Jump to content

Στήσιμο φυτεμένου εκ νέου


Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Συγγνώμη αλλά απ τη φωτό αυτό που βλέπω εγώ δεν είναι 5, τείνει καθαρά προς το 0 με επιφύλαξη όμως γιατί γυαλίζει κι η φωτό ποτέ δε συγκρίνεται μ αυτό που βλέπεις εσύ, πόσο nitrogen ρίχνεις σε πόσα λίτρα; 

0.3 ml καθημερινά για 6 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το nitrogen στα 100 λίτρα δίνει 0,66ppm με 1ml, αυτό σημαίνει ότι στα 50 λίτρα που είσαι εσύ καθαρά (αν δεν κάνω λάθος για τα λίτρα σου) δίνει 1,3ppm, χ 6 ημέρες που λες βάζεις συνολικά 7,8ppm νιτρικά, πολύ λίγα αν αναλογιστούμε ότι τα φυτά απορροφάνε νιτρικά κι έχεις σχετικά μια άλφα φυτομάζα στο ενυδρείο, βέβαια δεν μπορώ να υπολογίσω τι φορτίο έχεις από απόβλητα ψαριών αν δεν κάνω λάθος όμως είπες ότι αυτή τη στιγμή δεν έχεις ψάρια έτσι δεν είναι; Μήπως τελικά λοιπόν τα νιτρικά σου είναι κοντά στο 0;

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

96 μεικτά είναι τα λίτρα μου Κωστή. Το nitrogen δίνει 2,5ml στα 160, Στα δικά μου λίτρα λόγω υποστρώματος και και βάζω τα 85 λίτρα καθαρά. Επομένως πάμε στα 1,3ml στα λίτρα μου ανά δύο ημέρες την εβδομάδα. Και επειδή είναι αρχή συντηριτικά πάμε στα 0,7ml ανά δύο μέρες. Επομένως 0,7/6 κάνει κάτι σε περιοδικό αριθμό αν δεν κάνω λάθος 0,23 επομένως πάω στα 0.3ml την ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Εκανα λάθος τότε, δεν βάζεις τίποτα κυριολεκτικά από νιτρικά, με 0,3ml την ημέρα ρίχνεις συνολικά 1,8ml, σωστά; Το nitrogen με 1ml στα 100 λίτρα ρίχνει 0,66ppm no3 στα 100 λίτρα, αυτό σημαίνει 0,8ppm στα 85 λίτρα συνολικά το 1ml χ 1,8ml που εσύ ρίχνεις συνολικά, βάζεις όλο κι όλο 1,8χ0,8=1,4 ppm νιτρικά, συγγνώμη αλλά δε βάζεις τίποτα απολύτως, το τεστ αυτό σου δείχνει! Πρέπει να ανεβάσεις τη δοσολογία χ10 ώστε να πας στα 14ppm, δηλαδή 3ml χ 6 ημέρες. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτης της αποψης ειμαι οτι δεν εχεις νιτρικα...

Οσον αφορα το εξελ η καθημερινη υπερδοσολογια θα σε γλιτωσει σχεδον τελειως απο αλγες....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κλάδεψα καθάρισε το τοπίο πλέον τώρα έχω βάλει και το φίλτρο ανάποδα και απο αύριο θα κάνω και μια προσαρμογή στα λιπάσματα και είδωμεν. Τώρα όσον αφορά το γρασιδάκι θα δω την διάθεση του και την ανάπτυξη του και αν δω σημάδια ότι δεν χαλάει η κάτι βλέπουμε αλλιώς θα το ξηλώσω και θα βάλω καινούριο. Πάνω στις πέτρες βέβαια η cuba ζεί και βασιλεύει. Τι ακριβώς παίζει δεν έχω καταλάβει.

20161122_224457.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Καθαρισε αρκετα....

Βλεπω τα μπαστουνια πισω ομως εχουν λιγο μακα..^_^

Ωραιο περλινγκ!!

 

Κλασσική χωματίλα είναι το συγκεκριμένο. Θα τραβήξει ότι είναι να τραβήξει και θα μπουν καινούρια pipes :)

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ενυδρείο σου είναι υπέροχο.

 

Έχεις scape ενώ είναι ταυτόχρονα φυσικό. Μπράβο σου γιατί είσαι νέος απότι έχω δει και σε σχέση με το 1ο στήσιμο φαντάζει σαν να μην το έστησες εσύ.

