Jump to content

Στήσιμο φυτεμένου εκ νέου


Recommended Posts

Όμορφη εξέλιξη, και όταν φουντώσουν τα φυτά θα γίνει ομορφότερο. Ο μύκητας μη σε απασχολεί.

Λιπάσματα ξεκίνα με ένα γενικό (κυρίως για τα γρασίδια) με μικρή δόση και σιγά σιγά βλέπεις στη συνέχεια.

Οι άλγες δυστηχώς είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα. :)

 

Καλημέρα. Λες να μην ξεκινήσω το πρόγραμμα λίπανσης με τα λιπάσματα κανονικά. Προς το παρών ανάβω δύο λάμπες απο τις τέσσερεις και αυτό για 6 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Λες να μην ξεκινήσω το πρόγραμμα λίπανσης με τα λιπάσματα κανονικά. Προς το παρών ανάβω δύο λάμπες απο τις τέσσερεις και αυτό για 6 ώρες.

Εγώ θα ξεκινούσα με φωτοπερίοδο 7 ωρών και θα θα έδινα λίγες μέρες καιρό στα φυτά να προσαρμοστούν από τη μεταφύτευση.

Στη συνέχεια και αναλόγως ενδείξεων, θα έπρατα ανάλογα.

Την anubia  με τα μεγάλα φύλλα ίσως θα έπρεπε να την σκιάσεις λίγο.

Και για την cladophora έχουν ακουστεί πολλά, και  ίσως θα έπρεπε να το ξανά σκεφτείς (όμως δεν έχω προσωπική αρνητική εμπειρία).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ξεκινούσα με φωτοπερίοδο 7 ωρών και θα θα έδινα λίγες μέρες καιρό στα φυτά να προσαρμοστούν από τη μεταφύτευση.

Στη συνέχεια και αναλόγως ενδείξεων, θα έπρατα ανάλογα.

Την anubia  με τα μεγάλα φύλλα ίσως θα έπρεπε να την σκιάσεις λίγο.

Και για την cladophora έχουν ακουστεί πολλά, και  ίσως θα έπρεπε να το ξανά σκεφτείς (όμως δεν έχω προσωπική αρνητική εμπειρία).

 

Την cladophora την είχα και εγώ στο προηγούμενο. Τα περισσότερα δηλαδή είναι απο το προηγούμενο και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Ναι με τις ανούμπιες γενικά θα κάνω μια μικροαλλαγή΄. Απλώς προς το παρών σκέφτομαι να μην το πολυταράσω. Η αλήθεια είναι ότι η φωτο είναι και με τις τέσσερεις λάμπες αναμένες. Με τις δύο σίγουρα δεν εκπέμπει τόσο φως αλλά μπορώ να την κρύψω ανάμεσα στην ρίζα. όπως και δυο απο τις μικρές μου που είναι πιο κοντά στο φως.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο ξύλο έχεις βάλει eleocharis?

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο ξύλο έχεις βάλει eleocharis?

 

Όχι βέβαια Vesicularia ferriei Weeping

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ομορφο το ενυδρείο σου και με τον καιρό θα γίνει ομορφότερο. Προσωπικά δεν θα έβαζαν την Άνουβις με τα μεγαλα φύλλα που έχεις αριστερά, παραωμονο τις μικρότερες που είναι πανω στο βράχο, (αν βλέπω καλά). Εύχομαι να το χαρεις !

Link to comment
Share on other sites

Είναι ομορφο το ενυδρείο σου και με τον καιρό θα γίνει ομορφότερο. Προσωπικά δεν θα έβαζαν την Άνουβις με τα μεγαλα φύλλα που έχεις αριστερά, παραωμονο τις μικρότερες που είναι πανω στο βράχο, (αν βλέπω καλά). Εύχομαι να το χαρεις !

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ναι μωρέ η αλήθεια τις είχα τις λίγο μεγαλούτσικες αλλά δεν ήθελα να τις πετάξω. Στην αλλαγή νερού που θα κάνω θα κάνω ένα update ακόμη στον διάκοσμο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ναι μωρέ η αλήθεια τις είχα τις λίγο μεγαλούτσικες αλλά δεν ήθελα να τις πετάξω. Στην αλλαγή νερού που θα κάνω θα κάνω ένα update ακόμη στον διάκοσμο

 

Τώρα στην αρχή που το ενυδρείο είναι φρέσκο είναι καλό να έχεις μέσα μεγάλη φυτική μάζα ώστε να περιορίζεις τη πιθανότητα εμφάνισης άλγεων.

