Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Το ίδιο ακριβώς πήρα! Και να εδώ δείχνει μεγάλες ρίζες ότι έχει.. Ποιος ξέρει τώρα τι παίζει .Εγώ το έθαψα έως ένα σημείο για να κάτσει κάτω.

 

Θα σου βγάλω φωτογραφία το απόγευμα ένα κομμάτι που ξέμεινε να ρίξεις μια ματιά. Μου φάνηκε πολύ περίεργο να έχει φύλλα μεγάλα σε μήκος και να είναι πυκνό και από κάτω τίποτα.

Παραγωγή Dennerle νομίζω δεν ειναι κακό που το λέω :)

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον ητανε κλαδεμα, απο αλλο γλαστρακι...:)

Kανονικα βγαζει ριζες...

Δεν τρεχει τπτ σε 1-2 εβδομαδες θα ριζωσει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον ητανε κλαδεμα, απο αλλο γλαστρακι... :)

Kανονικα βγαζει ριζες...

Δεν τρεχει τπτ σε 1-2 εβδομαδες θα ριζωσει κανονικα.

A ...μάλιστα το έπιασα.

 

Ενδιαφέρον φυτάκι Νίκο και κάνει ωραία αντίθεση αν βγαίνει πίσω από κανένα κόκκινο. Μακάρι να πάει καλά γιατί βλέπω διάφορα ενυδρεία που τους λιώνει για κάποιο λόγο.

 

Δοκίμασα επίσης σε μία γωνία μπροστά του ενυδρείου μόντε κάρλο έτσι για να δοκιμάσω και άλλα γρασιδάκια. Είναι ολοφάνερο ότι το ριζικό του σύστημα είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με της κούμπας. Το φυτεύεις άνετα και stem stem αν θες. Παρόλα αυτά μπορώ να σου πω ότι με κερδίζει η κούμπα σαν φυτό για χαλί.

Link to comment
Share on other sites

Nικο εσύ που το ξέρεις το φυτάκι..

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταφέρω την cabomba την furcata να την βάλω κάπως σε σημείο που έχει ροή; Δεν μπορώ να την στερεώσω στη γωνία που θέλω γιατί έχει κυκλική ροή και μου την παίρνει. Απλά λυγίζει δεν κάθεται.

Link to comment
Share on other sites

Bαλε της ενα καλαμι και δεσε την ... :P

Καλάμι; Τι καλάμι Νίκο δεν κατάλαβα αχαχα

Link to comment
Share on other sites

Τπτ ρε συ... πλακα κανω...

Δεν μπορεις να κανεις κατι, εκτος αν αλλαξεις θεση το φυτο ή την ροη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με βλέπω να την κρατάω. Ρίζα δεν βγάζει, ροή δεν γουστάρει , όλο προβλήματα δημιουργεί η κυρία..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

 

Λοιπόν έχω περιορίσει πάρα πολύ το πρόβλημα με την άλγη που έχω από 28 Μαίου. Πολύ μάχη εδώ και 1 μήνα..

 

Το πρόβλημα δυστυχώς παραμένει και μεγαλώνει ΜΟΝΟ πάνω στην κούμπα, σε μικρότερο βαθμό αλλά υπαρκτό. Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί αυτό; Φταίει επειδή είναι αργής ανάπτυξης η κάτι άλλο; Σαν φυτό δείχνει υγιές και καταπράσινο.

 

Τα στεμ φυτά μου παραμένουν πεντακάθαρα εδώ και πολλές ημέρες! Ήταν χάλια και αυτά αλλά ως δια μαγείας σταμάτησαν να πιάνουν άλγη και δεν έχουν τίποτα πάνω τους.

 

Μόνο η κούμπα...γκρρρ... Επίσης, σήμερα αφαίρεσα και την 1α πέτρα από τις 2 ΑΤΛΑΣ που έχω μέσα γιατί διάβασα στο φόρουμ μας πως υπάρχει περίπτωση πετρώματα να περιέχουν πυρίτιο του κάτι δεν θυμάμαι οπότε κάνω και αυτό το τεστ.

