Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Έχεις καιρό να μας πεις νέα σου φίλε...

Δεν πιστευω να το έχεις παραμελήσει επειδή ετοιμάζεσαι για το μεγάλο??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις καιρό να μας πεις νέα σου φίλε...

Δεν πιστευω να το έχεις παραμελήσει επειδή ετοιμάζεσαι για το μεγάλο??

Θα σου πω εγω που το ειδα σημερα,τιποτα φιλε! Παραμελημενο ειναι! Χαχαχα,μπορω να πω οτι τα ψαρια ειναι στα καλυτερα τους απο αποψη υγειας και χρωματων!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω εγω που το ειδα σημερα,τιποτα φιλε! Παραμελημενο ειναι! Χαχαχα,μπορω να πω οτι τα ψαρια ειναι στα καλυτερα τους απο αποψη υγειας και χρωματων!

Και εχουν τρελαθει και στο σκαψιμο!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα λέω εγώ αλλά....

ΒΓΑΛΤΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχεις καιρό να μας πεις νέα σου φίλε...

Δεν πιστευω να το έχεις παραμελήσει επειδή ετοιμάζεσαι για το μεγάλο??

Η αλήθεια είναι ότι το έχω παραμελήσει λίγο.

Είχα 2 εβδομάδες να καθαρίσω φίλτρο, με αποτέλεσμα να έχει γεμίσει cabomba και να έχει πέσει η ροή.

Οι άλλες ρουτίνες κανονικά όπως πάντα.

 

Παραθέτω και δύο φωτό μετά τη σημερινή αλλαγή νερού.

 

IMG_2253_zpsbmmd0sza.jpg

 

IMG_2256_zps9wzrvy3u.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τίτλοι τέλους για το ενυδρείο, το οποίο αύριο ξεστήνεται για να επιστρέψει στον κουμπάρο μου, ο οποίος μου το είχε χαρίσει.

Να ευχαριστήσω όλους όσους με βοήθησαν και μου έμαθαν κάποια βασικά πράγματα γύρω από αυτό το πανέμορφο χόμπι.:jig:

Έχω να δω και να μάθω πολλά ακόμα.:geek:

 

Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από την πορεία που ακολούθησε το ενυδρείο από την αρχή μέχρι και το τέλος.:sword:

 

IMG_0920.jpgIMG_3371.jpgIMG_1718.jpgIMG_2256.jpg

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη κι η τρίτη με το μπλε φόντο όλα τα λεφτά στην εξέλιξη, είσαι απ τα κλασσικά παραδείγματα ανθρώπου που είχε την υπομονή και τη θέληση να κάνει σωστά βήματα και να μάθει τουλάχιστον τα βασικά. Με το καλό σου εύχομαι ό,τι γνώση απέκτησες να τη μεταδόσεις στο καινούριο ενυδρείο να το χαρείς κι εσύ και οι ζωντανοί οργανισμοί σου. Κρίμα μόνο που έφυγες απ τα φυτεμένα και μεταπήδησες στους δίσκους, αυτός ο Στάθης κάτι σου δίνει δε μπορεί. :P

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Η πρώτη κι η τρίτη με το μπλε φόντο όλα τα λεφτά στην εξέλιξη, είσαι απ τα κλασσικά παραδείγματα ανθρώπου που είχε την υπομονή και τη θέληση να κάνει σωστά βήματα και να μάθει τουλάχιστον τα βασικά. Με το καλό σου εύχομαι ό,τι γνώση απέκτησες να τη μεταδόσεις στο καινούριο ενυδρείο να το χαρείς κι εσύ και οι ζωντανοί οργανισμοί σου. Κρίμα μόνο που έφυγες απ τα φυτεμένα και μεταπήδησες στους δίσκους, αυτός ο Στάθης κάτι σου δίνει δε μπορεί. :P

Δεν μπορώ να πω ότι έφυγα από τα φυτεμένα... απλά θα κάνω ένα διάλειμμα.

