τον εναν διπλα στον αλλον φαινονται πολυ κοντα στο μπροστινο τζαμι .... οσο για το ιζημα εαν δεν πειραζει να συσσωρεύεται και καθε μηνα να το σιφωναρω δεν εχω θεμα ... τον 2000 θα τον βαλλω γιατι καποια στιγμη ετσι και αλλιως θα μπουν sps ξερετε εκει στην κορυφη ... επισης μου αρεσει οπτικα η εικονα πλυντηριου !! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις καλή κυκλοφορια και παντού δεν θα μαζεύονται ιζήματα!

συμφωνω με τον Παναγιωτη η καλη κυκλοφορια ειναι το παν και ακομα καλυτερα το πετυχενεις αυτο οταν καταφερεις και στησειεις σωστα τους κυκλοφορητες το καθε ενυδρειο εχει διαφορετικη αναγκη σε κυκλοφορια και διαφορετικο στησιμο,μπορει να εχεις πολυ κυκλοφορια αριθμητικα και λογο στησιματος να μην αρκει να μην δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον Παναγιωτη η καλη κυκλοφορια ειναι το παν και ακομα καλυτερα το πετυχενεις αυτο οταν καταφερεις και στησειεις σωστα τους κυκλοφορητες το καθε ενυδρειο εχει διαφορετικη αναγκη σε κυκλοφορια και διαφορετικο στησιμο,μπορει να εχεις πολυ κυκλοφορια αριθμητικα και λογο στησιματος να μην αρκει να μην δουλευει.

και εγω συμφωνω απλα επειδη το ενυδρειο ειναι στενο και μακρυ δεν ειναι ευκολο να στησω του κυκλοφορητες , λογικα τα ιζηματα τα οποια μαζευονται κατω απο τον κυκλοφορητη ειναι επειδη σε εκεινο το σημειο δεν φθανει ο απενταντι κυκλοφορητης αλλα ουτε μπορει να τα διωξει ο κυκλοφορητης που βρισκεται απο πανω διοτι ειναι ετσι η γωνια με αποτελεσμα να ειναι κρυφο το σημειο και να μην το πιανει γιαυτο τον λογο μαζευονται ιζηματα , ο μονος τροπος να φυγουν ειναι να βαλλω και εναν 5000 λιτρα απο απεναντι + τον 3000 εκει νομιζω δεν θα αφηνε τιποτα απο βρωμια στην απεναντι πλευρα παρολαυτα θα ειχε τοσο χαοτικη κυκλοφορια και ειδικα κοντα στους δυο παραπανω κυκλοφορητες που δεν θα στεκοταν τιποτα εκει μεσα .... αυτο κατα την γνωμη μου ... οποτε δεν ξερω τι πρεπει να γινει ... ο μονος τροπος ισως ειναι να παρω εναν κυκλοφορητη με προγραμματα ωστε με την καταλληλη ρυθμιση και τον καταλληλο κυματισμο να παιρνει την βρωμια που συσσωρευτεται... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είχα το ενυδρείο σου με 2 κοράλιες 2 (2300 έκαστη) είχα υπέρ αρκετή κυκλοφορία, ιζήματα δεν έβλεπα και είχα πολύ καλή ροή νερού.

Link to comment
Share on other sites

ροη νερου εχω πολυ δυνατη και αρκετη περα απο αυτο τι να πω ... θα ξανακοιταξω το στησιμο

Link to comment
Share on other sites

ροη νερου εχω πολυ δυνατη και αρκετη περα απο αυτο τι να πω ... θα ξανακοιταξω το στησιμο

Όχι το στήσιμο,με την κυκλοφορία παίξε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...