Jump to content

120 Lt Wanna Be Reef


giannisss

Recommended Posts

ενα star polup εχω τωρα και θα δω τι θα μπει .... πρεπει να παρω φωτιστικο και δεν μπορω να κανω κατι μεχρι να παρω ... σκεφτομουν βεβαια να εβαζα και αλλα star polyps και γενικα polyps , ρικορντιες , ζωανθους , και μη φωτοσυνθετικα και να μην παρω φωτιστικο ... επισης δεν θα πρεπει να τρεχω και ολη μερα .... sps δεν μπορω να βαλλω lps δεν μπορω ... ηθελα να βαλλω και κατι κοραλλια που ειναι σαν πιατα ( δεν μου ερχεται το ονομα ωρε παιδια ...plate κατι :Ρ ) αλλα ουτε αυτα μπορω ... απο ψαρια εχω μεινει με ενα tiny blue tang ....δεν ξερω τι να κανω !! :) τον πολυποδα τι να τον ταιζω ?

Link to comment
Share on other sites

Τα polyps (button & star) δεν χρειάζονται τίποτε το ιδιαίτερο,αλλά θα γουστάρουν λίγο φυτοπλανγκτόν και ζωοπλανγκτόν στην στήλη του νερού σου!Τα lps δεν είναι δύσκολα όλα!Το plate κάτι που λες μάλλον εννοείς montipora,το οποίο είναι sps,και χωρίς τις κατάληλες συνθήκες δεν...απλά πριν πάρεις κάποιο ζωντανό,ρώτα και διάβασε γι'αυτό ώστε να μην το χάνεις και στεναχωριέσαι τσάμπα!μπορείς άνετα να φιλοξενείς στο ενυδρείο σου ζωανθάκια,ρικόρντεες και μανιταράκια με ότι άλλο μαλακό υπάρχει! ;)

Link to comment
Share on other sites

θες κ αλλο φως γιαννη μου δυστυχως!

Ιδανικο για σενα στο 1 μετρο που εχεις μηκος θα ηταν ενα φωτιστικο με τουλαχιστον 3 η 4(σουπερ) 39αρες τ5.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον μιχαλη ποιο πανω γιανναρε...........πετα πανω 4χ39 Τ5 και βαζεις οτι αγαπαει η καρδια σου!!το δικο μου καπακι του βγαλα τα ματια.....ετσι το εκανα!!

Link to comment
Share on other sites

θες κ αλλο φως γιαννη μου δυστυχως!

Ιδανικο για σενα στο 1 μετρο που εχεις μηκος θα ηταν ενα φωτιστικο με τουλαχιστον 3 η 4(σουπερ) 39αρες τ5.

συμφωνω με τον μιχαλη ποιο πανω γιανναρε...........πετα πανω 4χ39 Τ5 και βαζεις οτι αγαπαει η καρδια σου!!το δικο μου καπακι του βγαλα τα ματια.....ετσι το εκανα!!

τα ξερω μωρε παιδιά εχετε δικιο απλα για να μιλησω και ανοιχτα δεν ξερω τι να κανω ,,,, το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα και μου φαινεται μικρο ( ισως βεβαια ετσι γινεται παντα ακομα και 5000 λιτρα να ειχα ) οπως και να εχει σε 13 μηνες θα ξεκινησει νεο project ενος μεγαλου ενυδρειου ( αλλα προβληματα οπως το βαρος για την πλακα , μερος στησιματος και λοιπα θα προκυψουν αλλα βλεπουμε ) απο σεπτεμβριο δεν θα εχω καθολου χρονο και το να βαλλω μεσα sps η αλλα δυσκολα κοραλλια θα ειναι προβλημα ειτε παρω φωτιστικο ειτε οχι γιαυτο σκεφτομουν να βάλλω ευκολα κοραλλια σε αυτο μιας και δεν θα εχω χρονο ( δεν θελω να ξεκοψω απο το χομπυ γι'αυτο ) )

σκεφτομουν να βαλλω ρικορντιες , πολύποδες , οχι μανιταρια δεν μου αρεσουν , σινουλαριες , σαρκοφυτο τετοια ... τι λετε ?? μη φωτοσυνθετικα μπορω να βρω ? ( για να γλυτωσω και την αλλαγη φωτιστικου :) )

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

και μερικες φωτογραφιες απο το ενυδρειο οπως ειναι τωρα (δεν εχει και τιποτα απλα ηθελα να βαλλω φωτογραφια και εγω ! δεν προλαβα να το καθαρισω επισης ο βραχος ειναι απο προσωπικη αποψη ετσι χαλια , επισης με 30 εκατοστα πλατος τι να εκανα :/ )

DSC_0489_zps7534571f.jpg?t=1368038907

το ταγκακι μου !!