 

Το κυανοβακτήριο πρόσεξε το τώρα που το έχεις σε μικρή έκταση και ύπο έλεγχο. Προσπάθησε λίγο μηχανικά να το τραβάς και επειδή ακόμα δεν έχεις ψάρια προσπάθησε να έχεις νιτρικά στο ενυδρείο 10+ κατά προτίμηση.

Αν τώρα δεν τα καταφέρεις να το απομακρύνεις έτσι θα συζητήσουμε για πιθανή θεραπεία.

 

Αν θέλεις βγάλε την αλτερνανθέρα από το κέντρο. Δοκίμασε την πιο πλάγια σε κάποιο άλλο σημείο.

Έγινε επεξεργασία - Fred13
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Φίλε το ενυδρείο σου είναι υπέροχο.

 

Έχεις scape ενώ είναι ταυτόχρονα φυσικό. Μπράβο σου γιατί είσαι νέος απότι έχω δει και σε σχέση με το 1ο στήσιμο φαντάζει σαν να μην το έστησες εσύ.

 

Το κυανοβακτήριο πρόσεξε το τώρα που το έχεις σε μικρή έκταση και ύπο έλεγχο. Προσπάθησε λίγο μηχανικά να το τραβάς και επειδή ακόμα δεν έχεις ψάρια προσπάθησε να έχεις νιτρικά στο ενυδρείο 10+ κατά προτίμηση.

Αν τώρα δεν τα καταφέρεις να το απομακρύνεις έτσι θα συζητήσουμε για πιθανή θεραπεία.

 

Αν θέλεις βγάλε την αλτερνανθέρα από το κέντρο. Δοκίμασε την πιο πλάγια σε κάποιο άλλο σημείο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Εντάξει η αλήθεια είναι το τρίτο στήσιμο του επομένως βελτιώνομαι. Μπορεί κάποια στιγμή να μου την δώσει και πάλι να το αλλάξω ποιος ξέρει. Η αλήθεια προς το παρών δεν ξεφυτεύω κάτι ίσως σε κάποια μετέπειτα αλλαγή να δοκιμάσω έτσι λίγο με επιπλέον φυτάκια. Το κυανό όπως έγραψα και παραπάνω κούρεψα εκεί που βρισκόταν. Δεν έχω παρατηρήσει τίποτα καινούριο εως τώρα. Βέβαια έφτασα τα νιτρικά στο 80 χαχαχχαα αλλά οκ το άφησα έτσι μια μέρα να δω τι γίνεται μιας και ψαράκια ακόμη αν δεν στρώσει η όλη κατάσταση δεν πρόκειται να βάλω. οπότε πειραματίζομαι σαν αρχή. :sword:

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Εντάξει η αλήθεια είναι το τρίτο στήσιμο του επομένως βελτιώνομαι. Μπορεί κάποια στιγμή να μου την δώσει και πάλι να το αλλάξω ποιος ξέρει. Η αλήθεια προς το παρών δεν ξεφυτεύω κάτι ίσως σε κάποια μετέπειτα αλλαγή να δοκιμάσω έτσι λίγο με επιπλέον φυτάκια. Το κυανό όπως έγραψα και παραπάνω κούρεψα εκεί που βρισκόταν. Δεν έχω παρατηρήσει τίποτα καινούριο εως τώρα. Βέβαια έφτασα τα νιτρικά στο 80 χαχαχχαα αλλά οκ το άφησα έτσι μια μέρα να δω τι γίνεται μιας και ψαράκια ακόμη αν δεν στρώσει η όλη κατάσταση δεν πρόκειται να βάλω. οπότε πειραματίζομαι σαν αρχή. :sword:

Nαι , μην πειράξεις τίποτα τώρα. Άφησε το να βρει κάποιες ρουτίνες και μετά κάνεις τις αλλαγές σου!

Για τα νιτρικά πρόσεξε, αν απελευθερώνει το υπόστρωμα σου στην στήλη νερού μην προσθέτεις και εσύ. Την είχα πατήσει με αυτό το θέμα και τα πολλά νιτρικά προκάλεσαν και αυτά θέματα με άλγες.

Μέτρησε να δεις τι νιτρικά έχεις χωρίς καμία προσθήκη και αναλόγως μετά θα φτιάξεις και την δόση!

