Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Η ανάπτυξή της έπεσε λόγω της μείωσης φωτισμού, πάνε τα φυτά πιο αργά πάει και η άλγη πιο αργά. Αλλά μάλλον δεν ήταν αυτή η αιτία, διαφορετικά με τόσες αλλαγές και τόσο κυνήγι θα έπρεπε να υποχωρεί, όχι να αργεί να αναπτυχθεί.

Ναι αλλά Άγγελε έφυγε από το 70% του ενυδρείου τελείως και μένει μόνο πάνω στην κούμπα.

 

Μέχρι πριν πιάνανε όλα και μάλιστα πάρα πολύ!!! Τώρα δεν έχω αλλού παρά μόνο στην κούμπα ! Βέβαια είχα 64 λούμεν/λίτρο έτσι...

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

H cuba μου γεννάει τρίχα διατομική.. Μόνο αυτή πουθενά αλλού στο ενυδρείο. Μάλλον επειδή δεν καθαρίζεται και επειδή δέχεται το υψηλότερο φως.

 

Εσείς στη θέση μου τι θα κάνατε; Θα την ξυλώνατε να βάλετε καινούργια ή θα κάνατε υπομονή; Μήπως να της πατήσω πολύ βαθύ κλάδεμα;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ βαθύ κλάδεμα στον κούμπα; Δεν ξέρω αν γίνεται :P

Link to comment
Share on other sites

...:(

 

Φοβάμαι μην την τσακίσω ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται αυτο που λες,θα ξηλωθει ολη..

Αν την ξηλωσεις και ξαναβαλεις,καταρχην δεν θα μπορεις να φυτεψεις και κατα δευτερων μπορει παλι να σου ξαναπιασει αλγη.Τα σπορια της αλγης θα ειναι μεσα στο ενυδρειο σου μεχρι να βρεις τι φταιει και να το αλλαξεις.Μολις θα βρησκει τις συνθικες που χρειαζεται θα ξαναπεταγετε παλι.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω αυτό που λες απλά επειδή κανένα άλλο φυτό πλέον εδώ και καιρό δεν πιάνει αυτή την άλγη είχαν αρχίσει να μου μπαίνουν ιδέες.. Ότι έχω προσθέσει εδώ και 2 εβδομάδες αλλά και άλλα φυτά που είχαν αυτή την άλγη τώρα δεν έχουν τίποτα πάνω τους. Η κούμπα όμως πιάνει και αρκετή μάλιστα.. Και σκεφτόμουν μα καλά γιατί μόνο εκεί πλέον και όχι αλλού. Αφού και η κούμπα μια χαρά υγιής δείχνει! Τι βρίσκει εκεί.

 

Είναι διατομική και με το που την πιάνω στα χέρια μου διαλύεται. Τα έχω δοκιμάσει όμως όλα..πολύ ανεβασμένο co2,  λίπανση καθημερινή , πολλές αλλαγές νερού , μέχρι και 1 πέτρα που είχα την έχω βγάλει μπας και. Παρόλα αυτά κάτι συνεχίζει να την τρέφει. Το νερό της βρύσης δεν πρέπει να είναι γιατί και στο προηγούμενο ενυδρείο το ίδιο νερό χρησιμοποιούσα.

 

Την έχω από 28 Μαίου κλείνει 2 μήνες μεθαύριο. Τα διάτομα κράτανε τόσο πολύ; Είχα την αίσθηση πως είναι μία άλγη λίγων εβδομάδων.......

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από χτες η κούμπα έφαγε μπλουμ πάλι...Διάτομα 10 εκατοστών..

 

Πήρα το ρίσκο και έκανα το βαθύ κλάδεμα. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά δεν την ξερίζωσα.. Απλά έφτασα ρίζα μέσα βαθιά..

 

Μέτρησα νιτρικά σήμερα και ήταν 50 με αλλαγή νερού Σάββατο. Μου κάνουν ιστορία τα νιτρικά ..

Link to comment
Share on other sites

Tα cardinal παιδιά μου αναγνωρίζουν τις cherry σαν φαγητό. Όταν ταίζω flakes τις μπερδεύουν και πάνε να τις χτυπήσουν αλλά και γενικότερα τρώνε κάτι κυνηγητά οι κακόμοιρες...

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου καρδινάλιοι την πέφτουν στα νεογέννητα σαλιγκάρια που είναι στο τζάμι, αλλά όταν βλέπουν ότι είναι σκληρά τα παρατάνε :P

Link to comment
Share on other sites

Πάνε προς τα εκεί και ακριβώς την ώρα που είναι για να πάρουν μπουκίτσα αυτές τινάζονται μακριά. Σήμερα επειδή δεν ταϊσα αυτό έγινε αρκετές φορές. 

 

Και δυστυχώς βρήκα μία γαρίδα ξέρη στο πάτωμα και έχω την αίσθηση πως παίζουν 2 ενδεχόμενα. Ή όταν έβγαλα την ρίζα για να την καθαρίσω έπεσε κάτω ή φταίει το πρόβλημα που έχω με τα νιτρικά μου από χτες που φτάσανε 40-50 , δεν άντεξε τις συνθήκες και πήγε να την κάνει.