DSC_0488_zps70f00633.jpg?t=1368038852

ο πολυπωδας τωρα που εχει αρχισει να ανακαμπτει ( τον ειχα για νεκρο )

DSC_0487_zps77141bc1.jpg?t=1368038807

και μια ολοκληρο το ενυδρειοDSC_0486_zps96c0c0cb.jpg?t=1368038707

αυτα :) ....

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου πολλα απο τα προβληματα που αντιμετωπιζεις μπορει να οφειλονται στο στησιμο σου :(

το 30 εκατοστα ειναι οντως περιοριστικα αλλα αν βαλεις λιγο φαντασια μπορεις να κανεις πολυ ομορφα πραγματα.

ενω οι δυο κυκλοφορητες ειναι αρκετοι εχωντας βαλει τον βραχο ετσι τους ψιλοακυρωνεις.

κατω απο ολο αυτο το βραχο πρεπει να εχει μαζευτει πολυ "βρωμα"

προσωπικα θα κραταγα το μισο(+,-) απο τον βραχο που εχεις τωρα και θα εφτιαχνα 2 ωραια νησακια κατω απο

το φως που εχεις τωρα και στο πλαι θα αφηνα χωρο για κολυμπι και ζωντανα που να μην εχουν υψηλες απαιτησεις σε φως.

αυτη την απλα θα την εκτιμησει και ο βραχος σου και το ψαρακι σου αλλα και η κυκλοφορια θα γινει ευκολοτερη.

καντο τωρα που εχεις χρονο,πριν το σεπτεμβριο ωστε να μειωθουν και τα προβληματα που θα σου βγουν οταν δεν θα εχεις τοσο χρονο να ασχοληθεις.

ετσι θα μειωσεις σε μεγαλο βαθμο και την αναγκη για αλλαγη στο φως ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σαρκόφυτο μην βάλλεις. Γίνονται πολύ μεγάλα και θα σε δυσκολέψουν στα λίτρα σου.

Πρώτα καθάρισε με τις άλγες και μετά βάλε άλλα κοράλια.

Βάλε εύκολα κοράλια, και όταν κάνεις αναβαθμίσεις βάζεις και δύσκολα.

Εφόσον δεν θες μανιτάρια, οι ρικόρντεες, τα ζωανθους και όλα τα της οικογένειας τους, η σινουλάρια, η ξένια, είναι κάποια απο τα οποία μπορείς να βάλλεις. Αλλά θέλουν προσοχή και αυτά. Δεν πρέπει να τα παραμελήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου πολλα απο τα προβληματα που αντιμετωπιζεις μπορει να οφειλονται στο στησιμο σου :(

το 30 εκατοστα ειναι οντως περιοριστικα αλλα αν βαλεις λιγο φαντασια μπορεις να κανεις πολυ ομορφα πραγματα.

ενω οι δυο κυκλοφορητες ειναι αρκετοι εχωντας βαλει τον βραχο ετσι τους ψιλοακυρωνεις.

κατω απο ολο αυτο το βραχο πρεπει να εχει μαζευτει πολυ "βρωμα"

προσωπικα θα κραταγα το μισο(+,-) απο τον βραχο που εχεις τωρα και θα εφτιαχνα 2 ωραια νησακια κατω απο

το φως που εχεις τωρα και στο πλαι θα αφηνα χωρο για κολυμπι και ζωντανα που να μην εχουν υψηλες απαιτησεις σε φως.

αυτη την απλα θα την εκτιμησει και ο βραχος σου και το ψαρακι σου αλλα και η κυκλοφορια θα γινει ευκολοτερη.

καντο τωρα που εχεις χρονο,πριν το σεπτεμβριο ωστε να μειωθουν και τα προβληματα που θα σου βγουν οταν δεν θα εχεις τοσο χρονο να ασχοληθεις.

ετσι θα μειωσεις σε μεγαλο βαθμο και την αναγκη για αλλαγη στο φως ;)

Πάντως σαρκόφυτο μην βάλλεις. Γίνονται πολύ μεγάλα και θα σε δυσκολέψουν στα λίτρα σου.

Πρώτα καθάρισε με τις άλγες και μετά βάλε άλλα κοράλια.

Βάλε εύκολα κοράλια, και όταν κάνεις αναβαθμίσεις βάζεις και δύσκολα.

Εφόσον δεν θες μανιτάρια, οι ρικόρντεες, τα ζωανθους και όλα τα της οικογένειας τους, η σινουλάρια, η ξένια, είναι κάποια απο τα οποία μπορείς να βάλλεις. Αλλά θέλουν προσοχή και αυτά. Δεν πρέπει να τα παραμελήσεις.

συμφωνο και με τους δυο Γιαννη,αλλαξετο τωρα που ειναι νωρις....