Είναι λίγο πολύπλοκο το σύστημα μέχρι να βρεις την φόρμουλα αλλά θα τα καταφέρεις μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Nαι , μην πειράξεις τίποτα τώρα. Άφησε το να βρει κάποιες ρουτίνες και μετά κάνεις τις αλλαγές σου!

Για τα νιτρικά πρόσεξε, αν απελευθερώνει το υπόστρωμα σου στην στήλη νερού μην προσθέτεις και εσύ. Την είχα πατήσει με αυτό το θέμα και τα πολλά νιτρικά προκάλεσαν και αυτά θέματα με άλγες.

Μέτρησε να δεις τι νιτρικά έχεις χωρίς καμία προσθήκη και αναλόγως μετά θα φτιάξεις και την δόση!

Είναι λίγο πολύπλοκο το σύστημα μέχρι να βρεις την φόρμουλα αλλά θα τα καταφέρεις μια χαρά :)

 

Χωρίς προσθήκη έχω 0-5ppm οπότε χρησιμοποιώ nitrogen. Θα δέιξει αλχημίες στα 80ppm χθες και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ενώ σε πολλά τα φυλλαράκια τους κοιτούσαν ελαφρά προς τα κάτω σήμερα είναι όλα σε σχηματισμό προσευχής. Προς τα πάνω :) Who knows ίσως είναι καλό σημάδι αυτό

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Χωρίς προσθήκη έχω 0-5ppm οπότε χρησιμοποιώ nitrogen. Θα δέιξει αλχημίες στα 80ppm χθες και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ενώ σε πολλά τα φυλλαράκια τους κοιτούσαν ελαφρά προς τα κάτω σήμερα είναι όλα σε σχηματισμό προσευχής. Προς τα πάνω :) Who knows ίσως είναι καλό σημάδι αυτό

Είναι φυσιολογικό όταν τα φώτα είναι ανοιχτά να ανοίγει το φυτό και τα φύλλα του να στρέφονται προς το φως. Όταν ολοκληρωθεί η φωτοσύνθεση το φυτό κλείνει ξανά. Κάπως έτσι , αν είσαι παρατηρητικός μπορείς να δεις καi πόσες ώρες φωτοπεριόδου χρειάζεται το φυτό για να φωτοσυνθέσει.

Επειδή όμως δεν χρειάζονται όλα τον ίδιο χρόνο, προτιμούμε να έχουμε μία φωτοπερίοδο 7-8 ωρών. Θεωρώ πως εφόσον έχεις ιδανικό φωτισμό είναι υπέραρκετή.

Για τα νιτρικά εφόσον η προσθήκη σου τα εκτόξευσε τόσο μείωσε δραστικά την δόση στην επόμενη αλλαγή νερού και μετά από περίπου μισή ώρα μέτρησε ξανά. Να βρεις πόσα βάζεις μέσα για να μην έχεις πρόβλημα με άλλες άλγες :)

 

Διοξείδιο σταθερό, χωρίς μεταβολές και εφόσον είχες κυανό και κάποια άλλα προβληματάκια κάνε συχνά αλλαγές νερού να το βοηθήσεις!

 

Νομίζω θα πάει πολύ καλά και όταν βρεις τις ρουτίνες του (που εδώ είναι το δύσκολο κομμάτι) θα πηγαίνει "μόνο" του! :)

Έγινε επεξεργασία - Fred13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Είναι φυσιολογικό όταν τα φώτα είναι ανοιχτά να ανοίγει το φυτό και τα φύλλα του να στρέφονται προς το φως. Όταν ολοκληρωθεί η φωτοσύνθεση το φυτό κλείνει ξανά. Κάπως έτσι , αν είσαι παρατηρητικός μπορείς να δεις καi πόσες ώρες φωτοπεριόδου χρειάζεται το φυτό για να φωτοσυνθέσει.

Επειδή όμως δεν χρειάζονται όλα τον ίδιο χρόνο, προτιμούμε να έχουμε μία φωτοπερίοδο 7-8 ωρών. Θεωρώ πως εφόσον έχεις ιδανικό φωτισμό είναι υπέραρκετή.

