Jump to content

Στήσιμο φυτεμένου εκ νέου


Recommended Posts

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Βρε αι παρατα μας! Με το παλιο ενυδρείο που εφτιαξες!!!!! :P

 

Μα καλά πλακα μας κάνεις;;;;φτου φτου φτου!!!!

Βάλε ματια σκόρδα και ότι άλλο εχεις!!!καραλαικ!!!!

 

Θα βάλεις αφισα/φόντο;

 

Να σου πω την αλήθεια δεν σκέφτομαι να βάλω. Έχει ο τοίχος το γύψινο απο πίσω οπότε είναι σαν σχέδιο ήδη πιστεύω :)

 

Και αν κάποια στιγμή βάλω θα βάλω frost white φάση απλά για το blur effect :sword:

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε με ένα μαύρο χαρτόνι και άν δεν σου αρέσει βγάλτο...πιστεύω θα δείξει πολύ ποιό όμορφο και θα αποκτήσει περισσότερο βάθος! :thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

δοκίμασε με ένα μαύρο χαρτόνι και άν δεν σου αρέσει βγάλτο...πιστεύω θα δείξει πολύ ποιό όμορφο και θα αποκτήσει περισσότερο βάθος! :thumbup:

 

 

H Αλήθεια πάντοτε μαύρο είχα. και στο παλιό μου ενυδρείο οπότε είπα σε αυτό να αλλάξω λίγο we will see. Να σου πω προς το παρών θέλω να είμαι σίγουρος για το τι θέλω να το ολοκληρώσω που μάλλον θα χρειαστώ κάποια φυτά ακόμη έχω αφήσει χώρο. και βλέπουμε.

 

Και το πιο βασικό το μπόλι. Για ποιόν χτυπάει άραγε η καμπάνα @stathis spithas μιας και η αλήθεια στην πρώτη προσπάθεια μου είχε δώσει ο @TAN οπότε τον ευχαριστώ και εκείνον και μην τον ξαναβάζω πάλι σε αυτή την διαδικασία.

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Επειδή είσαι ανυπόμονος. Έχω μέσα και το εσωτερικό με σφουγγάρι για τα πολλά το οποίο αύριο θα βγει οπότε μου χαλάει την εμφάνιση :hehe

20161117_214830[1].jpg

Το φιλτράκι μπορεί να χαλάει την εμφάνιση, αλλά αν κρίνω από το χρώμα που έχει πάρει το ενυδρειακό βαμβάκι πρέπει να έχει μαζέψει αρκετό πράγμα.

Φόντο οπωσδήποτε για να αναδείξει τις χρωματικές αντιθέσεις.

Μου αρέσει που δεν φοβήθηκες να παίξεις με διάφορα επίπεδα στο βυθό. Σούπερ.:)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το φιλτράκι μπορεί να χαλάει την εμφάνιση, αλλά αν κρίνω από το χρώμα που έχει πάρει το ενυδρειακό βαμβάκι πρέπει να έχει μαζέψει αρκετό πράγμα.

Φόντο οπωσδήποτε για να αναδείξει τις χρωματικές αντιθέσεις.

Μου αρέσει που δεν φοβήθηκες να παίξεις με διάφορα επίπεδα στο βυθό. Σούπερ.:)

 

Όχι απλά επίπεδα. τοίχοι αντιστήριξης παρακαλώ. Χωρίς χωρίσματα που χρησιμοποιούν. Απλά και μόνο με φυσικά μέσα. Τσάμπα πολιτικοί μηχανικοί? :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Όχι απλά επίπεδα. τοίχοι αντιστήριξης παρακαλώ. Χωρίς χωρίσματα που χρησιμοποιούν. Απλά και μόνο με φυσικά μέσα. Τσάμπα πολιτικοί μηχανικοί? :)

Δεν έχεις βάλει τίποτα για να συγκρατεί το χαλικάκι ειδικά στη δεξιά πλευρά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν έχεις βάλει τίποτα για να συγκρατεί το χαλικάκι ειδικά στη δεξιά πλευρά?

