Jump to content

Στήσιμο φυτεμένου εκ νέου


Recommended Posts

Ενταξει μπορει να παει και αλλού αλλα ειναι 1 στάδιο πολυ φυσιολογικό που κανει μικρό η μεγαλύτερο κύκλο.

αλλα τελειώνει όμως και σε πολυ σπάνιες περιπτώσεις παραμένει,όπου το νερό η καποιο πέτρωμα μεσα ειναι πλούσιο σε πυριτικα άλατα και τρέφει τα διατομα.

Σε σπάνιες περιπτώσεις όμως.

 

σε αυτή τη φαση που εισαι που κάποιες αλγες κάνουν την εμφάνιση τους μπορεις αν το επιτρέπει ο σχεδιασμός  και η ψαροσυνθεση που εχεις επιλέξει να εισάγεις καποια  αλγοφαγα.

χωρις να ειναι απαραίτητα θα βοηθήσουν στον περιορισμό η και την αφανιση της άλγης εκ γεννετης.

μολις τα φυτά σου ειναι πλήρως προσαρμοσμένα και αναπτύσσονται με ταχείς ρυθμούς θα υπερνικούν τις αλγες στις περισσότερες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να κάνω υπομονή. Αν δεν στρώσει γενικά η κατάσταση ζωντανό δεν βάζω μέσα. Όταν θα είναι όλα έτοιμα τότε με το καλό θα μπουν και οι ψαρούληδες

Link to comment
Share on other sites

Κάτι το οποίο πρώτη φορά το παρατηρώ η αλήθεια. Ενώ πρωτεινικό φίλμ δεν έχω για κάποιο λόγο :) καλό αυτό έχω στην μπροστά πλευρά λίγο σαπουνάδα :judge: Δεν έχει καθόλου λαδίλα παρά μόνο αυτό. Τι ακριβώς είναι. Γιατί σίγουρα απορρυπαντικό για τα πιάτα δεν έχω ρίξει :)

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, AquaNewbie said:

Κάτι το οποίο πρώτη φορά το παρατηρώ η αλήθεια. Ενώ πρωτεινικό φίλμ δεν έχω για κάποιο λόγο :) καλό αυτό έχω στην μπροστά πλευρά λίγο σαπουνάδα :judge: Δεν έχει καθόλου λαδίλα παρά μόνο αυτό. Τι ακριβώς είναι. Γιατί σίγουρα απορρυπαντικό για τα πιάτα δεν έχω ρίξει :)

Έχεις ανατάραξη επιφάνειας;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

Έχεις ανατάραξη επιφάνειας;

Τόσο όσο. Θα έπρεπε να έχει και φίλμ αν δεν είχα

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκίμαζα να την αυξήσω αν γινόταν και να δω αν θα έφευγε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kkgr έγραψε:

Θα δοκίμαζα να την αυξήσω αν γινόταν και να δω αν θα έφευγε.

 

Αν δοκιμάσω να την ανεβάσω τότε θα αρχίσω να χάνω και το διοξείδιο που χρειάζομαι :cigar:δεν έχει ακουστεί δλδ ξανά σαπουνάδα?

Link to comment
Share on other sites

Η σαπουνάδα είναι ύποπτη, πότε έκανες μετρήσεις αμμωνίας - νιτρωδών τελευταία; 

Link to comment
Share on other sites

Είχα παλιότερα σαπουνάδα αλλά δεν θυμάμαι τίποτα πως το έλυσα και τι ήταν τελικά, μπορεί και πρωτεινικό φιλμ, υπάρχουν διάφορες μορφές του. Κάνεις κάποια θεραπεία ή λίπανση; Θα σου συνιστούσα να βάλεις για 2-3 μέρες άνθρακα να δεις πως θα πάει μήπως έχουν μείνει τίποτα υπολείμματα. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε ποια θεραπεία. Ούτε φάρμακα ούτε τίποτα. Μόνο λιπάσματα

Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον πρωτεινικό είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Αύριο ούτως η άλλως είναι η ρουτίνα που θα γίνει αλλαγή νερού. Μέχρι τότε πάντως όποιος θέλει πλένω πιάτα απο την σαπουνάδα. :skydive:

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα για εβδομάδες.

Πρωτοβγήκε οταν σήκωσα αμμωνία. Μετα έβγαινε με 0 αμμωνία.

Ριχνεις μεσα τροφή; Αν δεν ρίχνεις πρωτεινικο δεν ειναι.

εγω απότι θυμάμαι έφταιξαν τα λιπάσματα με κύριο ύποπτο τον σίδηρο.

