Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Αν τυχόν και δε φτιαχτεί και πας για μανόμετρο, πάρε καλύτερα απο co2art που έχει μεγάλη ποικιλία να δοκιμάσεις τιποτα καλύτερο... Αυτά της Olympia μου φαίνονται λίγο της πλάκας.... Βέβαια ιςως ειναι και πιο οικονομικά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mάκη το σκέφτομουν πριν αυτό. Αλλά θα μείνει το ενυδρείο 7 με 10 ημέρες χωρίς co2; Θα πάει για καταστροφή..

Link to comment
Share on other sites

Ζητά επιστροφή για τον diffuser, πάρε μανόμετρο απο εκεί και αποστολή express για να το έχεις άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα! Εγγυηση δεν εχεις Θυμιο? Πηγαινε εκει μπορει να σε καλυψει

Link to comment
Share on other sites

Καλή και η ιδέα του Κοσμά, δοκίμασε, δεν έχεις κάτι να χάσεις.

Αν και βλέπω δύσκολο να τον καλύψουν γιατί μιλάμε για ζημιά που προξένησε ο ίδιος και όχι για ελαττωματικό προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

 

Δυστυχώς δεν παίζει εγγύηση. Θα πάω εκεί και θα δω επί τούτου αν μπορώ να διεκδικήσω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν παμε να γεμισουμε τη μπουκαλα,δεν κλεινουμε τιποτα εκτος απο την κεντρικη στροφιγγα της μπουκαλας.

Δεν χρειαζεται καθε φορα που γεμιζεις να κλεινεις τα παντα και μετα να τα ξανανοιγεις.

Link to comment
Share on other sites

Οταν παμε να γεμισουμε τη μπουκαλα,δεν κλεινουμε τιποτα εκτος απο την κεντρικη στροφιγγα της μπουκαλας.

Δεν χρειαζεται καθε φορα που γεμιζεις να κλεινεις τα παντα και μετα να τα ξανανοιγεις.

Ναι τα θαλάσσωσα..

Θα πάω τώρα μία από εκεί να δω τι παίζει και θα σας πω αν και δυστυχώς δεν προβλέπεται να γλιτώσω το έξοδο.

 

Aυτό απάντησε το co2art.

 

CO2Art Help Desk: no problem we can replace it to bazooka. Please send it tosupport@co2art.co.uk

 

Πολύ ξηγημένοι..

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Οταν παμε να γεμισουμε τη μπουκαλα,δεν κλεινουμε τιποτα εκτος απο την κεντρικη στροφιγγα της μπουκαλας.

Δεν χρειαζεται καθε φορα που γεμιζεις να κλεινεις τα παντα και μετα να τα ξανανοιγεις.

Και παρακαλάς όταν την γεμίσουμε να μην πειράξουν τη μικρομετρική :P.

Διαφορετικά σημαδεύεις το σημείο με μαρκαδόρο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν παμε να γεμισουμε τη μπουκαλα,δεν κλεινουμε τιποτα εκτος απο την κεντρικη στροφιγγα της μπουκαλας.

Δεν χρειαζεται καθε φορα που γεμιζεις να κλεινεις τα παντα και μετα να τα ξανανοιγεις.

Το μανόμετρο δεν το βγάζεις απο πάνω;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά.

 

Η co2 art μου επέστρεψε σε δωροεπιταγή ακριβώς τα λεφτά του atomizer και τον μειωτή τον φτιάξαμε στο μαγαζί. Έλειπε το λάστιχο που μεσολαβεί από την μπουκάλα στον μειωτή. Κάπου έπεσε όταν γέμιζε. Ευτυχώς έπαιρνε στροφές και δεν το χάλασα τελείως.

 

Τα λάστιχα και τα μπαστούνια θα αλλαχτούν με τίποτα άλλο.. Ζημία μηδενική μόνο ταλαιπωρία :)

Link to comment
Share on other sites

Το μανόμετρο δεν το βγάζεις απο πάνω;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μακη,εγω δεν βγαζω τιποτα φιλε,την παω οπως ειναι,το ξεβιδωνουν,την γεμιζουν,το βιδωνουν παλι και την παιρνω ετοιμη.

Το μονο που κλεινω ειναι η βανα της μπουκαλας.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά.

 

Η co2 art μου επέστρεψε σε δωροεπιταγή ακριβώς τα λεφτά του atomizer και τον μειωτή τον φτιάξαμε στο μαγαζί. Έλειπε το λάστιχο που μεσολαβεί από την μπουκάλα στον μειωτή. Κάπου έπεσε όταν γέμιζε. Ευτυχώς έπαιρνε στροφές και δεν το χάλασα τελείως.

 

Τα λάστιχα και τα μπαστούνια θα αλλαχτούν με τίποτα άλλο.. Ζημία μηδενική μόνο ταλαιπωρία :)

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

To πιο σωστό και αυτό θα κάνω από εδώ και στο εξής είναι αυτό που λέει ο Κώστας. Δεν βγάζεις τίποτα πας και το γεμίζουν αυτοί χωρίς να αλλάξεις κάτι.  Έτσι δεν ρισκάρεις να γίνει τίποτα όπως παραλίγο να πάθω εγώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακη,εγω δεν βγαζω τιποτα φιλε,την παω οπως ειναι,το ξεβιδωνουν,την γεμιζουν,το βιδωνουν παλι και την παιρνω ετοιμη.

