Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

 Εγω συνηθως τις κλαδευω, και αφηνω το ριζωμα.

Αλλιως υπαρχει και αλλο τροπος , τραβας με το χερι τα παλια φυλλα και πεταει καινουρια φυτα..

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

A Μάλιστα δεν το ήξερα.

 

Ε μάλλον πρέπει τα μικρά φύλλα να τα αφαιρέσω με το χέρι για να βγάλει κανονικά μετά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε εσύ, καλά πάει. Ωραία έχει γίνει και η Cuba, σαν να έχει καθαρίσει.

Ωραίο και το καινούριο ξύλο που έβαλες... Αυτό πίσω του ειναι αλτερνανθερα;

Βάλε και κανενα άλλο φυτό, το γέμισες με αλτερνανθερα...

Βάλε και lily pipes, δεν μπορω να βλέπω αυτό το μπαστούνι πίσω... Ίσως και μαύρο φόντο.:)

Η furcata γιατί ειναι ανάποδα;:P

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε εσύ, καλά πάει. Ωραία έχει γίνει και η Cuba, σαν να έχει καθαρίσει.

Ωραίο και το καινούριο ξύλο που έβαλες... Αυτό πίσω του ειναι αλτερνανθερα;

Βάλε και κανενα άλλο φυτό, το γέμισες με αλτερνανθερα...

Βάλε και lily pipes, δεν μπορω να βλέπω αυτό το μπαστούνι πίσω... Ίσως και μαύρο φόντο. :)

Η furcata γιατί ειναι ανάποδα; :P

Ευχαριστώ. Πεντακάθαρη είναι η κούμπα Μάκη, αν πέρναγες σήμερα θα την έβλεπες. Φτου φτου αλλά εδώ και 3 ημέρες έχω αποχωριστέι τα διάτομα. Σε ένα σημειάκι έχω ελάχιστα την Τετάρτη θα τα πάρω και αυτά.

 

Από πίσω του είναι η alternanthera η red ruby αλλά είναι κλάδεμα από την αριστερή θα ψηλώσει. Ναι το παρακάνα με τις αλτερνανθέρες :P Από Τετάρτη θα μπουν μόνο πράσινα φυτά και θα σπάσουν τα χρώματα.

 

Μαύρο φόντο έχω από το απόγευμα σήμερα Μάκη :P Είναι άλλη φάση το μαύρο!

 

Η φουρκάτα είναι ανάποδα και ξεφυτεμένη γιατί παραπονιόταν από χτες ότι δεν έρχεσαι να την πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ συ οταν βαζεις λινκ απο το phtobucket επελεγε αυτο img.... και κανε paste εδω 

 

IMG_0273_zpspgtn8bxv.jpg

Και πανω που θα ρωταγα γιατι δεν βαζεις κανα φοντο απο πισω...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο είναι άλλη φάση το μαύρο φόντο. Το έβαλα σήμερα το απόγευμα λίγο αφού είχα τραβήξει την φωτογραφία. Υπερτονίζει τα χρώματα και δημιουργεί ωραίες σκιές.

 

 

Μέσα στην εβδομάδα , όταν συμμαζέψω και την δεξιά γωνία και προσθέσω αυτά που θέλω θα προσπαθήσω να σας τραβήξω και με το φόντο καμία ολοκληρωμένη φωτογραφία :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Πεντακάθαρη είναι η κούμπα Μάκη, αν πέρναγες σήμερα θα την έβλεπες. Φτου φτου αλλά εδώ και 3 ημέρες έχω αποχωριστέι τα διάτομα. Σε ένα σημειάκι έχω ελάχιστα την Τετάρτη θα τα πάρω και αυτά.

Από πίσω του είναι η alternanthera η red ruby αλλά είναι κλάδεμα από την αριστερή θα ψηλώσει. Ναι το παρακάνα με τις αλτερνανθέρες :P Από Τετάρτη θα μπουν μόνο πράσινα φυτά και θα σπάσουν τα χρώματα.

Μαύρο φόντο έχω από το απόγευμα σήμερα Μάκη :P Είναι άλλη φάση το μαύρο!

Η φουρκάτα είναι ανάποδα και ξεφυτεμένη γιατί παραπονιόταν από χτες ότι δεν έρχεσαι να την πάρεις.

Περιμένουμε τις αλλαγές με τα νέα φυτά και το φόντο.... Και τα κλαδέματα...:P

Τι φυτά θα βάλεις;

Το helferi επίσης έχει γίνει πολυ ωραίο.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

IMG_0273_zpszgnuwmro.jpg

 

 

Νίκο στο σχεδιάκι δείχνει μετακίνηση του Inundatus δεξιά εκεί που δείχνω . Στα άσπρα ανάμεσα από τις αλτερνανθέρες heteranthera zosterifolia . Και στη θέση του Inundatus ;;;;

 

Μήπως έχεις καμία ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε τις αλλαγές με τα νέα φυτά και το φόντο.... Και τα κλαδέματα... :P

Τι φυτά θα βάλεις;

Το helferi επίσης έχει γίνει πολυ ωραίο.

Heteranthera zosterifolia , bacopa australis Και αν φύγει το ranunculus και πάει δεξιά και κάποιο ακόμα πράσινο φυτό.

 

Το helferi έχει πάρει τα πάνω του τον τελευταίο καιρό και μεγαλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι cherry είναι πολύ πολύ πιο τολμηρές από τις αμάνο. Βγαίνουν μπροστά και κινούνται διαρκώς. Οι αμάνο κρύβονται διαρκώς.

