Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Όλα οκ..το ανταλλακτικό έκανε 13 ευρώ, κατέβηκα στο Ρέντη και το πήρα.

 

Όσο έλειπα είχα βάλει την αεραντλία μέσα στον κουβά με τα υλικά.  Νομίζω είμαι εντάξει...

Link to comment
Share on other sites

Nα σας γράψω κάτι για να προστατευόμαστε γενικά. 

 

Πρέπει να κλείνουμε τις μπρίζες πριν από κάθε συντήρηση. Τελείως. 

 

Σήμερα με τίναξε το ρεύμα.. Τόσο που με έπιασε πονοκέφαλος.

 

Εγώ προσωπικά χέρι πριν κλείσω τα πάντα δεν ξαναβάζω στο ενυδρείο:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τόν Ευθύμη. Προσωπικα έχω βάλει στα φίλτρα διακόπτες. Έτσι δεν τα βγάζω από την πρίζα, αλλά τους κλείνω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τόν Ευθύμη. Προσωπικα έχω βάλει στα φίλτρα διακόπτες. Έτσι δεν τα βγάζω από την πρίζα, αλλά τους κλείνω.

Θα μπορούσα να πάθω μεγάλη ζημιά. Δεν ηλεκτρίστικα, με χτύπησε κανονικά.

 

Ήθελα να το αναφέρω επειδή βάζουμε όλοι χέρι μέσα και παρόλα αυτά δεν κλείνουμε τις παροχές..

Link to comment
Share on other sites

Αυτα παθαινεις οταν αγοραζεις κινεζιες... :P

Εγω ποτε δεν κλεινω τπτ... τοσα ενυδρεια και τοσα χρονια δεν με εχει χτυπησει το ρευμα...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά :P (ελπίζω να μη σε γλωσσοφάω).

Link to comment
Share on other sites

1. Χαμήλωσα το co2 και σαν να ζωντάνεψε το ενυδρείο.

 

2. Καλοσώρισα 3 cpd :) . Ναι ξέρω πρέπει να μπαίνουν πάνω από 5-6 απλά ήθελα να δω πως τα πάνε. Είναι αξιαγάπητα. Τα λένε πολύ ντροπαλά αλλά κινούνται διαρκώς και παίζουν μεταξύ τους πολύ περισσότερο από τους καρδινάλιους οι οποίοι αράζουν την πέτσα τους όλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά :P (ελπίζω να μη σε γλωσσοφάω).

 

χαχα,, με εχει χτυπησει ρε συ , μην ανυσηχεις... :P

Οσα κινεζικα και αν αγορασα μετα απο 1-2 χρονια ειχαν διαροες, ακομη και στους θερμοστατες.

Οποτε πλεον επωνυμα και αυτα που δινουν χρονια εγγυηση... :)

1. Χαμήλωσα το co2 και σαν να ζωντάνεψε το ενυδρείο.

 

2. Καλοσώρισα 3 cpd :) . Ναι ξέρω πρέπει να μπαίνουν πάνω από 5-6 απλά ήθελα να δω πως τα πάνε. Είναι αξιαγάπητα. Τα λένε πολύ ντροπαλά αλλά κινούνται διαρκώς και παίζουν μεταξύ τους πολύ περισσότερο από τους καρδινάλιους οι οποίοι αράζουν την πέτσα τους όλη μέρα.

Γιατι το χαμηλωσες?

Link to comment
Share on other sites

χαχα,, με εχει χτυπησει ρε συ , μην ανυσηχεις... :P

Οσα κινεζικα και αν αγορασα μετα απο 1-2 χρονια ειχαν διαροες, ακομη και στους θερμοστατες.

Οποτε πλεον επωνυμα και αυτα που δινουν χρονια εγγυηση... :)

Γιατι το χαμηλωσες?

Νίκο έβλεπα γενικά ότι πέσανε όλα σε λήθαργο τελευταία.

 

Πήρα μετρήσεις ph kh και βρήκα συγκεντρώσεις 60 ppm co2. Ξαναμέτρησα και πάλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έβλεπα γενικά ότι πέσανε όλα σε λήθαργο τελευταία.

 

Πήρα μετρήσεις ph kh και βρήκα συγκεντρώσεις 60 ppm co2. Ξαναμέτρησα και πάλι τα ίδια.

 Πως εβγαλες τα 60ppm ?

Αφου εχεις ενεργο υποστρωμα και ριζες μεσα, και αυτα επηρεαζουν το ph....

Ποια kh μετρησες ?

ανθρακικη καθαρα ή αλκαλικοτητα? :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν ακολουθήσω τον πίνακα έχω πάνω από 100ppm co2.

Αν το drop checker είναι ανοιχτό πρασινο είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Πως εβγαλες τα 60ppm ?

Αφου εχεις ενεργο υποστρωμα και ριζες μεσα, και αυτα επηρεαζουν το ph....

Ποια kh μετρησες ?

ανθρακικη καθαρα ή αλκαλικοτητα? :P

Με υγρά τεστ, αλκαλικότητα :P
Link to comment
Share on other sites

Αλκαλικότητα ναι. dkh

 

Κίτρινο ήταν το dropchecker μέρες παιδιά.

 

Ακόμα και με το μάτι να το δεις 160 φυσαλίδες δεν ρίχνεις σε 80 λίτρα καθαρά.

 

Τώρα στις 120 λογικά θα είναι ανοιχτό πράσινο το checker. Απλά μου τελείωσε το υγρό και δεν έχω να βάλω.

