Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Οι cherry δεν κανουν και πολυ δουλεια στην αλγη,δεν τρωνε σχεδον τιποτα,ουτε τριχοειδη που ειχα,ουτε bba,ουτε staghorn.

Οι αμανο κανουν καλη δουλεια στην τριχοειδη αλλα μονο αν ειναι πολλες,αν ειναι 2-3 δεν κανουν πολλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες Κώστα πολλές για τι ομάδα μιλάς;

Link to comment
Share on other sites

Οι amano κάνουν σίγουρα δουλειά.  Από τότε που γέμισαν οι ρίζες μου άλγη κάνουν πάρτυ... :bigemo_harabe_net-56:

Εγώ θέλω να καθαρίσω και από σαλιγκάρια... πως μπορεί να γίνει αυτό;;; ειδικά τα ramshorn.  Έχω την εντύπωση πως μου τρώνε κάποια φυτά που έχουν τρύπες...

Μάκη, anentome helena για τα ramshorn. Διαφορετικά μείωσε λίγο το τάισμα ή προσπάθησε να μην μένει τροφή στον βυθό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kατάλαβα..

 

Μπορείς να κάνεις και καμία υπόθεση στο γιατί αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα με τα νιτρικά;

 

Ταίζω λίγο και κάνω καλές αλλαγές νερού. Τι μπορεί να φταίει που τα νιτρικά εκτοξεύονται μέσα σε 2-3 μέρες;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πολλα οργανικα στο βυθο,βρωμικο φιλτρο,χαλασμενο τεστ η μη αξιοπιστο η λαθος μετρηση.

Πολλα μπορει να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Για τα οργανικά δεν το ξέρω.. Για το φίλτρο το καθάρισα το Σάββατο και την Τρίτη 50 νιτρικά. Το τεστ νο3 είναι της API δεν έχω τώρα κάποιο 2ο να δοκιμάσω.

Υπάρχει περίπτωση να είναι από το υπόστρωμα; 

Όσο είχα πολύ δυνατό φως δεν είχα τέτοιο θέμα γιατί τα ρουφάγανε σαν τρελά. Από τότε που έπεσε το φως σημειώνεται αυτό.

 

Και για το δυνατό φως έχω αρχίσει να αναθεωρώ. Σίγουρα έχει επιβραδύνει το πρόβλημα αλλά πχ προχτές που τα νιτρικά πήγαν ψηλά έφαγε μπλουμ ξανά. Οπότε .....

Link to comment
Share on other sites

Κωστή όταν δεν υπάρχουν ψηλά νιτρικά και όταν δεν λιπαίνω δεν υπάρχει άλγη.

 

Η κάτι τρέχει με τα νιτρικά ή κάτι κάνω λάθος στη λίπανση..

Link to comment
Share on other sites

Συνχομπίστες σήμερα φόρτωσα πάνω μία τρίτη λάμπα. Μία Jbl 9000κ ευρέους φάσματος 1200 λούμεν.

 

Αφού σημειώθηκε μπλουμ με τις 2 λάμπες δεν είχε πλέον νόημα να έχω 1 φωτιστικό να κάθεται που το έχω πληρώσει. Του έβαλα μία καλή λάμπα και το φόρτωσα.

Θα βοηθήσει λογικά να ρουφηχτούν και τα νιτρικά που έχω πρόβλημα.

 

Η μεγάλη μου απορία είναι στη λίπανση παιδιά. Ότι λίπανση και αν ακολουθήσω , από την πιο ελάχιστη έως ΕΙ η άλγη που έχω κάνει μπλουμ στο ενυδρείο μέσα σε 2-3 ημέρες. Αν δεν κάνω λίπανση η άλγη δεν κουνιέται καθόλου ή αν κουνηθεί κουνιέται με ρυθμούς σαλιγκαριού. Είμαι φοβερό νουμπίδι σε αυτό το κομμάτι...

 

Τι γίνεται ρε παιδιά; 

Θα δοκιμάσω να βάλω μια χούφτα υπόστρωμα σε ένα μπολ και να πάρω μετρήσεις μετά από κάποιες ώρες.  Δεν γίνεται να ρίχνω 0,5 μλ flourish στα 80 λίτρα και να κάνει έκρηξη η άλγη. Κάτι παίζει ...

 

Βάζω ένα υστερόγραφο για 1 χτεσινό θέμα Ράστα που λέγαμε για την γαρίδα που πήδηξε. Τελικά ήταν αμάνο (μέτρησα τις cherry μου πριν λίγο). 

