Jump to content

Nέο Ασιατικο Ενυδρειο...


stratigos24

Recommended Posts

Στηνω σιγα σιγα ενα ενυδρειο με διαστασεις 60x30x35 με σκοπο να φιλοξενησει ενα μονομαχο ή μερικα Τrigonostigma espei (ειτε ενα μονομαχο με μερικα Τrigonostigma espei, ακομα δεν εχω καταληξει) και ειμαι στη φαση που κανω πειραματακια για το στησιμο. Μεχρι στιγμης εχω παρει 3 ξυλα driftwood και ενημερωτικα ο βυθος θα εχει και φυλλα catappa. Το νερο θα ειναι σκουρο λογω αυτων και της τυρφης που θα επεξεργαζομαι το νερο. Ισως μπει και καποιο φυτο επιφανειας.

 

Σας αρεσει καθολου το παρακατω στησιμο? Και ακομα, τι ειδος και χρωμα βυθου θα βαζατε?

 

 

post-42098-0-20077000-1391442903_thumb.jpg

post-42098-0-14906600-1391442911_thumb.jpg

post-42098-0-65750800-1391442919_thumb.jpg

post-42098-0-62204400-1391442928_thumb.jpg

post-42098-0-30255600-1391443011_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σύν ένα στον paul με το σκεφτικό ότι θα είναι black water . Εναλλακτικά θα έβαζα ψιλόκοκκο μαύρο χαλικάκι .

Επίσης να πώ ότι μου αρέσει το ενυδρείο με την βάση του . Τί μάρκα είναι ;

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

Μπεζ ε.... Ειλικρινα δεν ξερω... Φοβαμαι οτι κατι ανοιχτο, δεν θα του ταιριαζει, επειδη ειναι και το ενυδρειο ασπρο. Δεν ξερω ομως...

Για καφε σκουρο σκεφτομουν αλλα δεν βρισκω (σε αμμο) και το μαυρο μου λενε 2 φιλοι οτι θα του πηγαινει (βρηκα και μαυρη χαλαζιακη αμμο) αλλα δεν ξερω αν θα μου αρεσει η αντιθεση που θα κανουν τα ξυλα με τον βυθο.

Στο προηγουμενο μου με cardinal tetra, ειχα μπεζ σαν πουδρα της aquatica και ειχα μεινει ευχαριστημενος. Δεν ξερω μονο και μονο επειδη το ενδυρειο ειναι ασπρου χρωματος..

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Όμορφο το ξύλο αν και προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο αυτά με τις πολλές διακλαδώσεις. Νομίζω ότι αν προσέξεις το στήσιμο θα βγει κουκλί!!!Όσο για τον βυθό θα έλεγα μπεζ άμμο ή ψιλόκοκκο χαλίκι σε φυσικές αποχρώσεις. Δεν θα πρότεινα καφέ για να κάνει αντίθεση με το σκούρο νερό. Καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καφέ σκούρο κάτω και black water ...... νομίζω ότι θα είναι πολύ σκούρο , πολύ μουντό και ούτε το ψάρι σου δεν θα φαίνεται μέσα .

Link to comment
Share on other sites

Eχω πολλες ριζες redmoor (με διακλαδωσεις που λες) αλλα δεν θελω να χρησιμοποιησω παλι τετοιο ξυλο και νομιζω (αν κανω λαθος διορθωστε με) πιο πολυ το redmoor χρησιμοποιειται σε Αμερικανικα για αμαζωνιου στησιματα. (??)

@ Jin

Δεν ειναι απιθανο να συμβει αυτο που λες, δεν ξερω αν θα με ενοχλει ομως κιολας το να ειναι πολυ σκουρο και ατμοσφαιρικο. Ισως και να μαρεσει. Δεν ξερω σιγουρα ομως. Και με ενα μπεζ βυθο (πιο ανοιχτο οπως λες), σιγουρα θα ειναι οκ σαν τελικο αποτελεσμα και θα δινει και λιγο ''φως'' στην ολη εικονα.... Βλεπουμε στην πορεια..

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Μαύρο χαλικάκι θα το σκουραίνει πολύ, πίστεψέ με... Δεν πιστεύω να σου δημιουργήσει πρόβλημα το λευκό χρώμα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι γ.......ατο!!!Και το ξυλο ωραιο.Τωρα για τα υπολοιπα γνωμη μου ειναι οτι πρεπει ν'αποφασισεις με βαση την αρχικη σου σκεψη που νομιζω οτι ηταν ασατικο βιοτοπικης προσεγγισης και να φτιαξεις ενα ενυδρειο συμφωνα με το προφιλ των ψαριων που θα επιλεξεις.Οι μονομαχοι π.χ στρεσαρονται με ανοιχτοχρωμους βυθους.Τη γυαλα παντως τη ζηλεψα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πώ ότι μου αρέσει το ενυδρείο με την βάση του . Τί μάρκα είναι ;