Κάποια στιγμή θα στήσω ξανά ένα φυτεμένο, αλλά πιο μικρό καθώς η συντήρηση με τα πολλά κλαδέματα μπορώ να πω ότι με κούρασε.

Ο Στάθης περιμένω όταν στήσουμε το ενυδρείο να μου δώσει... καμιά valisneria και κανένα δίσκο...:hehe:hehe:hehe:hehe

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος avraamp έγραψε:

Δεν μπορώ να πω ότι έφυγα από τα φυτεμένα... απλά θα κάνω ένα διάλειμμα.

Κάποια στιγμή θα στήσω ξανά ένα φυτεμένο, αλλά πιο μικρό καθώς η συντήρηση με τα πολλά κλαδέματα, μπορώ να πω ότι με κούρασε.

Ο Στάθης περιμένω όταν στήσουμε το ενυδρείο να μου δώσει... καμιά valisneria και κανένα δίσκο...:hehe:hehe:hehe:hehe

 

Πρόσεξε γιατί νομίζω ότι προσπαθεί να διώξει το 700άρι του κι έχει ήδη βρει το υποψήφιο θύμα. :hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια όμορφη πορεία ολοκληρώνει τον κυκλο της. Έτσι γίνεται, σιγά σιγά ωριμαζουμε και κατασταλαζουμε σε αυτό που πραγματικα μας αρέσει. Με το καλό λοιπον το νεο ενυδρείο.

ΥΓ.

Ποτε θα δώσεις καμια πληροφορία για τα μεγαλο;;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Πρόσεξε γιατί νομίζω ότι προσπαθεί να διώξει το 700άρι του κι έχει ήδη βρει το υποψήφιο θύμα. :hehe

Δεν νομιζω οτι θα ξεστησει ποτε ο Σταθης το δισκαδικο του...

Εκτος αν εχει σκοπο να στησει κανα μεγαλυτερο(δισκαδικο)....;)

Του φυτεμενου τελειωνουν μαλλον τα ψωμια του(τουλαχιστον στην τωρινη μορφη του)...

Μην μασας Μακη φιλαρακι...

Θα φτιαξεις δισκαδικο που θα τριβει τα ματια του ο Κωστης....

Και ισως καποια στιγμη να ζηταει τις συμβουλες για το πως θα στησει και αυτος ενα....:hehe

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Δεν νομιζω οτι θα ξεστησει ποτε ο Σταθης το δισκαδικο του...

Εκτος αν εχει σκοπο να στησει κανα μεγαλυτερο(δισκαδικο)....;)

Του φυτεμενου τελειωνουν μαλλον τα ψωμια του(τουλαχιστον στην τωρινη μορφη του)...

Μην μασας Μακη φιλαρακι...

Θα φτιαξεις δισκαδικο που θα τριβει τα ματια του ο Κωστης....

Και ισως καποια στιγμη να ζηταει τις συμβουλες για το πως θα στησει και αυτος ενα....:hehe

 

 

 

Για κουνήστε λίγο τη γκλάβα σας...:hehe

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια Στάθη το φυτεμένο πως πάει βρε; Δε βαρέθηκες τα αγάλματα στο 700άρι; Το μόνο καλό είναι ότι τώρα κι ο Μάκης θα βγάζει καταπληκτικές φωτό που δεν χρειάζεται να ψάχνει στη φωτογραφική πρόγραμμα λήψης φωτό για κινούμενα αντικείμενα. :hehe:hehe:hehe 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Πρόσεξε γιατί νομίζω ότι προσπαθεί να διώξει το 700άρι του κι έχει ήδη βρει το υποψήφιο θύμα. :hehe

:rasp::bigemo_harabe_net-127::bigemo_harabe_net-119:

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Μια όμορφη πορεία ολοκληρώνει τον κυκλο της. Έτσι γίνεται, σιγά σιγά ωριμαζουμε και κατασταλαζουμε σε αυτό που πραγματικα μας αρέσει. Με το καλό λοιπον το νεο ενυδρείο.

