Jump to content

Ενυδρειο Submarine1981 Boyu Τl-550.


submarine1981

Recommended Posts

Με γεια το φωτιστικό φιλε μου..

Τα κοράλλια σου δείχνουν να το απολαμβάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το φωτιστικό, να το χαρείς εσύ και τα κοραλια σου! Μπορούμε να εχουμε παραπανω λεπτομέρειες; :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ευγένιε να σου ευχηθω καλοριζικο το φωτιστικο σου! Μου αναψες φωτιες καλοκαιριατικα μιας και το ειχα βαλει κι εγω στο ματι και ειμαι σε συζητησεις με τον κινεζο (Alex He λεγεται) για να μου δωσει κοστολογιο και πληροφοριες του συστηματος. Με βλεπω να παραγγελνω κι εγω σε λιγο καιρο! Θα σου ζητησω feed back...χαχαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

2-3 ερωτησουλες ακομα...

1. Για το συγκεκριμενο φωτιστικο ο Κινεζος μου ελεγε πως υπαρχουν και καποια εξαρτηματα optional με επιπλεον κοστος. Για τους αναγνωστες και ενδιαφερομενους τα παραθετω:

QUOTE

Optional accessories:

wire smart controller: $55/piece

wireless smart controller: $95/piece

stretchable bracket: $10/set (two pcs)

Free accessories:

1. standby RF remote controller. 2. Meanwell power supply.

3. all the necessary cables. 4. hanging kits

UNQUOTE

Αν τον wireless smart controller δεν τον αγορασεις, μπορεις να απολαυσεις όλες τις λειτουργίες του και ισως την πιο σημαντικη για εμενα, το timer? Ειναι απαραιτητος δλδ αυτος ο wireless controller ή καποιος που θέλει να μειωσει το συνολικο κοστος μπορει να παρει μονο το main unit?

2. Με τα μεταφορικα εμπλεξες λογο DHL? Πιστευεις πως με απλο ταχυδρομειο θα ειχες λιγοτερα διαδικαστικα και εξοδα?

3. Σου δινει κάποια εγγυηση, πχ 1 χρονο?

Φιλε ευχαριστω εκ των προτερων!

Έγινε επεξεργασία - Digital Reason
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα το μηνυμα. Αφαιρεθηκα παλι :chair:

Λοιπον....ο wireless ειναι προαιρετικος. Δηλαδη μπορεις να εισαι με καλώδιο και να έχεις όλες τις λειτουργείες και ρυθμησεις του φωτιστικου (Ετσι εχω καταλάβει)

ΟΧΙ DHL!!!! MHHHHH ΝΟΟΟΟ NIET!!! NEIN!! Λογο του DHL εφαγα τρελο τρεξιμο στα τελωνεια!! :bigemo_harabe_net-87: Με απλο ταχυδρομειο καλυτερα ή με κατι αλλο. Αλλα να τους το τονίσεις!

Ναι εχει 1 χρονο εγγυηση και οτι χαλασει στο στέλνουν για να το αντικαταστησεις.

Εγω πηρα το FULL πακετο. wireless , brackets, και οτι εξτρα υπαρχει. Απλα το wireless δουλευει με μετασχηματιστη! Δηλαδη θελει ρευμα για να δουλεψει. Ειναι δηλαδη οπως τα route-modem του ιντερνετ. Συνδεωντε στο ρευμα με μετασχηματιστη και εκπεμπουν. Το ιδιο και αυτο.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Και 2 φωτος απο την βάση της αναπλήρωσης που έφτιαξα :)

20140702_204857_zps20db0efa.jpg

20140702_204905_zps76cb6950.jpg

Πολύ έξυπνο γλυτώνοντας άσκημες καταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε όταν μπορέσεις