ακινδυνο νομιζω παρολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Την ειχα για εβδομάδες.

Πρωτοβγήκε οταν σήκωσα αμμωνία. Μετα έβγαινε με 0 αμμωνία.

Ριχνεις μεσα τροφή; Αν δεν ρίχνεις πρωτεινικο δεν ειναι.

εγω απότι θυμάμαι έφταιξαν τα λιπάσματα με κύριο ύποπτο τον σίδηρο.

ακινδυνο νομιζω παρολα αυτα.

 

Όχι και μετρήσεις αμμωνίας που έκανα δεν είχα αμμωνία. Τροφή όχι δεν ρίχνω μέσα. Μόνο τα λιπάσματα που και εγώ κάτι τέτοιο φαντάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα έγινε και η αλλαγή του νερού. Όλα βαίνουν καλώς, Ευτυχώς θέματα με άλγες δεν έχω κάτι και αυτό με το κυανό που μου είχατε πει απο τότε που κούρεψα ποτέ δεν εμφανίστηκε κάτι διαφορετικό. Επίσης να ευχαριστήσω τον @stathis spithas για την βοήθεια του και για τα κλαδέμετα που μου έδωσε και σε συνδιασμό με τον @Ρομποτής Κωνσταντίνος. Πάντως το ενυδρείο με τους δίσκους είναι πολύ όμορφο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Λοιπόν σήμερα έγινε και η αλλαγή του νερού. Όλα βαίνουν καλώς, Ευτυχώς θέματα με άλγες δεν έχω κάτι και αυτό με το κυανό που μου είχατε πει απο τότε που κούρεψα ποτέ δεν εμφανίστηκε κάτι διαφορετικό. Επίσης να ευχαριστήσω τον @stathis spithas για την βοήθεια του και για τα κλαδέμετα που μου έδωσε και σε συνδιασμό με τον @Ρομποτής Κωνσταντίνος. Πάντως το ενυδρείο με τους δίσκους είναι πολύ όμορφο.

Αυτο με τους δισκους ξαναπεστο....

Αφου σας λεω αφηστε τις σαλατες και φτιαξτε κανα ενυδρειο "της προκοπης"...:D

Για τα φυτα δεν κανει τπτ..

Χαρηκα που σε γνωρισα!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2016 at 5:44 ΜΜ, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Κάτι το οποίο πρώτη φορά το παρατηρώ η αλήθεια. Ενώ πρωτεινικό φίλμ δεν έχω για κάποιο λόγο :) καλό αυτό έχω στην μπροστά πλευρά λίγο σαπουνάδα :judge: Δεν έχει καθόλου λαδίλα παρά μόνο αυτό. Τι ακριβώς είναι. Γιατί σίγουρα απορρυπαντικό για τα πιάτα δεν έχω ρίξει :)

 

Βάζεις αντιχλώριο στο νερό??

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Βάζεις αντιχλώριο στο νερό??

 

Πάντοτε :)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάζεις παραπάνω αντιχλώριο από την προβλεπόμενη ποσότητα είναι ένας καλός λόγος να έχεις "σαπουνάδα".

Αν το αντιχλώριο σου είναι το prime μπορώ να το επιβεβαιώσω με απόλυτη σιγουριά !! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rastaman έγραψε:

Αν βάζεις παραπάνω αντιχλώριο από την προβλεπόμενη ποσότητα είναι ένας καλός λόγος να έχεις "σαπουνάδα".

Αν το αντιχλώριο σου είναι το prime μπορώ να το επιβεβαιώσω με απόλυτη σιγουριά !! :)

 

Είναι το prime αλλά ποτέ δεν ρίχνω ποσότητα παραπάνω απο αυτήν που αλλάζω το νερό. Και το ρίχνω με σύριγγα. Ούτε καπάκια ούτε τίποτα. Θα το παρακολουθήσω να σου πω την αλήθεια να δω αυτή τη βδομάδα τι θα γίνει. Σαφώς prime χρησιμοποιώ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος δεν έχεις ψάρια στο ενυδρειο σου...

Κάνε την αλλαγή σου λοιπόν χωρίς αντιχλώριο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν δεν σιγουρευτώ πως όλα βαίνουν καλώς ψαράκια δεν θα μπούν ακόμη. Χωρίς δεν θα επιρρεάσει την βιολογία του φίλτρου?

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το νερό στο βαρέλι προετοιμασίας με έναν κυκλοφορητή και να κάνεις την αλλαγή την επόμενη ημέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...