ΥΓ.

Ποτε θα δώσεις καμια πληροφορία για τα μεγαλο;;;

Σε ευχαριστώ Παρασκευά.

Στο μεγάλο θα μπουν δίσκοι εκτροφής, μια ομάδα γατόψαρα και ίσως το ζευγάρι ραμιρέζι με τα ανσίστρους (τα οποία μπορεί τελικά να μην μπουν και να δοθούν στο κουμπαράκι μου για να στήσουμε το δικό του ενυδρείο)

Θα γίνει αναλυτική παρουσίαση όταν στηθεί και θα είναι έτοιμο.

Αυτή τη στιγμή δυστυχώς έχω μπλέξει και περιμένω τη βάση του ενυδρείου.  Πονεμένη ιστορία!!! 

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Για κουνήστε λίγο τη γκλάβα σας...:hehe

:bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-77::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-77:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Αλήθεια Στάθη το φυτεμένο πως πάει βρε; Δε βαρέθηκες τα αγάλματα στο 700άρι; Το μόνο καλό είναι ότι τώρα κι ο Μάκης θα βγάζει καταπληκτικές φωτό που δεν χρειάζεται να ψάχνει στη φωτογραφική πρόγραμμα λήψης φωτό για κινούμενα αντικείμενα. :hehe:hehe:hehe 

Σφαιρα παει το φυτεμενο το ξερεις βρε συ.....

Οσον αφορα τα "αγαλματα" θα πρεπει να εχεις "προβλημα"για να διωξεις τους δισκους και να πας σε αλλον τομεα του γλυκου νερου...:bigemo_harabe_net-190:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Σφαιρα παει το φυτεμενο το ξερεις βρε συ.....

Οσον αφορα τα "αγαλματα" θα πρεπει να εχεις "προβλημα"για να διωξεις τους δισκους και να πας σε αλλον τομεα του γλυκου νερου...:bigemo_harabe_net-190:

 

Οχι μωρέ πλάκα σου κάνω, καταπληκτικά ψάρια οι δίσκοι αλλά όχι για μένα, είμαι φαν του φυτεμένου και των μικρών ψαριών. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Οχι μωρέ πλάκα σου κάνω, καταπληκτικά ψάρια οι δίσκοι αλλά όχι για μένα, είμαι φαν του φυτεμένου και των μικρών ψαριών. 

Μπορείς να ετοιμασεις λοιπον ένα ενυδρείο 3000 λίτρα,  φυτεμένο, με 

:hehe

 κοπάδι δίσκων.

 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Μπορείς να ετοιμασεις λοιπον ένα ενυδρείο 3000 λίτρα,  φυτεμένο, με 

:hehe

 κοπάδι δίσκων.

Μμμμμ να κι άλλος αστειάτορας μας προέκυψε. :hehe

 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κατάντια φίλε μου!! :usd:

Τι ωραίο που ήταν το ενυδρειάκι στην πρώτη φώτο και πως κατέληξε στην τρίτη :(

Μα καλά ποιον άκουσες και το έκανες έτσι :hehe:hehe:hehe

 

Με το καλό το καινούριο φιλαράκι μου και οτιδήποτε βοήθεια χρειαστείς μην διστάσεις!!

ps σε περίπτωση που χρειαστείς υπάρχουν άφθονες vallisneries ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε, είχες τέτοια ενυδρειάρα και την ξέστησες για να βάλεις φυτά που μόνο πονοκέφαλο σου προκαλούν στο κλάδεμα και ξύλα που κιτρινίζουν το νερό;

Είδες ποτέ τα ναυάγια που είχες να σου κιτρινίσουν το νερό; :hehe

Καλή συνέχεια σε όποια κατηγορία του φόρουμ και αν συνεχίσεις ( αν και με τις βαλισνέριες που διαβάζω μάλλον για δισκάδικο υψηλών απαιτήσεων σε βλέπω :shifty: )

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...