 

Οι καρδινάλιοι τις άφησαν στην ησυχία τους μετά τις πρώτες μέρες!

Link to comment
Share on other sites

άσχετο μήπως θα έπρεπε κάποια θέματα να συζητιούνται σε νέο τοπικ στις 54 σελίδες χάνεις κάπου την μπάλα και αν κάποιος θέλει να βοηθήσει κάπου δεν μπορεί αν δεν είχε παρακολουθήση από την αρχή το θέμα.

 

Προσωπικά είμαι υπέρ των μικρών θεμάτων ώστε να είναι ευκολοδιάβαστα και συνάμα διδακτικά για τους νέους, νομίζω πως κανένας νέος που θέλει να μάθει κάτι δεν θα κάτσει να διαβάσει 54 σελίδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

άσχετο μήπως θα έπρεπε κάποια θέματα να συζητιούνται σε νέο τοπικ στις 54 σελίδες χάνεις κάπου την μπάλα και αν κάποιος θέλει να βοηθήσει κάπου δεν μπορεί αν δεν είχε παρακολουθήση από την αρχή το θέμα.

 

Προσωπικά είμαι υπέρ των μικρών θεμάτων ώστε να είναι ευκολοδιάβαστα και συνάμα διδακτικά για τους νέους, νομίζω πως κανένας νέος που θέλει να μάθει κάτι δεν θα κάτσει να διαβάσει 54 σελίδες.

Δεν έχεις και άδικο Χρήστο. Σύντομα , θα κάνω αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου στην αντίστοιχη ενότητα . Οπότε θα είναι μαζεμένα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά κάποιες φορές τα κινέζικα αλλά παιδιά τώρα παραλίγο να γίνει ατύχημα.

 

Έχω ένα μικρό κυκλοφορητάκι made in china να βοηθάει στη ροή του ενυδρείου και ξαφνικά άρχισε να βγάζει καπνούς και να μυρίζει καμένο.. Αφού δεν μου έκανε ψάρια στη σχάρα πάλι καλά να λέμε...

 

Έπεσε το ρελέ σε δευτερόλεπτα πρωτού προλάβω να το βγάλω από την μπρίζα.

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Κινεζικα τι να περιμενεις... :)

Εχω και εγω καποια εσωτερικα κινεζικα, και εχουν διαροη...

Ενω καποια eheim παρολο που ειναι παλια , δεν εχουν παρουσιασει τπτ.

Γενικα ισχυει οτι πληρωνεις παιρνεις..

Link to comment
Share on other sites

Κινεζικα τι να περιμενεις... :)

Εχω και εγω καποια εσωτερικα κινεζικα, και εχουν διαροη...

Ενω καποια eheim παρολο που ειναι παλια , δεν εχουν παρουσιασει τπτ.

Γενικα ισχυει οτι πληρωνεις παιρνεις..

Ναι ισχύει... 

 

Έψαχνα κάτι μικρό να ενισχύσει την κυκλική ροή είχα δώσει 7 ευρώ και το είχα πάρει. Το 1ο πράγμα που είχα παρατηρήσει ήταν πως ζεσταίνεται. Αλλά το σημερινό ήταν επικίνδυνο. Καπνούς από την είσοδο του καλωδίου και βρώμισε καμένο. Μέχρι και ηλεκτροπληξία μπορείς να πάθεις......

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα υποστρώματα λειτουργούν σαν buffer και ρίχνουν το Ph , το dropchecker δείχνει λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, το drop checker αντιδράει σύμφωνα με το ph (αφού έχει σταθερή kh). Όταν λοιπόν το ph έχει πέσει με άλλους τρόπους εκτός διοξειδίου, δείχνει ναι μεν ανοιχτό χρώμα, αλλά δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό έχω κίτρινο dropchecker συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, το drop checker αντιδράει σύμφωνα με το ph (αφού έχει σταθερή kh). Όταν λοιπόν το ph έχει πέσει με άλλους τρόπους εκτός διοξειδίου, δείχνει ναι μεν ανοιχτό χρώμα, αλλά δεν ισχύει.

Δεν εμπιστευομαι γενικα το drop checker...

Δεν ειναι ακριβες.

Το drop checker δεν εχει να κανει με το ph του ενυδρειου....

Αφου μετραει μονο μεσω ανταλαγης αεριων.

Μπορει σε εκεινο το σημειο να εχεις περισσοτερο co2, μπορει να ειναι λαθος φτιαγμενο το 4 kh...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Ε πως ρε 'συ, αφού το χρώμα του βγαίνει με βάση το ph και την kh.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν ισχύει ο πίνακας kh/ph ενώ το drop checker αν δείξει κίτρινο υπάρχει πολύ διοξειδιο στην πραγματικότητα? Για ξαναδείτε το.

Link to comment
Share on other sites

Ε πως ρε 'συ, αφού το χρώμα του βγαίνει με βάση το ph και την kh.

Aπλα λεω οτι δεν επηρεαζεται το drop ,απο το αν ριχνει το ph το υποστρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έσπασε το φίλτρο.

 

Τι να κάνω για να κρατήσω τα βακτήρια ζωντανά και το ενυδρείο υγιές μέχρι αύριο;

Link to comment
Share on other sites

Baσικά είναι Σάββατο φεύγω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...