 

Τέλος, πάνω στο ξύλο μου έχω δει κάτι σαν πράσινες τριχούλες σε ένα σημείο , υπάρχει περίπτωσει να είναι και κλαδοφόρα. Με οδοντόβουρτσα πάντως δεν βγαίνει είναι σαν κολημένα τριχάκια πάνω στο ξύλο. Ρίχνω οξυζένε σε αυτή την περίπτωση;

 

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι οξυζενε ή excel...

Την cuba δεν την λες και αργεις αναπτυξης.

Νίκο ναι δεν της λες και αργής ανάπτυξης και αυτό το παρατηρώ και εγώ αν σκεφτείς πόσες φορές την έχω κλαδέψει.

 

Γιατί όμως επιλέγει αυτή και τις moss; Οτιδήποτε άλλο πλέον στο ενυδρείο απλά δεν το αγγίζει καθόλου και το αφήνει καθαρό.

 

Μήπως φταίει το γεγονός πως δεν μπορεί να καθαριστεί 100% οπότε πάντα μένει μέσα της κάτι; Δεν βρίσκω λογική γιατί πχ να έχει σταματήσει να πηγαίνει λίγα εκατοστά παραδίπλα αλλά εκεί να επιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη, θα φυγει ρε συ.

Λογικα οπως το ειπες, δεν μπορεις να καθαρισεις 100%

Τα στεμ υποψιάζομαι πως εκτός απότι καθαριζόντουσαν τελείως λόγω ύψους λαμβάνουν περισσότερο co2 και ο2 και είναι καλύτεροι ανταγωνιστές.Αυτή δεν καθαρίζεται 100% γιατί δεν μπορείς να φτάσεις τόσο βαθιά.

 

Να δούμε και αν η πέτρα που έβγαλα βγάζει καμία ουσία και οφείλεται σε αυτή το θέμα αυτό. 

 

Διοξείδιο είμαι πολύ ψηλά 3-4φ/δ, οξυγόνωση από κυκλοφορητή και φίλτρο και λίπανση καθημερινή και πολύ προσεχτική. Φυτομάζα μεγάλη και περιμένω τα στεμ να φουντώσουν στην πλάτη ώστε να υπάρξει όγκος-κατανάλωση θρεπτικών. Οπότε όπως καταλαβαίνεις έχω καλύψει όλους τους βασικούς παράγοντες που χρειάζεται.

 

Αλλαγές νερού 2 μεγάλες/εβδομάδα και έφτανα να κάνω και κάποιες 10% ενδιάμεσα :)

 

Το excel επιβεβαιωμένα δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες θα βοηθουσαν , neocaridina εφοσον ειχαν φτασει σε μεγαλο πληθυσμο.

Καθαριζουν εκει που δεν μπορεις εσυ...

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες θα βοηθουσαν , neocaridina εφοσον ειχαν φτασει σε μεγαλο πληθυσμο.

Καθαριζουν εκει που δεν μπορεις εσυ...

Έχω 5 αμάνο. Με παίρνει να βάλω και άλλες γαρίδες; Πχ μου αρέσουνε πολύ οι crs αλλά δεν έχω ψαχτεί αν μπορώ να βάλω.

 

Γενικά προσέχω πολύ τα είδη που βάζω μέσα να υπάρχει αρμονία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 5 αμάνο. Με παίρνει να βάλω και άλλες γαρίδες; Πχ μου αρέσουνε πολύ οι crs αλλά δεν έχω ψαχτεί αν μπορώ να βάλω.

 

Γενικά προσέχω πολύ τα είδη που βάζω μέσα να υπάρχει αρμονία.

crc.. με τπτ... δεν αντεχουν λιπανση, co2 και θελουν ειδικες παραμετορυς gh kh ph tds θερμοκρασια. 

Οπως ειπα neocaridina...