Το μονο που κλεινω ειναι η βανα της μπουκαλας.

Και εγω αυτο θα κάνω, που καθόμουνα με τα εργαλεία να λύνω.... Και είχα και το άγχος της διαρροής!

Κώστα, μόνο το σωληνάκι βγάζεις δηλαδή;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χχαχα τε τρελέ και ηθελα να το γραψω αυτο για το λαστιχακι, αλλα λεω αποκλειεται να μην το ειδε... :P

Xαλαρα παιδια δεν χαλανε τοσο ευκολα...

Εγω τα βγαζω μην τυχον και παθουν τπτ στην μεταφορα... δεν ειναι δυσκολο να σου πεσει ή να χτυπηθει στο αυτοκινητο.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα πάρει χαμπάρι Νίκο :)

 

Παιδιά ποιον μπαζούκα προτείνετε; Αυτόν που λέει μέχρι 200 λίτρα ή αυτόν που λέει μέχρι 100; Πολύ μικρή διαφορά έχουν σε τιμή. Είναι αρκετός ο μικρός;

Link to comment
Share on other sites

Χαχαα έλεγα να το γράψω και εγώ ρε συ, δυο άτομα το σκεφτήκαμε κανείς δεν το είπε :P.

Τον μεγάλο πάρε Ευθύμη, αν τα λίτρα τα υπολογίζουν όπως και τα εξωτερικά φίλτρα κάηκες :P.

Έτσι κι αλλιώς και πραγματικά να είναι τα λίτρα είσαι οριακά.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου διέφυγε τελείως αυτο με το λάστιχακι. Επεσε κάπου εκεί όταν την γέμισα και μετά απλα χωρίς αυτο δεν γινόταν :) δεν είχα δει ποτέ τα μέρη που αποτελείται και δεν ήξερα να το ψάξω.

Το μεγάλο έβαλα Άγγελε τελικά σκεπτόμενος όπως εσυ..

Κάτι ακομα που σημείωσα ειναι πως το ενυδρείο έμεινε χωρίς φώτα ,co2 και λίπανση για μια μέρα και δεν υπήρχε καμία ανάπτυξη της τριχας. Μπορεί να ευνοείται και από τα λιπάσματα που ρίχνω ΕΙ και υπάρχουν σε αφθονία.. Θα δοκιμάσω να χαμηλωσω αισθητά τις δόσεις μέχρι να αυξηθεί η φυτόμαζα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαα έλεγα να το γράψω και εγώ ρε συ, δυο άτομα το σκεφτήκαμε κανείς δεν το είπε :P.

Τον μεγάλο πάρε Ευθύμη, αν τα λίτρα τα υπολογίζουν όπως και τα εξωτερικά φίλτρα κάηκες :P.

Έτσι κι αλλιώς και πραγματικά να είναι τα λίτρα είσαι οριακά.

Χαχαχαχα 3 και εγω το ίδιο σκέφτηκα γιατί γέμισα τη δίκη μου πρόσφατα και το θυμόμουν.

Αυτο με το ριάκτορα και το φίλτρο μην το σχολιάσω μου έχει σπάσει τα νεύρα...

Θα τον ξηλώσω για δοκιμή να δω πως θα πάει το φίλτρο...

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα το πρωί να κάνω μεσοβδόμαδη αλλαγή νερού και βρήκα την λιγότερη τρίχα που έχω βρει ποτέ. Τόσο λίγο που μου φαινόταν και περίεργο που ψάχνω να καθαρίσω.

 

Ε κάνω μία κίνηση ρίχνω κάτω τη ρίζα, σηκώνεται ο κακός χαμός από βρώμα και θολούρα και από τότε πατάω τρισάγια για τι μπορεί να βρίσκω από αύριο. χαχαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η blyxa japonica δεν βγάζει ρίζες; Την πήρα σχετικά μεγάλη αλλά δεν βλέπω ρίζα κάτω και με τα χίλια ζόρια την έκανα να κάτσει.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω κανονικα βγαζει ριζες,πως αλλιως θα ριζωνε στον βυθο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Κώστα, εγώ την έβγαλα από το γλαστράκι και παρόλο που σαν φυτό ήταν ήδη μεγάλο δεν είχε καμία ρίζα, ούτε στον πετροβάμβακα ούτε στο φυτό πάνω. Κοίταξα και προσεκτικά λέω μπας και τις ξύλωσα εγώ , πουθενά τίποτα.

 

Mήπως συμπεριφέρεται έτσι το φυτό emersed και βγάλει ρίζες αφού μπει στο νερό;

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Το φυτο αυτο δεν γινεται emersed,οπωτε και δεν ισχυει αυτο που γραφεις. Διαβασε και εδω.

Και εδω μια φωτο με ριζες του φυτου.

post-26285-0-16296500-1469186243_thumb.jpg

 

Οπωτε,δεν ξερω τι φυτο πηρες εσυ,αλλα βγαζει κανονικα ριζες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...