Jump to content

120 Lt Wanna Be Reef


giannisss

Recommended Posts

μαρεσει η ξενια αλλα ελεγχομενα ... ! λιγο απο ολα τα κοραλλια ειναι οτι πρεπει ... αντε να ερθει η ωρα να παρω και σημερα ενα κοραλακι σιγα σιγα !! :)

πως φραγκαρετε η ξενια ??

Link to comment
Share on other sites

IMG_0309.jpg

Να πως μπορει να γινει ενα ενυδρειο απο τα gsp και την ξενια :sarcasm:

Θυμιζει λιγο ΟΑΚΑ δεξια..

Σε καποιους μπορει να αρεσει βεβαια αυτο...γουστα ειναι αυτα ;)

:bigemo_harabe_net-161:

Πλάκα κάνεις τώρα! Το ξεστήνω όλο μόνο και μόνο για αυτή την πλάτη!!!

μαρεσει η ξενια αλλα ελεγχομενα ... ! λιγο απο ολα τα κοραλλια ειναι οτι πρεπει ... αντε να ερθει η ωρα να παρω και σημερα ενα κοραλακι σιγα σιγα !! :)

πως φραγκαρετε η ξενια ??

Πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

IMG_0309.jpg

Να πως μπορει να γινει ενα ενυδρειο απο τα gsp και την ξενια :sarcasm:

Θυμιζει λιγο ΟΑΚΑ δεξια..

Σε καποιους μπορει να αρεσει βεβαια αυτο...γουστα ειναι αυτα ;)

ωράια η πλάτη...με star polyps...και δεν ανγχωνεσε..''να καθαρίσω κοραλίνη ή να αφήσω μπλέ φόντο;''...

νομίζω θα είναι το νεο trend..

και πριν λίγο μετακίνησα ενα φραγκακι προς το πίσω τζάμι...αντε ..να το κάνω αυτοκόλλητο..τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-161:

Πλάκα κάνεις τώρα! Το ξεστήνω όλο μόνο και μόνο για αυτή την πλάτη!!!

Πανεύκολα.

ααα τοσο ευκολα !! θα παρω ξενια !! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το reef δεν ειναι μονο κοραλια ηθελα να ρωτησω πιθανα ψαρια που θα μπορουσα να βαλλω μαζι με τον tang , σιγουρα θα μπουν μαζι του δυο κλοουν ( ocellaris) κατι αλλο εχετε να προτεινεται ...??

απο ασπονδυλα θα μπουν 4 σαλιγκαρια ? ( τι ειδους ? ) και 4 ερημιτες με κοκκινα ποδια ( εχω ηδη δυο μεγαλους) και 4 cleaner γαριδες

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το reef δεν ειναι μονο κοραλια ηθελα να ρωτησω πιθανα ψαρια που θα μπορουσα να βαλλω μαζι με τον tang , σιγουρα θα μπουν μαζι του δυο κλοουν ( ocellaris) κατι αλλο εχετε να προτεινεται ...??

απο ασπονδυλα θα μπουν 4 σαλιγκαρια ? ( τι ειδους ? ) και 4 ερημιτες με κοκκινα ποδια ( εχω ηδη δυο μεγαλους) και 4 cleaner γαριδες

Γαρίδες μην βάλλεις τόσες πολλές. 1, το πολύ 2. Και θα τις βάλλεις μετά απο καιρόοοο και να φύγουν όλες οι άλγες.

Σαλιγκάρια θες και άλλα. Απο 6 και πάνω. Ότι είδος θες. Εγω θα σου πρότεινα trochus.

Για πιθανά ψαράκια δες εδώ:

http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=15+2124&count=39&s=ts

Απλά να ξέρεις ότι πολλά απο αυτά δεν τα βρίσκεις, άλλα έχουν τσουχτερές τιμές, και άλλα δεν ταιριάζουν μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου ... απο οτι βλεπω δεν εχω πολλες επιλογες απο ψαρια ... κριμα που μπορω μονο τοσα γιατι θα δείχνει πολυ αδειο με 3 ψαρια !

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλλεις κάποιο εύκολο γοβιό.

Επίσης κάποιο nemateleotris.

Aλλά καλό είναι να μην υπερβείς τα 5 ψάρια γιατί τα λίτρα δεν είναι πολλά. Μην ξεχνάς ότι έχεις υανγκ, το οποίο στα λίτρα σου είναι τανκ!