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου πολλα απο τα προβληματα που αντιμετωπιζεις μπορει να οφειλονται στο στησιμο σου :(

το 30 εκατοστα ειναι οντως περιοριστικα αλλα αν βαλεις λιγο φαντασια μπορεις να κανεις πολυ ομορφα πραγματα.

ενω οι δυο κυκλοφορητες ειναι αρκετοι εχωντας βαλει τον βραχο ετσι τους ψιλοακυρωνεις.

κατω απο ολο αυτο το βραχο πρεπει να εχει μαζευτει πολυ "βρωμα"

προσωπικα θα κραταγα το μισο(+,-) απο τον βραχο που εχεις τωρα και θα εφτιαχνα 2 ωραια νησακια κατω απο

το φως που εχεις τωρα και στο πλαι θα αφηνα χωρο για κολυμπι και ζωντανα που να μην εχουν υψηλες απαιτησεις σε φως.

αυτη την απλα θα την εκτιμησει και ο βραχος σου και το ψαρακι σου αλλα και η κυκλοφορια θα γινει ευκολοτερη.

καντο τωρα που εχεις χρονο,πριν το σεπτεμβριο ωστε να μειωθουν και τα προβληματα που θα σου βγουν οταν δεν θα εχεις τοσο χρονο να ασχοληθεις.

ετσι θα μειωσεις σε μεγαλο βαθμο και την αναγκη για αλλαγη στο φως ;)

Πάντως σαρκόφυτο μην βάλλεις. Γίνονται πολύ μεγάλα και θα σε δυσκολέψουν στα λίτρα σου.

Πρώτα καθάρισε με τις άλγες και μετά βάλε άλλα κοράλια.

Βάλε εύκολα κοράλια, και όταν κάνεις αναβαθμίσεις βάζεις και δύσκολα.

Εφόσον δεν θες μανιτάρια, οι ρικόρντεες, τα ζωανθους και όλα τα της οικογένειας τους, η σινουλάρια, η ξένια, είναι κάποια απο τα οποία μπορείς να βάλλεις. Αλλά θέλουν προσοχή και αυτά. Δεν πρέπει να τα παραμελήσεις.

Κοίτα ένα στήσιμο με 30 βάθος που είχα κάνει πριν φτιάξω τον κύβο μήπως και σε βοηθήσει....!

image-94.jpg

συμφωνο και με τους δυο Γιαννη,αλλαξετο τωρα που ειναι νωρις....

παιδια τωρα ειδα αυτα που μου γραψατε και εχω ξεστησει ολο το ενυδρειο , μιχαλαρα μου με αγχωσες !! αλλα τουλαχιστον προλαβαινω ... κωστα μου σε ευχαριστω για την φωτογραφια με βοηθησε αρκετα στην φαντασια .... ξεκιναω να στηνω μολις τωρα , το νεο project θα ειναι μια καλη βαση και ολα στον αερα .... θα δειτε ! απο πισω πρεπει να εχει σιγουρα χωρο ?να μην ακουμπησω τα βραχια πισω στην πλατη ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια τωρα ειδα αυτα που μου γραψατε και εχω ξεστησει ολο το ενυδρειο , μιχαλαρα μου με αγχωσες !! αλλα τουλαχιστον προλαβαινω ... κωστα μου σε ευχαριστω για την φωτογραφια με βοηθησε αρκετα στην φαντασια .... ξεκιναω να στηνω μολις τωρα , το νεο project θα ειναι μια καλη βαση και ολα στον αερα .... θα δειτε ! απο πισω πρεπει να εχει σιγουρα χωρο ?να μην ακουμπησω τα βραχια πισω στην πλατη ?

Μπράβο, αλλά πρόσεχε μην στρεσάρεις υπερβολικά το ψάρι, γιατί τα blue tang όσο και να πεις έχουν μια ιδιαίτερη σχέση με το ικ.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη οτι κ να κανεις καντο προσεκτικα και οχι βιαστικα!

Να προσεχεις πολυ με τα βραχια γιατι το blue παει και αραζει αναμεσα τους και μπορει να το τραυματισεις.

Εαν σε αγχωνει ειναι καλυτερα να μην το κανεις γιατι τωρα αγχωσες κ εμενα:-)

Και το φτιαχνουμε μαζι καποια στιγμη;-)