Link to comment
Share on other sites

crc.. με τπτ... δεν αντεχουν λιπανση, co2 και θελουν ειδικες παραμετορυς gh kh ph tds θερμοκρασια. 

Οπως ειπα neocaridina...

Eυχαριστώ Νίκο, θα το ψάξω το γένος και θα δω μήπως προσθέσω κάποιες :)

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να βάλω μερικές γαρίδες ακόμα. Έχω 5 αμάνο.

 

Θα μπορούσα να βάλω cherry shrimp; Πχ άλλες 5;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις αλλα οχι μονο 5,βαλε καμια 10αρια.

Αλλα να ξερεις οτι καποιες μπορει να γινουν και γευμα απο τα νεον που εχει,ειδικα ο γοννος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις αλλα οχι μονο 5,βαλε καμια 10αρια.

Αλλα να ξερεις οτι καποιες μπορει να γινουν και γευμα απο τα νεον που εχει,ειδικα ο γοννος.

Α μάλιστα .. Οπότε τα cardinal χτυπάνε τα μωρά άρα το πρόβλημα είναι τα μειωμένα ποσοστά επιτυχίας στην αναπαραγωγή;

 

Θα βάλω 10 :)

 

Γενικά, Κώστα επιβαρύνουν την βιολογία οι γαρίδες;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν την επιβαρυνουν την βιολογια οι γαριδες,τουλαχιστον οχι οσο τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

4 red cherry βρήκα για την ώρα και έβαλα.. Δυστυχώς δεν είχε παραπάνω..Ίσως μέσα στην εβδομάδα.

 

Έκανα 2 ώρες προσαρμογή. Όταν τις έβαλα η αλήθεια είναι πως οι καρδινάλιοι για κάποια δευτερόλεπτα τις αντιμετώπισαν ως φαγητό αλλά ευτυχώς τα παράτησαν γρήγορα και αυτές χάθηκαν μέσα στα φυτά και στα γρασίδια.

 

Γενικά, ούτε τις αμάνο συναντάω εύκολα και έχω την αίσθηση πως φοβούνται τα cardinal και βγαίνουν βράδυ περισσότερο.

 

Αυτή την εβδομάδα λέω να μην κάνω μεσοβδόμαδη αλλαγή. Έχω τρίχα διάτομων πάνω στην κούμπα αλλά κουράστηκα..Ας το αφήσω να δω και τι τάσεις έχει πλέον...

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια δεν έκανες δουλειά με την μείωση φωτισμού;

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια δεν έκανες δουλειά με την μείωση φωτισμού;

Κοίταξε, η ανάπτυξη της έπεσε πάνω από 50% όσον αφορά στις ταχύτητες που είχε. Αυτό έγινε άμεσα με το που έπεσε το φως. Από εκεί και πέρα ότι μπορούσε να καθαριστεί 100% πλέον παραμένει 100% καθαρό. Όπως τα στεμ..

 

Το χαλί όμως δεν μπορώ να το καθαρίσω 100%... Δηλαδή για να καταλάβεις αν το έβγαζα τελείως και φύτευα καινούργιο το πιθανότερο κρίνοντας από τα υπόλοιπα φυτά θα ήταν να μην ξαναπιάσει αυτή την άλγη.

 

Αλλά ποιος ξυλώνει κούμπα 2 μηνών που έχει κλαδευτεί 2-3 φορές και έχει ριζώσει..

Με λίγα λόγια υπάρχει η άλγη αλλά υπάρχει μόνο πάνω στην κούμπα..Πίστεψε με μακάρι να υπήρχε στα στεμ και όχι εκεί :P

Link to comment
Share on other sites

Η ανάπτυξή της έπεσε λόγω της μείωσης φωτισμού, πάνε τα φυτά πιο αργά πάει και η άλγη πιο αργά. Αλλά μάλλον δεν ήταν αυτή η αιτία, διαφορετικά με τόσες αλλαγές και τόσο κυνήγι θα έπρεπε να υποχωρεί, όχι να αργεί να αναπτυχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...