Εστίασε όμως πολύ και σε συνεργείο καθαρισμού.

Σαλιγκάρια, ερημίτες, και αργότερα όταν στρωθεί καλά μπορείς να δοκιμάσεις κάποιον ολοθούριο και κάποιο αστερία.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

καλη η παρομοιαση :Ρ 5 ψαρια μετρανε και οι γαριδες ?? βασικα σκεφτομουν κατι εαν γινοταν να αφησω το τανκ και να εβαζα ενα κοπαδακι απο ocellaris , τωρα το ποσα ψαρια γινεται εσεις θα μου πειτε γινεται μονο δυο η θα μπορουσα 4ocellaris και το τανκ ??

Link to comment
Share on other sites

καλη η παρομοιαση :Ρ 5 ψαρια μετρανε και οι γαριδες ?? βασικα σκεφτομουν κατι εαν γινοταν να αφησω το τανκ και να εβαζα ενα κοπαδακι απο ocellaris , τωρα το ποσα ψαρια γινεται εσεις θα μου πειτε γινεται μονο δυο η θα μπορουσα 4ocellaris και το τανκ ??

Μπορείς να βάλλες και παραπάνω ocellaris, αρκεί να μπουν όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ο μεγιστος ( θεωρητικα ωστε να ζουν και καλα ) αριθμος ocellaris ποιος ειναι κατα την γνωμη σου??

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Βάλε δύο κλοουνάκια και την ντόρυ και τίποτε άλλο απο ψάρια....βάλε νασάριους και τρόχους μπόλικα και άστο να τρέξει....το ενυδρείο θα γεμίσει με κοράλλια....αυτό στο λέω γιατί όσο λιγότερα ψάρια,τόσο το καλύτερο,μιας και θα ταΐζεις λίγο,άρα η στήλη του νερού σου θα παραμένει καθαρή χωρίς νιτρικά και φωσφορικά!Άκου με.....γέμισε το με κοράλλια,άσε τα ψάρια να είναι μειονότητα!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε Κωστα και φιλε Παναγιωτη επειδη καταλαβαινω ... θα αφησω το ενυδρειο να τρεξει ως εχειν ... κλοουν δεν θα βαλλω μιας και θα ηθελα στο ενυδρειο μου να εχω 4-5-6 κλοουνακια μωρα ( οσο ποιο μικρα γινεται ) να κανουν κοπαδακι αλλα δεν ξερω και αν θελω να επιβαρυνω και το ενυδρειο τοσο οποτε , θα παρω σαλιγκαρια και ερημιτες θα το γεμισω με κοραλια ( φανταστείτε ποσο καιρο θα παρει - μεχρι τοτε παιζει να εχω αλλαξει και λιτρα ! ) παρεπιπτοντως θα εχω βαλλει και δυο γαριδουλες και μετα θα αποφασισω εαν ειναι να βαλλω κατι παραπανω μιας και αν βαλλω τωρα δυο ocellaris μετα δεν θα μπορω να βαλλω αλλα οποτε οταν θα εχει τελειωσει απο κοραλια θα το σκεφτω .....

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βάλεις ένα κοπαδάκι chromis

Θα του το τινάξουν! Πόσα χρωμις να βάλει? 5 το ελάχιστο! Άσε που μεγαλώνουν και κάνουν και ζημιές!

Link to comment
Share on other sites

Έχω 8 κομμάτια και είναι ήσυχα,τι εννοείς θα το τινάξουν;για ΝΟ3 κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω 8 κομμάτια και είναι ήσυχα,τι εννοείς θα το τινάξουν;για ΝΟ3 κλπ;

Απο θέμα ησυχίας πιο πολύ! Αλλά και στην ουσία δεν μπορεί να προσθέσει άλλα ψάρια.

Είναι και 120 λίτρα με ήδη ένα τανγκ. Μην το ξεχνλαμε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

ετσι και αλλιως τα chromis δεν μου πολυ αρεσουν οποτε μαλλον θα μεινω στο blue και θα δω στην συνεχεια .... σιγουρα θα μου αρεσε ενα κοπαδακι με οcellaris , ισως καποιο wrasse θα σκεφτομουν και για two spot gobie ( οχι ολα μαζι)αλλα κυριως θα σκεφτω τι θα χρειαστω ωστε να γεμιζει οσο το περισσοτερο δυνατον ειναι το ενυδρειο ,,,, απο εκει και περα σιγουρα ο πρωταρχικος στοχος ειναι τα κοραλλια ....