 

Τείνω περισσότερο προς το 2ο . Ένα ανεξήγητο θέμα νιτρικών . Ταίζω σαν να πηγαίνω τους καρδινάλιους για μοντέλα της victoria secret και είχα κάνει αλλαγή νερού 50-60% το Σάββατο που μας πέρασε. Ε μέσα σε 2 ημέρες 40-50 νιτρικά και ανεβαίναμε. Μπλουμ άλγης καπάκια και ανήσυχα τα ψάρια.

 

Φτιάξανε σήμερα μετά από αλλαγή.. 

 

Όλα αυτά τα δημιουργεί το υπόστρωμα και τα νεύρα μου είναι τσατάλια. .....την ώρα και την στιγμή που δεν πήρα ένα flurite να τελειώνω και πήγα σε πιο δύσκολες καταστάσεις.

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Η γαριδα κατα πασα πιθανοτητα πηδηξε γιατι την κυνηγησαν τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Άρα πιστεύεις δεν είναι τα νιτρικά Κωστή;

 

Γιατί τις κυνηγάνε οι άτιμοι..Μάλλον επειδή είναι ακόμα μικρούλες.

Link to comment
Share on other sites

Μπα απο το κυνηγι μαλλον πηδηξε.

Παντως να ξερεις οτι δεν θα δεις πολλα μικρα ετσι.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τις αμάνο όχι δεν τις πειράζουν εδώ έχω αρχίσει να πιστεύω πως σε λίγο οι αμάνο θα πειράξουν τους καρδινάλιους. Αυτές οι απόκοσμες γαρίδες δεν καταλαβαίνουν τίποτα..

 

Κρίμα Κώστα ..Κοίταξε επειδή τώρα 3-4 έχω μαξ γιατί δεν είχα βρει..Εγώ θα πάρω μία 10αρια μέσα στην εβδομάδα και θα βάλω και θα δω η φύση πως θα το χειριστεί. Πάντως είναι πολύ πολύ ωραίες γαριδούλες τις συμπάθησα πολύ και είδα πως αυτές έχεις και εσύ στο γαριδάδικο.

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Για να μην πειράζουν τις amano μάλλον τους παίρνουν τον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι είναι και μεγάλες Άγγελε , δηλαδή αποτρέπονται γιατί καταλαβαίνουν πως δεν μπορούν να τις χωρέσουν ούτως ή άλλως.

 

Οι cherry που βρήκα 1-2 εκατοστά φαίνονται μεζές.

 

Αν πάρουν μπροστά τα stem μου και το φουντώσω λίγο πίσω ίσως υπάρξουν καλύτερες προυποθέσεις για μικρά γεννητούρια.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, γεννητούρια μην περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν ξέρεις Άγγελε! Στην φύση τα πάντα γίνονται, κρυψώνες υπάρχουν. Απλά έχω μειωμένες πιθανότητες :(

Link to comment
Share on other sites

Τις αμανο δεν τις πειραζουν γιατι ειναι μεγαλες.

Παντως απο τις cherry μη περιμενεις να δεις πολλα μικρα,ισως και καθολου αφου τα ψαρια σου ειναι ετσι.

Γι αυτο και λεμε οτι πολλοι λιγα ψαρια ειναι οκ για τις γαριδες,γιατι σε ολα τα ψαρια η γαριδα ειναι η τροφη τους.

Και μικρα να επιβιωσουν, δεν θα τα βλεπεις καθολου,γενικα δεν θα βλεπεις καθολου τις γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Aλήθεια είναι αυτό.Δύσκολα τις βλέπω προτιμούν να κρύβονται.

 

Πάντως τις cherry τις βρίσκω πολύ πιο θαραλέες από τις αμάνο. Οι cherry βγαίνουν και μπροστά πάνω στο γρασίδι. Οι αμάνο αρέσκονται να ζούνε στα ξύλα .

Link to comment
Share on other sites

Σε θέμα κατανάλωσης άλγης, ποιές είναι πιο δραστήριες; Σκέφτομαι να πάρω και εγώ μερικές.

Link to comment
Share on other sites

Σε θέμα κατανάλωσης άλγης, ποιές είναι πιο δραστήριες; Σκέφτομαι να πάρω και εγώ μερικές.

Οι amano κάνουν σίγουρα δουλειά.  Από τότε που γέμισαν οι ρίζες μου άλγη κάνουν πάρτυ... :bigemo_harabe_net-56:

Εγώ θέλω να καθαρίσω και από σαλιγκάρια... πως μπορεί να γίνει αυτό;;; ειδικά τα ramshorn.  Έχω την εντύπωση πως μου τρώνε κάποια φυτά που έχουν τρύπες...

Link to comment
Share on other sites

Kαλές είναι οι Αμάνο.

 

Οι cherry αναπαράγωνται και μακροπροθεσμα θα είναι καλύτερες. Στα θετικά τους και η ομορφιά σε σχέση με τις αμάνο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...