Στη συνέχεια και αφού το ενυδρείο πάρει το δρόμο του μπορείς να περάσεις σε προσθαφαιρέσεις φυτών με βάση αυτό που επιθυμείς να φτιάξεις. :)

Link to comment
Share on other sites

4η μέρα. Τα πάντα βαίνουν καλώς. Βέβαια η αμμωνία πάντοτε είναι μηδέν. Ευτυχώς κάποιο πρόβλημα κάτι στα φυτά δεν έχω παρατηρήσει. Τώρα είδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αυτό που παρατηρώ είναι πως το monte carlo έχει γίνει ένα περίεργο χρώμα σαν χρυσαφί και γίνεται διάφανο. Μάλλον χαλάει?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε συμβουλή πάντως καλοδεχούμενη αν μπορέσω έστω να το σώσω :bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

Το monte carlo παρόλο που δεν του φαίνεται είναι σκληρό φυτό. Ξεκίνα τη λίπανση με λίγο σίδηρο και κάλιο για να το βοηθήσεις.

Να σου πω την αλήθεια πιο πολύ περιμένω προβλήματα με την cuba παρά με το monte carlo. :)

Link to comment
Share on other sites

Το monte carlo παρόλο που δεν του φαίνεται είναι σκληρό φυτό. Ξεκίνα τη λίπανση με λίγο σίδηρο και κάλιο για να το βοηθήσεις.

Να σου πω την αλήθεια πιο πολύ περιμένω προβλήματα με την cuba παρά με το monte carlo. :)

Κι όμως το πιστεύεις ότι η Cuba και η eleocharis λόγω ότι τις ξεκίνησα με dry start είναι μια χαρά κ καταπρασινες φτου φτου. Το monte carlo το πήρα τώρα. Οκ έριξα.

Link to comment
Share on other sites

5η μέρα η κατάσταση στα ίδια. Το monte carlo και επίσης το νερό έχει αρχίσει να έχει μια θολούρα έτσι λευκή. Επίσης έβαλα και την αγγελία εδώ.

Βλέποντας όμως καμία απάντηση την παραθέτω και εδώ μήπως και

Link to comment
Share on other sites

5η μέρα η κατάσταση στα ίδια. Το monte carlo και επίσης το νερό έχει αρχίσει να έχει μια θολούρα έτσι λευκή. Επίσης έβαλα και την αγγελία εδώ.

Βλέποντας όμως καμία απάντηση την παραθέτω και εδώ μήπως και

Αν δε βρεις Πειραιά υπάρχει αρκετό στο Μενίδι. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βρεις Πειραιά υπάρχει αρκετό στο Μενίδι. :)

 

Κανένα πρόβλημα και σε ευχαριστώ. Αυτό που περιέγραψα για το νερό είναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά φωτογραφία για να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε τι συμβαίνει.

Μήπως προσέθεσες τίποτα βακτήρια?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά φωτογραφία για να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε τι συμβαίνει.

Μήπως προσέθεσες τίποτα βακτήρια?

Τώρα δεν είμαι ακόμα σπίτι. Εννοείται εβαλα την πρώτη μέρα special blend. Βέβαια όσο περνάνε οι μέρες γίνεται θολό

Link to comment
Share on other sites

5η μέρα η κατάσταση στα ίδια. Το monte carlo και επίσης το νερό έχει αρχίσει να έχει μια θολούρα έτσι λευκή. Επίσης έβαλα και την αγγελία εδώ.

Βλέποντας όμως καμία απάντηση την παραθέτω και εδώ μήπως και

Και εγω εχω μπολι αν θες(Νεα Χαλκηδονα) και απο αυριο και κλαδεματα...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Αν πραγματικά δεν βρεθεί κανείς σίγουρα θα ξενιτευτώ :) Λοιπόν οδεύω για την 7ημέρα. Χρειάζεται να κάνω αλλαγή νερού?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ξανά και τεστάκια. Λέω να αλλάξω και λίγο νερό. Το monte carlo στα ίδια κυμαίνεται.

20161030_143709.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα και μια αλλαγή 30% στο νερό συμπλήρωσα και λίγα βακτήρια πάλι. Τα φυτά σταθερά στα ίδια. Βέβαια σε κάποια έχει κάτι σαν καφέ μούχλα. Ελάχιστα μέν αλλά υπάρχει δε. Παραθέτω και μια φώτο υπάρχει και η σχετική θολούρα ακόμη. Έβαλα και ένα εσωτερικό φίλτρο με βαμβάκι για ότι χοντρό αρχικά να το μαζεύει

20161031_220211.jpg

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τα πράγματα σταθερά. Λιγότερη θολούρα αλλά πως ΄γίνεται ενώ δεν υπάρχει καθόλου και όταν ανάβουν τα φώτα μετά απο μια ωρίτσα να αρχίσει σιγά σιγ΄ανα θολώνει.

Link to comment
Share on other sites

Εάν μπορεί κάποιος από τους συντονιστές να κλειδώσει το θέμα παρακαλώ μιας κ εγώ δε μπορώ. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...