Link to comment
Share on other sites

ετσι και αλλιως τα chromis δεν μου πολυ αρεσουν οποτε μαλλον θα μεινω στο blue και θα δω στην συνεχεια .... σιγουρα θα μου αρεσε ενα κοπαδακι με οcellaris , ισως καποιο wrasse θα σκεφτομουν και για two spot gobie ( οχι ολα μαζι)αλλα κυριως θα σκεφτω τι θα χρειαστω ωστε να γεμιζει οσο το περισσοτερο δυνατον ειναι το ενυδρειο ,,,, απο εκει και περα σιγουρα ο πρωταρχικος στοχος ειναι τα κοραλλια ....

Ρασάκι αν βάλεις βάλε γιατρό! Τα άλλα είναι ατίθασα, άλλα χτυπάνε κοράλια και άλλα δεν κάθονται σε χλωρό κλαρί!

two spot goby μην βάλεις. Είναι απο τα δύσκολα γοβιά. Τον δοκίμασα και τον έχασα. Δεν θα στο πρότεινα. Αν θες γοβιό πάρε έναν valenciennea. Κάνουν καλή δουλειά με την άμμο, αλλά αν σε ενοχλεί το σκάψιμο να μην βάλεις.

Ξεκίνα με εύκολα κοράλια αφού πρώτα φύγουν οι άλγες και τα άλλα θα τα βρεις. Γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις ένα ρικτοράκι με αντιφώς για να πάρεις το φαγητό της άλγης μπας και σε αφήσει?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη δεν ξερω τι wrass-ακι να βαλλω απλα θα ηθελα γενικα καποιο ζωηρο -υπερκινητοκο ψαρι που θα δινει ζωη στον υφαλο μου ( λεμε τωρα ) :bigemo_harabe_net-74: ειναι δυσκολο σε αυτα τα λιτρα απλα θα ηθελα εκτος απο κοραλλια να εχω και τρια τεσσερα ψαρακια να δημιουργουν μια κινηση ... στο νου μου στην αρχη ειχα να βαλλω ενα ζευγαρι απο ocellaris , ενα two spot ( το Valenciennea ειναι απο τα ποιο ωραια gobie παργματικα απλα το ειδα σε large και φοβηθηκα επισης :bigemo_harabe_net-59: επισης και το Amblyeleotris randalli ειναι πολυ ομορφο .... σκεφτομουν επισης ενα Kαρδιναλιο Pterapogon kauderni ή μια ανθια ( απλα δυσκολη) ....

κοραλλια ευκολα ζωανθους, ρικορντιες ,πολυποδες σιγουρα Euphillia και καποια μη φωτοσνθετικα ... να πω και την αμαρτια μου ας εχω λιγες αλγες πηρα ενα φραγκακι ζωανθους ,.... κουκλι !! αν και μικρουλι ....

ριακτορα δεν παιρνω γιατι δεν βρισκω φθηνο Ελλάδα ... κοιταγα καποιες κατασκευες diy αλλα μπρεδεμα το βλεπω. .. θα δω τι θα κανω ... οταν λεμε να φυγουν οι αλγες να μην εχει τιποτα τιποτα ?? καθολου ??!! αυτη τη στιγμη το ενυδρειο εκτος απο κοραλλινη που εχει αρχισει να πιανει και ενα πρασινο σαν κοραλινη καθως και τριχωειδη πρασινη αλγη αλλα πολυ κοντη σε παρα πολυ λιγα σημεια συνηθως σε γωνιες και φαινεται σαν να ειναι ξερη εχει χασει το χρωμα της...

Link to comment
Share on other sites

δυο καρδιναλακια διαλεγεις εσυ....Ostorhinchus cyanosoma και Sphaeramia nematoptera, πανεμορφα ψαρια, δεν τα λες πολυ δραστηρια μαλλον αλλα απο χαρακτηρα και χρωμα κατι κανουν (προσωπικη αποψη παντα)

Link to comment
Share on other sites

ωραια ψαρακια αλλα εαν εβαζα καρδιναλιο θα εβαζα Pterapogon kauderni εχω κολλημα με αυτο το ψαρι !! επισης Sphaeramia nematoptera εχει φιλος στο υπο κατασκευη reef του και δεν θα ηθελα να εχουμε τα ιδια ζωντανα ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...