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι ευρέως φάσματος λάμπες.

Μπορείς να θυμηθείς τι έκανες όταν πρωτοεμφανίστηκε η άλγη αυτή; Υπάρχει περίπτωση να έχεις διορθώσει το λάθος και να συνεχίζει να πολλαπλασιάζεται επειδή πιθανόν υπάρχει σε σημεία που δεν βλέπεις ή δεν σιφωνάρεις και ξανά σχηματίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι ευρέως φάσματος λάμπες.

Μπορείς να θυμηθείς τι έκανες όταν πρωτοεμφανίστηκε η άλγη αυτή; Υπάρχει περίπτωση να έχεις διορθώσει το λάθος και να συνεχίζει να πολλαπλασιάζεται επειδή πιθανόν υπάρχει σε σημεία που δεν βλέπεις ή δεν σιφωνάρεις και ξανά σχηματίζεται.

Έτσι διαβάζω και εγώ. Στο μάτι με εντυπωσίασε πάντως όταν την άνοιξα και είδα στο ενυδρείο ωραίες αποχρώσεις. Ελπίζω να αποδείξει πως αξίζει τα λεφτά της γιατί είναι ακριβές λάμπες.

 

Άγγελε η άλγη εμφανίστηκε 10-15 μέρες αφότου έστησα το ενυδρείο και 1-2 μέρες αφότου ξεκίνησα λίπανση.

 

Προχτές έφαγε μπλόυμ ενώ έριχνα δόσεις ΕΙ .

Από προχτές ρίχνω μόνο κάλιο και δεν υπάρχει άλγη.

Κάτι δεν πάει καλά με την λίπανση σε συνδιασμό με το χώμα μου. Ότι δόση και αν έχω ρίξει από την πιο μικρή έως ΕΙ κάνει μπλουμ η συγκεκριμένη άλγη.

Και επίσης τα νιτρικά . Ξεφεύγουν τα νιτρικά πάνε 50 και κάνει μπλόυμ αυτομάτως.

 

Θα παίξω με κάλιο και ίσως λίγα φωσφωρικά για τις επόμενες μέρες και θα προσπαθήσω να είναι τα νιτρικά κάτω από 20. Αν συνεχίσει να μην κουνιέται σημαίνει πως κάτι από την λίπανση ή τα νιτρικά μου την έτρεφαν.

 

Τέλος, το ότι κούρεψα την κούμπα πάρα πολύ χαμηλά με βοήθησε να καθαρίσω πολύ τον τάπητα από αυτό το πράγμα.

Θα βγει άκρη που θα πάει. 1-1 αποκλείονται οι αιτίες και θα φτάσω στην πηγή.

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα μωράκι red cherry παιδιά στο ενυδρείο :) Λογικά θα ήρθε καταλάθος με την σακούλα γιατί μόνο 1 έχω δει! Μάλλον είμαι τυχερός που πρόλαβα να το δω :P

Link to comment
Share on other sites

Κάνω και εγώ δοκιμές με τα scape. Είναι τώρα λίγο άνω κάτω στη φωτό με ξεφυτεμένα φυτά και το dropchecker μπροστά γιατί κάτι έλεγχα αλλά βάζω για να μου δώσετε καμία ιδέα.

 

Οι σκέψεις μου εμένα είναι κύμα πίσω με τα κόκκινα στις γωνίες , τα Pogostemon κεντρικά αριστερά δεξιά. Μπροστά όλη η δεξιά γωνία θα αφοσιωθεί στην repens. 

 

2 φυτά πράσινα που περιμένω είναι για τα δεξιά και για διαγώνια αριστερά.

 

Η φουρκάτα θα αλλάξει θέση εκεί.

 

Κάθε ιδέα θα με βοηθήσει πολύ! Ευχαριστώ

 

http://i1074.photobucket.com/albums/w401/Light0r/IMAG0627_zpssbt9ehsx.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το pogostemon helferi δεν πάει με το scape σου...Καλύτερα να το βγάλεις!:P

Αυτό που δε μου αρέσει είναι ότι εκεί που τελειώνει η alternanthera η μεγάλη, αμέσως ξεκινάει η μικρή...θα μου άρεσε κάποιο πράσινο ενδιάμεσα να τα χωρίζει, για την αντίθεση στα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το pogostemon helferi δεν πάει με το scape σου...Καλύτερα να το βγάλεις! :P

Αυτό που δε μου αρέσει είναι ότι εκεί που τελειώνει η alternanthera η μεγάλη, αμέσως ξεκινάει η μικρή...θα μου άρεσε κάποιο πράσινο ενδιάμεσα να τα χωρίζει, για την αντίθεση στα χρώματα.