Link to comment
Share on other sites

μιχαλαρα τα εκανα πολυ ωραια ... το blue οντως παει και αραζει και εχω αγχωθει λιγο που με την αλλαγη των βραχων εχει στρεσαριστει ισως φταει και η θολουρα που δημιουργησα .... τα βραχια ειχα σκοπο να τα φτιαξω σαν του φιλου του κωστα , εφτιαξα δυο βασεις απο μικρα βραχακια , πολυ μικρα , πραγματικα μικρα ! το οποιο ηταν πιστεψε με πολυ δυσκολο , επεφταν τα ξανα μαζευα κτλ .... εφτιαξα λοιπον τις βασεις με σκοπο να μην εχει πολλα βραχια που ακουμπανε καπου , να εχει πολυ περιθωριο απο πισω και τελος να αφησω τις πλακες να μπουν πανω πανω για να βαζω τα οποια ( εαν μπορεσω) κοραλλια .... απο πισω εχει παααρα πολυ χωρο και απο μπροστα δεν φαινεται καθολου οτι απο πισω εχει τοσο χωρο .... βραχια δεν εβγαλα ρε μιχαλη γιατι θα λυπομουν τα λεφτα που πεταξα , επισης μου αρεσει να ειναι το ενυδρειο φορτωμενο ( αφου εχει μονο βραχια τουλαχιστον να σου γεμιζουν το ματι ) δεν αφερεσα λοιπον βραχο αλλα σιγουρα η κυκλοφορια ειναι τρομερη , και χαρηκα που εαν μεγαλωσει το τανκ θα μπορει να πηγαινει να κρυβεται απο πισω γιατι πριν δεν υπηρχε μερος ..... ουφ ολοκληρη ιστορια εγραψα

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

παναγιωτη μου τωρα περιμενω !! και θα δειξει ελπιζω να μην στρεσαριστηκε πολυ :/ θα σας ενημερωσω !

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι φωτο χαλια αλλα θα παρετε μια ιδεα :)

DSC_0490_zps77a0d218.jpg?t=1368086466

ο χωρος απο πισω

DSC_0491_zpsf0f0a4e1.jpg?t=1368086512

ο ψαρακης μου !

DSC_0492_zpsfa080642.jpg?t=1368086570

DSC_0493_zps7db59579.jpg?t=1368086613

λιγο ποιο αγριεμενος εδω !

DSC_0494_zps34b44149.jpg?t=1368086655

DSC_0495_zps05cfc935.jpg?t=1368086703


στην μεση μην το βλεπετε ετσι δεν ακουμπαει τιποτα κατω ... φαινεται πολυ μπουγιο αλλα απο πισω ειναι καλο

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ πιο καλό!Να σου πω την αλήθεια,πόσα κιλά βράχος υπάρχει μέσα;;;Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βγάλεις και λίγο.....!Πάντως είσαι σε καλό δρόμο μπράβο!Κάνε μετρήσεις μην σου ανεβάσει τίποτε με τόση ανακατοσούρα! ;)

Link to comment
Share on other sites

πιο καλά είσαι έτσι,πάντως αν αφαιρούσες-έσπαγες λίγο βράχο θα έκανες παπάδες....

Link to comment
Share on other sites

πιο καλά είσαι έτσι,πάντως αν αφαιρούσες-έσπαγες λίγο βράχο θα έκανες παπάδες....

μωρε τα στυριξα ετσι και φοβαμαι να τα κουνησω ... !!

Πολύ πολύ πιο καλό!Να σου πω την αλήθεια,πόσα κιλά βράχος υπάρχει μέσα;;;Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βγάλεις και λίγο.....!Πάντως είσαι σε καλό δρόμο μπράβο!Κάνε μετρήσεις μην σου ανεβάσει τίποτε με τόση ανακατοσούρα! ;)

θα κανω αλλαγη νερου το απογευμα και θα κανω μετρηση μετα !, να ρωτησω και κατι το αλατι ποσο να το αφησω στον κουβα να σπασει εντελως ?

ο βραχος ειναι γυρω στα 15 κιλα ... θα δω μηπως μπορεσω να βγαλω απο την μεση καποια στιγμη , φτιαχνει και ενας φιλος ενα 60λιτρο τωρα και θα χρειαστει βραχο οποτε θα του δωσω αυτον ... το κακο με τον βραχο μου ειναι οτι ειναι ποοοολυ μικρα κομματια ..... παντως πολυ βρωμα παιδια πααρα πολυ .... σαν αλγη ξερη .ειναι .... μολις εβαλα τους κυκλοφορητες εεεγινε ο χαμος !

Link to comment
Share on other sites

Το αλατι να το αφηνεις να σπαει ενα 24ωρο

:)

Link to comment
Share on other sites

Το αλατι να το αφηνεις να σπαει ενα 24ωρο

:)

οκ !

εχει να κανει με το τι κυκλοφορητη θα του εχω?? πχ μεσα στον 20λιτρο κουβα εαν βάλλω μια 5000 λιτρα sun sun δεν θα μπορουσε να γινει ποιο γρηγορα ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ένα στήσιμο με 30 βάθος που είχα κάνει πριν φτιάξω τον κύβο μήπως και σε βοηθήσει....!

image-94.jpg

κωστα το κοραλλι στην δεξια γωνια του ενυδρειου σου τι ειναι ?? ευκολο θεωρειται ??

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...