Aquatlantis η μαρκα και το μοντελο atlantis 60 με 10w led φωτισμο. Πηγαινα να παρω το Aquatlantis Bermudes 60 με T8, αλλα βαζοντας τα διπλα διπλα με ανοιχτο το φως, το atlantis ειχε τον διπλασιο και παραπανω φωτισμο σε ενταση απο το bermudes με την 15w T8. Επισης και το καπακι ειναι πιο λεπτο και φινετσατο στο atlantis 60 απο οτι στο Bermudes. Σχεδον ιδια τιμη εχουν ολα τις aquatlantis τα 60αρια (start 55, bermudes, aquadream, atlantis) μεταξυ τους.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ όμορφη γυάλα!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παω να παρω τωρα αμμο μπεζ απο φιλο και βλεπουμε πως θα δειχνει... :)

Εχει αναβαθμιστει η aquatlantis... :P

Tα ξυλα που εχω καθονται με τη μια στον βυθο ή θελουν καποιο βαρος?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όλα τα ξύλα χρειάζονται μούλιασμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι καινουργια τα ξυλα θα χρειαστουν βαρος για να αποροφησουν νερο. Μπορεις και απλα να τα αφησεις στην επιφανει, να βουλιαξουν και να φτιαξεις το στησιμο με νερο μεσα. Επισης ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ενυδρειο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και την αμμο, οποτε ή σημερα ή αυριο μπαινει σε λειτουργια. Ελπιζω να πεσετε εξω, και να βουλιαξουν κατευθειαν. :)

Link to comment
Share on other sites

+1000 για τον μαυρο βυθο!

Η ριζα ειναι πολυ ωραια!

Τα ξυλα καλυτερα να τα μουλιασεις πριν τα βαλεις στο ενυδρειο! Τωρα εσυ που θες blackwater απλα πλυντα πριν τα βαλεις και μετα βυθισε τα με μια πετρα αν επιπλεουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα, μονο η μια εμεινε βυθισμενη. Οι αλλες ''αραζουν'' στη επιφανεια. :P

Τις αφηνω και οποτε πεσουν.

@Sturm

Τελικα με επεισαν και εβαλα την μπεζ... για να δουμε αν θα το μετανοιωσω στο τελικο αποτελεσμα ή οχι...

@all

Κανα πολυ μικρο (εννοοντας πιο μικρο απο αλλα), πολυ οικονομικο (εννοοντας το ποσο κοστιζει, οχι το ποσο καταναλωνει), εξωτερικο φιλτρο ξερετε (οχι κρεμαστο)?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες εξωτερικο ε ενα 35αρι θα το δωσεις για να παρεις το fluval 106 !

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις μεταχειρισμενο? Γιατι πανω απο 60 το βρισκω στα καταστηματα (στα 2 τουλαχιστον που κοιταξα) στο ιντερνετ.

Ειδα και το 2211 (eheim classic 150). Αξιζει?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Nαι εχεις δικιο! Ισως σε sun sun τοτε κατι αλλα δεν ξερω αν θα ειναι με τα υλικα του ή οχι! Παντως εγω θα το παιρνα το fluval! Θα εκανα υπομονη ενα μην παραπανω και θα το παιρνα! Αξιζει να ξεκινησεις σωστα!

Link to comment
Share on other sites

Τo fluval 106 το παιρνω και με οτι εχει ειναι ετοιμο για να δουλεψει ή θελει και τιποτα αλλο? Κατι διπλα βανακια διαβαζω (οχι για το fluval, γενικα βλεπω αυτο το ''διπλα βανακια'') και δεν εχω ιδεα απο εξωτερικα φιλτρα. Φαντασου παλια ειχα παρει ενα ενυδρειο με ενα eheim 2233 (δεν το λειτουργησα εκεινο το ενυδρειο) και δεν ηξερα ουτε πως ανοιγει.. :P

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται και με τους αρλεκινους στη φωτο δενει ωραια, αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα το εβαζα. Δεν θα ειναι (μαλλον) και τοσο φωτεινο το ενδυδρειο στο τελος..

Link to comment
Share on other sites

Τo fluval 106 το παιρνω και με οτι εχει ειναι ετοιμο για να δουλεψει ή θελει και τιποτα αλλο? Κατι διπλα βανακια διαβαζω (οχι για το fluval, γενικα βλεπω αυτο το ''διπλα βανακια'') και δεν εχω ιδεα απο εξωτερικα φιλτρα. Φαντασου παλια ειχα παρει ενα ενυδρειο με ενα eheim 2233 (δεν το λειτουργησα εκεινο το ενυδρειο) και δεν ηξερα ουτε πως ανοιγει.. :P

Θέλει έξτρα βιολογικό υλικό. Κατά τα άλλα είναι "κομπλέ". ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...