Για τα νιτρικά εφόσον η προσθήκη σου τα εκτόξευσε τόσο μείωσε δραστικά την δόση στην επόμενη αλλαγή νερού και μετά από περίπου μισή ώρα μέτρησε ξανά. Να βρεις πόσα βάζεις μέσα για να μην έχεις πρόβλημα με άλλες άλγες :)

 

Διοξείδιο σταθερό, χωρίς μεταβολές και εφόσον είχες κυανό και κάποια άλλα προβληματάκια κάνε συχνά αλλαγές νερού να το βοηθήσεις!

 

Νομίζω θα πάει πολύ καλά και όταν βρεις τις ρουτίνες του (που εδώ είναι το δύσκολο κομμάτι) θα πηγαίνει "μόνο" του! :)

 

6 ώρες έχω τα φώτα. Να σου πω όρθια παρέμειναν και όλη την διάρκεια της μέρα πέραν απο την φωτοπερίοδο. Μετράω στα ίδια πάλι είναι αύριο ούτως η άλλως θα γίνει μια αλλαγή για να τα ρίξω. Διοξείδιο δεν ασχολούμαι καθόλου ασχολείται το controller για εμένα. Ph πάντοτε στο 6,7-6,8 . Τώρα για τα υπόλοιπα απλώς και εγώ πειραματίζομαι. Σκέφτομαι ίσως το κάνω 7ωρο με την φωτοπερίοδο θα δω.

 

Επίσης οι δύο αγγελίες που έβαλα για το ψαράκι και τα φυτά που χάρισα, το ψαράκι δόθηκε στον @manos27 και τα φυτά στον @mega20. Ευχαριστώ και τους υπολοίπους για τα μηνύματα που ενδιαφέρθηκαν για να τα αποκτήσουν.

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες. Υπάρχει κάποιος ο οποίος έχει τον ph controller της dannerle? Γιατί ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις ρυθμίσεις. Παρά και τις οδηγίες τις οποίες αναφέρει η συσκευασία δεν μπορώ να καταλάβω ενώ έχει ρύθμιση για την απόκλιση του πότε να ξεκινάει το co2 παρόλο που σαν εργοστασιακή ρύθμιση απο μόνο του έχει την διαβάθμιση 0,1 που σημαίνει οτι πχ είναι ρυθμισμένο να κρατάει ένα ph 6,8 τότε μόλις το ph φτάσει 6,9 τότε απελευθερώνει co2 ενώ μόλις το ph φτάσει 6,7 σταματάει κάτι που στην δική μου περίπτωση δεν συμβαίνει. Το φτάνει 7,3-7,4 και έπειτα το ανοίγει. Δηλαδή είναι αρκετά μεγάλο το εύρος

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μεγάλη διαφορά....θα το τσεκαρω σε λίγες ώρες γιατι δέν είμαι σπίτι/υπολογιστή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άν θημάμαι καλά το είχες πάρει μεταχειρισμένο?Μήπως έχουν πειραχτεί οι default ρυθμίσεις?

 

Ότι και να είναι είναι εύκολο...Δές στο συνημμένο (φαντάζομαι το έχεις)...και κάνε τα βήματα στις σελίδες 28-31, είδικά στην σελίδα 31 στην παράγραφο 10.2 Setting the Switching Values

 

Φαντάζομαι το έχεις καλυμπράρει και μετρήσει KH?

 

ph-controller-evol-deluxe-uk.pdf

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Άν θημάμαι καλά το είχες πάρει μεταχειρισμένο?Μήπως έχουν πειραχτεί οι default ρυθμίσεις?

 

Ότι και να είναι είναι εύκολο...Δές στο συνημμένο (φαντάζομαι το έχεις)...και κάνε τα βήματα στις σελίδες 28-31, είδικά στην σελίδα 31 στην παράγραφο 10.2 Setting the Switching Values

 

Φαντάζομαι το έχεις καλυμπράρει και μετρήσει KH?