 

Έχω βάλει τους δύο βραχους που είναι κάτω απο την ρίζα. Εσωτερικά η μια πλευρά έχει την άκρη του βράχου και η υπόλοιπη μέχρι την έξοδο έχει μικρές πέτρες λάβας η μια πάνω στην άλλη για να κάνω εσωτερικά τοιχάκι. Και σαφώς βλέποντας το ύψος σκέψου το μέγεθος απο τις πέτρες που σου αναφέρω

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

H Αλήθεια πάντοτε μαύρο είχα. και στο παλιό μου ενυδρείο οπότε είπα σε αυτό να αλλάξω λίγο we will see. Να σου πω προς το παρών θέλω να είμαι σίγουρος για το τι θέλω να το ολοκληρώσω που μάλλον θα χρειαστώ κάποια φυτά ακόμη έχω αφήσει χώρο. και βλέπουμε.

 

Και το πιο βασικό το μπόλι. Για ποιόν χτυπάει άραγε η καμπάνα @stathis spithas μιας και η αλήθεια στην πρώτη προσπάθεια μου είχε δώσει ο @TAN οπότε τον ευχαριστώ και εκείνον και μην τον ξαναβάζω πάλι σε αυτή την διαδικασία.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα χαρά ειναι να βοηθάμε οπου μπορούμε για μπόλι σου κανονίζω άμεσα αν χρειάζεσαι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

H Αλήθεια πάντοτε μαύρο είχα. και στο παλιό μου ενυδρείο οπότε είπα σε αυτό να αλλάξω λίγο we will see. Να σου πω προς το παρών θέλω να είμαι σίγουρος για το τι θέλω να το ολοκληρώσω που μάλλον θα χρειαστώ κάποια φυτά ακόμη έχω αφήσει χώρο. και βλέπουμε.

 

Και το πιο βασικό το μπόλι. Για ποιόν χτυπάει άραγε η καμπάνα @stathis spithas μιας και η αλήθεια στην πρώτη προσπάθεια μου είχε δώσει ο @TAN οπότε τον ευχαριστώ και εκείνον και μην τον ξαναβάζω πάλι σε αυτή την διαδικασία.

Αν δεν μπορει ο Θανασης στο φερνω εγω και με την ευκαιρια βλεπω και την ενυδρειαρα που εχεις φτιαξει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα ήθελα τα φώτα σας μιας και δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό. :) Βέβαια απο το πρώτο στήσιμο το είχα αυτό το θεματάκι. Έκανα και την σκούπα όταν πάλι άλλαξα σύνθεση αλλά σιγά σιγά πάλι εμφανίζεται :) Τώρα σαφώς με αυτή την σύνθεση είναι η πρώτη εβδομάδα αλλά και στο προηγούμενο που το κράτησα τρεις το ίδιο είχε γίνει δεν ξέρω γιατί.

20161121_231807.jpg

20161121_231841.jpg

Link to comment
Share on other sites

1ον Θές περισσότερη κυκλοφορία γιατί έχεις αρκετή εναπόθεση από sediment.

2ον με ψάρια τί (θα) κάνεις?. Με κάποια ψάρια όπως dwarf corydoras που θα σου σκαλίζουν τον βυθό αλλά δέν θα πειράζουν τα φυτά θα είσαι εντάξει

3ον Για την κυάνο που βλέπω...

αλλά δέν χρειάζεται ακόμα δραστικές λύσεις μιάς και το ενυδρείο σου περνάει 'τις φάσεις' του αυτήν την στιγμή.Από φωτοπερίοδο και CO2 πώς είσαι τώρα?

 