χαχαχαχαχαχαχα δεν πάει το helferi ε; χαχαχαχαχα <3

 

Μάκη εκεί ενοούσα ότι θα μπει το 1 από τα 2 πράσινα φυτά που περιμένω! Στο μυαλό μου είσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε καμιά μεγάλη φώτο ρε 'συ και άσε την εικόνα όπως είναι, μην την σκουραίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε δεν την έχω σκουρύνει τραβάει περίεργα το κινητό ενός φίλου.

 

Μεγάλη δεν σου εμφανίζεται ρε συ;

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και την γνώμη σας για τα προιόντα λίπανσης της TROPICA που ρίχνεις 1 φορά την εβδομάδα το ''κοκτείλ'' που έχουν.

 

Αν το έχετε δοκιμάσει, αν είδατε προβλήματα ή καλά αποτελέσματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ασε το ενυδρειο να ηρεμισει..οσο το σκαλιζεις τοσο δεν θα φευγει η αλγη.

Εχω βαρεθει να το λεω,αλλα εσυ συνεχιζεις να το σκαλιζεις αλλαζοντας θεση στα φυτα,ξεφυτευοντας και αλλαζοντας aquascape.

Θα πρεπει να καταλαβεις οτι με αυτο που κανεις αναταραζεις το βυθο με αποτελεσμα να σηκωνονται διαφορα απο κατω και μετα να εχεις εξερση αλγης παλι.

Και μη μου πεις οτι δεν αναταρασεις το βυθο γιατι ξερω πολυ καλα πως γινεται ολο αυτο.

Ασε το ενυδρειο στην ησυχια του!

Link to comment
Share on other sites

Ασε το ενυδρειο να ηρεμισει..οσο το σκαλιζεις τοσο δεν θα φευγει η αλγη.

Εχω βαρεθει να το λεω,αλλα εσυ συνεχιζεις να το σκαλιζεις αλλαζοντας θεση στα φυτα,ξεφυτευοντας και αλλαζοντας aquascape.

Θα πρεπει να καταλαβεις οτι με αυτο που κανεις αναταραζεις το βυθο με αποτελεσμα να σηκωνονται διαφορα απο κατω και μετα να εχεις εξερση αλγης παλι.

Και μη μου πεις οτι δεν αναταρασεις το βυθο γιατι ξερω πολυ καλα πως γινεται ολο αυτο.

Ασε το ενυδρειο στην ησυχια του!

Eντααααααααααααάξει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 2 μέρες παραμένω άτριχος ( :P )

 

Φτου φτου...

 

Το τελευταίο πράγμα που είχα κάνει ήταν να βγάλω το πέτρωμα που είχα μέσα (ρε λες;)

 

Στην λίπανση ρίχνω κανονικά και καθημερινά αλλά μικρότερες δόσεις και seachem trace αντί του flourish.
Αν υπάρχει κάποια παρατήρηση επαυτού πείτε μου να με βοηθάτε :)

 

Το διοξείδιο είναι περίπου στις 4 φ/δ.

Ανάπτυξη έχω μεγάλη , η κούμπα θέλει κλάδεμα κάθε 7 με 10 ημέρες φςςς και ελλείψεις σε φυτό δεν παρατηρείται σε κανένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tην δεξιά γωνία δεν σας την βγάζω γιατί είναι άνω κάτω. Θα μπουν 2 φυτά εκεί μέσα στην εβδομάδα.

 

Έχω μία ερώτηση κλαδευτικού τύπου. Όταν κλαδεύετε τις μικρές αλτερνανθέρες , βγάζετε το κάτω μέρος και μεταφυτεύετε μόνο αυτό που κόψατε; Ή το αφήνετε να συνεχίσει από εκεί;

 

Ρωτάω γιατί κάτω μου κάνει μικρά φύλλα και πάνω μεγάλα. Μήπως πρέπει να αφαιρέσω τα κάτω και να βάλω τα πάνω όταν ξανακόψω.

 

http://i1074.photobucket.com/albums/w401/Light0r/IMG_0273_zpspgtn8bxv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...