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Επειδή δεν έχω δικαίωμα για άλλη αγγελία , έχω κάποια φυτά και όποιο φιλαράκι θέλει μου λέει να του τα δώσω.

 

pogostemon stellatus broad leaf. Σχετικά γρήγορης ανάπτυξης, προτείνεται για πλάτη. 

alternanthera red ruby. Σχετικά αργής ανάπτυξη αλτερνανθέρα,προτείνεται για μέση και πλάτη.

 

Επειδή δεν έχω που να τα φυλάξω όποιος θέλει ας μου πει σύντομα γιατί θα μου χαλάσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πιστεύω αν έχει σταματήσει να ασχολείται τόσο τακτικά όπως έκανε, θα γράψει:

Παιδιά, το ενυδρείο έχει σταματήσει να βγάζει άλγες, έχει βρει την ισορροπία του και εγώ την ησυχία μου  :hehe

 

Και για να στηρίξω αυτή την πρόταση, έβγαλα την grolux και στη θέση της έβαλα μια 6500k daylight της sera με σκοπό να βγάλει η rotala πιο κόκκινο χρώμα λόγω πιο δυνατού φωτισμού. Μέχρι τότε, στην κυριολεξία ίχνος άλγης! Το ενυδρείο είχε ισορροπήσει (ήταν και η γέννα στη μέση και έκανα πλέον μόνο τα βασικά).

Αποτέλεσμα; Τριχοειδή άλγη στα φυτά και αυτή την πράσινη που είναι σαν cladophora στο γρασίδι (την είχα ξαναβγάλει παλιότερα). Παίζει ΜΕΓΑΛΟ ρόλο η ωρίμανση και η ισορροπία!!!

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά όπως καταλάβατε από τον Ιούλιο σταμάτησα κατά κάποιον τρόπο την ενασχόληση με το ενυδρείο.

Επειδή στις διακοπές είχα προσωπικές ατυχίες , κάτι ζημιές στο αυτοκίνητο κάτι θεματάκια υγείας κλπ όταν γύρισα το βρήκα σε ένα κακό χάλι επειδή είχε σταματήσει και το co2 αλλά και επειδή η ταίστρα ήταν λίγο της πλάκας και ταίζε μέσα ανεξέλεγκτα.

Ίσως είχα καταφέρει να το σώσω με προσπάθεια αλλά για να μην σας πω ψέμματα δεν είχα την όρεξη να το κάνω :)

 

Με αυτά και με αυτά το ενυδρείο είναι σε λειτουργία αλλά τρέχει ολομόναχο χωρίς παροχές , λιπάνσεις , co2 και αλλαγές νερού..

Έχουν μπει όλα σε αγγελία προς πώληση παρόλο που μου περνάνε σκέψεις για μία επαναφορά σε κάτι απλό μη φυτεμένο.

Το αφήνω για το μέλλον όμως , καλά να είμαστε και θα φτιάξω κάτι καινούργιο όταν θα έχουν μπει άλλα πράγματα σε τάξη!

 

Έως τότε συνεχίζετε εσείς να δίνετε ωραίες εικόνες , εγώ μπαίνω και χαζεύω που και που.

Εις το επανιδείν

Link to comment
Share on other sites

Υγεια πανω απ'ολα!

 

Ευχομαι να εισαι καλα,και να εχεις την ορεξη καποια στιγμη να ξανακανεις κατι ομορφο,ας ειναι και απλο,αυτο θα το κανει ακομα πιο ομορφο. ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Παιδιά όπως καταλάβατε από τον Ιούλιο σταμάτησα κατά κάποιον τρόπο την ενασχόληση με το ενυδρείο.

Επειδή στις διακοπές είχα προσωπικές ατυχίες , κάτι ζημιές στο αυτοκίνητο κάτι θεματάκια υγείας κλπ όταν γύρισα το βρήκα σε ένα κακό χάλι επειδή είχε σταματήσει και το co2 αλλά και επειδή η ταίστρα ήταν λίγο της πλάκας και ταίζε μέσα ανεξέλεγκτα.

Ίσως είχα καταφέρει να το σώσω με προσπάθεια αλλά για να μην σας πω ψέμματα δεν είχα την όρεξη να το κάνω :)

 

Με αυτά και με αυτά το ενυδρείο είναι σε λειτουργία αλλά τρέχει ολομόναχο χωρίς παροχές , λιπάνσεις , co2 και αλλαγές νερού..

Έχουν μπει όλα σε αγγελία προς πώληση παρόλο που μου περνάνε σκέψεις για μία επαναφορά σε κάτι απλό μη φυτεμένο.

Το αφήνω για το μέλλον όμως , καλά να είμαστε και θα φτιάξω κάτι καινούργιο όταν θα έχουν μπει άλλα πράγματα σε τάξη!

 

Έως τότε συνεχίζετε εσείς να δίνετε ωραίες εικόνες , εγώ μπαίνω και χαζεύω που και που.

Εις το επανιδείν

 

 

Εσύ να είσαι καλά και όλα τα άλλα φτιάχνονται!ότι θές για βοήθεια μήν διστάσεις να ζητήσεις....(τί θα έλεγες να κάνεις ένα ωραίο ενυδρείο με killifish?) :)

 

Link to comment
Share on other sites

Υγεία πάνω απ' όλα Ευθύμη.

Ωραία ιδέα αυτή του Δημήτρη με τα killifish...

Ίσως να σκεφτείς και καμία Αφρική!!!:)

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...