Γενικά θα σου πρότεινα να βάλεις το φιλτράκι ανάποδα για λίγες ημέρες για να αναταράξει και να τραβήξει τα στερεα από τα φυτά και βυθό....Φυσικά με προσοχή μήν σου μετακινήσει το χαλίκι... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με ροή έχω αρκετή λόγω και των δύο φίλτρων τώρα. Ανατάραξη της επιφάνειας δεν έχω επίτηδες αλλά έχω αρκετό ρεύμα μιας και φαίνεται στα φυτά πέρα δώθε. Ναι η αλήθεια είναι δεν μπόρεσα πολύ με το λάστιχο να κάνω δουλειά μιας και ρίσκαρα το γεγονος να ξηλώσω το γρασίδι για να τραβήξω αυτή τη μάκα. Τώρα για το κυανό να σου πω μου έκανε εντύπωση γιατί αυτό το είχα απο την αρχή του dry start. Δεν ξέρω κατά πόσο το συγκεκριμένο βακτήριο αναπτύσσεται και χωρίς την ύπαρξη νερού. Όταν το τραβήξω με την τσιμπίδα είναι σαν κλωστή. Co 2 λειτουργεί κανονικά. Στα 6,8 το ph μου το ρυθμίζει ο controller άλλωστε. Επειδή έκανα την αλλαγή οπότε το θεώρησα σαν αρχή πάλι χρησιμοποιώ τις 2 απο τις 4εις λάμπες για 6 ώρες. να γυρίσω τούμπα το φίλτρο εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα νιτρικά, τα μηδενικά νιτρικά είναι ένας απ τους παράγοντες εμφάνισης κυανοβακτηρίου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια θα κάνω μετρήσεις σε λίγο. Βέβαια δεν έχει ούτε εξαπλωθεί ούτε τίποτα. Θα το δοκιμάσω αυτό με το εσωτερικό φίλτρο λοιπόν να δω τι γίνεται.

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μηδέν νιτρικά, αυτό που σου είπα. Ρίξε seachem nitrogen να ανεβάσεις τα νιτρικά τουλάχιστον στο 10 και βάλε εσωτερικό κυκλοφορητή χαμηλά κάτω. Θύμισέ μου πόσα λίτρα είσαι; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Νο2 αναφέρεσαι? Καθημερινά ρίχνω λιπάσματα και nitrogen σαν συνέπεια μιας και ρίχνω όλη τη σειρά

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Στο Νο2 αναφέρεσαι? Καθημερινά ρίχνω λιπάσματα και nitrogen σαν συνέπεια μιας και ρίχνω όλη τη σειρά

 

Νο3

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κυανοβακτήριο δεν θέλει και πολύ να χαλάσει ότι όμορφο έχεις φτιάξει, αν ήμουν στη θέση σου θα το αντιμετώπιζα άμεσα σε πρώτη φάση με συνδιασμό συσκότησης, και αύξησης κυκλοφορίας στα νεκρά σημεία. Από εμπειρία σου λέω ότι δεν θέλει και πολύ για να ξεφύγει. Ανέβασε και λίγο τα νιτρικά σου να είσαι περίπου στο 15.

Θα μπορούσες βέβαια να το πας και πιο συντηριτικά αλλά νομίζω πως τελικά θα καταλήξεις στο παραπάνω και θα έχεις χάσει και χρόνο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Επειδή το κυανοβακτήριο δεν θέλει και πολύ να χαλάσει ότι όμορφο έχεις φτιάξει, αν ήμουν στη θέση σου θα το αντιμετώπιζα άμεσα σε πρώτη φάση με συνδιασμό συσκότησης, και αύξησης κυκλοφορίας στα νεκρά σημεία. Από εμπειρία σου λέω ότι δεν θέλει και πολύ για να ξεφύγει. Ανέβασε και λίγο τα νιτρικά σου να είσαι περίπου στο 15.

Θα μπορούσες βέβαια να το πας και πιο συντηριτικά αλλά νομίζω πως τελικά θα καταλήξεις στο παραπάνω και θα έχεις χάσει και χρόνο.:)

 

Να σου πω την αλήθεια Σωτήρη επειδή είναι αδύνατο να κρατήσω το ενυδρείο σε συσκότηση και λόγω χώρου εδώ που βρίσκεται απλά θα κουρέψω τα σημεία αυτά με λάστιχο κατευθείαν να ρουφίξει τα υπολείματα και θα ψεκάζω με σύριγγα στο συγκεκριμένο σημείο με excel. Αν δω ότι δεν γίνεται κάτι τότε θα προχωρήσω στην περίπτωση του οξυζενέ μιας και δεν έχω ψάρια για να με περιορίσει στην αντιμετώπιση του.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά απ τη φωτό αυτό που βλέπω εγώ δεν είναι 5, τείνει καθαρά προς το 0 με επιφύλαξη όμως γιατί γυαλίζει κι η φωτό ποτέ δε συγκρίνεται μ αυτό που βλέπεις εσύ, πόσο nitrogen ρίχνεις σε πόσα λίτρα; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...