γράψε μας εδώ πως την έφτιαξες

γιατι θέλω να φτιάξω και εγώ

Link to comment
Share on other sites

20140702_204905_zps76cb6950.jpg

Τα DIY αν σχεδιαστούν σωστα κάνουν θαυματα. Πλαστική ραγα σαν βαση και εκει βιδωμα τα φλοτερ. Ωραίο και έξυπνο! :)
Link to comment
Share on other sites

Paul δες εδω που εχω περισσοτερες φωτος: http://www.aquazone.gr/forums/topic/96062-aooiiaoc-aiadhecnuoc-iaanio/page-4

Discos αυτη η ραγα βολεύει να προσαρμόσω και άλλα πραγματα. Όπως π.χ τα σωληνάκια απο την δοσομετρική ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλημερα. Στο swap διαβασα οτι πηγες ζωντανες τροφες, ηθελα να σε ρωτησω που βρηκες φυτοπλαγκτον για να ξεκινησεις? και τωρα τι λιπασματακι χρησιμοποιεις για την αναπτυξη του?

Link to comment
Share on other sites

Discos αυτη η ραγα βολεύει να προσαρμόσω και άλλα πραγματα. Όπως π.χ τα σωληνάκια απο την δοσομετρική ;)

Ναι, εργαλείο οντως! Πέρνει πολλα, αισθητήρες, σωληνακια, φλοτερ. Πολυεργαλείο.

Κατι παρόμοιο σκεφτόμουν για το sump που σχεδιάζω και μόλις το ειδα λέω εδω είμαστε! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλημερα. Στο swap διαβασα οτι πηγες ζωντανες τροφες, ηθελα να σε ρωτησω που βρηκες φυτοπλαγκτον για να ξεκινησεις? και τωρα τι λιπασματακι χρησιμοποιεις για την αναπτυξη του?

Link to comment
Share on other sites

Εχω στην δουλεια μου φυτοπλαγκτον. Για λιπασμα κατασκευάζουμε δικό μας απο θρεπτικά άλατα. Παλαιότερα είχα κανει καλλιεργειες με λίπασμα γαρδενιας και πήγε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω στην δουλεια μου φυτοπλαγκτον. Για λιπασμα κατασκευάζουμε δικό μας απο θρεπτικά άλατα. Παλαιότερα είχα κανει καλλιεργειες με λίπασμα γαρδενιας και πήγε μια χαρα.

Σε ιχθυοκαλλιεργειες δουλευεις?

Για δωσε λιγες λεπτομερειες τα βασικα στοιχεια ( N, P, K ) σε τι αναλογιες και αν χρησιμοποιηται ιχνοστοιχεια πια και ποσο?

ΥΓ Οταν λες λιπασμα γαρδενιας, εννοεις καποιο υγρο λιπασμα συγκεκριμενο ή οτι να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φιλε ευγενιε εδω και μερες μελεταμε με τον Μαριο το φωτιστικο σου για κανε ενα update να δουμε αποτελεσματα και δικα σου σχολια!

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε καλημερα! Πραγματικά το φωτιστικό σου μας έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον και θέλαμε feed back για τις δυνατότητες του, την ποιότητα του και φυσικά την συμπεριφορά των κοραλλιών σου! Επισης μπορείς να μας πεις αν συνδέεται με Pc?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. λογο του οτι ημουν διακοπες και δεν ειχα ιντερνετ αργισα να απαντησω. Και τωρα βασικα ταξιδευω σε καραβι και παλι καλα με λυπηθηκε η vodafone και με αφησε να μπω απο το κινητο. Με Pc οχι δεν συνδεεται. εχει δικο του Wi fi με δικο του κοντρολερ που κανεις τις ρυθμησεις. Μολις φτασω σπιτι (αυριο) θα σας γραψω την μεχρι τωρα εμπειρια μου με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια....