 

ph-controller-evol-deluxe-uk.pdf

 

Βασικά κάτι γενικά σε reset δεν έχει. Και kh έχω μετρήσει. Και στο αυτόματο το ίδιο κάνει αν το βάλω. Θα το πάει στο 6,8 ή 6,7 και μετά στο 7,03-7,04 θα το ανοίξει ξανά. Και το ηλεκτρόδιο καινούριο μόλις τώρα καλιμπράρησα. Αλλά δεν μπορώ να βρω πως ακριβώς ρυθμίζει αυτό το 0,1 και και. Και εγώ το έχω αυτό το manual στα χέρια μου. Έκανα πολλά απο αυτά

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Βασικά κάτι γενικά σε reset δεν έχει. Και kh έχω μετρήσει. Και στο αυτόματο το ίδιο κάνει αν το βάλω. Θα το πάει στο 6,8 ή 6,7 και μετά στο 7,03-7,04 θα το ανοίξει ξανά. Και το ηλεκτρόδιο καινούριο μόλις τώρα καλιμπράρησα. Αλλά δεν μπορώ να βρω πως ακριβώς ρυθμίζει αυτό το 0,1 και και. Και εγώ το έχω αυτό το manual στα χέρια μου. Έκανα πολλά απο αυτά

 

Αυτότ το 0.1 ρυθμίζει με την παράμετρο hys, λογικά αν μπεις στο μενού και πας στη συγκεκριμένη παράμετρο θα δεις να είναι ρυθμισμένο στο 0,5 για να σου αφήνει τόσο μεγάλο κενό οπότε άλλαξε το με τα βελάκια σε 0.1. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου είπε ο Κώστας και ρυθμίζεται στην παράγραφο 10.2 που σου είπα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Αυτότ το 0.1 ρυθμίζει με την παράμετρο hys, λογικά αν μπεις στο μενού και πας στη συγκεκριμένη παράμετρο θα δεις να είναι ρυθμισμένο στο 0,5 για να σου αφήνει τόσο μεγάλο κενό οπότε άλλαξε το με τα βελάκια σε 0.1. 

 

πριν 23 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Αυτο που σου είπε ο Κώστας και ρυθμίζεται στην παράγραφο 10.2 που σου είπα!

 

Kι όμως στο 0,1 είναι. Θα το τσεκάρω σε λίγο πάλι να δω

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

 

Kι όμως στο 0,1 είναι. Θα το τσεκάρω σε λίγο πάλι να δω

 

Τότε "παίξε"....δοκιμασε να το αλλαξεις πχ στο 0,2 και τσέκαρε αν άλλαξε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

 

Kι όμως στο 0,1 είναι. Θα το τσεκάρω σε λίγο πάλι να δω

 

Αν είναι στο 0.1 τότε κάτι άλλο δεν κάνεις καλά, το set point πόσο το έχεις; Μήπως έχεις λίγες φυσαλίδες στο φυσαλιδομετρητή με αποτέλεσμα ενώ η συσκευή δίνει εντολή στη μαγνητική να δώσει διοξείδιο αργεί να κατεβάσει το ph κι έτσι φτάνει μέχρι το 7.1; Μήπως έχεις έντονη ανατάραξη; Είσαι σίγουρος ότι πρώτα φτάνει στο 7.1 και μετά "κουμπώνει" η μαγνητική; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Αν είναι στο 0.1 τότε κάτι άλλο δεν κάνεις καλά, το set point πόσο το έχεις; Μήπως έχεις λίγες φυσαλίδες στο φυσαλιδομετρητή με αποτέλεσμα ενώ η συσκευή δίνει εντολή στη μαγνητική να δώσει διοξείδιο αργεί να κατεβάσει το ph κι έτσι φτάνει μέχρι το 7.1; Μήπως έχεις έντονη ανατάραξη; Είσαι σίγουρος ότι πρώτα φτάνει στο 7.1 και μετά "κουμπώνει" η μαγνητική; 

 

Ανατάραξη δεν έχω καθόλου. Επίσης και το bubble counter λειτουργεί μια χαρά. Το ph μπορώ να πω πως το κατεβάζει αρκετά γρήγορα. Αλλά μετά φτάνει κοντά στο 7,1-7,2 για να δωσει εντολή να ανοίξει η μαγνητική. Μπορεί να αλλάξω μια και το fuse που έχει μέσα. Επίσης ήθελα να ρωτήσω ξέρει κανείς πέρα απο ebay απο που θα μπορούσα να πάρω buffer 7,4 και KCL?

Link to comment
Share on other sites

Και πλέον σιγά σιγά περνάμε και στην φάση της καφέ άλγης. Η οποία βέβαια μόνο στο ξύλο πάνω έχει πιάσει. πως γίνεται δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...