Λοιπον με το φωτιστικο ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Η αναπτυξη των κοραλιων ειναι απιστευτη κυριος στα SPS και μ****α. Στα LPS (εκτος απο εμφυλιες που πανε σφαιρα) θα ελεγα οτι ειναι καπως στάσιμα τα πράγματα, κυριος σε caulastrea, και brain coral). Πιθανον να φταίει κατι αλλό και οχι το φωτιστικό. (Σιγα σιγα θα τα καταφέρω και με τις caulastrea)

Το φωτιστικο εχει 2 δυνατοτητες. Να το αγορασει καποιος με WIFI ασυρματο, ή με ενσυρματο. (Εγω πηρα το ασυρματο). Αν το ενυδρειο ειναι μεγαλο μπορουν να συνδεθουν σε σειρα 2-3 φωτιστικα με δικο τους καλώδιο και ρυθμίζονται απο τον κοντρολερ. Το φωτιστικο εχει καποιες ετοιμες ρυθμησεις κατα του κατασκευαστη τα "πιστευω" αλλα εχει και το απολυτο DIY το οποιο και χρησιμοποιω. Στο DIY παιρνεις τον έλεγχο των λέντ και κανονίζεις μόνος σου το ποσοστό (%) της έντασης των λέντ ανα 4 γραμμες(δηλαδη 1 γραμμη ασπρα, 2η μονο μπλε κλπ) Εχει 8 "set points" στα οποια μπορεις να βάλεις ωρα , και ποσοστο έντασης φωτισμου, για κάθε καθε γραμμη ξεχωριστα. Π.Χ set point 1 για 16:00 απογευμα L1(γραμμη 1 βιολετι) 50% L2 60% (γραμμη 2 ασπρα) L3 65% (γραμμη 3 μπλε) L4 50%(γραμμη 4 ασπρα).

Σαν ποιότητα κατασκευης (αν και δεν εχω εμπειρια με πολλά φωτιστικα του είδους) θα το χαρακτηρησα τέλειο και αθόρυβο. Μπορει κάποιος να το κρεμάσει(προτεινόμενο απο την εταιρία) ή να το στειρίξει με brackets (εξτρα χρεωση!). Καλυπτει όλο το φάσμα του φωτός και οσοι έχετε θέματα με αλγες εγω προσωπικα δεν έχω δει ουτε μια (Ομως....ουτε παλαιότερα είχα, με άλλα φωτιστικα!). Σαν watt στα 130 λτ που ειμαι και στα 120 που ειναι το φωτιστικο με υπερκαλυπτει. Το δουλευω στα 65 % max!!

Για τους ποιο απαιτητικους "παιχνιδιαρικους" χρήστες το φωτιστικο διαθέτει αστραπες και συνεφιες. Σε demo που εχει ο κοντρολερ προκυμένου να δει ο χρήστης τις δυνατοτητες του φωτιστικου η συννεφια ειναι πολύ καλη. Οι αστραπες πιστευω θα τρομαζουν τα ψαρια. Στην φυση οταν αστραφτει και στρεσαρετε καποιο ψαρι εχει την δυνατοτητα να παει και 150 μετρα βαθος να κρυφτει. Εγω εχω βαθος 60 εκ. (προσωπικη μου αποψη αυτο)

Προς το παρων δεν τα εχω δουλεψει. Ισως να βαλω καμια συννεφια στο μελλων γιατι μου άρεσε η εναλαγή και η αυξομειωση του φωτισμου.

Παραθετω φωτογραφιες του ΠΡΙΝ και του ΜΕΤΑ για να δειτε την αναπτυξη των κοραλιών. Παρατηρήστε κορυφές και παρακλάδια.

Κατι αλλο δεν εχω να προσθεσω και γιαυτο ρωτήστε οτι θελετε. Στο site του κατασκευαστη έχει πολλές πληροφορίες πάντος.

Ξεκιναω με φωτος ΠΡΙΝ

20140626_171734_zpsc08f73c3.jpg

20140626_171742_zps2f2343e5.jpg

20140626_171641_zps8fc710c8.jpg

20140626_171632_zpsc57058ee.jpg

20140626_171612_zpsc2b527d1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...